TUINBOUWKLANKEN 10 m H MM Ml il El S) Een ruilverkavelingsstem uit Walcheren De behulpzame hand kan mogelijkheden bieden DINGEN VAIN DE WEEK W' KORTE WENKEN 4 In WALCHEREN wordt hedenavond (vrijdag 17 november) om half acht in hotel „De Eendracht", Markt, Middelburg, door de kring Walcheren der Z.G.V. een voorlichtingsavond gegeven. Door de heer Schoneveld, van het Proefstation te Alkmaar, zal dan een lezing worden gehouden over „Arbeids- onderzoek". Insiders weten dat er sinds enige tijd een on derzoek wordt ingesteld naar arbeidsmethoden en arbeidsmiddelen, om te komen tot de meeste en goedkoopste arbeid. Ook op Walcheren zijn en kele bedrijven bij dit onderzoek betrokken. Hoewel onze Z. L. M.-krant nogal eens 's zondags gelezen wordt hopen we toch nog enkele of hope lijk vele lezers te bereiken die van bovenstaande kunnen profiteren. We geloven wel te mogen adviseren, als er niet- leden of Zuidbevelandse Z.G.V.-lezers zijn, om ook te komen luisteren. Immers wordt de vraag steeds klemmender om efficiënt te werken. Hoewel ook wij het nut van efficiënt en goed koop werken terdege beseffen, vinden we het soms bepaald onprettig dat alles zo precies uitgekiend moet worden. Waar blijft op de duur de gemoe delijkheid die vroeger het werken met personeel zo prettig maakte? Zelf handhaven we nog zoveel mogelijk het gemoedelijkheidselement. Doet men dat in onze branches niet dan wordt het zo fabrieksmatig. We zijn echter overtuigd dat dit voor grotere en grote bedrijven onhoudbaar ge worden is. Het is de tol die betaald moet worden aan hetgeen men noemt „de moderne tijd". We hebben met studie een uitgebreid verslag in onze courant gelezen over de nieuwe B.T.W. In onze TIIOOLSE vollegronds tuinbouw blijft het een geregeld zoeken hoe of wij onze bedrij ven zo rendabel mogelijk kunnen houden. Ieder van ons weet dat wij, als kleine grondgebruikers, het van dié teelten moeten hebben die nog steeds veel handenarbeid vragen. Zodra wij in teelten geraken waar wij onze beschikbare arbeidsuren niet meer lonend aan kwijt kunnen, zijn wij genood zaakt om ze los te» laten. Anders kan ons bedrijf economisch niet meer verantwoord geëxploiteerd worden. Geheel het bedrijfsinkomen moet geba seerd zijn op teelten, welke naast een grote werk- spreiding, de telers een verantwoord jaarinkomen kunnen geven. Op deze manier hebben onze kleine grondgebruikers door alle jaren heen hun zelf standigheid kunnen behouden. Vooral dank zij hun vaste wil, om zich blijvend te kunnen hand haven op hun, soms zo kleine, bedrijven. Altijd waren er teelten, waar zij soms jarenlang een goede boterham aan konden verdienen totdat, om de één of andere reden, het met die teelt niet meer ging en deze vervangen moet worden door een betere. Wij hebben een tijd gehad dat het met de teelt van groentezaden, zoals wortelzaad, witlofzaad, koolzaad, spinaziezaad enz. best ging, totdat ze uit ons teeltplan verdwenen als niet meer lonend. Zo is het ook gegaan met de zilver uien, plantuitjes (eerste jaars), en voor het klein bedrijf is de zaaiuienteelt (door verziekte grond) eigenlijk óók al op z'n retour. Van de gladiolen- teelt weten wij dat, zo lang wij hiervoor nog verse grond hebben, het nog wel zal gaan. Maar onherroepelijk komt hier ook een eind aan Nu is het een gelukkige omstandigheid, dat onze organisaties van deze feiten ook goed op de hoogte zijn, zodat ze aan hun leden zoveel als mogelijk is, de behulpzame hand bieden. Zo is het ons bekend, dat er op enkele Thoolse veilingen alles gedaan wordt om het klein-bedrijf zo gezond mogelijk te houden. Met hun, bemiddeling kunnen nieuwe glastuinders dóór middel van grondruil zich een bedrijf vormen op een zeer geschikte plaats, waar de aanleg van waterleiding en elektriciteit bedui dend minder zal kosten dan op een verafgelegen eigen perceel. Voor de vollegronds-tuinbouw, waar altijd de dreiging blijft dat sommige teelten ge doemd zijn te verdwijnen, is er mogelijkheid wan neer telers perspectief zien in het trekken van witlof, als vervanger van andere teelten, ge legenheid bestaat bij de betreffende veiling een witloftrekkcrij te exploiteren. Als die veiling zo iets zou kunnen financieren, zodat het de be treffende kwekers door middel van aandelen hierop zekerheid kan bieden. Aan de veiling is een en ander verantwoord. Deze aandeelhouders moeten er zich van bewust zijn dat, wanneer ieder voor zich zelf een« eigen trekkerij zou opzetten, ze dan in de meeste gevallen duurder zouden uit We vonden e.e.a. nogal pittig. In zijn totaliteit valt de gehele agrarische sector er buiten. Maar uitein delijk moet de nieuwe omzetbelasting, ingaande 1 januari 1969 flink wat meer opbrengen. Dus in direct weer een uitgavenverhoging in de privé- sector (index) en iets hogere bedrijfsuitgaven. We lazen vorige week dat de ruilverkaveling de Poel met overgrote meer^rheid van stemmen is aangenomen. Van Walcheren uit wel een feli citatie waard Nu de verkaveling een feit is ge worden, zouden ook wij de raad willen geven royaal mede te werken. Uit ervaring weten we dat er veel gevoelige teentjes zijn? Veelal op de manier van „dat stukje land was reeds van mijn groot vader" enz. enz. En ook nogal eens: „Moet hier nu een weg komen? Dat is beslist niet nodig" enz. Belanghebbenden durven we rustig adviseren: Ga alleen in oppositie als het zakelijk verantwoord is. Het valt alles zo bar en bar mee als het een maal achter de rug is. We verhelen ons niet dat men wel eens door een zure appel heen moet bijten en menige twijfel overwonnen moet worden. Maar bij ons in Walcheren wil niemand terug en hebben we alleen spijt dat er niet meer brede en vooral rechtere binnenwegen, zijn gemaakt. komen dan in samenwerking met de veiling ter plaatse. Wij zijn er ons wel van bewust, dat de toekom stige witloftrekkerij, in zijn moderne vorm, waar in bij het schoonmaken, door middel van spoel bakken, en het sorteren en verpakken van het produkt al veel mechanisch kan worden gewerkt in bovenstaande opzet, nog niet alles is gezegd. Maar het is wel logisch, dat wanneer onze volle- grondstuinders in samenwerking met de plaat selijke veiling aan zoiets zouden willen begin nen, er met behulp van de moderne werkwijze een nieuwe pijler toegevoegd zou kunnen worden aan de bestaanszekerheid van de kleine grondge bruiker. De meest in 't oog lopende voordelen voor de kwekers zijn wel: 1) dat ze zelf géén investering behoeven te doen; 2) dat zij bij hun afzet geza menlijk een flink kwantum eerste soort witlof aan de afzetveiling kunnen aanbieden met méér kans op exportprijzen; 3) mogelijkheid tot goedkoper vervoer; 4) geregeld winterwerk dat niet aan het weer onderhevig is. Voordeel voor de betreffende veiling zou kun nen zijn dat bij een achteruitgaan van de uien- teelt het veilingpersoneel (bij een moderne op zet) bij de verpakking ingeschakeld kan worden. Hopelijk dat door aspirant-kwekers èn veilingbe stuurders èn de tuinbouwvoorlichtingsdienst eens hierover nagedacht zal worden over welke moge lijkheden hierin liggen! \A/ANNEER dit blad verschijnt heeft het Pro- duktschap Voor Groenten en Fruit haar ver gadering gehouden, waarin het vraagstuk van de verpakking van fruit opnieuw behandeld zal zijn. In grote spanning wacht de Zeeuwse fruithandel af, wat het resultaat van de beraadslagingen zal zijn. Reeds enkele jaren wordt er van die zijde gevoch ten voor een vrijheid in het fustgebruik. Ze kregen nimmer gehoor. Op het ogenblik leeft algemeen de verwachting dat het verplicht gebruik van nieuw eenmalig fust bij de fruitexport, zal worden opgeheven en dat er een volledige vrijheid van fustkeuze zal komen. Dat wil zeggen dat ook de export in meermalige veilingkisten weer zal worden toegestaan. Eind vorige week waren er exporteurs op België welke gokten op dit besluit en Goudreinette koch ten met het doel deze straks in de meermalige vei lingkisten uit te voeren. Vandaag zullen ze weten of ze goed hebben gegokt of dat ze hun fruit moe ten verpakken in fust zoals dat wordt voorge schreven door een publiekrechtelijk lichaam. Het is een belangrijke zaak voor de Zeeuwse handel welke nauwe relaties heeft met België en een belangrijk afzetgebied verloren zag gaan door de verplichting om het fruit voor een afstand van 100 km of soms nog minder over te leggen in fust dat 8 cent per kg kost, met ongeveer 2 cent voor het overleggen, en dan nog maar niet gesproken over het kwaliteitsnadeel dat door dat overleggen ontstond. Geen wonder, dat ze hebben gevochten om dat ongedaan te krijgen. Het is echter ook een belangrijke zaak voor de telers. Er is in België voor Zeeland een afzetgebied verloren gegaan. Het zal misschien niet zo gemakkelijk zijn om dat terug te winnen, maar dat wil niet zeggen dat het onmoge lijk is. Door ons fruit ongeveer 10 cent per kg duur der te maken, hebben we de Belgische fruitteelt, die zich nergens van aantrekt, een duwtje in de rug gegeven. Wat het gevolg is zien we de laatste weken, waarin de fabrieken worden overstroomd met appelen uit België tegen prijzen die nergens op lijken. Daar kan de Belgische teler niet voor telen, maar het gevolg is dat ons produkt ook in de goot ligt. f ANNEER het getij verloopt moeten de bakens worden verzet. Dit gezegde kennen we als Zeeuwen maar al te goed. Het geldt naar we dach ten in heel sterke mat^ voor onze fruitafzet en het fustvraagstuk. We hopen, dat ook de mensen die het Produktschap voor Groente en Fruit vormen, reëel en nuchter zullen zijn bij het nemen van hun besluit over deze aangelegenheid. Gelukkig lazen we in Groenten en Fruit dat in het hoofdbestuur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen de bestuursleden uit Gelderland, Utrecht, Overijs sel, Zeeland, Limburg en Friesland zich hebben uit gesproken voor algehele vrijheid ten aanzien van het fustgebruik voor de fruitexport. Deze mensen vertegenwoordigen de belangrijkste fruitgebieden van ons land en met deze stemmen zal toch zeker wel rekening gehouden worden, mogen we aan nemen. Enfin, u kunt het reeds weten wanneer u dit alles leest. Laten we hopen dat het gegaan zal zijn overeenkomstig de wens van de belangheb benden en dat het gevolg zal zijn, dat de prijzen van onze fruitprodukten weer iets zijn aangetrok ken VOALS het de laatste weken gaat is het toch wel bijzonder treurig gesteld. Vooral voor de jonathan heeft niemand meer een goed woord over. Reeds enkele jaren wordt gezegd dat deze appel haar tijd heeft gehad en dient te verdwijnen. Al thans op de oudere bedrijven, waar men geen Jo nathan kan telen welke rondom rood is. De gang van zaken in de afgelopen weken maakt het heel duidelijk, dat het verstandig is om deze appel op te ruimen, want de opbrengsten van het ras staan in geen enkele verhouding tot de teeltkosten. Het is gemakkelijk om hier achter de schrijfma chine te zeggen dat een dergelijk ras dient te ver dwijnen. De uitvoering in de praktijk is helaas veel moeilijker. Maar er zal toch niet aan te ontkomen zijn. De grote vraag is echter, wat we dan wel moe ten hebben: Het antwoord hierop valt ontzettend moeilijk te geven. Het zal van bedrijf tot bedrijf bekeken moeten worden. We zouden echter nog eens een pleidooi willen voeren voor de pereriteelt. Onder de Zeeuwse om standigheden doen de peren het goed. Het duurt lang voordat men een aanplant in produktie heeft, maar dan mag men er ook vertrojjwen in hebben, wanneer men de goede rassen heeft. We krijgen steeds meer te maken met de E. E. G., of we het willèn of niet. Deze gaat ervan uit voor de tuin bouw, dat de produktie moet plaats vinden in de gebieden welke er het meest geschikt voor zijn. Zou dat voor Zeeland de perenteelt niet kunnen zijn WANNEER DE UITKOMSTEN VAN Uw bedrijf tegenvallen, of U beoogt een omschakeling van het bedrijf of een vérgaande samenwerking, dan kan aan de hand van een opgestelde begroting het voor en tegen rustig worden overwogen. Uw bedrijfs- voorlichter is steeds bereid U te helpen bij het op zetten van een begroting. OOK DEZE WINTER ZULLEN WEER heel wat cursussen worden georganiseerd om u gelegenheid te geven uw kennis en inzicht te verrijken en bij te blijven bij de snelle ontwikkelingen van de tijd. Natuurlijk zult u met zorg uw keuze moeten maken, maar zorg er in elk geval voor dat u één cursus bezoekt en u niet wijs maakt dat u het al weet. EEN BEDRIJFSECONOMISCHE BOEKHOU DING geeft u een goed inzicht in het bedrijfsge- beuren van de afgelopen jaren. Door een goede be studering kunt u bepaalde 'fouten of zwakke pun ten in 't bedrijf opsporen en deze voor de toekomst trachten te verbeteren. Nog te veel boekhoudingen blijven na de bespreking ongebruikt liggen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4