B|j ons, over ons, met ons Landbouwers op weg naar morgen R Y. J. G. mmer dat a er niet doorheen hunt kijken Esso Gas in de fles waarop a kunt vertrouwen P. J. G.-voorlichtingsbijeenkomst op zaterdag 18 november in het „Landbouwcentrum Zeeland", Westsingel 58 te Goes. Aanvang 14 uur. Heeft iedere plattelandsjongere wel die belang stelling voor alles wat in het dorp, de provincie of het land door de overheid wordt geregeld en be slist? Met andere woorden, is hij of zij een „mee levend" staatsburger? De overheid regelt nu eenmaal alles wat BIJ ONS gebeurt. Er wordt dan OVER ONS gepraat. Wat kunnen wij als burgers eraan doen, dat er méér MET ONS wordt gesproken over de te nemen beslissingen? Op zaterdag 18 november gaan we daarover pra ten. Burgemeester F. G. A. Huber van Goes zal een inzicht geven in de werking van de democratie en in de mogelijkheden om daarin ook als „gewone burger" mee te spelen. De daarna te vormen discussiegroepen zullen bij hun besprekingen gesteund worden door een aan tal deskundigen uit diverse sectoren van het maat schappelijk leven. Hiertoe zullen meewerken de heren J. P. Bal kenende van de Zaadhandel Balkenende te Bieze- linge (handel); H. C. Baarens, Spar-grossier te Kruiningen (middenstand); H. C. van der Maas landbouwer te Kats (landbouw); L. C. Vetbe drijfsleider Meterfabriek „Dordrecht" te Terneu- zen (industrie); H. A. Zandee, direkteur Raiffei- senbank te Goes (dienstensector). Leden van de Bond van Plattelandsvrouwen en van de Z. L. M. zijn .ook van harte welkom. Toon belangstelling Wees een goed burger SPREEK MEE! KURSUS VOOR PLATTELANDSJONGEREN Volkshogeschool „De Blankaart" te Woumen (Belgisch West-Vlaanderen) IN de samenleving die meer en meer verstede lijkt kun je toch slagen als landbouwer of tuin der, kun je meetellen als plattelandsbewoner en als volwaardig mens leven in deze boeiende wereld, want voor wie bereid is nieuwe wegen te zoeken en alle goede kansen te wagen biedt de landbouw nog altijd interessante levenskansen. Tijdens de komende wintermaanden organiseert „De Blankaart" drie kursussen waarin enkele be langrijke aspekten van de landbouwerssituatie zul len behandeld worden en waar jongens en meisjes vanaf 18 jaar en ouder welkom zijn. Aarzel niet om voor een van deze kursussen in te schrijven want het zal je helpen nieuwe wegen te vindeh en je kansen tot slagen te verhogen. De grondige aanpak van de problemen en het samen leren zoeken naar reële oplossingen, zijn waarde volle eigenschappen van het volkshogeschoolwerk waardoor deze weken zeker geen tijdsverlies maar een echt winstpunt betekenen. Data: 1115 december 1967 (maandag 11 uur tot vrijdag 12 uur); 813 januari 1968 en 29 jan.3 'febr. 1968 (maandag 11 uur tot zaterdag 10 uur). iOND volgende punten worden de programma's opgebouwd: ■fc Is de landbouw er nog nodig in deze tijd Organisatie in het eigen bedrijf! Euromarkt: konklusies voor de landbouw. •fc Bedrijfsleiding: een taak voor man èn vrouw. -fe Leven-en denken op weg naar morgen. Oordelen en vooroordelen t.o.v. onze tijd. •fr Wie zijn wij? Waarvoor leven wij? Wie vertelt ons de kunst over onze tijd? De onderwerpen worden door deskundigen be handeld maar er zal vooral ook tijd zijn voor groeps- diskussies, ontspanning en informele gesprekken in een gemoedelijke sfeer. Het deelnemingsgeld kan ter plaatse worden be taald en bedraagt voor de eerste week 55, voor de twee en derde week 65. Nadere inlichtingen hierover kunnen gevraagd worden op het sekre- tariaat van „De Blankaart", Iepersesteenweg 44, Woumen (West-Vlaanderen - België), tel. 0932-51- 50642. Een briefkaart aan dit zelfde adres is voldoende om in te schrijven. Doe dit liefst zo spoedig moge lijk. De twee laatste weken van de hierboven om schreven cursus vallen in de periode van de vier- CURSUSSEN LANDBOUWPRAKTIJKSCHOOL „PRINS WILLEM" - SCHOONDIJKE Voor de leergangen die in januari en februari 1968 aan de Praktijkschool te Schoondijke gegeven zullen worden is het volgende programma opge steld: Mechanisatie van de aardappel- en bietenteelt (pootmachines, aanaarders, rijenfrees, spuitma- chine, aardappelrooier, rijendunner, precisie- zaaimachine, bietenrooier) 15 januari t/m 19 januari 22 januari t/m 26 januari -A Maaidorsen en persen 29 januari t/m 2 februari 5 februari t/m 9 februari •fa Basiswerktuigen van het akkerbouw- en ge mengde bedrijf (ploeg, zaaimachine, kunstmest strooier, pootmachine, maaibalk, precisiezaai- machine, rijendunner): 12 februari t/m 16 februari 19 februari t/m 23 februari 26 februari t/m 1 maart Op de leérgangen die telkens een week duren zal behalve de constructie, het onderhoud en de af stelling vooral het gebruik behandeld worden. De kosten voor een week bedragen 48,inclusief huisvesting in de logeergelegenheid van de school. Werknemers komen in aanmerking voor sub sidiëring van lesgeld en kosten voor huisvesting. De gelegenheid zal geboden worden om aan het eind van de week deel te nemen aan een praktisch examen. Aan de geslaagden van dit examen zal het schooldiploma uitgereikt worden. Het recht wordt voorbehouden om wijzigingen in het programma aan te brengen. Dit zowel voor wat betreft eventueel de verschuiving van de aange kondigde onderwerpen naar een andere week als wat betreft de te behandelen werktuigen in een bepaalde week. Aanmeldingen dienen vóór 31 december 1967 plaats te vinden bij Landbouwpraktijkschool „Prins Willem", Dr. Huizingastraat 30, Schoondijke (tel. 01173483; b.g.g. 01173437). Bij de aanmelding vermelden voor welke week en voor welk pro gramma voorkeur bestaat. De aanmeldingen zul len in volgorde van binnenkomst behandeld wor den. weekse cursus Plattelandsjongeren op nieuwe wegen" op onze Nederlandse volkshogescholen. Wij menen er echter goed aan te doen ook de Belgische volkshogeschoolcursus bekendheid te geven. In de eerste plaats denken wij hierbij aan de leden die de vierweekse cursus al eens gevolgd hebben en die nu een dergelijke cursus buiten de grenzen (en toch dicht bij huis) willen meemaken. Maar ook voor hendie beslist onmogelijk vier aangesloten weken van huis kunnen, lijkt ons de cursus in Bel gië bijzonder interessant. Laten echter die leden, die belangstelling hebben voor een volkshoge schoolcursus, éérst denken aan de viei-weekse Red. L. N. Volgens het C. B. S. geeft de steekproef „Land- bouwproduktie" per 1 oktober 1967 de volgende uitkomsten: Rundvee. Het aantal melkgevende koeien bedroeg per 1 oktober 1967 1.625.000 stuks tegen 1.605.000 stuks per 1 oktober 1966 1%). Het aantal droog staande koeien (drachtige) steeg ten opzichte van vorig jaar met 12.000 stuks. Het gedekte jongvee gaf, in vergelijking met 1 oktober 1966, een toene ming te zien met 41.000 stuks (+8 De groep „overig rundvee", waarin zijn opgenomen alle vrou- STEEKPROEF „LANDBOUWPRODUKTIE" welijke en mannelijke jonge fokdieren en de vol wassen stieren, nam af van 1.100.000 stuks op 1 ok tober 1966 tot 1.058.000 stuks per 1 oktober 1967 4 Binnen deze groep „overig rundvee" nam het aantal dieren, jonger dan 1 jaar, eveneens af met 4 Varkens. De totale varkensstapel bedroeg per 1 oktober 1967 4.629.000 stuks tegen 4.155.000 stuks vorig jaar op dezelfde datum 11 De gemaak te onderverdeling van de varkens in een aantal ru brieken wijst uit dat de varkensstapel in al zijn ge ledingen is toegenomen. Zo steeg het aantal gedek te zeugen van 295.000 tot 321.000 stuks (+9 Het aantal biggen bij de zeug nam toe van 1.308.000 stuks tot 1.481.000 stuks 13 Het totaal aantal mestvarkens steeg met 212.000 stuks 9 Leghennen. Het totaal aantal hennen aan de leg bedroeg per 1 oktober 1967 16,0 min stuks tegen 19,2 min per 1 oktober 1966 17 Per 1 oktober 1966 was het aantal leghennen beneden het jaar ge lijk aan het aantal van 1 jaar en ouder. Dit jaar bedroeg het aantal jonge leghennen 7,6 min stuks en het aantal dieren van 1 jaar en ouder 8,4 min stuks. g dan zou u kunnen zien dat een fles Esso Gas imaal gevuld is met zuiver butaan. at is het gas met. het hoogste aantal warmte-eenheden per kilo.Neem dus geen risico. Neem Esso Gas! Het ongeschonden zegel aan de fles is uw waarborg Voor kwaliteit èn inhoud.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 14