WEEKOVERZICHT £||Ëjg UIT EEN geheim y* WEEKBOEK vam déSLIKHOEI^ f 2,00. Alles per kg lev. gew. Gebruiksvee: Melk- en kalfkoeien 1025,tot 1500,Varekoeien 725,— tot 1050,Vaarze* 675,tot 875,Pinken 475,tot 625,Graskalveren 280,tot 450,Nuchtere kalveren voor fok of mesterij 110,tot 200,Schapen 95,tot 130, Lammeren 100,tot 150,Alles per stuk. NOTERINGEN (Ontleend aan marktbericht NOBECO, Kortgene) Tarwe. Aan het eind van de vorige week werd de restitutie voor export van gedenatureerde tarwe naar Engeland met 0,72 per 100 kg verhoogd. Er bestaat dus de kans dat daardoor de hoge coastervrachten overbrugd kunnen worden en weer eens enkele zaken tot stand zullen kunnen komen. Dit werd wel nodig ook, want de gehele handel was langzamerhand tot stilstand gekomen. Het is te hopen dat deze aanpas sing van de restitutie niet weer uitmondt in lagere offertes van speculatieve zijde op de Engelse markt. Het is lang niet ondenkbaar dat dit zal gebeuren ge zien de zeer grote overschotten aan Franse tarwe. De vraag voor levering franco Rotterdam/Amsterdam op exportcondities viel vrijwel geheel weg. De industrie bleef op de bekende prijzen en condities in de markt. Gehoord werd dat de fabrieken eigenlijk alleen maar bereid zijn om Franse tarwe te kopen op basis van de interventieprijs, wat wel verband houdt met de zeer rustige markt in Frankrijk. De verkoop van blauw en rood gedenatureerde tarwe naar Duitsland ging nor maal verder. Deze zaken zijn een gevolg van de voor- raadvorming die de Duitse importeurs op het oog hebben in afwachting van de toepassing van de be lasting op de toegevoegde waarde per 1 januari a.s. Men zou kunnen concluderen dat nè die datum onze tarwe voor dit doel weinig interessant meer zal zijn, temeer omdat verondersteld mag worden dat de Duit se verwerkers zelf wel op veel grotere schaal zullen gaan denatureren. Alles bijeengenomen was er dus sprake van een rustige markt met beperkte mogelijk heden tot verkoop. Brouwgerst. Vorige week ging er in brouwgerst zeer weinig om. Slechts incidenteel werd eens een zaak afgesloten voor export naar Duitsland. Doordat het aanbod niet groot was konden de noteringen on veranderd gehandhaafd blijven. Het vervelende is dat de Duitse importeurs wel wat Hollandse gerst wilden indekken, maar dan op de prijzen voor Frans produkt welke lager liggen dan die van ons kwalitatief hoog waardige produkt. Ook dit leek terug te brengen tot de belastingmaatregelen per 1 januari a.s. en was niet het gevolg van vergrote consumptieve vraag. Het C. B. K. kocht onveranderd voor februari-levering. Deze prijs is dus nog geheel gelijk aan die van septem ber j.l. De grote voorraden brouwgerst in Europa waarvoor redelijkerwijs nog geen plaatsingsmogelijk heid aan te wijzen is bleven dus de markt beïnvloeden. Het was merkbaar dat in handelskringen de totale situatie waar wij, nu naar toegegroeid zijn twijfel doet rijzen over de vrag of het bewaren van brouwgerst de kosten wel zal kunnen opleveren. Voergranen. De hoge vrachten die de franco-leve ringen van Franse gerst welke zelf onveranderd laag in de markt lag, in prijs wat omhoog brachten hadden enige invloed op het niveau van ons produkt, dat prijs houdend gestemd bleef. De afzetmogelijkheden waren niettemin beperkt omdat slechts bepaalde gebieden VEEMARKT ROTTERDAM (13/14-11) Slachtvee: Slachtrunderen: extra kwal. 4?20 4,50, le kwal. 3,70—4,10, 2e kwal. 3,35—3,60, 3e kwal. ƒ3,153,25; Worstkoeien 2,80ƒ3,05; Slachtsti^ren 3,95-4,50. Alles per kg gesl. gew. Het Produktschap voor Aardappelen geeft omtrent de situatie op de aardappelmarkten in andere landen het volgende overzicht. In West-Duitsland is de oogst dit jaar 11 of rond 2 miljoen ton groter dan vorig jaar, waardoor de prij zen daar thans nog lager zijn dan vorig jaar toen het prijspeil ook al onbevredigend was. Voor gesorteerde consumptieaardappelen worden af bedrijf van de teler prijzen betaatd die voor de hoofdkwaliteiten variëren van 5,50 tot 7,50 per 100 kg. Toch vindt regelmatig invoer plaats niet alleen uit ons land en in mindere mate uit België en Frankrijk, maar ook uit Polen en Oost-Duitsland. In België is het prijspeil even laag als in Duitsland. Voor gesorteerde Bintje wordt 6,tot 7,aan de teler betaald; voor andere soorten zelfs nog minder In de maanden juni t/m september zijn belangrijke kwanta uitgevoerd, o.m. naar Nederland en Frankrijk. De laatste tijd is de uitvoer van minder betekenis. De oogst is in België goed en wordt op 1.660.000 ton geraamd wat 120.000 ton meer is dan vorig jaar en 170.000 ton meer dan in 1965. Frankrijk heeft eveneens een goede en gezonde oogst die geraamd is op 11.060.000 ton of 80.000 tón meer dan vorig jaar. In augustus en september was het prijspeil duidelijk beter dan in de partnerlandén maar de laatste maand is hierin een kentering geko men en zijn de prijzen gaan afbrokkelen. Italië heeft intussen reeds een flink kwantum inge voerd niet alleen uit ons land maar nog meer uit in Duitsland die vrachttechnisch gunstig liggen met voor de kopers acceptabele offertes te bewerken wa ren. Het viel Öp dat verschillende houders van gerst hun kans waar namen wanneer een zaak gedaan kon worden. Peulvruchten. Het verhaal over de peulvruchten wordt langzamerhand eentonig. Vorige week was de markt voor groene erwten zeer stil. De paar dagen kouder weer brachten enige afdekkingen op contrac ten met zich mede, maar uiteindelijk beheerste het gebrek aan buitenlandse vraag de markt. Het aanbod was daarbij echter minimaal, zodat de prijzen weinig veranderden. Schokkers gaven eenzelfde beeld te zien. Bekend werd dat Japan voor februari a.s. weer invoer vergunningen zal verstrekken, zodat mogelijk op januari-aflading weer enige handel zal kunnen ont staan. Bruine bonen gingen nog verder onderuit, ter wijl van kapucijners niet anders dan kleine omzetten op vrijwel onveranderde prijzen gemeld kunnen wor den. De termijnmarkt sloot vrijdag 10 november j.l. met de volgende vgrrekenprijzen: 3 groene erwten: nov. 50.—, dec. ƒ50,75, jan. ƒ51,25, febr. ƒ51,75, mrt 52.25, april 53.stemming eoed prijshoudend. 3 schokkers: nov. 56,dec. 56,50, jan. 56,75, febr. 57,25. mrt 57,50, april 58,stemming goed prijshoudend. Zaden. De handel in karwijzaad verliep vorige week zeer rustig. Exportvraag ontbrak vrijwel geheel en ook de speculatieve handel hield zich afzijdig. Blauw- maanzaad bleef op een ongewijzigd prijsniveau hangen met minimale omzetten. De cons, aardappelmarkt. De aardappelen bleven ook deze week onveranderd laag in prijs. In Duitsland en België blijft het prijspeil ook bijzonder slecht. Afzet naar deze gebieden biedt momenteel dan ook weinig perspectieven. Hopelijk brengen de wintermaanden hier nog enige verandering in. De laatste paar weken zijn er enige verladingen geweest naar Noorwegen en Israël. Kwantitatief heeft het echter niet veel te be tekenen. Spanje wordt weer als aspirant-koper ge noemd, doch het is de vraag of de overheid aldaar import van eniee betekenis zal toestaan. De handel gericht op binnenlandse voorzieningen bleef ook deze week flauw gestemd. Ruwvoeders, De invoer van tarwestro vanuit Duits land. Frankrijk en België zette zich ook gedurende de afgelonen week voort. Alhoewel deze hoeveelheden betrekkelijk van beperkte omvang zijn, vormen zij toch de reden van een gedrukte stemming op de stro- markt. Gerste- en erwtenstro was onder invloed hier van eveneens rustig gestemd. De aanvoeren vanuit de Nederlandse productiegebieden blijven tot op heden klein. Algemeen wordt verwacht dat deze na het be ëindigen van de buitenwerkzaamheden groter zullen worden. Vette kalveren: le kwal. 3,804,00, 2e kwal. 3,60 3,75, 3e kwal. 3,303,60; Nuchtere slachtkal- veren 1,601,70; Slachtvarkens: le kwal. 2,18 2,24, 2e kwal. 2,12—2,18, 3e kwal. 2,07—2,10; Slachtzeugen 1,651,75; Zware varkens 1,90 VAN DE AARDAPPELMARKTEN Frankrijk en Zwitserland, terwijl België in mindere mate als leverancier optreedt. Het valt op dat in de Italiaanse prijsnoteringen, de prijzen voor Nederlandse en Franse aardappelen praktisch gelijk zijn, terwijl in voorgaande jaren de Nederlandse aardappelen veelal tien procent hoger genoteerd werden dan de Franse. Zwitserland heeft naar onze begrippen hoge garan tieprijzen en stelt de exportprijzen zodanig dat bij een Italiaans invoerrecht van 16 toch een flinke uitvoer kan worden gerealiseerd. D.w.z. dat op de uitvoer naar Italië een grote staatssubsidie wordt gegeven. Hier door worden de Zwitserse aardappelen veel goedkoper aan de Italiaanse importeurs verkocht dan aan de Zwitserse groothandel, wat zonder meer als dumping kan worden beschouwd. Zwitserland is de laatste jaren gewend 50 tot 80.000 ton aardappelen naar Italië uit te voeren. Dit jaar is de oogst ook in Zwitserland zeer goed en kan verondersteld worden dat naar minstens een gelijk uitvoerkwantum zal worden gestreefd. In Spanje is vorig jaar ongeveer 200.000 ton con sumptieaardappelen ingevoerd, waarvan 75.000 ton uit Nederland. De Spaanse oogst is dit jaar wat beter en er bestaat nog geen zekerheid of export naar dit land mogelijk zal zijn en zo ja, wanneer deze zal beginnen Dat de importbehoefte even groot zal zijn als in het vorig seizoen lijkt thans niet waarschijnlijk. Engeland verwacht een wat grotere oogst dan vorig jaar. Op grond hiervan zou de kans op uitvoer naar dit land klein zijn. De laatste weken worden wat scheepjes naar Noor Het is nu koud geworden en de eerste nachtvors ten hebben de weilanden 's morgens lang wit ge houden. Het vee, dat lang buiten heeft gelopen, moet nu naar de stallen worden gevoerd want bui ten wordt het 's nachts te koud. We zagen dan ook al wat weilanden leeg, maar toch laten sommigen hun vee te lang lopen. Zeker, het brengt werk aan de winkel! Het pee werk is nog niet klaar maar moeten de koeien daar maar kou voor lijden? De temperatuur komt overdag niet boven de 10° C. en wat dikker ondergoed voelt lekker aan. In de tuin hebben de bloemen het ook af laten weten en wor den ze opgeruimd om de bollen daar te planten die de winter wat verkorten en ons straks weer van hun mooie kleurenpracht laten genieten. De bla deren zijn van de bomen gevallen en alles is kaal geworden, al is het voor het licht wat gemakkelij ker geworden om er door te schijnen. We kunnen nu weer dingen zien die vroeger in de zomer door het dikke bladerdak aan onze ogen waren onttrok ken. Het is nu zoetjesaan winter geworden en de tijd van vergaderingen houden is weer aangebroken. Het is een hele toer om een datum vast te stellen waarop alle bestuursleden kunnen. Maar het is een nog groter toer om de leden van achter hun T.V. en radio naar de vergadering te krijgen! Het vergader- bezoek wordt steeds minder ieder jaar! We lazen vorige week in de krant dat in een naburige ge meente een vergadering van het „Groene Kruirf' werd gehouden en alléén het bestuur aanwezig was; de vereniging had ruim 1300 leden! Toch wel een droevig teken des tijds! Toch ging het bestuur ge woon door met zijn niet onbelangrijk werk voor onze volksgezondheid. Nu kun je wel zeggen, de zaak loopt goed, alles gaat prima, we worden netjes geholpen als we ziek zijn en er is genoeg materiaal om ons te helpen. Maar voor dit bestuur is het geen prettige avond geweest. Meestal probeert men na veel geschrijf en overleg een spreekster of spreker met film of dia's te krijgen. Wanneer men dan de geringe belangstelling merkt, zakt de moed, wat goed te begrijpen is, wel eens in de schoenen. Het wil er bij ons niet in, dat alle niet-komers per se niet konden komen; dat meer de gemakzucht hen heeft thuisgehouden. We hoorden dat vroeger een vereniging presentiegeld voor het bezoek der jaar vergadering aan hun leden gaf; die thuis bleven moesten dan meer contributie betalen. Dit hielp toen nog. Of het nu nog helpen zal, weten we niet. Buurman Willem zei er dit van: „As je lid van 't let nie welke vereniging, dan moet je ok je be- langstellige tonen op de vergaderiengen. Je kunt 's wat inbriengen wat misschien na bestudering deur het bestuur goed zou zien veur de zaak en je bestuur ziet graeg bezette stoelen". „Ja, dat vin'k ok," zei Plone. „As je nie gaet, dan kun je êle goeie bestuursleên kwietraeken, die der ok een hèkel an ên óm tegen lege stoelen te praten, bie óns is 't nie zo erg as bie de mannen, maer 't wordt toch ok a mndeir. Laeten we daer toch een énde an ma ken en ollemélle zovee meugelik kommen." wegen verladen. De oogst heeft daar geleden door de regenval. Een grote afnemer kan dit land niet worden. Over de mogelijkheden op Zweden is nog weinig bekend. Sinds voorjaar 1963 zijn geen noemenswaar dige kwanta meer aan dit land geleverd. De conclusie uit een en ander moet zijn, dat bij een overvloedig aanbod en daardoor lage prijzen, de vraag beperkt is, zodat in dit kalenderjaar geen noemens waardige verandering in de huidige marktsituatie meer te verwachten is. OOGSTRAMING NEDERLAND In verband met de door het C. B. S. toegepaste wij ziging in de groepering van de opbrengstcijfers heeft het Produktschap voor Aardappelen de opbrengst- gegevens van vorige jaren zo goed als mogelijk was herleid en komt dan tot het volgende beeld: Netto opbrengsten incl. pootaardappelen x 1000 ton vroege kleiaard. zandaard. totaal aard. in 1963 229 1.205 650 2.084 1964 229 J.411 584 2.224 1965 157 1.204 421 1.782 1966 189 1.470 593 2.252 1967 (voorl.) 218 1.710 670 2.598 Voor de kleiconsumptieaardappelen b.v. variëren de gemiddelde netto-opbrengsten dit jaar van 25 ton per ha in het rivierkleigebied van Gelderland tot liefst 43 ton per ha in Oost-Flevoland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 11