plattelands jeugd Aan de ouders he? onderwerp Bedrijfsopvolging is een probleem met vele kanten. Waar komt het geld vandaan? Hoe moeten we ons verzekeren? Wat doen we met wat er overblijft? De Afdeling Schouwen-Duiveland heeft vorig jaar het vraagpunt „Bedrijfsopvolging" van de Z. L. M. zeer gedegen behandeld. Het bestuur achtte het onderwerp kennelijk nog lang niet uitgesproken, en wil met zijn leden nu nog dieper op de zaak ingaan. Daarom heeft de afdeling Schouwen-Duiveland van 1719 november een studiebijeenkomst georganiseerd op het Vormingscentrum Hedenesse te Cadzand. Het staartje Bij ons, over ons, met ons Studieweekend „Bedrijfsopvolging" Vier weken in januari „IANG gewacht maar toch gekomen". Dit gezegde zou men ook van toepassing kunnen noemen op dit rubriekje. Maar zoals het waarschijnlijk meer deren is vergaan, was de maand oktober wegens het mooie weer ook voor Muis erg druk met het binnen halen van de oogst. Maar nu is er weer eens tijd om te schrijven, en aan onderwerpen is er geen gebrek. Zoals U wellicht zelf hebt gelezen in de dagbladen heeft de Nederlandse agrarische sector een uitsteken de oogst. Tenminste, dat heeft een prominent figuur van een der afdelingen van een vakbond kortgeleden gezegd. Hij heeft niet gezegd of dat ook financieel een uitstekende uitkomst inhoudt. Muis heeft daar wel een beetje pessimistische gedachte over. Want aan een grote oogst zijn wel veel werk en kosten verbonden, maar als dan de prijs niet beter is dan op dit moment voor diverse agrarische produkten, dan kan het netto-overschot nog wel eens tegenvallen. Doch, gebaseerd op deze grote oogst redeneerde deze vakbondsbestuurder aldus verder: „Juist hierdoor kun nen de lonen zeker fors omhoog getrokken worden. En dat niet per 1 juli 1968, zoals men over de gehele linie voorstelde, maar per 1 februari". Verder wenst men tenminste twee weken aaneengesloten vakantie en 6 vakantietoeslag en bovendien nog een arbeids tijdverkorting. Jaja, dat lijkt niet gek. Hoewel Muis toch wei grote gevaren ziet in deze eisen. Hopelijk heeft deze vak bondsbestuurder gelijk voor wat betreft de grote oogst. Als dan ook het netto financieel inkomen even redig goed is, denkt Muis dat er wèer diverse werk nemers zullen worden ontslagen, omdat er weer finan ciën zijn om diverse verbeteringen aan te brengen, waardoor de agrarische werkgever hard zal prak- kizeren om te trachten nog een personeelslid uit te sparen. Want dat geeft hem een voordeel van direkt 10.000 per jaar en daar kan weer aardig voor wor den geïnvesteerd. Dus weer meer werklozen. Nu lijkt dat niet zo gek voor een werknemer want via de W. W. en wat kleine bijverdiensten komt deze toch wel aan een aardig loon. Doch als men de krant goed leest wordt ook door dat laatste weer werk onttrokken aan andere werknemers, die daardoor ook weer werkloos wor den. Daarom vraagt Muls zich af of die looneisen wel juist zijn. Straks wordt er alleen nog gewerkt door werklozen, die alleen maar ontvangen via de sociale wetgeving en er niets meer aan betalen. Ook hierdoor worden grote bedragen aan de belasting onttrokken, omdat werkgevers geen werk meer hebben voor hun werknemers. Nee, vakbondsbestuurders, zo werkt U averechts verkeerd, want voor de „hoge" kosten van de eerste levensbehoeften is geen loonsverhoging meer nodig. Er is namelijk in bijvoorbeeld Amsterdam en bij de katholieke Boerenleenbanken nog nooit zoveel aan spaargelden ingelegd als in de maand september van dit jaar. Ra ra, wie zijn deze spaarders MUIS. JTLDERS op deze pagina vindt U een uitvoerig be-s richt over de 4-weekse Volkshogeschoolcursus „Plattelandsjongeren op nieuwe wegen". Misschien heeft uw zoon of dochter ook belangstelling voor deze cursus. Daarom wenden wij ons speciaal tot U. Vele honderden jongens en meisjes hebben in de loop der jaren al aan de cursussen deelgenomen. Zij hadden er plezier in en kijken er met voldoening op terug. Als je hun achteraf zou vragen of 4 weken voor deze cursus lang genoeg zouden zijn, dan zouden prak tisch allen zeggen dat er zeker nog een weekje bij had gekund. Maar ook zij hebben voordat zij aan de cursus deel namen voor het probleem gestaan of zij wel 4 weken van huis zouden kunnen. Het heeft ook hen toen van zelfsprekend moeite gekost om zich 4 weken vrij te kunnen maken van gezin én bedrijf. Zo zal het nu ook waarschijnlijk velen gaan die het plan hebben om aan deze cursus deel te nemen. Wij zouden U daarom wil len vragen waar het mogelijk is de jongeren toch zo veel mogelijk steun en hulp te geven om hun de kans te bieden deze cursussen te bezoeken. Wellicht zijn er velen onder hen die nu nog de kans hebben die zij in de komende jaren niet meer zullen krijgen. Voor hen is het van belang dat zij thuis nog even dat steun tje ontvangen dat hen in staat stelt om zonder ge wetensbezwaren er 4 weken uit te breken. Achteraf immers zal blijken dat 4 weken in een hele periode van groei naar volwassenheid maar bijzonder kort is. Dat wij dit juist voor deze cursus vragen komt omdat wij volledig overtuigd zijn van het nut dat deze cur-- sus nog jaren lang voor de cursisten heeft. P.J.G.-voorlichtingsbïjeenkomst over „Burgerschap" op zaterdag 18 november a.s., aanvang 14 uur i 1» in het „Landbouwcentrum Zeeland Westsingel 58 te. Goes Wat is Burgerschap? Een begrip dat zich niet in enkele woorden laat omschrijven. Het gaat om de vraag of U be langstelling hebt voor alles wat om U heen gebeurt en vooral gaat gebeuren. Door de plaatselijke, provinciale en landelijke overheid moeten iedere dag allerlei beslissingen genomen worden die diep kunnen ingrijpen in onze samenleving, waarvan wij allemaal deel uitmaken, dus BIJ ONS. Praat die overheid dan alleen OVER ONS, of óók MET ONS?? De landelijke organisaties hebben het thema „Burger schap" gekozen als gespreksthema voor dit seizoen. In de afdelingen zal het aan de orde worden gesteld. De P. J. G. Z. introduceert het thema op 18 november bij de leden door het volgende programma: Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes houdt een inlei ding over de vraag „Hoe werkt de Demokratie". Hij zal daar in aantonen dat er méér mogelijkheden zijn om „mee te spelen" in de demokratie dan alleen door het invullen van een stembiljet. Na de inleiding zullen discussiegroepen zich verenigen rond een aantal deskundigen uit verschillende facetten van de maatschappij. Hiertoe zullen meewerken de heren J. P. Balkenende van de Zaadhandel Balkenende te Biezelinge (handel); H. C. Baarens, Spar-grossier te Kruiningen (mid denstand); H. C. van der Maas, landbouwer te Kats (land bouw); L. C. Vet, bedrijfsleider Meterfabriek „Dordrecht" te Terneuzen (industrie); H. A. Zandee, direkteur Raiffeisen- bank te Goes (dienstensector). Leden van de Bond van Plattelandsvrouwen en van de Z. L. M. zijh ook van harte welkom. Toon belangstelling! Wees een goed burger! Spreek mee! Op de vrijdagavond zal de heer Js. Cevaal, adviseur van de afd. Verzekeringen van de Z. L. M., een inleiding houden over „Verzekeringen in bedrijf en gezin". Zaterdagochtend spreekt de heer J. Markusse, voorlichter van de Z. L. M. over de onderwerpen „Bedrijfsopvolging, Financiering en Vererving", 's Middags volgt een lezing over „Inkomensbesteding" door mej. Z. J. H. Edzes, eveneens van de afd. Voorlichting van de Z. L. M. Het spreekt vanzelf dat de inleidingen zullen worden gevolgd door een interes sante gedachtenwisseling. Maar ook is het vanzelfsprekend, dat de avonden ge legenheid zullen bieden om het moeilijke onderwerp even van zich af te schudden door gezelligheid, volksdans en spel. Zondagochtend volgt een inleiding door de heer R. J. Wasterval, direkteur van „Hedenesse", met als titel „Leven vandaag". Nadat in gespreksgroepen en ge zamenlijk de behandelde zaken nog eens zijn doorgesproken, wordt de bijeenkomst afgesloten. Het bestuur van de afdeling Schouwen-Duiveland verdient bepaald een compli ment voor de organisatie van deze weliswaar technische, maar zeer interessante en belangrijke studiebijeenkomst. Hopelijk zullen vele leden profiteren van de kans om met behulp van deskundigen te worden ingewijd in de moeilijke bedrijfsopvol-- gingsproblemen. JONGERENAKTIVITEITEN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NAAR DE IJSREVUE Op zaterdag 18 november brengt de afdeling West Zeeuws-Vlaanderen een be zoek aan de Wiener Eisrevue in Antwerpen. Vertrek om 17.15 uur per bus vanaf het Ledelplein te Oostburg. Totale kosten 12,50 per persoon. Men kan zich nog op geven bij de heer A. Luteijn, Mettenijendijk 7, Nieuwvliet, tel. 01171234. CONFERENTIE TE LUNDEN (DUITSLAND) Op de Heimvolkshochschule te Lunden (Holstein) wordt van 1626 januari 1968 een conferentie gehouden over de gemeenschappelijke markt. Er bestaat een mo gelijkheid om één gegadigde deze conferentie te laten bijwonen. De reiskosten komen voor eigen rekening terwijl het verblijf gratis is. Opgave zo spoedig mogelijk bij het P. J. G.-sekretariaat, Landbouwhuis, Goes, tel. 01100—5010. yOOR het eerst sinds het bestaan van de 4-weekse cursus „Plattelandsjongeren on nieuwe wegen" zal men in januari 1968 niet op vier, maar op vijf Volkshogescholen voor deze cursus terecht kunnen. Naast de 4 Volkshogescholen te Bakkeveen, Bergen, Rockanje en Eerbeek is nu ook de Volkshogeschool „Geerlingshof" te Valkenburg bereid gevonden om deze cursus te herbergen. Zoals bekend is de 4-weekse cursus opgezet in samenwerking met verschillende jongerenorganisa ties, de plattelandsvrouwen- en landbouworganisaties. Het is zeer verheugend te kunnen constateren dat behalve de P. J. G. N. nu ook de Katholieke Platte landsjongeren Nederland is betrokken bij' de opzet van en de werving voor deze cursus. OP WEG De 4-weekse cursus helpt plattelandsjongeren op weg. Vele Jongeren immers zijn nog bezig om zich een eigen plaats te zoeken in de wereld van vandaag en morgen. Daarbij wil deze cursus helpen. Er wordt ge sproken over de vraag hoe de Nederlandse landbouw midden in de open wereld is komen te staan. Het land bouwbeleid in Nederland, ontwikkelingen om en in de E. E. G., de organisaties/coöperaties in de land- en tuinbouw, de voedselvoorziening in de wereld komen in dit verband ter sprake. De ontwikkeling van de landbouw is eohter niet los te zien van de ontwikke ling van het hele platteland, dat in de laatste tiental len jaren volledig werd opengelegd. Het platteland is met de stad vervlochten geraakt. Er vindt industriali satie plaats, recreatie en natuurbescherming spelen zich op het platteland naast de landbouw af. Het platteland heeft zo zijn eigen ontwikkelingsvraagstuk ken die technisch begonnen zijn met ruilverkaveling en zich nu langs de streekverbetering voortzetten naar een nieuwe fase van plattelandsopbouw. Dit alles kan ook de mens op het platteland niet onberoerd laten. Onze gezinnen leven in een open wereld, onze bedrijven vragen om nieuwe vormen van samenwer king, onze omgang met elkaar, ons wonen en ons denken staan onder invloed van tal van krachten die uit de buitenwereld op ons af komen. Al deze vraag stukken worden ter discussie gesteld in die 4 weken in januari. Uiteraard komen daarbij ook nog veel an dere punten ter sprake. Er wordt praktisch gewerkt, gediscussieerd, gezongen en gedanst. De cursisten lezen kranten en gedichten, zien beelden en schilde rijen, luisteren naar muziek en voordrachten en kijken naar films. PRAKTISCHE GEGEVENS De cursus wordt gehouden van 8 januari tot en met 3 februari 1968 op de Volkshogescholen te Bakke veen, Rockanje, Eerbeek en Valkenburg van 2 t/m 21 januari te Bergen. Zowel jongens en meisjes kunnen deelnemen. Om voor deelneming in aanmerking te kunnen ko men moet men de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. De kosten bedragen 240,inclusief excursie- kosten. Tot ons genoegen kunnen wij mededelen dat het Bestuur van de Z. L. M. heeft besloten om ook dit jaar aan leden van de P. J. G. Z. een belangrijke sub sidie op het cursusgeld te verlenen. Het maximale aantal deelnemers is 150. Opgaven liefst zo spoedig mogelijk uiterlijk 15 december 1967 aan: Volkshogeschool te Bakke veen (Fr.). Nadere inlichtingen en inschrijfformulieren bij het P. J. G.-sekretariaat, Landbouwhuis, Goes, tel. 01100- 5010.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 14