In België plant men ook steeds nauwer Appelprijzen bleven te laag 9 Yellow-spur, het derde groei jaar. Onderstam MM 104. Koptak van Auvil-spur. Deze foto werd half september genomen. JN België maakt de nauwe beplanting ook snel opgang, zelfs nog sneller dan in ons land. Vooral in de omgeving van Sint Truiden is de laatste jaren overwegend Golden op 3 x 1 meter ..eplant. Drie jaar geleden heeft men hier een excursie georganiseerd naar Groesbeek met enkele honderden deelnemers, vele bussen vol. Wat men daar zag heeft de doorslag gegeven. Daarnaast zoekt men naar andere nieuwe wegen. De door boomkweker René Nicolaï „uitgevonden" V van Alken is aanvankelijk nogal argwanend bekeken. Maar als men nu ziet hoe vlug men hiermee in pro- duktie is en hoe goed de belichting is met dit systeem dan moet men erkennen dat er toch goede punten in zitten. We zagen opbrengsten van 50 ton per ha in het vierde jaar en nog hoger opbrengsten in het vijfde jaar. De indruk is dat men er hoger mee komt dan met „Groesbeek", terwijl ook de kwaliteit beter is. Jammer dat het systeem alleen als oudere boom voorkomt op grond die „boomkwekerijmoe" is, zodat de groei zwakker is dan normaal. Dat maakt een goede beoordeling moeilijk. Verder kent men er nog het „Levrette-systeem" ook wel tafelsysteem genoemd dat door de heer Van Vinkenroy te Piringen is geïntroduceerd en ook uitmunt door enorm hoge kg-opbrengsten. Ook is er nog een beplanting van niet minder dan 18 ha, geheel geplant op 2 x 1 en 2 x l1^ m, waarbij het de bedoeling is met een portaaltrekker over de bomen heen te rijden voor de verzorging. Deze be planting wordt door de buren niet erg serieus genomen, maar bewijst wel dat men durft te experimen teren. Tenslotte is er ook een toenemende belangstel ling voor beddenteelt. Auvil-spur op VII. VALLEN NADELEN VAN SPURTYPEN MEE? IN ons land is nog erg weinig ervaring met spur- typen van de Golden Delicious. Men neemt voor lopig een afwachtende houding aan. Er gaan geruch ten over ongelijke groei door teruglopen, ruwe vruch ten, te laat rijpen van de appels, enz. In België zijn er de laatste jaren vrij veel spurs ge plant, in hoofdzaak de Auvil (Stark) spur en de Yel low spur. In de laatste kwam inderdaad een type voor dat sterk groeide. Dit type wordt er nu uit geselec teerd. De Auvil groeit gelijkmatig zwak, zodat het beweerde teruglopen wel meevalt De vruchten blijven langer groen dan op IX, maar niettemin waren de appels van de spurtypen in de omgeving van Sint Truiden alle in de eerste helft van oktober plukrijp. Zodat ook dit geen doorslaggevend bezwaar hoeft te zijn, zeker niet als men daarnaast bomen op IX heeft die wat vroeger geplukt kunnen worden. Ook vorig jaar waren de appels van de spur typen beslist op tijd plukrijp. Een grotere gevoelig heid voor ruw worden was vorig jaar niet duidelijk waarneembaar en dit jaar evenmin. KANSEN AFWEGEN 70ALS de spurtypen de laatste twee jaar in Belgisch Limburg voor de dag komen, verdienen ze zeker een goede kans. De eerste twee jaar vallen ze niet op, maar het derde jaar springen ze plotseling naar voren met een enorme vruchtbaarheid. En terwijl de vruch ten dicht op elkaar hangen, krijgen ze toch een goede maat. De takken zijn taai en breken niet vlug, zodat weinig opgebonden moet worden. Doordat de bomen zeer weinig schot maken en de takken niet steil of hangend, maar veelal vlak groeien, is de belichting bijzonder gunstig. Andere voordelen zouden kunnen zijn dat op ster ke onderstammen geen paal nodig is en dat de snoei bijzonder weinig tijd vraagt, zo te zien nog belangrijk minder dan Groesbeek. Een moeilijk punt is nog de groei. Die is veel zwak- Bij deze spur was opbinden wel nodig, omdat er wel haast meer appels dan bladeren waren. ker dan men op grond van Amerikaanse gegevens had verwacht, maar nog steeds weet niemand bij benade ring hoe zwak. Tot nu toe werd steeds te ruim ge plant. Zelfs op sterke onderstammen is 11.25 meter in de rij waarschijnlijk voldoende. De boom lijkt ideaal voor zeer nauwe plantafstanden en zeker ook voor beddenteelt. Zo te zien kan men er alles mee doen, als men maar zorgt dat de koptak bevoordeeld wordt. Het voorbehoud blijft, ook in België. Men weet nog niet wat de boom op later leeftijd doet, speciaal wat de groei betreft. Tevens komen er uit Frankrijk berich ten over teleurstellingen, o.a. wegens beurtjaren. Maar gezien de Belgische ervaringen verdienen de spurtypen meer aandacht dan ze de laatste jaren kre gen. Er zit een kans in voor kostprijsverlaging, door hoger produktie per ha, minder snoeien en opbinden en weinig steunmateriaal. Er was in ons land een nei ging om ze af te schrijven, maar dat zou waarschijnlijk voorbarig zijn. A. v. O. Ook in de afgelopen periode bleven de appelprij zen op de fruitveilingen te laag. Het aanbod was niet groot, maar de vraag was vrijwel geheel af komstig van de kant van enkele binnenlandse groot winkelbedrijven. Deze zien elke dag het aanbod en stellen hierop hun aankoopprijs vast. Dat betekende ook in de afgelopen periode in de praktijk voor de teler, dat hij voor de appels prij zen ontving die in geen verhouding staan tot de kostprijs van het fruit. Een grote teleurstelling is ook, dat de fabrieken geen interesse hebben voor het industrie-fruit. Zij krijgen grote hoeveelheden appelen uit België, die aanzienlijk minder kosten dan 10 cent per kg, de Nederlandse minimumprijs. Het gevolg hiervan was voor de Nederlandse teler, dat enkel het onder eind van de goudreinette verkocht kon worden en dat alle andere rassen doordraaiden. Dat gold zo wel voor Cox's Orange Pippin vanaf III grof en Jonathan vanaf de meeste maten van de klasse II- kwaliteit tot en met alle andere rassen. In geen jaren hebben we een zó geringe animo bij de fabriek gezien om appels te kopen, als dit jaar en de grote aanvoeren uit het buitenland zijn hiervan de oorzaak. Opnieuw een bewijs dat we ook in dezen „Europees moeten gaan öenken'^of we willen of niet. Van de valappelen, die er voldoende beschikbaar waren, kon enkel de Goudreinette en plaatselijk wat gesorteerde Golden Delicious worden ver kocht. Van het ras Cox's Orange Pippin kwamen heel wat versleten partijen aan de veilingen. Opnieuw hebben we gezien dat deze appel, wan neer ze in het najaar niet direct wordt verkocht, in het koelhuis geplaatst dient te worden. Hieruit komen op het ogenblik goede partijen en daar voor wordt dan tussen 40 en 50 cent per kg be taald, maar de versleten partijen doen voor de meest gevraagde maten niet hoger dan 30 cent per kg en voor de teler zal de middenprijs meestal be neden 25 cent liggen. Daarvoor kan niemand Cox's telen. Zoals reeds gezegd ging het met de Jonathan ook zeer moeizaam. Klasse I grote en middenmaat no teerde regelmatig tussen 25 en 30 cent per kg maar de kleine maat van dit ras kwam weinig boven de 20 cent en de klasse II draaide dikwijls door, zonder dat de fabrieken interesse toonden. Goudreinette moest tegen het eind van de vorige week wat terrein prijs geven. De grote en mid delmaat noteerde rond 25 cent en de kleine maat klasse I rond 20 cent. Voor de III grof-kwaliteit van dit ras werd rond 16 cent per kg betaald. Er is door verschillende exporteurs nogal wat Goud reinette weggezet „op de gok" De eerstelingen van de Golden Delicious kwa men aan de veiling. Mooi gekleurde, eetrijpe par tijen deden tussen 45 en 60 cent per kg. Gewone partijen met een gele tint noteerden rond 40 cent en de nog groene partijen kwamen overwegend weinig boven 25 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 9