Zeg nooit „Ze zoeken het maar uit" Een herverkaveling met „smoutebollen" 7 HEEFT de verkaveling ook een goede invloed gehad op de bedrijven in het verkavelings- gebied in het algemeen? De heer Janse zegt hier over: „Ik dacht van niet. Van de kleine bedrijven die vergroot zijn tot bedrijven van 2022 ha, zou den er waarschijnlijk een aantal zonder deze ver kaveling bij het saneringsfonds terecht gekomes zijn, omdat ze met hun arbeid op hun klein bedrijf met verspreide ligging geen voldoende inkomen konden verdienen. In de huidige opzet en volgens de nu gehanteerde maatstaven zijn de vergrote bedrijven rendabel te expoliteren. Vanzelfsprekend moeten er voldoende ha in het verkavelingsblok voor het vergroten vrij komen door afvloeiing of overplaatsing anders heeft de in greep te weinig resultaat en is het grotendeels weg gegooid geld, omdat dan de samenvoeging van per celen nooit zo effektief kan plaatsvinden. Daarbij heeft de nieuwe kavelindeling ook d« personeelsbezitting gunstig beïnvloed. Minder on- produktieve uren, tijdverlies enz., uren die ook geld kosten! Met nu twee vaste arbeidskrachten zet hij het werk op de 56 ha rond. VANZELFSPREKEND is het gedurende 30 jaar betalen van de betrekkelijk hoge verkave lingsrente de minst plezierige kant van deze ver kavelingszaak. De verkavelingslasten in dit gebied zijn bepaald niet gering. „Als je ervoor staat", zo zegt de heer Janse, „is het maar een heel bedrag dat je op moet brengen. Maar zo achteraf, reke ning houdend met het bedrag per ha en de steeds verder stijgende arbeidskosten realiseer je je dat het toch nog meevalt, dat inefficiënt werken ook het nodige gekost zou hebben en dat je niet graag weer terug zou willen naar de oude toestand van voorheen!" En dat geldt voor allen in dit gebied. Het bedrijf van de heer B. C. Janse te Kleverskerke. Vanzelfsprekend bekijkt een ieder de voor- en nadelen van een verkaveling vanuit zijn eigen per soonlijke bedrijfsomstandigheden. Vandaar dat de heer B. C. Janse, die met een bedrijf van 56 ha In de ruilverkaveling Kleverskerke viel, op onze vraag naar zijn mening over de voor- en nadelen van deze verkaveling zegt: „In zijn algemeenheid een enorme verbetering wat de wegen betreft. Daarnaast kreeg ik door deze verkaveling de gelegenheid tot aansluiting op de waterleiding en het elektriciteitsnet. Gezien de nog al afzonderlijke ligging van mijn bedrijf anders niet te betalen". En in de derde maar zeker niet de laat ste plaats noemt hij als voordeel de betqre kavel- vorm en aaneengesloten ligging der percelen die nu verkregen is. Daarvoor had hij ook een bedrijf van 56 ha grootte. Dus wat oppervlakte betreft is hij er niet op voor- of achteruitgegaan. Wel is de waterbe heersing beter dan voorheen. Het gemiddelde pol- derpeil ligt iets lager dan vroeger, met alle voor delen van dien voor een bedrijf dat geen droogte gevoelige gronden heeft. Ook de vernieuwing van de drainages, waarvan gedeelten al 40 jaar of lan ger in de grond zaten noemt hij een pluspunt. Er is met plasticbuizen onder gunstige omstandighe den gedraineerd en over de resultaten daarvan is hij tevreden. Overigens is het niet zo, dat er na de verkaveling niets meer te doen valt. Zo is het echt niet. Zelf heb ik hier en daar op mindere stuk ken met zware ondergrond en met kommen nog wat moeten bijdraineren. Ook daar met plasticdraineer- buizen, maar met veel schelpen. Schelpen houdt de zaak open en doorlatend zegt de heer Janse. Ben tevreden over het bereikte resultaat, al zijn er wel collega's die minder gunstige ervaringen met plasticdrainage hebben op bepaalde gronden. BIJ vergelijking .van de perceelsligging op het bedrijf van de heer Janse vóór en na de ver kaveling springen de voordelen bijzonder in het oog. Vroeger een drietal kavels van samen 38 ha met veel kromme begrenzingen. Daarnaast nog een zestal vèr verwijderde buitenkavels en een enorm aantal kadastrale nummers! Zoals gezegd nu onge veer dezelfde bedrijfsgrootte, maar in drie kavels en drie kadastrale nummers! Kadastraal gemeten wel iets minder dan vroeger omdat de helft van de omringende sloten niet meer meetellen bij de oppervlakte. Maar in feite geen direkt grondverlies. Theore tisch bij gedwongen verkoop door het minder aan tal kadastrale ha zou e.e.a. een iets lagere prijs opbrengen. Dit is echter ook nog de vraag omclat de ha grondprijs hoger zal liggen in verband met de verbeterde gebruikswaarde van de grond. Gras land met mestvee, voor de verkaveling ca. 10 ha heeft de heer Janse niet meer. Door de verkave ling en egalisatie kon alles in bouwland omgezet worden. Zijn inkomen is er daardoor zeker niet op achteruitgegaan! Het rendement van grasland met mestvee ligt, vergeleken met dat van bouwland, beslist lager. OVER de periode van uitvoering zegt de heer Janse: „Dit is beslist de moeilijkste tijd. Het lijkt een poosje of alles op zijn kop staat. Maar ook dat gaat voorbij en is al gauw weer vergeten". Zijn advies: „Pleeg zoveel mogelijk overleg met de Plaatselijke Commissie met de uitvoerders en bespreek de problemen. Er zijn altijd nog moge lijkheden tot wijzigingen en verschuivingen binnen de ramingen die opgesteld zijn en die het bedrijf ten goede kunnen komen. Zeg nooit „ze zoeken het maar uit"! Wederzijds moet er kontakt zijn en blij ven! ONZE laatste vraag: „Heeft U nog adviezen voor diegenen die in de toekomst wellicht nog in een verkaveling zullen vallen en met de vele pro blemen die daarmee samenhangen te maken krij gen?" Zijn raad is: let in het btjzondéï op bij de schatting! De waar de van de grond die ingeleverd wordt is de grond slag van wat later verkregen wordt. besteed alle aandacht aan de ter visie legging van de plannen. ontplooi zelf de nodige initiatieven waar dat nodig is. wees bij alle voorlichtingsbijeenkomsten, spreekuren, enz. zelf aanwezig. goed overleg tussen plaatselijke Cie en uitvoer ders en boer geeft beslist wel resultaat. Als men in het betreffende gebied met zijn allen de schouders er onder zet dan is er alles van te maken en dit ten voordeel van allen. Zoals al ge zegd: „Ik zou nooit naar de oude toestand terug willen!" BI. De grond in de polder Waarde is zeer geschikt voor de teelt van uien, wijnpeen, gladiolen en der gelijke gewassen, zoals algemeen bekend is. Ook fruitbomen gedijen er echter zeer goed. Bij de ramp in 1953 gingen alle boomgaarden verloren door het zoute water. Daarna had er een herverkaveling plaats, waarbij een aantal bedrijven vergroot werd. Hierdoor zijn de huidige fruitaan- plantingen niet alleen jong, maar meestal ook rede lijk van omvang. Eén van die bedrijven die in verkavelingsverband werden vergroot, is dat van de heer W. van Oos ten, gelegen aan de Rijksweg van Kruiningen naar Krabbendijke. FEEST BIJ DE TOEWIJZING Toen najaar 1955 de toewijzing bekend werd gemaakt, was de vreugde zo groot dat mevrouw Van Oosten oliebollen heeft gebakken. Een trac- tatie. die bedoeld was om ook de kinderen in de blijdschap te laten delen. In een vraaggesprek, dat bij deze gelegenheid via de radio werd uitgezonden, kregen de luiste raars te horen over een feest met „smoutebollen". Of de luisteraars alleen begrepen hebben wat dit voor dingen waren is de vraag, maar men zal wel begrepen hebben dat het iets lekkers was. De heer Van Oosten had verscheidene redenen om in zijn nopjes te zijn. Ruim twee jaar na de ramp, dus zodra de grond behoorlijk ontzilt en weer in conditie was, kreeg hij al grond toegewe zen voor nieuwe aanplant van fruit. Bovendien ging hij in oppervlakte vooruit. Hij had 3V2 ha ingeleverd, verdeeld over twee percelen, waarvan één pacht. Hij kreeg nu bijna 5 ha terug in eigen dom, gelegen een rechthoekige blok. (Zie verder volgende pag.) Eén van de twee zoons werkt mee op 't ouderlijk bedrijf.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 7