Ervaringen met her- en ruilverkavelingen in Zeeland Unieke samenwerking door ruilverkaveling 5 TEN GELEIDE Herverkaveling en ruilverkaveling bete kenen een diep ingrijpen in iets wat reeds lang bestond. Voor de jongeren, maar oek zelfs voor vele ouderen is het moeilijk te reali seren, hoe het was in de voormalige her- en ruilverkavelingsgebieden. 20 jaar geleden werd begonnen in Walche ren, 14 jaar geleden in de andere herverka- velingsgebieden, hiertussen door werden ver schillende ruilverkavelingen uitgevoerd en is aan anderen begonnen. Een mijlpaal wordt dit jaar bereikt. Er kan dan gezegd worden dat de herverkaveling Zeeland ook admini stratief is afgesloten en binnéh enige tijd zal de herverkavelingscommissie Zeeland haar werkzaamheden beëindigen. In goede samen werking is tussen bevolking en diensten iets gepresteerd, waar Zeeland trots op mag zijn. De ontwikkelingen gaan verder. Op neven staand overzichtskaartje is te zien dat het accent van de ruilverkavelingen nu meer ligt in Zeeuws-Vlaanderen en Midden-Zeeland. Ook in deze gebieden heeft men gezien dat door middel van verkaveling verbeteringen kunnen worden aangebracht, waar de land bouw en tuinbouw wil ze met haar tijd mee kunnenbehoefte aan heeft. De redaktie meende er goed aan te doen enige gebruikers die de her- en ruilverkave ling aan den lijve hebben ondervonden zelf aan het woord te laten, om op deze manier hun indrukken weer te geven, hoe zij de ver kavelingen hebben ervaren en wat zij er voor hun bedrijfsvoering aan hebben gehad. gereedgekomen in uitvoering aangevraagd in voorbereiding aangevraagd (nog njet in voorbereiding) Voor de neven A. en M. Bal te Oosterland is de herverkaveling Schouwen van bijzonder groot be lang geweest. Maar daarnaast heeft deze verkave ling ook een unieke vorm van samenwerking tot gevolg gehad, die naar alle waarschijnlijkheid anders nooit in die vorm tot stand gekomen zou zijn. De heer A. Bal vertelt hierover dat hij vóór de verkaveling een bedrijfje van zo'n 6 ha had ver deeld over 7 perceeltjes en alle met veel geren en sloten. Land door de oudere generatie Bal bij stuk jes en beetjes verkregen. Met grote spanning werd destijds dan ook de toedeling tegemoet gezien. Waar komen we in de nieuwe situatie terecht, want de polder laat een bijzonder wisselvallig beeld zien. In dit geval bijzonder gunstig want neef M. Bal kreeg de hem toekomende 5,6 ha precies zo toe gewezen, dat de percelen van de neven aanliggend waren. Deze situatie, twee kleine bedrijven, elk 5,6 ha en naast elkaar gelegen, mede omdat beiden buitengewoon goed met elkaar konden opschieten heeft al meteen in het begin tot een zekere samen werking geleid. En deze samenwerking is in de loop der jaren zodanig uitgegroeid dat voor de bedrijfsvoering beide bedrijven in feite één gewor den zijn, tot een bedrijf van bijna 12 ha. Groot, naar de huidige maatstaven zijn deze be drijven beslist niet! Maar bij de herverkaveling in Oosterland was praktisch geen grond voor bedrijfs- vergroting beschikbaar. Alleen een rationele her verdeling van de inbreng was mogelijk. Ii* 1959, na het gereedkomen van de verkaveling is ieder eerst voor zich zelf begonnen, met eigen paard, eigen werktuigen, eigen bouwplan enz. enz. Van lieverlee is de samenwerking, eerst in een voudige vorm later steeds verdergaand, tot stand gekomen tot de huidige toestand van geheel samendoen werd bereikt. Eén bouwplan, gezamen lijke verkoop van de produkten en samen de finan ciële opbrengsten delen. Samen wordt overlegd wat en hoe het gedaan zal worden, met de on geschreven wet dat er achteraf niet over nagekaart wordt als blijkt dat 'n bepaald gewas minder gun stig uitvalt, te vroeg of te laat is verkocht of anders zins. Deze gang van zaken stelt hoge eisen aan beide partijen, maar levert bij de neven Bal geen moei lijkheden op. Wel voordelen, want de financiële uitkomsten zijn voor de beide partners op deze „kleine" bedrijven beslist uitermate bevredigend. Waaruit alweer blijkt dat de veelgehoorde kreet „kleine bedrijven zijn niet levensvatbaar" in zijn algemeenheid niet behoeft op te gaan! DOOR dit samengaan van grond en arbeid kan een bijzonder intensief bouwplan worden verwezenlijkt en dat bestaat uit een groot aantal gewassen dat aangepast kan worden aan de markt situatie. Een bouwplan met vele gewassen, waar van dit jaar de volgende zijn opgenomen, bieten witte bonen irissen aardappelen bruine bonen gladiolen tarwe schokkers tulpen gerst zaai-uien hoekje leeuwe koolzaad v/d bekken zaadteelt v/d zaadteelt Overigens beseffen de heren Bal wel degelijk dat een kleinbedrijf wel kwetsbaar kan zijn. Maar zolang'de omstandigheden niet veranderen zijn ze met de behaalde resultaten meer dan tevreden. Gevraagd naar eventuele nadelen van de ver kaveling zegt de heer A. Bal: Dit zou eigenlijk alleen bij de toedeling het geval kunnen zijn, in dien daarbij een vergissing gemaakt zou worden. Er zijn bij onze verkaveling ook enkele gevallen terug te denken aan hun vroegere kavels, waar het die er slecht uitgekomen zijn. Zij zitten nog steeds beter op boeren was dan op de percelen die hun toegewezen zijn. Het percentage dat dit treft is echter bijzonder gering! Over de periode van uitvoering zegt de heer Bal dat ook hij zich er de eerste jaren ook wel eens kopzorgen over heeft gemaakt. Het heeft bijv. heel wat zweetdruppeltjes gekost om de sporen van de dragline weg te werken en zelfs nu nog zijn er wel plekken aan te wijzen waar de dragline de laatste punt volgemaakt heeft. Dat zit daar nog niet best, daar groeit het nog niet best. Maar met veel ploe gen, moren en bekalken enz. is de schade groten deels met de jaren wel weggewerkt. TENSLOTTE de vraag of de heer Bal nog goede raad kan geven aan diegenen die m de toe komst nog in een ruilverkaveling kunnen vallen. Ook hij noemt een juiste schatting de belangrijkste basis voor een rechtvaardige toedeling. Dit is van enorm belang! Ook hier de raad als de kavel „op zijn kop staan" en er vragen of klachten zijn: „Ga naar het bureau van uitvoering of de Plaatselijke De neven Bal „In" de gladiolen. Commissie". Het is zeker niet onmogelijk dat een aannemer tot eigen voordeel, het werk niet naar behoren uitvoert. Je zelf tot de uitvoerder wenden heeft dan weinig zin. Maar het Bureau of de Com missie kan wel het nodige doen om daar verbete ring in te brengen. Op de hoogte zijn en blijven met de gang van zaken en zelf „meeverkavelen" is voor ieder die bij een verkaveling betrokken is een noodzaak. Ach teraf zal men dankbaar zijn er zich zo intensief mee bemoeid te hebben. BI. HER- EN RUILVERKAVELING ZEELAND STAND PER 1 JANUARI 1967 Aangevraagd in 1966 400 ha Totaal aangevraagd per 31-10-'66 18.400 ha In voorbereiding genomen in '66 3.500 ha Waarvan totaal in voorbereiding '66 14.300 ha In uitvoering genomen in '66 5.220 ha Totaal in uitvoering in '66 21.590 ha Totaal gereedgekomen per 31-10-'66 59.710 ha 0 Totale oppervlakte cultuurgrond in Zeeland 135876 ha, dit betekent dat 44 van de oppervlakte cultuurgrond verkaveld is. In uitvoering was per 1 januari 1967: 26810 ha, hetgeen betekent dat 19 van de opper vlakte cultuurgrond in uitvoering is. 0 In voorbereiding was per 1 januari 1967: 17800 ha, dit betekent dat 13 van de op pervlakte cultuurgrond in voorbereiding is voor verkaveling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 5