- UIT DE PRAKTIJK Goed ploegwerk belangrijk Half november de bieten aan de hoop! Vee t|jdig op stal Drukker in de veehouderij Er wordt volop wintertarwe gezaaid Belangrijke dag voor De Poel - Heinkenszand DOOR de gunstige weersomstandigheden heb ben de werkzaamheden in WALCHEREN tot ©p heden een zeer vlot verloop. Er is al een tame lijk grote oppervlakte bieten gerooid, terwijl met het wintervoorploegen ook al vorderingen worden gemaakt. Hét landschap begint al een enigszins winters aanzien te krijgen alhoewel het mooie weer op verschillende dagen ons nog ver van de winter doet wanen. Dit kan echter spoedig wel eens veranderen. Twee jaar terug hebben we dit ook ervaren. Toen was er begin november een behoorlijke vorstperiode. Vooral wat de suikerbie tenopslag betreft moeten we voor een" snel inval lende vorstperiode op onze hoede zijn. We heb ben de indruk dat de suikerfabrikanten niet om bieten verlegen zitten en snel genegen zijn een partij bieten die door de vorst beschadigd is te weigeren. Op verschillende bedrijven is al een aanzien lijke oppervlakte op wintervoor geploegd. Voofal voor de struktuurgevoelige zwaardere gronden is het van groot belang dat onder droge omstan digheden tijdig geploegd kan worden. De erva ring heeft wel geleerd dat dit de struktuur in het voorjaar ten goede komt. Van belang is daarnaast ook de kwaliteit van het ploegwerk. Een vlakke ligging met goede aansluiting van de ploegsneden is noodzakelijk voor het verkrijgen van een regel matig zaaibed in het voorjaar. Om dit te bereiken op onze ongeregelde Walcherse gronden is een moeilijke opgave. Vele ploegers doen hun uiterste best. De één heeft beter resultaat dan de ander. We hebben de indruk dat er ook nog wel ploegers zijn die niet voldoende inzicht hebben in de afstel mogelijkheden van de ploeg. Een goede instruktie door goede instrukteurs van de leveranciers is van het allergrootste belang. Hieraan kan nog wel eens wat verbeteren. De service dient zich niét enkel te beperken tot een goede onderdelenvoor- ziening en snelle reparatiemogelijkheid. Uw ru briekschrijver is op dit punt nogal uitvoerig in gegaan, doch het gaat hem aan 't hart wanneer hij nog teveel ploegwerk ziet dat eigenlijk onder de maat is, terwijl het toch beslist beter had ge kund. Afgelopen week zager* we op een bedrijf een loonwerker bezig met het doorspuiten van drains. Ook dit werk vraagt weer onze aandacht. Voor een goede perceelsontwatering is het van groot belang dat de drains goed functioneren. Wanneer we het cfrainreinigen onder de huidige omstan digheden kunnen toepassen is dit zeer gunstig, vooral indien er veel gegraven moet worden zoals bij. een samengesteld drainagesysteem. We kun nen het dan beter nu doen of laten doen dan in de winter onder natte omstandigheden. IN het THOOLSE en FLIPLANDSE land heeft men de laatste veertien, dagen druk winter tarwe gezaaid. Het fayoriete ras is Manella, op een grote afstand, gevolgd door Felix, Het sortiment is wel heel erg eenzijdig geworden, en dat ondanks de waarschuwing van de bedrijfsvoorlichters om toch enige spreiding te brengen in de uit te zaaien rassen wintertarwe en niet alles op één kaart te zetten. We hebben sterk de indruk dat men- met deze goede raad geen rekening heeft gehouden. Laten we hopen dat het goed uitkomt! Toch mo gen we niet vergeten dat ook de Manella deze zomer niet vrij van roest was, zodat een uitbrei ding van de besmetting met het roestphysiö van Manella in 1968 niet denkbeeldig is. Enkele jarèrt geleden waren er. verschillende, collega's die reeds in het eind van september hun zaaitarwe aan de grond toevertrouwden. Dit doet men niet meer, de resultaten waren niet best. De eerste wintertarwe komt er net uit. maar op de meeste gezaaide percelen ziet men alleen nog maar veel kluiten liggen. Tot voor kort hadden de Thoolse aardappelhan delaren het erg druk met het klaar maken van consumptie-aardappelen. De prijs was niet erg aantrekkelijk, maar in ieder geval gingen er toch heel wat aardappelen weg. Hierin schijnt nu een kentering te zijn gekomen, want het is wat stil geworden bij onze handelaren. Naar het ons lijkt geen goed teken, en er is dan ook sprake van een steeds verder zakkende prijs. Er liggen nogal wat aardappelen opgeslagen op een niet vorstvrije plaats, en die moeten toch wel weg voor ongeveer half november Nu, het ziet er naar uit dat de grote kg-opbrengst niet zal leiden tot een beter financieel resultaat, eerder lijkt het tegenovergestelde het geval. De bietenoogst verloopt vlot, het suikergehalte stijgt. De koude nachten van afgelopen week heb ben hiertoe foeslist bijgedragen. Het I.R.S. vreest voor vorst na half november en adviseert de ^ietentelers per die datum hun bieten aan de hoop te hebben, met vorstwereld materiaal erbij! De suikerfabrieken hebben daar bij strenge maatregelen bekend gemaakt voor de aanvoer van bevroren bieten. Gelukkig ontwikkelt de verwerkingscapaciteit van de fabrieken zich gunstig, waardoor de cam pagne wellicht toch royaal voor Kerstmis aan zijn eind kan zijn. Dat is, vinden wij, ook noodzakelijk. We dachten dat vele collega's ook niet achter zijn op hun leveringsschema, zodat dat ook aan het eind iets mee of tegen" kan vallen. Veel boeren verkopen hun bietenblad tegen o.i. lage prijzen. We vragen ons wel eens af, of het wel verstandig is bietenblad te verkopen tegen een prijs die bruto lager ligt dan 10,per ton. Als de organische stofbalans van zijn land goed is en geen noodzakelijke aanvulling behoeft, dan kan men wellicht met een lagere prijs genoegen nemen, anders zeker niet U7E schrijven in OOST ZEEUWS-VLAANDE- REN 25 oktober. Een nevelige herfstmorgen houdt het polderlandschap in een groot aantal kleine, door nevelslierten gemarkeerde schilde rijen. Dank zij het gunstige weer is de bietenoogst dit jaar werkelijk een bijna schilderachtige bezig heid, zonder moeilijkheden, waarbij nog komt dat de zeer hoge opbrengsten en stijgende gehaltes de oogst prettig doen verlopen. Ook op het gebied van de voederwinning voor de komende winter zien we overal gróte drukte. Bietekoppen en blad, raaigras en klaver worden onder gunstige omstandigheden ingekuild. Zorgen voor zuiver gewonnen bietenloof met niet te veel grond aan is echter een eerste vereiste. Als de temperatuur straks wat gaat dalen zal het in veel gevallen goed zijn het vee tijdig op stal te houden. Vochtige koude verdragen de die ren slecht en bovendien gaat de voederwaarde van het gras snel achteruit, wat door bijvoeren van bietenloof in de weide niet meer volledig is te compenseren. Overigens zijn grote massa's verse bietenkoppen en blad zo boven de 40 kg/dag per dier toch al uit den boze. Naast luxe consumptie geeft dit in vele gevallen diarhee, waardoor het dier onnodig verzwakt. Er is de afgelopen weken veel wintertarwe ge zaaid met een behoorlijke spreiding in rassen. Vanaf een week na het zaaien tot tegen het op komen van de eerste duisplantjes kan het middel Avadex BW gespoten worden tegen duist, wat binnen deze termijn geringe schade aan de tarwe geeft. Het wintervoorploegen vordert aardig, wat zeker onder deze gunstige omstandigheden een gelukkig teken is. AP SCHOUWEN-DUIVELAND zijn de suiker- bieten voor meer dan de helft gerooid, maar uiteraard nog niet helemaal afgevoerd. De rooi- machines hebben tot nu toe vrij goed werk te zien gegeven, hoewel de tarrapercentages over 't alge meen vrij hoog zijn evenals de kg/opbrengsten, maar niet het suikergehalte. Op vele percelen vertoont de wintertarwe al weer een mooie stand. Ook in de afgelopen 14 dagen is er nog veel wintertarwe gezaaid. Wat de rassen betreft is 't hoofdzakelijk Manella, ver moedelijk wel 80 terwijl daarnaast Felix Ple- vina en Ibis gezaaid zijn. Blijft alles staan dan komt 't totale areaal weer ver boven de 300 ha In de veehouderij is 't nu weer wat drukker geworden, n.l. voederwinning, jongvee op stal en 's nachts opzetten van 't melkvee. Door 't mooie weer loopt 't vee overdag nog veelal uit, maar dat zal wel niet zo lang meer duren. Toch zou 't in meerdere gevallen beter zijn de dieren op stal te houden. Het minder werk is „illusie-winst". Het ploegwerk gaat nog steeds gestadig door en momenteel liggen we met dit werk bepaald een stuk voor. Het is nu ook de tijd voor 't laten nemen van grondmonsters voor bemestingonderzoek. Ook ver dient het aanbeveling de grond te laten onder zoeken op bietencystenaaltjes. Het is wat dat be treft van groot belang te weten hoe 't staat met de besmetting van ons bouwland 1 rT nu toe verloop het najaarswerk op onze NOORDBEVELANDSE bedrijven voorspoe dig. De bietenrooimachines kunnen het werk bij dit weer vlot aan en ook het ploegwerk vordert goed. Toch Wordt het nu wel tijd om op de goede dagen op voorraad te gaan rooien. De groei is in deze tijd van het jaar niet zo groot- meer en de kalender dwingt ons om te gaan ruimen. Ook de groenbemesters groeien niet veel meer zodat het ploegen hierin niet meer onnodig moet worden uitgesteld. De kg-opbrengst van de bieten is goed. Na een wel zeer lage start is het suikergehalte de laatste weken regelmatig gestegen. Dit neemt niet weg dat we financieel (en daar gaat het toch om) dit jaar toch maar een gemiddelde bietenoogst ver wachten. Zowel het lagere gehalte als het te ver wachten suikeroverschot drukken de prijs zodanig dat de extra gegroeide kilo's daar vlot tegen weg vallen. Vorige week is er volop tarwe gezaaid. De vrees voor voetziekte heeft de vroege zaai kennelijk toch geremd. Vóór half oktober is er praktisch geen tarwe de grond ingegaan, Dit betekent wel dat we er nu extra op moeten zitten. Van de graangewassen is wintertarwe nog steeds het meest •aantrekkelijk. Vandaar dat we ons areaal graag zouden handhaven. Ligt het land geschikt dan is door met de kunstmeststrooier te zaaien nog een aantrekkelijke capaciteitsverhoging mogelijk. De kans op een minder goede verdeling schrikt de meesten wat af. Heeft men deze verdeling goed onder de knie dan is de kwaliteit van het werk echt niet minder dan met de zaaimachine. In de wintertarwe kan in deze tijd eventueel tegen duist worden gespoten met het middel Ava dex BW. Vanaf eén week na het zaaien tot tegen het tijdstip dat de eerste duist bovenkomt. Tot nu toe zijn de omstandigheden voor deze bespuiting niet gunstig. Het weer is droog en schraal en het land ligt vrij grof. Zodra vochtiger weer wordt verwacht en de duist staat er nog niet od dan kan alsnog gespoten worden. Lukt het helemaal niet dan is nog een voorjaarsbespuiting mogelijk. De kans op schade aan het gewas is echter in het voorjaar groter. TNKELE dagen is op ZUID-BEVELAND het weer wat minder gunstig geweest. Voor het overige vorderen alle uit te voeren werkzaam heden wel bijzonder vlot en zonder problemen. In het begin van deze week was zo tegen de 60 van de suikerbieten gerooid. Het lijkt dat de afvoer nog al niet snel genoeg gaat, nu de voor raden op de bedrijven wat groter gaan worden. De oorzaak is echter de hoge opbrengst (en in geen geval de schuld van de vervoerders of wie dan ook). Op sommige bedrijven wordt het rooien van de suikerbieten nu wel iets afgeremd door de aanwezige voorraden. Toch zullen de meesten wel proberen zo rond 1 november met het rooien klaar te komen. Het suikergehalte is wel iets ver beterd. Toch schrikt men af en toe nog van de wel zeer lage gehaltes die men van verschillende bedrijven verneemt. Op vele bedrijven zijn reeds flinke hoevèel- heden bietenkoppen en -blad ingekuild. Ook is men reeds doende om de voederbieten te rooien en in de schuur of in de kuil te brengen. Het najaar is voor het rundvee zeer gunstig geweest. Tot nu toe is nog maar alleen wat jongvee op stal gezet. Al het overige melk- en mestvee loopt nog buiten. Wel kan worden opgemerkt dat op het grasland niet zóveel, suikerbietenkoppen en -blad zijn bij gevoederd. In de derde week van oktober is naar een rüwe schatting zo ongeveer een derde gedeelte van de totale oppervlakte wintertarwe uitgezaaid. Met hetgeen voordien is gezaaid lijkt het er op dat nu zo ongeveer 65 van de wintertarwe in de grond zit. De gemiddelde zaaitijd is t.o.v. vorig jaar misschien wel met 8 a 10 dagen^ mogelijk zelfs met 12 dagen, naar een latere periode ver schoven. Voor het gebied De Poel-Heinkenszand is komen de maandag een zeer belangrijke dag. Dan zal door alle betrokkenen de stemming voor dit te verkavelen gebied plaats vinden. Bij een wel te verwachten gunstige uitslag kunnen de werk zaamheden spoedig beginnen. Bovendien zullen bij uitvoering van de aan te leggen nieuwe rijks weg door dit gebied in verband met kaveldoor snijdingen, veranderde waterafvoer enz. verschil lende aanpassingswerkzaamheden uitgevoerd moe ten worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4