Festival voor Plattelandsjongeren in Tilburg P. J. G. Ploegwedstrjjd op Noord-Beveland Landelijke en nationale wedstrijden Wat doen de Plattelandsmeisjes in de winter? 18 Opnieuw zet de Tilburgse Stadsschouwburg haar deuren wagenwijd voor jullie speciaal voor jul lie open. Door haar poorten kun je binnentreden in een andere wereld, ver van de dagelijkse sleur, ver van het dag-in dag-uit, in een wereld van Kunst en Kuituur, die door jullie, met de kunstenaar als leidsman, gecreëerd zal worden. Toneel, muziek, ballet en opera zijn enkele van de onderdelen die op het programma staan. Door kritisch te kijken en te luisteren, door crea tief te denken en te „spelen" met klei en andere materialen, zul je een eigen stukje Kuituur opbou wen. Het is een vierdaagse, een ontdekkingsreis naar nieuwe gebieden, die zonder veel moeite en inspan ning bereikt kunnen worden. Integendeel, het is een feestelijke wereld die je binnengaat! Ploegwedstrijden organiseren wordt een moei lijke zaak voor deze tijd. Vele streken kampen al met te weinig deelnemers om de wedstrijd te laten doorgaan. Dit was ook zo in Zuid- en Noord-Beve land. Alle organisaties spraken over het probleem hoe men in 1967 een ploegwedstrijd zou organiseren. De P.J.G. Noord-Beveland besloot tot het houden van een instruktiemiddag. Deze werd op 30 septem ber gehouden en werd bezocht door een tiental jongeren. Er was een ervaren ploeger die een veldje ploegde en er tevens van alles over vertelde. Dan was er een jury-lid die het veldje beoordeelde en aan de bezoekers tekst en uitleg gaf. Resultaat van de ze middag was dat zich zeven P.J.G.'ers voor de ploegwedstrijd opgaven. IN de maand oktober zijn in verschillende plaatsen in ons land de landelijke en nationale wedstrij den ploegen en veebeoordeling gehouden. Voor dege nen die niet bekend zijn met het verschil tussen lande lijke en nationale wedstrijden vermelden we, dat een landelijke wedstrijd wordt gehouden door één orga nisatie voor haar eigen leden, een nationale wedstrijd door de drie gezamenlijke organisaties voor de best geplaatsten van de verschillende landelijke wedstrij den. VEEBEOORDELING Op 4 oktober werd in Borculo de landelijke wed strijd veebeoordeling voor het Fries-Hollands veeslag gehouden. Voor de P. J. G. Z. werd hieraan deel genomen door A. de Visser te Aagtekerke en J. Vinke te Hengstdijk. Helaas behaalden beiden in het schrif telijk gedeelte van de wedstrijd niet voldoende pun ten om te worden toegelaten tot het mondeling ge deelte. Voor De Visser scheelde het maar één punt. Kampioen van de P. J. G. N. en tevens ook nationaal kampioen werd de heer W. van 't Huil te Zalk met 306 punten. PLOEGEN Op 10 oktober vonden in Dronten de landelijke ploegwedstrijden plaats. Voor het eerst dit jaar wer- Gaan we in onze winterslaap? Of speuren we vol ijver welk nieuws ons op de „markt" wordt ge boden? Een van de vele mogelijkheden om in de winter maanden aktief en leerzaam met elkaar op te trek ken is het organiseren en volgen van een cursus. In Walcheren werd dit in het vorige winterseizoen ge daan door een 20-tal meisjes. Het werd ontzettend afwisselend. We kwamen acht keer bij elkaar en er werd elke avond een ander onderwerp behandeld, waar we allemaal mee te maken hebben. „Kleren maken de man" geldt evenzeer voor de vrouw, zodat we een avond wijdden aan de garde robe. Van evenveel belang is onze huidverzorging en make-up. Veel dames verzorgen tegenwoordig ook zelf hun haar, waarvoor dus ook wel een avond kan worden gereserveerd. Andere onderwerpen waren: „Waarom ik lid ben ▼an de P.J.G."; „Wellevendheid en omgangsvor men"; „Hoe maken we ons huis gezellig met bloe Wie mogen aan dit festival deelnemen Alle plattelandsjongeren uit heel Nederland, die 17 jaar zijn of ouder. Wanneer deze „speurtocht" gehouden wordt 7 Van donderdag 23 november tot en met zondag 26 november. Tussen 17 en 18 uur word je in het Studio-theater van de Tilburgse Stadsschouwburg verwacht. Het wordt ongetwijfeld een week-end als geen ander Wat krijg je te zien De toneelgroep „Theater" brengt een van haar goede toneelstukken op de Tilburgse bühne, het Brabants Orkest geeft een concert, je krijgt een uitvoering te zien van het Scapino Ballet en van het operagezelschap „Forum". Er wordt een bezoek De samenwerkende organisaties besloten om voor Noord- en Zuid-Beveland gezamenlijk een ploeg wedstrijd te organiseren. Deze werd gehouden op 7 oktober te Wissenkerke op twee percelen grond. Na het startsein begonnen 14 deelnemers hun veldje te ploegen. Er waren twee rondgaande, drie 2- schaarwentel- en negen 1-schaarwentel- en kan- telploegen. De rondgaande ploegen ploegden op een perceel tarwestoppel en de wentelploegen op een perceel graszaadstoppel. Bij de rondgaande ploe gen kwamen de uitslagen in verhouding niet gun stig uit maar dat kon niet anders. Deze ploegen hadden andere grond en een aparte jury. Door deze omstandigheden was het puntenaantal niet zo hoog. De uitslag was als volgt: den er selectiewedstrijden gehouden voof drie rubrie ken. Te weten voor rondgaande ploegen, voor heen en weergaande ploegen 1-scharig en voor heen en weer- gaande ploegen 2-scharig. Deze laatste rubriek is in gevoerd, omdat de belangstelling voor de heen en weergaande ploeg 2-scharig steeds meer toeneemt. In de landelijke wedstrijd van de P. J. G. N. hebben de deelnemers van de P. J. G. Z. geen slechte resul taten behaald. Bij de rondgaande ploegen bereikte H. Ardon te Kloetinge de 5e plaats met 204 punten. Bij de heen en weergaande 1-scharige ploegers werd M. Markusse te Nieuw- en St. Joosland tweede met 228 punten, C. Boone te Nieuw- en St. Joosland be reikte de 7e plaats met 208 punten. Op grond van de behaalde resultaten mochten Ardon en Markusse deelnemen aan de Nationale wedstrijden op 11 oktober. Eerstgenoemde werd bij de rondgaan de ploegen als 11e geklasseerd met 326 punten, ter wijl Markusse bij de heen en weergaande ploegen 1- scharig helaas slechts de laatste (14e) plaats behaal de met het nog zeer eervolle puntental van 332. De nationale kampioenen waren: rondgaand M. Schoonen te Zeelst (K. P. J.) met 372 pt, 1-scharig A. Havermans te Zevenbergsehoek (K. P. J.) met 399 pt., 2-scharig J. T. Roodzand te Dirksland (P. J. G.) met 382 pt. men en planten"; „Problemen rond de sexualiteit"; „Hoe komen we tot een eigen levensovertuiging". Aan het eind van een dergelijke cursus kan -een excursie worden gemaakt naar bijv. een meubel zaak. Hieraan kan een avond vooraf gaan waar ver schillende meubels en stoffering besproken worden. Een andere mogelijkheid is om een antiquair te vragen om door de deelneemsters meegebrachte zaken te bespreken en beoordelen. Als afsluiting van de cursus kan dan een bezoek aan een museum worden gebracht. Doordat aan elk onderwerp maar één avond de aandacht wordt besteed lopen we geen risico dat deelneemsters achterblijven, omdat ze een bepaald onderwerp niet is bevallen. Bij onze cursus maakten de deelneemsters om de beurt van elke avond een verslag en presideerde een ander de avond, zodat ieder er intensief bij betrokken was. MARIE DE WITTE. gebracht aan een beeldende kunstenaar en tevens kom je in de gelegenheid gesprekken te voeren met toneelspelers, musici, dansers, enz. Waar logeer je 7 Ook daar wordt voor gezorgd. In gezellige, te midden van bossen gelegen vakantie-centra, o.a. te Oisterwijk, Vught en St. Michielsgestel, krijg je prima verzorgde maaltijden en je kunt er heerlijk slapen bovendien Wat gaat dat allemaal wel niet kosten 7 In werkelijkheid kost dit Festival 100 per per soon, maar 60 wordt betaald door een aantal Nederlandse instellingen, die dit Festival zó ge slaagd vinden, dat ze er met plezier geld in hebben gestoken. Zo blijft er dus nog maar 40 over, die je zelf moet betalen. Dat is haast niets als je bekijkt wat je er allemaal voor krijgt vier dagen volledig pension en logies; het bijwonen van alle voorstellingen, zoals to neel, ballet, opera en concert; een excursie en een bezoek aan ateliers van kunstenaars; - het busvervoer tijdens het gehele Festival; een mooi uitgevoerd programmaboekje. Wat het opgeven betreft Wij zouden je willen toeroepen: wacht niet te lang. want het vorig jaar moesten we velen teleur stellen, omdat er te veel liefhebbers warem Vraag dus zo spoedig mogelijk een folder met aanmeldingsformulier aan bij het P.J.G.-secreta- riaat, Landbouwhuis, Goes (tel. 011005010). Je zult een weekend hebben, dat je niet licht zult vergeten 1. D. Verhulst, Kamperland (P.J.G.), 76,3 pnt.; 2. J. Markusse, Kamperland (Z.L.M.), 75,6 pnt.; 3. T. Klaassen, Kats (P.J.G.), 75,2 pnt.; 4. N. v. d. Maas, Wissenkerke (P.J.G.), 74,5 pnt.; 5. P. de Jon ge, 's-Heer Abtskerke (P.J.G.), 74,3 pnt. (allen wentelploegen); 6. A. van 't Westeinde, 's-Heer Arendskerke (Z.L.M.), 72,5 pnt. (rondgaand); 7. T. v. d. Bliek, Wolfaartsdijk; 8. A. de Jonge, 's-Heer Abtskerke (P.J.G.), 70,5 pnt.; 9. W. Luijk, Colijns- plaat (P.J.G.), 68 pnt.; 10. J. Zuijdweg, Wissenker ke (P.J.G.), 67,8 pnt. (allen wentelploegen); 11. en 12. M. Kallemein, Wolfaartsdijk (N.C.A.B.), wentel, en J. Kouwer, Kamperland (A.N.A.B.), rondgaand, 65,5 pnt.; 13. J. Vermeulen, 's-Heer Hendrikskinde ren; 14. P. Remeijnse, Wissenkerke (P.J.G.), bei den wentelploegen, 62,3 pnt. J. C. Z. TIPS VOOR DE AFDELINGEN Over nadere gegevens, adressen en mogelijk heden kunnen altijd inlichtingen worden gevraagd op het P.J.G.Z.-sekretariaat. Quizwedstrijd, onderling of tegen een andere afdeling. Sinterklaasavond, Kerstavond of Sinterkerst avond. De meisjes verzorgen een diner, de jorv gens versieren de zaal. Sportwedstrijd, bijv. voetbal, .egen een andere afdeling. Excursie naar landbouwbedrijven (beslist geen afgezaagd onderwerp, de boeren willen graag eens met de jongeren van gedachten wisselen Avond gewijd aan de historie van dorp, streek of eiland. Wielerkoers (denk aan de nodige medewerking van politie en gemeenten). Brommercross (betrek alle jongens van het dorp erbij; goed voor de afdelingskas Deelname aan Avondvierdaagse. Als er een midget-golfbaan in de buurt is, orga niseer dan eens een competitie voor de leden. Gezamenlijk bezoek aan theater, ijsrevue, opera, enz. CURSUSSEN TONEELSTUKKENBEOORDELING De Nederlandse Amateur Toneel Unie organiseert in het komende seizoen in diverse plaatsen cursus sen „stukkenbeoordeling". De cursus neemt vier zaterdagmiddagen in beslag. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Lezen van een ernstige éénakter. Bespreking. 2. Lezen en bespreken van een vrolijke éénakter. 3. Behandeling van stukken, die door de cursisten zijn gespeeld. 4. Modern repertoire. De cursus is bestemd voor hen, die zich in de ver enigingen bezighouden met de beoordeling en keu ze van de te spelen stukken. In Terneuzen wordt de cursus gehouden op 4, 11, 18 en 25 november; in Middelburg op 6, 13, 20 en 27 januari. Ook voor leden van P.J.G.-afdelingen, die'belast zijn met de voorbereiding van de jaarlijkse toneel uitvoeringen, kunnen deze cursussen van groot be lang zijn. Het cursusgeld bedraagt .18,per deel nemer. Inlichtingen én opgaven bij de N.A.T.U., Parkstraat 9, Utrecht. „En de boer, hij ploegde voort"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 20