Van de Zuidlaarder markt Voorlopige oogstraming van fabrieksaardappelen en bruine en witte bonen (10 okt. 1967) Centraal Landbouwmechanisatiebedrijf Goes vervijfvoudigde omzet UIT EEN ere ft tint Weekboek BRAMujr os SÜKHQEÏ VEE EN VLEES De Zuidlaarder paardenmarkt op de derde dins dag in oktober, annex de grootste Landbouwbeurs, is voor het noorden van het land een jaarlijks eve nement, deels vergelijkbaar met Liempde voor het zuiden. Dit jaar werd weer een nieuwe beurshal officieel in gebruik genomen, waardoor nu over 16.000 m2 expositie-ruimte kan worden beschikt met nog de nodige hektares buitenstands voor het arsenaal van de grote machines, als machtige toon beelden van de mechanisatie in de landbouw. Sa men ruim 300 stands. Normaal kan het aantal be zoekers van Zuidlaren, dank zij de eeuwenoude traditionele paardenmarkt van wel een paar dui zend dieren, warmbloed, koudbloed en pony's, op meer dan 100.000 worden gesteld, waardoor het be zoek aan de landbouwbeurs van ongeveer 50.000 min of meer wordt gegarandeerd. Dit jaar was het noodweer voor de open terreinen een tegenslag, min of meer ten bate van de expositiehallen, die prins Bernhard als beschermheer, nu de namen kregen van prinses Beatrix, prins Claus en prins Willem-Alexander. De officiële opening werd oudergewoonte des maandags opgeluisterd door talrijke gewestelijke autoriteiten, w.o. de commissaris der koningin in Drente en dit jaar verricht door de ambassadeur van Australië in Nederland. Het vorig jaar was deze eer aan ir. P. W. Bakker Arkema, die als rijks- landbouwconsulent gespecialiseerd in de land bouwmechanisatie, des woensdags de leiding had van demonstraties en besprekingen van aangedre ven grondbewerkingswerktuigen, opraapwagens en extra aktueel in verband met de veenkolo niale fabrieksaardappelcultuur en de bestrijding van aardappelmoeheid grondontsmettingswerk- tuigen. Met bijzondere medewerking van de Fede ratie ..Het Landbouwwerktuig", diverse rijkscon sulentschappen, provinciale Gezondheidsdiensten voor dieren werd naast de vooral voor ^onderden landbouwscholieren leerzame demonstratie ook door middel van een grootse voorlichtingsstand „van gras tot zuivel", gericht op graslandverbe tering, een overzicht van graszaadmengsels, geme chaniseerde graslandexploitatie, flexibel „alvee- stallen", melkmachines en melkhygiëne, voorlich ting gegeven. De zuivelindustrie gaf een aanschouwelijk over zicht van 7 produktierichtingen van boter tot con sumptie-ijs. En het Nederlands Zuivelbureau maak te ook hier onpersoonlijke propaganda voor diver se produkten en aantrekkelijke praktische verpak kingen voor het moderne winkelbedrijf. De opti male melkproduktie houdt nauw verband met de preventieve gezondheidszorg en indirekt met de bemesting, het gebruik van plastic bij inkuilen, de aanleg van weiden, hooiventilatie, drijfmestsysteem en het koelen van melk op de boerderij. Naast de vele stands van de zelfstandige agrari sche handel en industrie trok een collectie coöpe ratief paviljoen de aandacht onder het motto „Van zaad tot zuivel en vlees met uw eigen organi satie". Hieraan werd deelgenomen door „Cebeco", „Raiffeissenbank", „Landb. bank Meppel", Veevoe derfabriek „Sloten", „Coveco", „Covela" en „Domo Bedum". Een ander toonaangevend objekt was de stand van het kweekinstituut van aardappelrassen, „Karna" van alle coöperatieve en partikuliere aardappelmeel-fabrieken gezamenlijk, waar vroeg en laatrijpende z.g. A.M.'-rassen worden gekweekt, bestand tegen aardappelmoeheid, waarvan door een daarin gespecialiseerde -landbouwcoöperatie „Co- bo" te Sappemeer pootgoed op de markt wordt ge bracht onder zes namen ontleend aan het oude tes tament. Een nog niet gedoopte nieuwe A.M.-resistente zaailing kwam bij praktijkproeven in opbrengst bo venaan en chemische grondontsmetting geeft nieu we mogelijkheden bij de teelt van aardappel door middel van ploeginjecteur, schaarinjecteur of tand- injecteur. Bij de opening gaf de voorzitter de standhouders in overweging de expositie een volgend jaar met een dag te verlengen, mede daar de bezoekers dankzij het moderne verkeer en de verregaande pu bliciteit ook van buiten de drie noordelijke provin cies worden aangetrokken. Het C. B. S. voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de op 10 oktober j.l. gehouden voor lopige oogstraming van fabrieksaardappelen en bruine en witte bonen. De opbrengst van fabrieksaardappelen (voor de aardappelzetmeelindustrie) wordt zeer glo baal geschat op bijna 1,5 miljoen ton. Aangezien bij deze produktieraming voor het eerst de pootaardappe- len buiten beschouwing zijn gebleven, kunnen de uit- Opbrengst p. ha Beteelde komsten niet worden vergeleken met die van vooraf gaande jaren. De oogst van bruine en witte bonen wordt getaxeerd op 13.500 ton hetgeen 77 meer is dan verleden jaar. Van het vergrote areaal wordt na melijk een bijzonder hoge gemiddelde opbrengst per ha verwacht van 3.150 kg/ha 54 t.o.v. 1966 en 46 t.o.v. het tienjaarlijks gemiddelde). opper vlakte* 1966 mei '67 1967 Fabrieksaardappelen (excl. pootaardappelen) Bruine en witte bonen Stro van br. en witte bonen voorlopig. ha- 42695 4268 4268 kg 34500 2050 3150 1450 1600 1966 7619 5396 Totale opbrengst 1967 1967 ton 1463678 13462 6745 (1966 - 100) 177 125 L.C.C. IIET Centraal Landbouwmechanisatiebedrijf van Cebeco te Goes door bemiddeling waar van vele boeren en tuinders in Zeeland, op de Zuidhollandse eilanden, in West-Brabant en in het Land van Heusden en Altena hun werktuigen en trekkers ontvangen, voorziet in een behoefte. Dit blijkt ondermeer uit de omzetstijging van 1 Vz mil joen gulden in 19611962 tot IV2 miljoen gulden in 19661967. In dit bedrag is een omzet van 580 duizend gulden aan fruitteeltmechanisatie be grepen. In het kader van de snelle mechanisatie- ontwikkeling in het zuidwesten heeft het bedrijf zich weten te verzekeren van een goede plaats. Stellen we de jaarlijkse investeringen aan machi nes in het zuidwesten op rond 150 gulden per hek- tare kultuurgrond, dan betekent dat ongeveer 40 miljoen gulden. Op grond daarvan heeft 't Cebeco mechanisatiebedrijf een marktaandeel van onge veer 20 VESTIGINGEN Het bedrijf in Goes is één van de vier centrale mechanisatiebedrijven van Cebeco te Rotterdam, die gezamenlijk 25 vestigingen beheren. Hiervan ligt ruim de helft in het zuidwesten te weten: Sint Annaland, Axel, Kerkwerve, Lewedorp, Middel burg, Schoondijke, Wissenkerke, Zierikzee (Zee land), Nieuwe Tonge, Oudenhoorn, Strijen (Zuid hollandse eilanden), Nieuwendijk (Land van Heusden en Altena) en Steenbergen (West-Bra bant). Het aantal personeelsleden bedraagt in totaal 100, waarvan 70 monteurs en 13 vertegen woordigers die elk in een bepaald gebied werk zaam zijn. De afdelingen fruitteelt en melkmachi nes hebben elk één vertegenwoordiger die werk zaam zijn in het gehele zuidwesten. Voorheen werd de werktuigenvoorziening voor een deel door de plaatselijke coöperaties verzorgd. Elders in ons land is dit gedeeltelijk nog het geval. VOORDELEN Teneinde enerzijds kosten te besparen en aan de andere kant deskundige voorlichting en service verlening zoveel mogelijk te vervolmaken, werd besloten tot oprichting van centrale bedrijven. „Goes" was het eerste die in 1961 startte met 5 ves tigingen. Een ander voordeel van deze opzet is de opslag van de werktuigen. Die vindt plaats op het cen trale bedrijf Goes. Distributie naar de verschil lende vestigingen is dan ook in korte tijd mogelijk. Dit geldt eveneens voor de voorziening van onder delen waardoor de wachttijd bij eventuele machinepech op de bedrijven van de afnemers tot een minimum kan worden beperkt. Zowel admini stratie als voorlichting worden centraal gevoerd. Het kontakt tussen de coöperaties in het zuid westen met hun leden enerzijds en het centraal landbouwmechanisatiebedrijf anderzijds wordt onderhouden door een advieskommissie. Elk ge bied heeft een coöperatiebestuurslid of -direkteur vertegenwoordigd in deze kommissie. Cebeco, de centrale bedrijven en de coöperaties die de werktuigenvoorziening zelf verzorgen zijn landelijk aangesloten bij de „Comeca". In het verkoopassortiment bezetten de SAME- trekkers momenteel de belangrijkste plaats, aldus direkteur F. van Loo. Voorheen waren dat eén- en tweerijïge aardappelrooimachines, die ook nu nog een belangrijke plaats innemen evenals spuitwerk- tuigen en bietenrooiers. VAM UET is nog mooi najaarsweer en het lijkt soms nog. óp zomerweer, zaterdag dansten de mufr gen voor de ramen en vierden zeker één van hun laatste zomerconcerten. Nu gaat het volgens de weerman kouder wor den want er komt polaire koude lucht aan. Dus straks een jas meer aan! We hebben een mooi en gemakkelijk najaarl Misschien zegt er een lezer, „nou om 't zaailand goed klaar te krijgen is er heel wat werk voor nodig""! Maar anders gaat het prima Vorige week kwamen we door buurman Willem nóg op de ruilverkaveling ,de Poel-Heinkenszand. Het is a.s. maandag dè dag waarop de stemming plaats heeft. De dag waarop beslist wordt of het doorgaat of niet. Nu, aan het eerste twijfelen we niet, ieder weldenkend mens die met zijn tijd mee gaat en ook vooruitkijkt in de toekomst, stemt er voor Wanneer men alles goed gelezen heeft, de vergaderingen heeft bezocht die de voorberei dingscommissie heeft gehouden (de pluim van de week voor deze noeste werkers), de verschillende sprekers heeft gehoord, de voor- en nadelen heeft gewogen, moet tot vóórstemmen zijn gekomen. Natuurlijk, we 2ien zeer zeker ook de grote moei lijkheden en het financiële aspect duidelijk En wanneer straks het grootse werk klaar is, stapt men niet ineens op een prachtige vierkante akker, die overal precies eender is, die overal al doorlatend is Al is de drainage perfect, dit proces herstelt zich langzaam. Doch wanneer men door de eerst uitgevoerde verkavelingen rijdt en alles zo ziet liggen, vergeleken met vroeger en men vraagt aan de boeren daar: „Zou je nog terug willen naar de toestand van vroeger?", dan zullen zeker allen met „neen" uw vraag beantwoorden. We zien dan prachtige kavels land, weinig ver val er aan, gemakkelijk bereikbaar, doelmatige waterafvoer, mooie wegen. Alles is veranderd en verbeterd. De medewerking van het Waterschap de Breede Watering om de financiële verplichting aan dit Waterschap te verlagen aan dit gebied vinden we een mooié geste, natuurlijk moet dit geld op een andere manier worden teruggekregen, maat men verdeelt de lasten wat. Het is bekend dat de wegblijvers van de stem ming vóór stemmen, een wat moeilijk te verteren feit voor velen. Maar we moeten geen thuisblijvers hebben, we moeten medewerkers hebben Deze week is de laatste week, laat ieder belang hebbende nogeens rustig de grote uitgegeven bro chure door en door lezen, alle vóór- en nadelen nog eens afwegen tegen elkaar en de conclusie kan dan niet anders meer luiden „vóór stemmen"! Er staan belangrijke zaken op het spel, voor nu en voor de toekomst van de Poel-Heinkenszand. Het is de laatste kans. Laat het een goede keus zijn zodat we later wanneer we het eindresultaat mo gen zien, zeggen kunnen: „Wat zijn we blij dat we hieraan een klein steentje hebben meegedra gen door onze vóórstemming Europese Commissie grgpt in. De stopzetting van de grote invoer uit derde ladöen door Frankrijk met ingang van 13 oktober j.l. heeft onmiddellijk effect gehad op de prijsvor ming voor slachtvarkens op de Nederlandse markt. De prijsstijging bedraagt rond 7 cent per kg ge slacht gewicht. Na een kleine opleving in de rund- vleeshandel, zijn deze week de aanvoeren wederom ruimer en is het prijsverloop enigszins gedrukt. De weersomstandigheden doen uiteraardsteeds meer hun invloed gelden. Grotere export - stijgende prijs. Al geruime tijd worden er grote hoeveelheden varkensvlees uit de Oostbloklanden beneden de sluisprijs van 2,10 in Frankrijk ingevoerd, ondanks het feit dat een heffing van 60 centen per kg ge slacht gewicht betaald moet worden. Duidelijk blijkt met welk een lage prijzen de Oosteuropese staats- handel genoegen neemt. Dit blijkt nog sterker, daar de verhoging van die derde landen heffing met 21 cent tot 81 cent per kg geslacht gewicht mei ingang van 28 september j.l., de invoer uit de Oostbloklan den slechts weinig heeft kunnen afremmen. De ontevreden Franse boeren hebben dan ook op niet mis te verstane wijze geprotesteerd tegen o.a. de tè lage varkensprijzen. De Franse regering zag - naar verluidt - haar kans de import van vee en vlees uit derde landen met ingang van 13 oktober geheel stop te zetten, omdat bij een dier uit Polen aan de Franse grens paratyfus werd geconstateerd. De Europese Commissie heeft deze onjuiste maatregel ongedaan gemaakt en de invoer van vee en vlees uit de Oostbloklanden nog zwaarder be last. Boven de normale derde landen heffing van 60 cent per kg varkensvlees geldt voor de Oostblok landen nu nog een extra-hefing van 45 cent per kg geslacht gewicht. Voor Engeland, Ierland, Dene marken en de Scandinavische landen blijft de extra heffing van 21 centen gelden en totaal dus 81 centen. Men verwacht nu een groter beroep uit Frank- rijk op onze varkensmarkt, zodat de prijzen gestegen zijn tot 2,75 per kg geslacht gewicht voor de 1A- kwaliteit. Ongeclassificeerd voor de gewichtsgroep van 63-85 kg zagen we dezelfde stijging en wel tot 2,70. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 17