Plöegwerk en onderploegen grasgroenbemesters Bahrs mengmestpomp en Vogelsang mengmestvat MECHANISATIE NIEUWS Het ledigen van de mengmestkelders en het over het land verspreiden van taaie mest met stroo en voederresten behoeft nu geen probleem meer te zijn! Bij beproevingen door het I. L. R. te Wage- ningen met de door Poiesz N. V. te Ooster- wolde (Fr.) geïmporteerde „BaHRS-meng- mestpomp" is n.l. gebleken dat deze pomp zelfs de dikste koek met gier vermengt en uit de put haaR. Deze pomp in combinatie met het „VOGELSANG-mestvat" is een ideale mestverwerkings-apparatuur. Aldus schrijft ons Poiesz N. V. die hierover de vol gende bijzonderheden verstrekt. De Bahrs-mengmestpomp. Deze Bahr- mestpomp onderscheidt zich van andere mestpompen in: a. geforceerde menging van de mestkoek met de gier, zelfs in de zeer grote mengmestkelders; b. het homogeniseren van de mengmest, doordat stroo, kuil- en andere voederresten tot fijne deeltjes worden verhaksejd, welke verstoppin gen en onregelmatige verspreiding van de meng mest uitsluiten; c. meng- en pompcapaciteit van 3000 liter per mi nuut, afhankelijk uiteraard van de mestdikte; d. pompcapaciteit over 50 meter lengte, waardoor lege bovengrondse kuilsilo's of speciale boven grondse mengmestsilo's voor mengmestbewaring kunnen worden benut. De gedegen constructie waarborgt een lang ge bruik zonder storing. Het principe berust op een korte vijzel met hakselaar in combinatie met een centrifugaal pomp. De pomp kan worden aangedre ven door trekkeraftakas of door electromotor. De pomp is leverbaar in de uitvoeringen 2.50 m en 3.50 m. Voor verplaatsing van de pomp kan een hef frame voor 3-punts trekkerhef of een transport- tuimelonderstel met wielen worden bijgeleverd. Diverse hulpstukken completeren de pomp voor elke opstelling of plaatselijke omstandigheid. Het „Vogelsang-mengmestvat". Het gehele mengmestverwerkingssysteem wordt afgerond met het „Vogelsang-mengmestvat", welke is voorzien van geheel nieuw model verspreider. Dit „Vogel- sang-vat" is uitgevoerd in hout, omdat juist hout door impregneren met de mestbestanddelen wordt geconserveerd. Dit vat wordt geleverd met 10 jaar garantie, ook op lekkage. Een regelmatige verspreiding vereist een gelijk matige en gelijkblijvende toevoer van mest van be gin tot eind. In het „Vogelsang-vat" loopt hiervoor over de volle lengte van de bodem van het vat een solide vijzel, welke elke massa met grote regelmaat naar de verspreider stuwt en het vat bovendien grondig ledigt. De spreidbreedte en spreidhoeveel- heid is dus constant. De direct aangebouwde speciale rotorverspreider brengt in tegenstelling met wat we gewend zijn de massa niet horizontaal maar bij dit systeem vertikaal naar de grond, evenredig naar beide zij den verdeeld over ca. 7 meter breedte. Da otor met geheel nieuw verspreidings- eysteem centrifugeert de mengmest met grote kra :nt door een spleet, waardoor de massa ongeacht dikte, stroo en voederresten als het ware zeer fijn over de grond wordt „verregend". Een zeer gunstige en belangrijke bijkomstigheid van dit systeem is, dat zelfs harde wind de verspreiding hoegenaamd niet beïnvloedt. De korte direkte vertikale weg voor komt stikstofverlies en gaat bevuiling van de trans portcombinatie in hoge mate tegen. De dosering is regelbaar door verandering in toevoer en rijsnel heid. De vaten zijn leverbaar in de maten 1500. 2000, 2500, 3000 en 4000 liter. Aan het onderploegen van Italiaans raaigras worden hoge eisen gesteld. IVANKZIJ het vroeg ruimen van de dekvruchten en de gunstige weersomstandigheden daarna zijn nagenoeg alle groenbemesters goed geslaagd. De hoeveelheid groene massa, welke er op diverse percelen voorkomt, is dan ook veelal zeer groot. Het onderploegen van de grasgroenbemesters vraagt thans bijzondere aandacht. Het Italiaans raaigras tetraploïd is n.l. wintervast. Alle groene delen moeten goed ondergebracht worden om snelle en zeer hinderlijke hergroei in het voorjaar te voorkomen. Men kan hierbij dan ook niet voor zichtig genoeg te werk gaan om moeilijkheden en extra kosten in het volgende voorjaar te voor komen. Een en ander stelt hoge eisen aan ploegen en ploeg. Dat het echter zeer wel mogelijk is om met sukses het gras onder te ploegen is, uit een een voudig opgezet onderzoek in Zeeuwsch-Vlaande ren, duidelijk gebleken. Hierbij kwam naar voren dat onderstaande punten in belangrijke mate het resultaat ten gunste kunnen beïnvloeden. Allereerst kan het maaien van zeer lang gras met een cirkelmaaier het onderbrengen aan zienlijk vergemakkelijken. Bij het ploegen spelen diverse faktoren zoals werkbreedte en diepte van de scharen en de werking van de voor scharen 'n belangrijke rol. Een zo groot mogelijke werkbreedte per schaar 40 cm) is een eerste vereiste om een opti male kering en aansluiting van de grondbulk te verkrijgen. Tevens dient hierbij niet te diep (±20 cm) geploegd te worden. Ook de afstelling van de voorscharen blijkt een zeer grote invloed uit te oefenen op het resul taat. Gebleken is dat de voorscharen vrij groot die nen te zijn en dat de meest gewenste werk breedte en -diepte respektievelijk 10 a 12 cm en 2 a 5 cm bedraagt. Tevens is het zeer gewenst dat de voorscharen juist boven de punten van de scharen en enigs zins dwars op de rijrichting geplaatst worden. Dit laatste juist om verstopping te voorkomen, hetwelk onregelmatigheden in de bedekking tot gevolg heeft. Daarnaast zijn er thans van een aantal ploegen speciale ristertypen voor het onderploegen van grasgroenbemesters te verkrijgen. Deze bleken op 'n onlangs gehouden demonstratie op zware grond in de Haarlemmermeerpolder goed te voldoen. De kosten variëren van 110,tot 140,per rister. Door aan bovenstaande punten thans voldoende aandacht te besteden, kunt u het onderploegen zeer dikwijls veel verbeteren en eventuele moei lijkheden in het volgende voorjaar voorkomen. Th. P. HIEL, R.L.V.D. Axel. AFSTAMMELINGENKEURING ZEEUWSE K. I.-STIER Van de K. I.-stier Wargaster Combinator wordt op vrijdag 10 november a.s. om 9.30 uur op het Centraal Stierenstation te 's-Heer Hendrikskinderen een af stammelingenkeuring op exterieurvererving gehou den. Deze keuring wordt georganiseerd door de Prov. Commissie ter Bevordering van de Rundveefokkerij, in samenwerking met de K. I.-Vereniging Zeeland. Het betreft hier een eerste onderzoek van deze stier. Getracht wordt een 40-tal melkgevende doch ters van deze stier te keuren. Bij een afstammelingenkeuring wordt een onge- selekteerde groep nakomelingen van één stier bijeen gebracht. Gaarne geven wij de veehouders in overweging deze keuring te bezoeken. Het volgen van de keuring is bijzonder nuttig. Bij de fokkerij immers hangt zeer veel af van de keuze en het gebruik van de stieren. W. HEY, R. V. V. D. NOGMAALS BESTRIJDING RHIZOCTONIA In het artikel „De bestrijding van rhizoctonia" in ons nummer van 20 oktober is de situatie met betrek king tot de rode NAK-label onjuist weergegeven. Enkele jaren geleden is n.l. de mogelijkheid om te laten plomberen onder rode label wegens te veel rhizoctonia komen te vervallen. Partijen die wegens rhizoctonia niet aan de gestelde norm voldoen, komen niet voor plombering in aan- merking. p yERHAGE, R. L. V. D. Wetenswaardigheden voor veehouders SELEKTIE OP GROEI EN GEWICHT BIJ RUNDVEE IS GEWENST HET is voor veehouder en -fokker belangrijk dat er goede kalveren worden geproduceerd. Doodgeboren kalveren betekenen een beduidende schade, terwijl de levende gezond en sterk moeten zijn. Zwaardere kalveren brengen een hogere prijs op voor de vleesproduktie maar ook als fokkalf). Uit veel onderzoek, ook bij de Nederlandse zwart bonten is gebleken dat er een positief verband is tussen het geboortegewicht en de daarop volgende groei. Selektie op hoger-geboortegewicht (door ge richte keuze van stier en koeis mogelijk maar kan nadelige kanten hebben zoals een langere draag tijd en minder gemakkelijke geboorte (vooral bij vaarzen). Wegingen van zeer veel nuchtere kalveren tonen aan dat de zwartbonte .stierkalveren gemiddeld on geveer 3 kg zwaarder zijn dan de vaarskalveren. Naarmate de koe (moeder) ouder wordt (tot een leeftijd van 6 jaar) is er een gemiddelde stijging van het geboortegewicht waar te nemen. Deze gaat echter samen met een langere draagtijd. Een lan gere draagtijd zal ook het gevolg zijn van selektie op hoger geboortegewicht. Van bedrijf tot bedrijf verschilt het gemiddelde geboortegewicht. De be drijfsomstandigheden zoals voeding, verzorging en gezondheid spelen hierbij een rol. f>IJ een normale opfok blijven kalveren met een hoger geboortegewicht tijdens het eerste levensjaar zwaarder. Dit geldt voor stierkalveren in sterkere mate dan voor vaarskalveren. Wegin gen van een groot aantal dieren tonen aan dat een gemiddeld hoger geboortegewicht bij stiertjes van 4 kg in het eerste levensjaar tot 45 kg kan toene men. Onderzoeksresultaten leveren verder nog op dat in het najaar geboren kalveren in doorsnee zwaarder zijn (vergeleken met de overige maan den) en dit als jaarling nog zijn. Deense onderzoekingen wijzen er op dat beter groeiende jonge vaarzen die daardoor meer ont wikkeling krijgen als koe tot een gemiddeld hogere produktie komen. Stieren met een slechte groei hadden in doorsnee een minder goede melkproduk- tievererving (gemiddeld lagere produktie bij de dochters). T\E praktijk zal er verstandig aan doen de se- U lektie voldoende te richten op het volwas sen gewicht. Er is een positief verband tussen dit gewicht en de maten (borstomvang, kruishoogte) van de dieren. Het is daarom van belang dat bij koeien en stieren die voor de fokkerij worden aan gehouden en in het bijzonder bij groepen naKome- lingen van (K. I.)-stieren gegevens omtrent maat en gewicht worden verzameld. Deze gegevens die nen meer bij de selektie van het vee te worden betrokken. H. IS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 15