Nieuwe taken van het Landbouwschap Te koop P. L. van de Zande Jammer dat n er niet doorheen kunt kijken Eh9o Cao - in de fles waarop a kunt vertrouwen TOALS uit de verklaring der zes in het Land- bouwschap samenwerkende organisaties blijkt zullen de taken door het Landbouwschap verricht, uitgebreid worden. Een uitvoerige nota van het D. B. van het Landbouwschap geeft inzicht om trent de wijze waarop het bestuur denkt dat deze nieuwe taken kunnen worden verzorgd en in het algemeen in de werkwijze van Landbouwschap kunnen worden ingepast. In zeer veel zaken waar de belangen van de agrarische sector in het geding zijn, fungeert het Landbouwschap reeds als centraal orgaan van over leg. Allerlei technische, economische en sociale aangelegenheden worden immers in dit orgaan behandeld. Daarnaast zijn er echter ook enkele aangelegenheden, zoals onderwijs- en voorlich tingszaken, waarbij de organisaties weliswaar trach ten hun standpunten inzake de daaraan verbonden algemene aspecten op elkaar af te stemmen, doch welke tot nu toe niet in Landbouwschapsverband aan de orde zijn gesteld. De organisaties wensen blijkens hun verklaring thans ook het algemene onderwijs- en voorlichtingsbeleid te brengen in het gemeenschappelijk overleg binnen het Land bouwschap. Hoewel de organisaties vooral op het ten;ein van het onderwijs een specifieke eigen taak en verantwoordelijkheid hebben moet het niettemin van groot belang worden geacht, dat de georga niseerde landbouw in gezamenlijk verband voort durend bestudeert in hoeverre het vakonderwijs in de land- en tuinbouw kan worden afgestemd op de behoeften die deze tijd en de toekomstige ontwikkeling stellen. TEN behoeve van de behandeling van voor- lichtings- en onderwijszaken lijkt het dien stig een Voorlichtingscommissie en een Onderwijs commissie in te stellen, zulks in navolging van de reeds bestaande Commissie voor Landbouw kundig Onderzoek. In deze commissies zouden zit ting moeten hebben die vertegenwoordigers van de organisaties, die ook ten nauwste zijn betrok ken bij het uitdragen en verdedigen van terzake in te nemen standpunten. Bij de samenstelling zou kunnen worden gedacht aan de respectieve delegaties die tot heden het bedrijfsleven ver tegenwoordigen in het overleg met de overheid. De Voorlichtings- en Onderwijscommissie zouden rechtstreeks contact moeten kunnen onderhouden met de overheid en andere instanties over aller lei specifieke onderwerpen, terwijl zij de algemene beleidspunten in het bestuur aan de orde zouden moeten stellen. Voor elk dezer commissies, die dus voorname lijk als gespreks- en overlegcentra hun taak kun nen aanvatten, zal het Landbouwschap met het secretariaat moeten worden belast. De betrokken functionaris zal zich voorshands moeten beperken tot het notuleren der commissievergaderingen en het onderhouden van de nodige contacten met de deskundigen uit de landelijke en gewestelijke or ganisaties. Geleidelijk zal hij in het werk kunnen groeien en initiatieven kunnen ontwikkelen, zelf problemen kunnen opsporen en de onderwijs- respectievelijk voorlichtingszaken naar de betrok ken commissies geleiden. E.E.G.-BELEID U OOR AL met betrekking tot het gemeen- schappelijk landbouwbeleid in de E.E.G. doet zich de situatie voor, dat het Landbouwschap ener zijds wel kan fungeren als centraal orgaan van overleg van de georganiseerde landbouw doch anderzijds het gezamenlijk ingenomen standpunt niet overal zelf uitdraagt en verdedigt. Het doet dit wel ten overstaan van de Nederlandse rege ring, die uiteindelijk in het kader van het alge mene sociaal-economische beleid een grote mate van verantwoordelijkheid draagt voor het wel en wee van onze vaderlandse land- en tuinbouw. Tot nu toe vindt de coördinatie en de formule ring van de op verschillende punten te verdedi gen standpunten grotendeels plaats in de Com missie Buitenland en Integratie van het Land bouwschap en in de C.L.O.-Contactgroepen voor diverse produkten, overkoepeld door de Commis sie Buitenland der 3 C.L.O.'s. In deze produkten- groepen hebben de deskundigen van de landbouw organisaties en de coöperaties zitting. Doordat het secretariaat van deze contactgroepen wordt ver zorgd door functionarissen van het Landbouw schap is een goede coördinatie en doorstroming ge waarborgd. In het kader van de nieuwe taak van het Landbouwschap, kunnen deze contactgroepen mede worden gezien als adviesorgaan van de Commissie Buitenland en Integratie en van de (hoofd) afdelingen. Wellicht kan tevens worden overwogen nog enkele vertegenwoordigers van de georganiseerde landbouw, die op enigerlei plaats, in „Brussel" of in Produktschappen, zijn geroepen tot het mede-oordelen over het te voeren beleid, aan bedoelde contactgroepen toe te voegen. Deze versterking der deskundigheid en verbreding der contactgroepen zou aldus ten goede moeten komen zowel aan de informatie van de (hoofd)afdelingen en de Commissie Buitenland en Integratie als aan die van de buitenlandse organen der 3 C.L.O.'s en der werknemersorganisaties. GEWESTELIJKE RADEN MET betrekking tot de taak van de geweste- lijke raden van het Landbouwschap geeft de verklaring van de organisaties aanleiding tot de opmerking, dat voldoende ruimte moet wor den geschapen om de beoogde versterking van het overleg en de samenwerking met betrekking tot provinciale aangelegenheden te realiseren. Het rapport Taak en Organisatie Landbouwschap stelt t.a.v. de Landbouwschapstaak welke in de ge westen behoort te worden verricht: a. algemene belangenbehartiging op het gebied van het grondgebruik; b. verzorging van de sociale aangelegenheden in de gewesten; e. representatie van de landbouw bij en in diver se provinciale instanties; d. voorbereiding en uitvoering van Landbouw schapsregelingen (bijv. plantenziektenbestrij- ding, arbeids- en rusttijdenverordeningen, beren verordening, Wet erkenningen tuinbouw); e. medewerking bij de invordering van de hef fingen van het Landbouwschap. De Commissie heeft zich er rekenschap van ge geven, dat een dergelijke uniforme taakomschrij ving niet geheel recht doet, en ook niet kan doen, aan de verscheidenheid welke de situatie in de gewesten op grond van hun specifieke omstandig heden en historische ontwikkeling te zien geeft. Dit behoeft niet bezwaarlijk te zijn, omdat de ge westen bij de vervulling van de omschreven taken de vrijheid hebben hun werkzaamheden aan te passen aan de situatie in hun gebied, uiteraard binnen de grenzen welke de door het Bestuur vast gestelde begroting aangeeft. VOORLICHTING ilYE voorlichting over de taak en de positie van het Landbouwschap, doch vooral over de in nauwe onderlinge samenwerking ter hand geno men activiteiten, kan ongetwijfeld nog belang rijk worden verbeterd. Aan de voorbereiding van deze voorlichting kan het apparaat van het Land bouwschap een aanzienlijke bijdrage leveren, ter-, wijl dit orgaan in bepaalde gevallen (zoals alge mene persberichten, een vaste rubriek in de orga nisatiebladen, nieuwsbrieven en voorlichting aan ongeorganiseerden) deze voorlichting zelf geheel zal kunnen verzorgen. In de opzet van een Landbouwschap dat naast zijn functie van publiekrechtelijk orgaan ook fun geert als centrum van overleg, van samenwerking en samenbundeling, dienen deze voorlichting en presentatie echter vooral ook te worden behartigd door de in en met dit orgaan samenwerkende or ganisaties zelf. Juist door een goede informatie en voorlichting over het gezamenlijk verrichte werk kan het belang van deze samenwerking dichter worden gebracht bij de boeren, tuinders en landarbeiders wier belangen voortdurend in het geding zijn. COMPUTERGEBRUIK Bij het bedrijfslaboratorium voor grond- en ge- wasonderzoek te Oosterbeek wordt als een der eerste gebruikers in ons land reeds enkele jaren de computer toegepast bij het onderzoek van dui zenden grondmonsters naar het gehalte van plan- tenvoedende stoffen, sporenelementen voor de groei of de besmetting met schadelijke aaltjes, mi cro-organismen die de z.g. moeheid van bepaalde gewassen veroorzaken. De mechanische verwerking der analyses is zo betrouwbaar gebleken dat de z.g. schaduw-admini- stratie om eventuele programmeringsfouten te signaleren, kon worden afgeschaft. Inmiddels is de programmering uitgebreid tot de analysering van het gewasonderzoek voor de praktijk, om de voe- derwaardeberekening van de ingezonden monsters hooi- en kuilvoeders in de herfstmaanden vlugger te kunnen afwerken. Bijzondere onderzoekingen voor spoedgevallen worden buiten het computer systeem gehouden. DEELBOUW SPRUITKOOL De stands- en vakorganisaties ir. de betreffende Groninger land- en tuinbouw hebben voor de deei- bouw van spruitkool een uniforme régeling getrof fen, waarbij de in deelbouw gewerkte dagen mee tellen bij de toepassing van de Werkloosheidswet. De daarvoor verschuldigde premie is gebaseerd op 1800,loon per ha, resp. 0,6% voor vaste werknemer-deelbouwers en 5,8 voor losse deel- bouwers, terwijl de totale sociale lastenpremie van resp. 17,6% en 22,8% half voor rekening van de deelbouwers komen, evenals de kosten van vakan tie, vrije dagen, kort verzuim, ziekte en ongeval. De bruto geldelijke opbrengst van 1 ha spruit kool komt tot een bedrag van 3750,45 voor de werkgever-deelbouwer en het eventueel res terende bedrag 35 Deze stelt daarvoor poot- en zaaiklaar en -bemest land ter beschikking met het nodige materiaal en trekkracht, de deelbouwer het zaad en alle werkzaamheden. De algemene kosten worden door beide partijen ieder voor de helft gedragen. TRIOMFEN DER CHEMISCHE WETENSCHAP De moderne techniek bevordert de groei der ge wassen niet alleen met diverse chemische stoffen, maar kan ook de groeiregeling b.v. door gebruik van z.g. Cycocal op tarwe, waardoor de halm kor ter en dikker blijft en legering met kwaliteitsverlies wordt voorkomen. Een keur van chemisch bereide en beproefde groeistoffen bestrijdt reeds een groot aantal onkrui den, hoewel in doorsnee maar 1 proefstof op de 10.000 verbindingen een renderend verkoopprodukt kan worden. Kwaliteitsverbetering door toevoeging van chemische stoffen aan b.v. voedermiddelen is een ander arbeidsveld van de moderne chemie ten bate van de agrarische produktie, evenals andere voor humusvorming en verbetering van de structuur van diverse cultuurgronden. De chemische bestrij ding van insecten, krijgt een biologische inslag in plaats van voor mens en dier zwaar vergift. Door de grote verkoop van Cappon snelploegen ka» ik U aanbieden; 5 CAPPON 2-schar wentelploegen 2 CAPPON 1-schar wentelploegen met nieuwe rijs- ters en scharen 1 CAPPON 2-schar wentelploeg met éénz. schijven en automatisch wentelen. Als nieuw Prijzen billijk. Landbouwwerktuigen - THOLEN - Tel. 01660- 370. Want dan zou u kunnen zien dat een fles Esso Gat maximaal gevuld Is met zuiver butaan. Dat is het gas met het hoogste aantal warmte-eenheden per küo» dus geen risico. Neem Esso Gas! Het ongeschonden zegel aan de Ilea ia uw waarborg voor kwaliteit èn inhoud.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 12