Vragen rondom plantschema en boomvorm bij appel DINGEN VAN DE HEEK 7 (Onderstaand artikel is overgenomen uit het Contactorgaan van de Ver. Naar Beter Fruit en de Kring Zuid-Hollandse Eilanden der N. F. O. Het is geschreven door de heer L. Uitterlinden en geeft duidelijk weer, waarom men ook op de Eilan den thans de voorkeur geeft aan 'n nauwe beplanting met slanke spillen (Groes- beek-systeem) boven de tot nu toe aanbevolen leggerspil.) BIJDRAGE IN DISCUSSIE Het plantschema en de boomvorm bij appel zijn volop in discussie. In „De Fruitteelt" zijn verschillen de artikelen verschenen over de voordelen van be plantingen met veel bomen per ha. Veel fruittelers van de Eilanden hebben deze zomer een bezoek gebracht aan bedrijven in Limburg en men was onder de indruk van de intensieve beplantingen van Golden Delicious met de zeer hoge kg-opbrengsten in de eerste jaren- Een aantal telers zien in een appelbeplanting met veel bomen per ha de enige mogelijkheid om de stij ging van de kosten op te vangen én de nadelige gevol gen van de economische veroudering van een appel- aanplant zo klein mogelijk te maken. Het drama met 't ras Stark Earliest is voor hen een teken aan de wand. Ook de besparing van arbeid bij het snoeien en plukken spreekt hen aan. Andere fruittelers vragen zich af of de hogere aan- legkosten bij veel bomen per ha er steeds uit zullen komen. Ook zijn ze bang dat een beplanting met een kleine rijenafstand op latere leeftijd moeilijkheden zal geven bij de oogst. Verder zijn ze bevreesd dat door een minder goede belichting de kg-opbrengst en de kwaliteit op latere leeftijd ongunstig beïnvloed zullen worden. Dit artikel wil in deze discussie een bijdrage geven. BEPLANTINGSDICHTHEID BELANGRIJK Dat voor elke beplanting gestreefd moet worden naar een goede beplantingsdichtheid, is een uitge maakte zaak. Een optimale beplantingsdichtheid is voorwaarde voor een hoge kg-opbrengst. In de praktijk is gebleken dat de optimale beplan tingsdichtheid wordt bepaald door de boomvorm. Algemeen wordt aangenomen dat de meest gewenste beplantingsdichtheid voor struiken 70 k 75 is; voor spillen 65 a 70 en voor de slanke ronde spil 55 a 60 Bij elk plantschema moet worden gestreefd naar een optimale beplantingsdichtheid, dat zo vroeg moge lijk wordt bereikt. OPBRENGST PER M- BOOM OPPERVLAKTE Uit het produktiviteitsonderzoek van het L. E. I. blijkt dat bij de rassen Golden Delicious, Jonathan en James Grieve een kleine boom per m2 boomoppervlak te meer kg geeft dan een grotere boom. Cóx's Orange Pippin geeft echter een hogere kg-opbrengst per m2 bij een grotere boom. Voor de drie eerst genoemde rassen is het dus mo gelijk om met een intensieve beplanting (veel bomen per ha) een hogere kg-opbrengst te krijgen dan met een meer extensieve beplanting (weinig bomen per ha). Bij de keuze tussen een intensief en een extensief plantschema zullen de volgende punten van invloed zijn. 1Hogere kosten door meer bomen per ha. Wanneer na het 5e jaar een intensieve en een exten sieve beplanting een zelfde kg-opbrengst geeft van gelijke kwaliteit zullen de hogere kosten de eerste 5 jaar uit moeten komen. Of de hogere kosten er uit komen wordt in de eerste plaats bepaald door het verschil in kg-opbrengst tussen 'n intensieve en een extensieve beplanting. In de tweede plaats is de kg- prijs, die de appels in die jaren opbrengen van invloed. VOORBEELD We vergelijken een extensieve beplanting van Gol den Delicious, geplant op 3.5 x 1.5 m (1900 bomen per ha) met een intensieve beplanting op 3 x 1 m (3300 bomen per ha). In de intensieve beplanting komen per ha 1400 bomen meer dan in de extensieve. De kosten per boom in de eerste 5 jaar kunnen wor den gesteld op 6,(boom, paal, arbeid en rente). De hogere kosten van de intensieve beplanting zijn 1400 x 6,is 8400,per ha. We gaan er van uit dat de kg-opbrengst per ha tot en met het 5e jaar van de extensieve beplanting 78.000 kg is en van de intensieve beplanting 100.000 kg (deze verschillen in kg-opbrengst kunnen in de praktijk ver kregen worden). Van de intensieve beülanting is dus 22.000 kg appels meer geoogst. We stellen die gemiddelde kg-prijs op 0,50. Voor oogst- en afleveringskosten trekken we 0,15 per kg af. Van de intensieve beplanting is dan per ha 22.000 kg a 0,35 is 7700,meer ontvangen dan van de extensieve beplanting. De kosten waren 8400,per ha hoger, zodat er bij de intensieve beplanting een tekort is van 700,per ha. Bij een opbrengstprijs van f 0.60 per kg is er 'n overschot van 1500,per ha (22.000 kg 0,45 is 9900,8400,—). 2. Kg-opbrengst na de eerste jaren. Bij een juiste beplantingsdichtheid van een intensie ve- en een extensievere beplanting verwachten we dat de kg-opbrengsten op latere leeftijd niet veel uiteen zullen lopen. Bij de intensieve beplantingen van Golden Delicious op 3 x 1 a 1.25 m in Limburg werden opbrengsten ge noemd van 50 tot 60.000 kg per ha. Op het proefbedrijf in Numansdorp staan Golden Delicious op 3.5 x 1.85 m. Van het 10 t.m. 17 jaar werd gemiddeld per jaar ruim 60.000 kg per ha ge oogst. (Zie verder pagina 15) j~)E appeloogst en appelprijzen zijn vorige week wel in het nieuws geweest. Met grote kop pen brachten vele landelijke dagbladen het bericht, dat er een appeloorlog voor de deur stond. Deze zou v/orden gevoerd onder leiding van enkele grootwinkelbedrijven. Tevens werd vermeld, dat de prijzen voor de telers catastrophaal laag waren en als oorzaak hiervan werd genoemd het ontbreken van exportmogelijkheden. Dit laatste zou weer ko men door de verplichting die we in ons land ken nen om de uitvoer van fruit enkel te doen plaats vinden in nieuw eenmalig fust. Ons fruit zou hier door nodeloos duur worden, waardoor we niet kun nen concurreren met landen die de exporteurs vrij laten in de wijze waarop ze hun fruit uitvoeren. Afhankelijk van de instelling van de dagbladen tegenover de P.B.O. werd de schuld van de ge ringe export geschoven in de schoenen van het Produktschap voor Groenten en Fruit dat de rege ling van het nieuw en eenmalig fust heeft gemaakt. De Telegraaf bracht zelfs zonder meer het bericht dat de uitvoer van Nederlandse appels stil staat door deze maatregel. Tegelijk lazen we in de kranten, dat de direk- teuren van de Nederlandse fruitveilingen het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen hebben ge vraagd, te willen bevorderen dat er een mogelijk heid komt om het eenmalig fust voor fruit meer dere keren te gebruiken. Er werd bij gezegd, dat hierover nog geen be slissing is gevallen. Gevraagd is, om in afwachting van een definitieve regeling, de huidige maatregel die voorschrijft dat het fust nieuw moet zijn, tijde lijk buiten werking te stellen. We hopen dat hierop een gunstige beslissing gekregen zal zijn wanneer dit blad verschijnt. Het is een zaak die voor de af zet van het Zeeuwse fruit van grote betekenis kan zijn. ET is een zaak waarvoor in Zeeland al enkele jaren is gepleit, maar waarvoor landelijk geen gehoor werd gevonden! Toen enkele jaren geleden het besluit van het Produktschap in wer king trad, dat de uitvoer van appels en peren enkel mocht plaats vinden in eenmalig fust, stond daar nog niet bij dat het nieuw moest zijn. De hande laren op België hadden al gauw bekeken dat ze tot een belangrijke verlaging van de kostprijs kon den komen door de eenmalige kratten meerdere keren te gebruiken. Dat is toen op grote schaal gebeurd. Er waren echter krachten werkzaarrv die dit niet konden hebben en hoewel in het algemeen genomen deze regeling goed voldeed in Zeeland, mede door het toezicht dat van veilingzijde werd gehouden op de kwaliteit van het voor de uitvoer te gebruiken eenmalig fust, werden er maatregelen genomen om dit te verhinderen. Het Produktschap voor Groenten en Fruit be sloot, dat het fust nieuw moest zijn. Dit was een slag voor een grote groep Zeeuwse grensexpor- teurs die belangrijke relaties hadden in België. Voor het begin van het seizoen 1967 werd nog getracht in het Produktschap te bereiken dat de maatregel verzacht zou worden, maar het mocht niet lukken. De Zeeuwse veilingen stonden helemaal achter dit verzoek, maar de fruitveilingen in overig Neder land wilden er niets van weten. MU blijkt dat in dit standpunt verandering is gekomen en we zullen hopen dat er bij het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit voldoende realiteitsbesef zal zijn om tegemoet te komen aan de wens van een groep die in zo sterke mate belang heeft bij deze aangelegenheid. Het fustvraagstuk in de fruitteelt ligt heel moei lijk. We zijn daar volledig van overtuigd. Algemeen horen we in deze dagen van handelszijde dat Bel gië de Westduitse markt overvoert met appelen die worden uitgevoerd in meermalige kisten. We horen echter ook dat de prijzen die de Belgische teler ontvangt, nog lager zijn dan die welke in ons land worden gemaakt. De teler wordt daar kenne lijk weinig beter van de grotere vrijheid die de ex porteur heeft bij het fustgebruik. De kracht van onze fruitteelt ligt nog altijd in de kwaliteit van het produkt en dat zal ze blijven doen. We hoorden nog dezer dagen van een grote exporteur, dat hij zo graag op de Zeeuwse veilingen koopt, omdat hij dan de zekerheid heeft dat hij een gelijkwaar dige kwaliteit krijgt. Daaraan zullen we vast moe ten houden. En overigens willen we dan nog een keer plei ten voor het vooraf verkopen, zeker voor fruit dat een speciale bestemming kan krijgen. Er wordt dit seizoen opnieuw fruit overgelegd uit de meerma lige veilingkisten in de eenmalige exportkratten en dat moet niet nodig zijn. Wat de appeloorlog betreft waarover ook werd gesproken, daarmee valt het nog al mee. Albert Heijn bracht vorige week 4 kg Cox's Orange Pippin in een tas, samen voor 2,48. Dat was een prima kwaliteitsappel (klasse I 70 en 75 mm). Bij de Gruij- ter was er 4 kg kleine maat (55 en 60 mm) te koop voor ƒ1,45 en 1 kg grote maat voor 0,75. De sparwinkeliers hadden een reklame van Glorie van Holland (11/2 kg voor 0,75). Dat zijn niet direkt lage prijzen, maar toch ook weer niet uitzonder lijk hoog. Tenslotte mag niet vergeten worden dat er nog altijd partijen Cox's aan de veiling komen die binnen korte tijd een groot percentage uitval krijgen. We staan echter wel versteld van de be tekenis die de groot-winkelbedrijven gaan krijgen voor de fruitafzet. Ook daarop zullen we ons meer en meer in moeten stellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 7