De Zeeuwse varkens en geiten op de Nationale Kleinveetentoonstelling M ET belangstelling en spanning is uitgezien naar 22 september, de dag waarop de Nationale Kleinvee tentoonstelling in Den Bosch gehouden zou worden. Dit evenement waaraan behalve varkens en schapen ook gei ten deelnemen vindt om de drie jaar plaats voor de geiten echter om de 6 jaar. Nu deze dag weer tot het verleden behoort, kunnen we concluderen, dat deze tentoonstelling In alle opzichten is geslaagd. De publieke belangstelling was bijzonder groot. Naast vele bezoekers uit alle delen van ons land, was een groot aantal buitenlanders aanwezig. De varkens De geiten 6 C. BAX Wnd. Secretaris Varkensstamboek voor Zeeland en J. ZONDERLAND Ass. A R.V.V.D. november 1965 de lc plaats. De eveneens in deze rubriek ondergebrachte zeugen Bianka 5704 v. O. Her mansMaes, IJzendijke en Nanda 5800 van J. Wou ters, Gapinge werden met een 2e prijs bekroond. Juta 5980 van A. de Visser, Oostkapelle verkreeg in de rubriek zeugen, geboren na 31 januari 1965 een 2e prijs. DE KLEINERE PROVINCIALE COLLECTIES, BESTAANDE UIT 6 ZEUGEN De la-prijs was voor de collectie van de provincie Drente, terwijl de collectie van de provincie Zeeland de lb-prijs werd toegekend. De lc en ld-prijs waren respectievelijk voor Friesland en Groningen. Gelet op het zeer geringe aantal varkens, dat in Zeeland wordt gehouden, is deze plaatsing goed te noemen. De Zeeuwse varkensfokkerij heeft daarom met deze col lectie een zeer gunstige indruk op de bezoekers van de Nationale Tentoonstelling achtergelaten. NEDERLANDS PIETRAINVARKENS Het aantal ingezonden Piétrainvarkens was zeer gering. Zeeland was met een dekbeer vertegenwoor digd. Deze beer, die in eigendom is van F. de Dobbe- laere, IJzendijke behaalde een 2e prijs. Door de jury werd, ondanks de geringere aanvoer, een vooruitgang bemerkt in kwaliteit van de zeugen en beren. Een be merking werd echter gemaakt op de ontwikkeling van de dieren. VOOR de vijfde keer na de oorlog werd deze groots opgezette tentoonstelling georganiseerd. Voor de eerste keer echter waren er beren gevraagd, waar van de resultaten van de nakomelingen op de selectie- mesterijen voldoen aan de eisen van Elite en waarvan minimaal 6 tomen zijn onderzocht. Van de 85 aange geven beren, behorend tot het ras Nederlands Land- varken, voldeden er 18 aan deze eisen. Deze 18 beren waren ondergebracht in twee rubrieken. Zij werden door de jury als beste rubrieken omschreven. Opmerkelijk is echter, dat deze 18 dekberen alle in eigendom zijn van K. I.-Verenigingen. Hieruit blijkt duidelijk de grote invloed van de kunstmatige insemi natie bij onze varkensfokkerij en -houderij. Gebruik van goed manlijk fokmateriaal met bekende vererving is van uitermate groot belang. Daarom zullen we, om niet achter te geraken bij de andere provincies, ook hier in Zeeland de mogelijkheden van het gebruik van beren met bekende vererving door middel van kunst matige inseminatie moeten gaan bekijken en in de praktijk toepassen. Zeer zeker zal het van groot be lang zijn om de betere zeugen in onze provincie te gaan insemineren met sperma van uitstekende fok- beren. NEDERLANDS LANDVARKENS Volgens de jury was de uniformiteit tussen de ver schillende provincies sinds de vorige tentoonstelling aanmerkelijk verbeterd. De conditie van de aange voerde dieren was in het algemeen goed. Bemerkingen werden gemaakt ten aanzien van de correctheid van het beenwerk en bespiering in het voorste deel van de rug. Een enkele keer kwamen nog wat laag ge stelde dieren voor. KEURINGSUITSLAGEN De twee door Zeeland aangevoerde dekberen ver kregen beide een 3e prijs. Bij de rubriek sterzeugen, geboren na 29 februari 1964 en vóór 1 juni 1964 ver kregen zowel Astrid 5390* als Nora 5394* een tweede prijs. Deze twee sterzeugen zijn respectievelijk gefokt door en in eigendom van W. de Buck, Colijnsplaat en G. Noorthoek, Anna Jacobapolder. Bij de jongere ster zeugen verwierf Marjolein 5752* van J. C. Nijsse, Heinkenszand een eerste prijs. Deze rubriek werd door de jury als een beste, uniforme rubriek omschreven. In de rubriek oudere zeugen waren 15 dieren onder gebracht. Deze werd door de jury omschreven als een beste rubriek met extra kopnummers. Tweede prijzen waren voor Annie 5227 van L. Verhage, Koude- kerke, Netty 5395 van G. Noorthoek, Anna Jacoba polder, Aniek 5503 van J. Segers, Clinge en Bea 5416 van O. HermansMaes, IJzendijke. Enna 5680 van C. v. d. Houten, Kerkwerve verkreeg in haar rubriek een tweede prijs. De goedsoortige, best ontwikkelde Mar griet 5723 van J. C. Nijsse, Heinkenszand bezette in de rubriek zeugen, geboren n& 14 juli 1965 en vóór 1 Deze tentoonstelling is ook voor onze geitenfokkers van grote betekenis. Zij treffen op deze dag collega fokkers aan uit het gehele land en kunnen met elkaar van gedachten wisselen. Bovendien ziet men hier hoe de fokrichting op nationaal niveau wordt bepaald, waardoor de individuele fokker kan beoordelen of hij met zijn fokkerij op de goede weg is. Het aantal in zendingen was beperkt en was ongeveer evenredig aan de omvang van de fokkerij. Vanuit Zeeland moch ten 20 dieren ingezonden worden. Om de beste hieraan te kunnen laten deelnemen heeft tijdens de provinciale fokgeitendag op 1 juli te Goes een voorselektie plaats gevonden. De provincies Drente, Noord-Holland, Overijssel en Zuid-Holland waren behalve met witte geiten ook vertegenwoordigd met Toggenburgers. Veel belang stelling was er vooral tijdens de keuringen van de provinciale groepen en de kampioenskeuringen. DE GEITEN In 15 van de 19 indiviuele rubrieken vrouwelijke dieren waren de Zeeuwse dieren vertegenwoordigd. De eenjarige geiten, ingedeeld in 3 rubrieken, waren over het algemeen van goede klasse met beste kop nummers. Sonja van J. Geelhoed behaalde een 2a prijs, terwijl Saartje van K. Kleinepier een 3e prijs kreeg. Bij de 2-jarige geiten, eveneens verdeeld over een 3-tal rubrieken, verwierf Koos van D. van Liere een lc, Margriet van J. Koolaard een 2a, Sjouke van M. Hage een 2c en Anna 2 van Schouwen van R. C. W. de Haan een 3e prijs. De 3-jarige geiten vormden 2 uniforme rubrieken met fraaie kopnummers. De fraaie melktypische Dingena 2 van Schouwen werd met een lc prijs be kroond, terwijl Mina en Nellie van W. Gijsel resp. een 2e en 3e prijs kregen. In de 2 goede rubrieken 4-jarige geiten met fraaie, mooi gelijnde kopnummers kwam Marianne 5 van D. Wiskerke tot een derde prijs. Nel van J. Wijkhuis verwierf bij de 5-jarigen nog een le prijs. De rubriek 6-jarige geiten was van goede klasse met best ontwikkelde geiten. Aan de fraaie, sterk gebouw de Corien van J. v. d. Cingel werd een lc en aan Nellie van P. J. Kleinepier een 2a prijs toegekend. Bij de 7-jarige en oudere geiten kreeg Corrie van L. Bos een derde prijs. In de 2 rubrieken Keurstamboekgeiten stonden Zeeuwse geiten op de ere-plaats. De 2-jarige fraaie, korrekt gebouwde Corrie van D. Sandee verwierf evenals Coba van K. Kleinepier een la prijs. Laatst genoemde is een fors gebouwde geit met iets los uier; ze gaf als 1-jarige 1118 liter melk met 3,64 vet. Bij de 4-jarige en oudere K. S. geiten met een pro- duktie tot 1000 kg melk verkregen Elsje 2 van F. Weijer en Sientje van Jans van K. Kleinepier elk een le prijs. Een lb prijs behaalde Ria van F. Weijer in de produktieklasse boven de 1200 kg. Dit is een zeer solide geit met best type. Het 3-tal melkgeiten van K. Kleinepier verkreeg bij de eigenaarsgroepen een 2e prijs. Bij de provinciale groepen (5 stuks) verwierf Zee^ land met de 1- en 2-jarigen een 2e en met de 3-jarige en oudere geiten een lc prijs na Friesland en Zuid- Holland. Een prestatie die voor Zeeland, voor wat de oudere geiten betreft, wel verheugend is. De kwaliteit van de jongere geiten werd evenwel door de andere provincies overvleugeld. Wil de goede kwaliteit van het fokmateriaal in Zeeland gehandhaafd of zo mogelijk zelfs verbeterd worden dan zal aan de kwaliteit van de bokken nog meer aandacht besteed moeten worden. Bij de huidige geringe omvang van de geitenfokkerij een moeilijke opgave die alleen kan slagen wanneer de fokkers hiervoor wat extra over hebben. In totaal dus 10 le prijzen, waaronder 2 la's, 9 2e en 5 3de, een succesvol resultaat voor Zeeland. De Zeeuwse geitenfokkers kunnen met trots terug zien op deze dag. Moge dit goede resultaat bijdragen tot een toename van de belangstelling voor de geiten fokkerij zodat deze provincie ook in de toekomst weer goed voor de dag komen. UITKOMSTEN STEEKPROEF VEEF Het aantal melkgevende koeien was 1 augustus 1967 ruim V/2 groter dan 1 augustus 1966 (resp. 1.7200.000 stuks en 1.691.000 stuks. Het aantal droog staand drachtige koeien was eveneens ruim iy2 groter en nam toe van 56.000 stuks op 1 augustus 1966 tot 57.000 stuks op 1 augustus van dit jaar. Het ge dekte jongvee was op 1 augustus 1967 belangrijk hoger 8 dan vorig jaar op deze datum. Het ander rundvee, bestemd voor de fokkerij, was 46.000 stuks lager 4 dan vorig jaar op 1 augus tus. Deze vermindering kwam, evenals voorafgaande JDERIJ PER 1 AUGUSTUS 1967 maanden, in hoofdzaak voor rekening van de dieren jonger dan 1 jaar (34.000 stuks). Het aantal stuks mestvee daalde van 1 juli 1967 tot 1 augustus 1967 met 57.000 stuks 12 In dezelfde periode van 1966 was de vermindering van het mestvee 9 De totale varkensstapel was op 1 augustus 1967 bijna 500.000 stuks 12 groter dan op 1 augustus 1966. Deze sterke uitbreiding komt zowel voor bij de mestvarkens als bij de fokvarkens. Het aantal mest- varkens op 1 augustus 1967 was t.o.v. 1 augustus 1966 toegenomen met 246.000 stuks 11 Het aantal gedekte zeugen was 14 (41.000 stuks) groter dan vorig jaar op 1 augustus. Het aantal overige fokvar kens, waaronder de zeugen bij de biggen, was 51.000 stuks (ruim 17 groter dan op 1 augustus 1966. Het totaal aantal hennen aan de leg was op 1 augus tus 1967 4 miljoen stuks 20 lager dan vorig jaar op 1 augustus. Ten opzichte van 1 juli 1967 nam het aantal leghennen toe en wel met 200.000 stuks (ruim 1 Deze toeneming kwam geheel voor rekening van de leghennen jonger dan 1 jaar. Het aantal hennen van 1 jaar en ouder bleef t.o.v. 1 juli 1967 met 9,2 mil joen stuks gehandhaafd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 6