UIT DE PRAKTIJK Let op de temperatuur in de aardappelbewaarplaatsen Voor rooien voederbieten regenbuitje welkom De wintertarwe staat alweer boven! Uienpr|js blijft laag Grote opbrengst hakvruchten 5 IVE weersomstandigheden zijft nog steeds gun- stig voor een vlot verloop van de werkzaam heden op de WALCHERSE bedrijven. De, toch wel wat verlate, aardappeloogst is nu vrijwel achter de rug. We kunnen onze aandacht nu wat meer richten op de voeder- en suikerbietenoogst. Ver der zal ook de inzaai van wintertarwe de nodige drukte meebrengen. Op de gemengde bedrijven gaat de veeverzorging weer wat meer tijd vra gen. Voor het vee is het nu nog gunstig in het weiland. Voldoende en soms zelfs nog overvloedig gras, droog en rustig weer. Wanneer het eenmaal koud en nat gaat worden en dat is goed mogelijk in oktober, dan is het voor melkvee de tijd om op te stallen, 's nachts. Voor het rooien van de voederbieten zou een flinke regenbui nog welkom zijn. Deze rooien we liefst met wat aanhangende grond en onder niet te droge omstandigheden. We zien in ons gebied een steeds dalende oppervlakte van dit gewas. Dit jaar zijn er 312 ha tegen vorig jaar 332 ha. De grote hoeveelheden suikerbietenkoppen en -blad die er de laatste jaren beschikbaar zijn geweest, zijn hieraan niet vreemd. We zijn nu vermoedelijk wel op een areaal voederbieten gekomen wat bij de huidige veebezetting op onze bedrijven wel gehandhaafd dient te blijven, of er moeten andere voederwinningsmogelijkheden komen die de voe derbietenteelt nog verder terugdringen. Het is tenslotte nog altijd een vrij arbeidsintensieve teelt. Het rooien en afleveren van de suikerbieten maakt gestadig voortgang. De kg-opbrengsten zijn zeer goed. Het gehalte zeer matig, het gros tussen 14 en 15,5 met flinke uitschieters naar beneden en enkele naar boven. Er zit een stijgende lijn in. En om volledig te zijn, de meningen over het tar- rapercentage lopen sterk uiteen. We hebben tot op heden (9 okt.) nog vrijwel geen tarwe zien zaaien. Het voetziektespook dat deze zomer ook in ons gebied tamelijk veel rondwaarde, heeft kennelijk toch nogal wat schrik teweeggebracht. We lazen in de „Nieuwsbrief" dat er deze win ter een kursus over „plantenziekten- en chemische onkruidbestrijding in de landbouw" zal worden gehouden. Op dit gebied is uitbreiding van kennis zeker nog gewenst. Hopelijk is er een grote deel name. Er zijn aanwijzingen in de praktijk dat de aard appelen dit jaar erg vroeg kiemkrachtig zijn. Ge regelde kontrole is zeker gewenst, teneinde tijdig de nodige maatregelen te kunnen treffen. Vooral nu er nogal wat partijen zijn opgeslagen in gebou wen waarbij niet geventileerd wordt. CEN vorige maal werd over ZUID-BE VEL AND gemeld dat verscheidene percelen rode-kla ver er zeer goed voorstonden. Zowel met de bo vengrondse, als met de in de grond gegroeide wortelmassa kan dit een welkome aanvulling van de organische stof voorziening in de grond zijn met als resultaat een verbetering van de structuur. Van verschillende percelen is de bovengrondse massa nu aan een groenvoederdrogerij afgeleverd. Dit brengt nu direkt wel geld in 't laatje! Maar door alles volledig onder te ploegen was waar schijnlijk het uiteindelijke resultaat later voor de volgende gewassen nog beter geweest! In de eerste volle week van oktober is er nog slechts hier en daar wat wintertarwe gezaaid. Tot en met zaterdag 7 oktober was dit hooguit 5 De eerste tarwe is reeds in de laatste dagen van september gezaaid. Deze kwam nu (9 okt.) reeds goed boven. Enkele percelen bestemd voor winter tarwe zijn voöraf niet geploegd, hier is de grond met cultivator zo diep mogelijk losgemaakt. Op deze percelen gaan nu twee faktoren meespelen die onder bepaalde omstandigheden zeer ongun stig kunnen zijn. Op lichtere gronden is de kans UR is nog steeds geen verbetering gekomen in de situatie op de Nederlandss uienmarkt. Het tegendeel is helaas eerder het geval. In de loop van de voorgaande week zijn de prijzen van dit produkt nog wat verder teruggelopen. Eind vorige week werd de export geschikte middel I kwaliteit verkocht rond 10,50 cent per kg en de grove uien deden toen rond 12 cent. Drielingen noteerden 1113 cent. Door de regen moet er ook wat meer werk wor- op verslempen nog al eens een moeilijk punt. Ver der is de laag grond, om veel regenwater te kun nen bergen aan de dunne kant wat bij veel regen eveneens minder aangenaam kan zijn. Door het gunstige weer vordert het rooien van de suikerbieten goed. De kg-opbrengst is zeer goed. Het suikergehalte schijnt de laatste dagen wel iets beter te zijn geworden, hoewel het ten opzichte van voorgaande jaren nog aan de lage kant is. Gezien de vele vrachtauto's met suiker bieten op Rijksweg 58 lijkt de afvoer vlot te ver lopen. In de zwaardere gronden zou men de afvoer nog wel sneller willen zien om zo vlot mogelijk ook met de andere werkzaamheden te kunnen vorderen. De aardappelen zijn nu volledig gerooid. De op brengst is zeer hoog, terwijl het percentage uitval laag is. Het blijkt dat in enkele koelcellen met de vroegst gerooide aardappelen reeds heel wat kie men voor de dag komen. Het is dan gewenst om meer te gaan ventileren om zo snel mogelijk de temperatuur naar omlaag te brengen. Ook kunnen dan kiemremmingsmiddelen ingebracht worden. den besteed aan het exportklaar maken vanaf het land en het gevolg was dat de telersprijs nog iets daalde. In het begin van de vorige week was nog wel 6 cent per kg te maken maar eind vorige week werd voor de gemiddelde kwaliteit niet meer ge boden dan 5 cent per kg. De export is nog wel van grote betekenis, maar toch iets teruggelopen in vergelijking met de eerste helft van september. Toen gingen er ongeveer 7 miljoen kg uien per week de grens over, maar eind september was dat JOAL.S bekend is verkeren aardappelen de eer ste maanden na de opgst in een kiemrust Deze periode is na b.v. een warme zomer korter. In verscheidene bewaarplaatsen is nu gekonsta- teerd dat de aardappelen dit najaar bijzonder kiemlustig schijnen te zijn. Dit betekent dat men de temperatuur in de be waarplaatsen zo ver als mogelijk is dient te ver lagen en met de toepassing van een kiem rem mingsmiddel niet te lang meer moet wachten. Gezien de buitentemperaturen zal voornamelijk 's nachts geventileerd moeten worden, zodat met behulp van een regelthermostaat ieder geschikt moment benut kan worden. Een goede bewaartemperatuur bij gebruik van een kiemremmingsmiddel is 79° C., terwijl ge regeld ventileren nadien noodzakelijk blijft. In veel „goedkope" bewaarplaatsen ontbreken o.a. de interne ventilatiekoker, plafond en regelther mostaat. Dergelijke bewaarplaatsen verdienen zeker alle aandacht wat betreft de temperatuur en de verdeling van het kiemremmingsmiddel. J. H. VAN NIEUWENHUIZEN R.L. V.D. - Goes UET najaar heeft in WEST ZEEUWS-VLAAN- DEREN weer zijn intrede gedaan met regen buien, kouder weer en kortere dagen. De grond droogt niet meer zo op als in september. Toch zijn nog niet alle aardappels gerooid en er liggen ook nog uien op het land (maandag). De laatste 14 dagen heeft het weer ons bij deze gewassen nogal tegengewerkt. Het zijn evenwel de laatste per celen en het is te hopen, dat deze nog deze week kunnen afgewerkt worden. Het blijkt dus wel, dat we de aardappeloogst ook weer niet te ver in het seizoen moeten beginnen. Iets wat dit jaar wel hier en daar gedaan is. Met het oog op de ziekte bestrijding kunnen we ze lang laten doorgroeien, maar er zal ook eens gerooid moeten worden. Tevens kan er slecht weer komen, waardoor het maar steeds verder in het seizoen komt. De opbrengsten van alle hakvruchten zijn ex treem hoog, met evenwel matige prijzen, iets wat dit voorjaar reeds te verwachten viel, toen er de algemene tendens was naar meer van deze ge wassen. De bietenoogst verloopt tamelijk goed met veel rooibare dagen. Bij het vervoer treden er bij deze grote aanvoer van bieten uiteraard wachttijden op. Het blijkt door de fabrieken niet zo te orga niseren, dat dit kan worden voorkomen. Het zaaien van de wintertarwe staat weer voor de deur. Over de rassenkeuze hebben we in deze rubriek reeds eerder geschreven. Het is raadzaam om toch enige rassenspreiding aan te houden, om niet geheel allemaal op hetzelfde paard te wed den. Verder is het raadzaam om niet te vroeg te zaaien en wel om diverse redenen. Ten eerste voet ziekte, en ten tweede gele roest-aantasting (Ibis). Het is dit jaar duidelyk gebleken, dat er met bei de factoren een verband bestaat naar gevoeligheid voor deze ziekte bij vroeg en laat zaaien. Alleen voor wat betreft de tarwestengelgalmug is laat zaaien af te raden, maar dit insect doet de laatste jaren in ons land geen schade van betekenis. Duistbestrijding kan chemisch geschieden met Avadex BW, waarover reeds een artikel in dit blad geplaatst is. Het wordt nu ook tijd voor het inkuilen van diverse voedergewassen. Bietenkoppen en -blad is een goedkoop en gemakkelijk in te kuilen pro dukt, wat zeker benut moet worden. Ook de stop pelklaver en Italiaans raaigras moeten nu inge kuild worden. gedaald tot iets minder dan 6 miljoen kg per week. Overal in Europa zijn er veel uien en dat be lemmert een vlotte afzet van het Nederlandse produkt. Met name de export naar Duitsland is wat teruggelopen. Het zal voor de uien koud weer moeten worden. Dan wordt het verbruik gestimu leerd en daarvan zal het toch dit seizoen moeten komen want er zijn er nu eenmaal veel, niet alleen in ons land maar ook in het buitenland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 5