PLATTELANDS JEUGD „M.P.Z.G.J.L." Een nieuwe mentaliteit voor „men" p. J. a. CREATIVITEIT 18 MEE, u bent niet verplicht het bovenstaande woord uit te spreken, maar u kunt het wel lezen en er bij denken: wat bedoelt hij daar nu weer mee? Wel, dat is vlug gezegd. Wat hiermee bedoeld wordt, is de samenwerking die er bestaat tussen de Z. L. M. en dochter (zoon) onderneming P. J. G. voor zover er tenminste van samenwerking gesproken zullen de Z. L. M. eerst onder de loep nemen. Wat zegt de Z. L. M. De Z. L. M. zegt a. Als ze iets nodig hebben komen ze naar ons toe. Ja, en als je dan komt, dan stoot je vaak je neus (ook pijnlijk hoor!). b. Al dat moderne gedoe van die jongelui. t. Ze komen nooit als er wat te doen is. (Wat doen ze en wanneer Dit zijn volgens mij enkele foutjes van Z. L. M.- zijde. onze bloedeigen P. J. G. kan worden. Want dit is een onderwerp waarover al heel wat is gezegd en geschreven, maar waarbij men nog geen daden heeft laten zien. Wat is de oorzaak hiervan? Het is niet zo eenvou dig om hiervoor enkele grondige motieven te geven. Ik wil een poging wagen om deze slechte samen werking voor u duidelijk te makerf. Wat doen wij (niet) a. Wij zijn koppig, wij blijven altijd alleen door modderen. b. Het Z. L. M.-bestuur ontvangt zelden (nooit) een konvokatie van ons. e. Ontvangt het P. J. G.-bestuur een konvokatie van de Z. L. M., dan hebben ze geen tijd. Ze heb ben dan ook een bijzonder druk bezette agenda. Zo, dit waren dan de wederzijdse gebreken. Ik hoop ten zeerste dat ook Z. L. M.-bestuursleden dit onder ogen krijgen. Voor hen wil ik er dan nog dit aan toevoegen: het huidige P. J. G.-bestuur is vast besloten om hier wat aan te gaan doen. (Enne, nu is het echt waar.) F. T. In de reeks afdelingspagina's is deze keer een pagina geleverd door de afdeling Hoek Terneuzen. De lezer zal bemerken dat deze afdeling op diverse zaken een geheel eigen kijk heeft. Plaatsing van deze artikelen houdt niet in dat de redaktie van „Plattelandsjeugd" het met de zienswijze van de schrijvers in alle opzichten eens is. Toch menen wij, dat wij in het kader van de afdelingspagina's de ge leverde artikelen, voor verantwoordelijkheid van de schrijvers, kunnen opnemen. Red. N. Een boer in Hoek die eet een koek en vermaakt zich met een woordenboek Een bakkeiin Sluis eet dagelijks een luis want er zitten er veel in zijn huis (ze zijn zeer kuis. Een visser in Goes die heeft een lapjespoes en draagt een bontebloes. Een dominee in Nisse die zit steeds te gissen wat hij moet beslissen. Een slager in Biervliet drinkt bier tussen het riet maar zat wordt hij niet. Een klerk uit Leiden wilde Keetje en Kaatje beiden, maar wist hen niet te verleiden. Een lasser uit Sas staat vaak voor de klas, maar zit vaker achter een glas (en weet niets van las). Een leraar uit Zaamslag wist niet eens waar de zee lag, want hij lummelde de hele dag. Een huisvrouw uit Wouw was dagelijks in de rouw, want haar rok was te nauw. KORREL ZOUT. Toffe jongens onder elkaar Alvorens mijn beweegredenen tot het schrijven van dit epistel kenbaar te maken wil ik er na drukkelijk op wijzen dat ik niemand persoonlijk wil grieven of beledigen. De meer conservatieven onder ons b.v. springen al op bij het zien van het woord „nieuw" en voe len zich meteen aangevallen over hun meningen. Het is echter absoluut niet zo dat in dit stuk vooruitstrevend en nieuw vereenzelvigd moeten worden. Het woord zuivering is hier misschien meer op z'n plaats dan vernieuwing. Bovendien horen wij toch allemaal, u en ik, bij „men", want ik geloof niet dat er iemand durft te zeggen dat hij (zij) boven de rest staat. Kortom laat iedereen z'n lange tenen intrek ken, dan kunnen we terzake komen. Verantwoordelijkheid Daar de P. J. G. een deel is van een groot ge heel, n.l. de maatschappij, slaat alles wat hier ge zegd wordt ook op onze P. J. G.-ers en -sters, maar eveneens is het van toepassing op alle andere groe pen en individuen. Toch moeten we onderscheid naar verantwoordelijkheden maken tussen b.v. een bestuurslid en een gewoon lid van een vereniging. Tenslotte heeft een bestuurslid de verantwoor ding van het leiding geven aan een bepaalde groep op zich genomen (hoewel deze leiding in vele ge- Vallen geheel vrijblijvend is). Dit alles neemt niet weg dat bij het maken van aanmerkingen op wat dan ook, we iedereen over dezelfde kam scheren. Mentaliteitsverandering Als er gesproken wordt van mentaliteitsverande ring dan betekent dat meestal dat iemand probeert met alleen zijn lezers of toehoorders er van te over tuigen dat zij een verkeerde mentaliteit hebben, maar bovendien zal hij ook zeggen op welk punt en hoe ze moeten veranderen. Dit is hier echter niet de bedoeling want wat we juist willen bestrijden is het hardnekkig vastklam pen aan eigen gelijk, wat we toch allemaal zo graag doen, ondanks het feit dat we dikwijls drommels goed weten hoever we er naast zitten en dat het dus vechten tegen de bierkaai is. Wel is het zo dat we, om geheel gezuiverd en zonder vooroordelen, zo objectief mogelijk tegen over alles te staan van een heleboel dingen af moeten. Wat te denken b.v. van de kliekjes- en roddelmentaliteit en van te grote bekrompenheid en onverdraagzaamheid (zoals ik daarvan een tref fend voorbeeld heb meegemaakt tijdens de laatste P. J. G.-sportdag in Terneuzen naar aanleiding van de puntentelling bij het voetballen. Want is het niet indroevig dat men elkaar om z'n kleine kleinigheid voor van alles uitmaakt?) Is het niet zo dat we veel meer moeten proberen elkaar te begrijpen. Want waarom b.v. moet iemand die zegt „hippy" te zijn en aanhanger van de „Flowerpower" uitgelachen worden en verweten worden zich bezig te houden met overdreven flauwekul. Nee, dan kunnen we beter elkaar een grote mond geven. Dat is echt bijzonder leuk en je kweekt er zo'n goede verstandhouding mee. Natuurlijk, iedereen vergeet zichzelf wel eens en zegt dan dingen die hij niet zo meent, maar waar om niet proberen meer zelfbeheersing en begrip te tonen, waarom niet op normale toon redelijk met elkaar gaan praten. Zelfkritiek gewenst Het is, dacht ik, toch niet zoveel moeite om bij al deze dingen eens even stil te staan, zelfs al lukt het ons lang niet altijd te handelen naar de goede voornemens die we in momenten van zelfkritiek kweken. In feite is de kern van deze mentaliteitsverande ring, van heel dit lange pleidooi terug te brengen op deze woorden: „Breng door zelfkritiek en zelfbeheersing begrip en verdraagzaamheid op voor iemand die anders denkt, ook al kleunt die ander er behoorlijk naast (maar dat doen we allemaal wel eens)". Nadenken Nu verwacht ik niet dat iedereen deemoedig het hoofd zal buigen en zal zeggen: „Inderdaad, zo is het wat zijn we toch een stelletje rotzakken". Nee, we zijn tenslotte ook wel eens toffe-jongens onder mekaar en dan mag iedereen alles zeggen. Maar wat het belangrijkste is, is dat iedereen eens meer blijft stilstaan bij zichzelf in plaats van direkt af te geven op iemand anders. Nadenken, omdat en opdat iedereen weet, dat niemand een heilig boontje is; u niet en ik niet! J J

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 18