Sterke uitbreiding Zeeuwse pluimveehouderij f F. EDZERS Rijkspluimvee'consulentschap 70AL.S uit de cijfers van de meitelling 1967 valt op te maken kan in de provincie Zeeland een uitbreiding van het aantal legkippen worden ge constateerd. Dit, terwijl in de overige provincies een teruggang in het aantal stuks legkippen is vastgesteld. Deze ontwikkeling doet enigszins vreemd aan in een provincie, die voorheen al pluimveestreek wei nig bekendheid genoot. De oorzaken die tot deze nieuwe ontwikkeling hebben geleid zijn van veler lei soort, maar als belangrijkste oorzaak mogen wij hierbij noemen de grote belangstelling van de gewezen oestertelers voor de pluimveehouderij. Deze oestertelers hebben mede de stoot gegeven aan de ontwikkeling van de pluimveehouderij, die thans over de gehele provincie een enorme groei heeft ondergaan. Het is hierbij opvallend dat van de grote pluim- veebedrijven er maar een gering aantal uit kleine bestaande" pluim veebedrijven zijn voortgekomen. Dit betekent dat de pluimveehouders met meer dan 3000 legkippen voor het merendeel voorheen een ander beroep hebben gehad. Hoewel wij geluk kig hebben mogen constateren, dat een aantal oude rotten in het vak vroegtijdig de bakens heeft weten te verzetten, moeten wij helaas cónstateren dat dit maar een gering percentage is. Door het vergroten van de éénheden pluimvee, welke onder invloed van een dalende opbrengst- prijs van de pluimveeproducten zijn ontstaan, is het ondernemer-zijn van zeer grote betekenis gewor den. Uit de ervaringen, die zijn opgedaan op de be drijven, waar voorheen geen pluimvee werd ge houden, is zonder meer gebleken dat, hoewel vak manschap belangrijk is, deze niet van doorslag gevende betekenis behoeft te zijn. Nu en vooral voor de toekomst zal 't zijn of 't niet-zijn in belangrijke mate van de ondernemer afhangen. Wij kunnen ons daarom gelukkig prijzen dat de provincie Zee- land zoveel goede ondernemers telt. BEDRIJFSVORM EN BEDRIJFSOMVANG Wat wij thans in vaktermen onder de traditio nele wijze van legkippenhouden verstaan is: een leghok dat een breedte van 12 of 14 m heeft en waarbij de lengte door het aantal kippen te hou den kippen wordt bepaald. In deze hokken is voor de helft een draad- of lattenrooster aangebracht. Dit systeem van legkippenhouden komt in Zee land nog veelvuldig voor. alhoewel er verschillen de pluimveehouders tot de aanschaf van het vol ledige rooster zijn overgegaan. Vooral voor de lichte legrassen die in Zeeland op 90 van de bedrijven worden gehouden, geeft het volledige rooster voordelen. Deze voordelen zijn gelegen in een lager uitval-percentage, hetgeen mede door een geringe kans op darmstoornissen zal zijn bereikt. Het aantal bedrijven dat op de traditionele wijze de kippen huisvest, bedraagt 55 stuks. Op deze bedrijven treft men aantallen van 1000—12.000 •legkippen aan. Dit aantal is sterk afhankelijk van het bedrijfstype. Het r-eren^eel van deze bedrij ven is met voederketting en halfautomatische leg- nesten uitgerust. De traditionele wijze van het houden van legkippen wa arbij in de hokken voor de helft een draad of latten rooster is aangebracht. LEGBATTERIJEN De legbatterijen hebben in Zeeland een goede opgang gemaakt. Voor de eerste bedrijven, die twee jaar geleden werden gebouwd, moesten de geïnteresseerde pluimveehouders vanuit Zeeland naar Engeland, Duitsland of België reizen om zich van de mogelijkheden en moeilijkheden op de hoogte te stellen. Mede door een goede samenwer king met het bedrijfsleven werden deze nuttige rei zen mogelijk gemaakt. Thans telt Zeeland 20 batterij bedrijven en zijn er 3 bedrijven in aanbouw, terwijl over 5 bedrijven besprekingen gaande zijn. Zowel het drie-étage- trap- en het flat deck systeem kan men hier op de bedrijven aantreffen. Elk van deze drie syste men hebben hun voor- en nadelen. Het belangrijk ste is, dat het gekozen systeem qua arbeid op het bedrijf past, terwijl ook de mogelijkheden van de mestafzet mede bepalend kunnen zijn voor het te kiezen systeem. Belangrijk bij dit alles is dat bij de aanschaf van een batterij niet in de eerste plaats naar de prijs wordt gekeken, maar dat vooral de kwaliteit van Zeeland staat als pluimveeprovincie de laatste jaren volop in de belangstelling. Door de toename van het aantal stuks pluimvee, maar vooral door de grotere eenheden per bedrijf is er op toeleverings- en afnamegebied een grotere concurrentie ontstaan ten voor dele van de pluimveehouder. Deze concurren tie bestond voorheen in mindere mate, waar door het houden van pluimvee minder aan trekkelijk was. Vooral door de komst van de voedersilo's kan met een lagere kostprijs per ei worden gewerkt. Ook de eieren brengen naar verhouding een hogere prijs op. Mogen wij dus op de goede weg zijn, er zijn echter nog verschillende onderdelen die de volle aandacht verdienen. Wij zullen hopen dat mede door een sterke pluimvee-organisa tie in Zeeland deze problemen gezamenlijk kunnen worden opgelost. Tot deze conclusies komt de heer F. Edzers hoofdassistent van het Rijkspluimveeconsu- lentschap, onder meer in bijgaand artikel. de batterij en de servie, die de handelaar verleent, van zeer grote betekenis zijn. Helaas moeten wij constateren dat verschillende pluimveehouders de dupe zijn geworden van handige vertegenwoordi gerspraat. Wat wij tot nu toe van de legbatterijen in het algemeen kunnen opmerken is dat de kip het op de legbatterijen bijzonder goed doet. Wel is hierbij, evenals dit bij het traditionele systeem het geval is, de opfok-periode van doorslaggevende betekenis. Hoewel het étagesysteem in zijn algemeenheid voor de pluimveehouder het meest aantrekkelijk is, kan dit systeem niet op alle bedrijven worden aangeschaft, i.v.m. de mestafvoer. Bij dit systeem moet men op regelmatige tijden de mest kunnen afzetten, wat helaas in vele gebieden niet altijd mo gelijk is. In Zeeland, waar thans 90.000 legkippen op de batterijen worden gehouden, begint de batter jj- mest een probleem te worden. In de afgelopen tijd zijn verschillende bespre kingen gehouden om gezamenlijk tot een oplossing van dit probleem te komen. Wij mogen stellen dat de oplossing in de vorm van een mestdrogerij is gevonden, maar dat de financiering van dit kost bare object vele moeilijkheden blijkt te geven. Wij zullen echter hopen dat de moeilijkheden van tij delijke aard zijn, zodat een verdere ontwikkeling van de batterij bedrijven hierdoor niet worden af geremd. OPFOKBEDRIJVEN Door de toename van het aantal legbedrijven is er een grote behoefte aan opfok-gelegenheid ont staan. De opfok vanaf ééndagskuikens tot 18 weken leeftijd heeft in Zeeland op speciale opfok- bedrijven plaats. Op de speciale opfokbedrijven is 5000 m2 totale opfokruimte aanwezig, terwijl op drie grote legbe drijven de opfok op eigen bedrijf plaatsvindt. De speciale opfokbedrijven zijn in handen van kuiken- broeders. Deze Zeeuwse kuikenbroeders hebben zeer moderne opfokhokken gebouwd, die aan alle gestelde eisen voldoen. In Yerseke is thans een opfokhok in aanbouw. Deze stal heeft een capaciteit van 6000 hennen per 18 weken. Foto: Shaver Nederland Dit nieuwe bedrijf, dat niet aan één bepaald leg ras of een vaste voederfirma is gebonden, zal weer enige verruiming in de opfokmogelijkheden geven. Het zal echter duidelijk zijn, dat er nog meerdere opfokbedrijven in Zeeland gesticht moeten worden om aan de gestelde vraag naar hennen te voldoen. Wij vinden het bijzonder belangrijk dat de opfok zoveel mogelijk in de provincie plaatsheeft, het- (Zie verder pagina 10)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 6