TUINBOUWKLANKEN Snelle rijping door zonnig herfstweer Wordt er in de appelteelt te zwaar bemest Zijn er nog mogelijkheden bij de uienteelt? Kontakt in streekverband belangrijk P1IXGEN VAIX DE PEEK AP ZUID-BE VEL AND heeft thans elke fruitteler het druk met de pluk. Het mooie herfstweer was ideaal om goed op te schieten, maar het heeft ook minder prettige gevolgen. Het rijpen ging na melijk bijzonder snel met het vochtig warme weer. Het leek sohis wel of alles in een broeikas stond. Geoogste peren moesten snel gesorteerd en ge veild worden en niet altijd was men daarbij vlug genoeg. Ook de Cox's werd vlugger geel dan vol gens het werkschema was bepaald. Met het fruit dat aan de boom hing was het ver loop ongeveer hetzelfde, zodat er dikwijls zeer veel val was. De Lombarts werd b.v. in een paar dagen tijd geel en vettig om vervolgens in ijltempo de grond op te zoeken. Bij het oogsten van de laatste Cox's was aller innige wens dat het vooral niet zou gaan waaien, want als de pluksters een forse zucht slaakten vielen de appels al van de boom, zo los hingen ze. Het is nu wel duidelijk dat de produktie veel gro ter is dan eerder werd geschat, waarschijnlijk 20 25% groter. Daaruit ziet men weer hoe moeilijk het is en hoe groot de invloed is van het weer. De beste deskundigen van het land hadden al vroeg geraamd hoeveel we zouden oogsten, waarbij ze tot de con clusie kwamen dat het maar matig zou zijn. Later werden ze optimistischer en verhoogden hun bod nog een paar keer, maar uiteindelijk zullen ze er waarschijnlijk nog een eind naast zijn. Het was groeizaam weer. en alle appels en peren worden NU de maand oktober in het land is, gaat ook op Schouwen-Duiveland zo zachtjes aan weer het vergaderseizoeh beginnen. Dat betekent dan dat al lereerst de besturen van de verschillende vereni gingen een soort programma opstellen van datgene wat volgens hen voor de leden belangrijk is. Een schema van vergaderingen zo eens per maand volgt dan waarvan verwacht wordt dat het de leden tot lering kan strekken en enige zekerheid hebben dat ook een behoorlijk aantal leden werkelijk zal ko men. Want vrienden, een belangrijk onderwerp uit kiezen is niet moeilijk, en hiervoor een spreker van „naam" uitnodigen is betrekkelijk eenvoudig, maar 2530 telers naar deze lezing „trekken" dat is géén eenvoudige zaak. En zeker niet in de tijd die we nu beleven, waarin het lijkt (laten we dat hopen) dat er weinig toekomst meer zit in de fruitteelt. Zeker, we weten 't wel dat uit de vakbladen veel te halen is en wellicht is er niet zoveel nieuws te leren. Maar alleen al het kontakt in streekverband is zeer belangrijk. Heus we vinden de fruitteeltdag in Goes belangrijk en met ons elk jaar nog zo'n 500 tot 700 mensen. Want ze komen er naar toe! Maai de betekenis van zo'n fruitteeltdag verschilt tóch wel met het doel van de streekorganisaties. We zullen trachten om dit nader te verklaren: we heb ben met aandacht geluisterd en gekeken naar het gebruik van en het werken met de stapelkist^n. Maar wat hebben we er vandaag de dag aan als enkele millimeters dikker dan „normaal" en dat scheelt héél veel. Of we er beter van worden van die meerdere kilo's is nog de vraag, want nog steeds wil het niet erg met de appelprijzen. De James Grieve is nu ge lukkig op, althans in Zeeland. Verder maar gauw proberen te vergeten. Velen zien echter de toe komst van deze appel maar somber in. „Er is weer een soldaat gesneuveld, we houden na het verlies van Jonathan, Yellow en Stark Earliest niet veel meer over." En inderdaad; zal onze onvolprezen Golden Delicious het ook nog lang volhouden? Het is wel aardig om te horen of te lezen dat men het in Frankrijk ook niet goedkoop kan, maar als er van iets te veel is zakt de prijs rustig tot beneden de kostprijs. En wat eenmaal geplant is wordt niet vlug weer gerooid. Men wacht af in de hoop dat het beter wordt of dat buurman zal gaan rooien en er zo wat lucht komt. Maar buurman wacht ook op buurman. Een tikkeltje beter gaat het met de nateelt toma ten. De prijs is minder dan vorig jaar om deze tijd, maar het loopt nog aardig en het zonnige weer zorgt voor een goede produktie. Voor de fruittelers heeft de bel voor de laatste ronde geluid: de pluk van de Golden Delicious en Winston. Met de Goldens is men hier en daar al be gonnen en dat kon ook, want het fruit is vrij vroeg plukrijp. We hopen op goed weer in de komende weken, want dat zal nodig zijn! Schouwse fruittelers? Want het is voor ons nog on bereikbaar! Niet dat het systeem niet deugt, maar omdat onze „manier" van werken totaal anders is. En om nog dichter bij huis te blijven, hoe totaal anders is de aard van de bedrijven in Schouwen dan in Duiveland. bijvoorbeeld wat betreft de leeftijd van de aanplant (om voor Schouwen maar niet van ouderdom te praten!) .Verder dan nog het sortiment, onderstam, plantafstand en vul maar aan. Dat be tekent dus dat algemeen gesproken de belangen uit elkaar liggen. En dit zien we toch nog steeds als één van de doelstellingen van de plaatselijke ver enigingen: de belangen behartigen van de leden op elk onderdeel van het bedrijf. Of het nu gaat over ziektenbestrijding, plantafstand of afzet van fruit, enz. En dan blijkt dat vele problemen niet door middel van het lezen van vakbladen zijn op te los sen, maar juist in kleiner verband besproken dienen te worden. We kunnen vaak zoveej leren van een mede-collega die iets, waarmee wij zitten te tob be», al grotendeels heeft opgelost. Dat is de grote kracht die veelal ongezien schuilt in het vergader- of lezingbezoek. Tenslotte willen we de besturen graag succes toewensen want zij zijn het vaak die de vereniging draaiende moeten houden en telkens weer iets moe ten organiseren. Ook wanneer de opkomst slecht is en ook wanneer 't geloof in de toekomst bij velen in de schoenen zakt. UW briefschrijver uit WALCHEREN mist de ken nis om een gedocumenteerd overzicht te geven over onze regeringsverklaring. Wél willen we onze adhesie betuigen aan de beslist weldadige klanken om een zekere matiging te betrachten. Nu moet men nimmer denken dat een „Rijksmatiging" voor de klantjes, dus voor ons als onderdanen, prettig uit valt. Hier of daar krijgt men altijd wel een hapje bezuiniging mee en daar heeft ieder zondermeer een hekel aan. We vinden 't altijd best als 't ons" maar niet raakt! Prima voor de buren hè!! Moeilijk verteerbaar voor ons blijft immer het O. en S.-beleid en dan met name het verschil in in komstenwaardering tussen land- en tuinbouw. Overigens is er naar wij uit betrouwbare bron (de heer Traas, vice-voorzitter Tuinbouwcommissie der Z.L.M.) vernemen een zodanige interesse voor de mogelijkheden die het O. en S.-fonds biedt, dat slechts een zeer gering percentage gehonoreerd kan worden. Nu oktober weer in 't land is wordt de aanblik op onze bedrijven weer merkbaar anders. De prachtige zonnedagen moeten onherroepelijk wijken voor de korter wordende dagen. Immers iedere dag 2 minu ten minder zon gaat wel langzaam maar toch zeker. De avonden worden killer. Ook 't groentenpatroon wisselt. Te laat voor ons vorig overzicht willen we nog even memoreren dat reeds amper september het eerste witlof aangevoerd werd in Middelburg door een Oostkapelse collega. Door de Z.G.V. worden geregeld tips gegeven voor teelt en teeltzorgen van najaars- en winter groenten. We lezen ze uiteraard met belangstelling en halen er uit wat ons goed dunkt. Een beetje wikken en wegen vinden we immer verantwoord, want hoewel de „cost voor de baet" gaat moet er toch een weinig „baet" overblijven! Eén onzer col lega's had 10 x zijn bloemkool gespoten tegen rup sent Hoe er dan nog winst moet komen is ons een raadsel! Nog steeds horen we veel klachten over melig en kurk in onze appels. We weten op glad ijs te komen, maar 't wordt hoogste tijd er alle aandacht aan te besteden. De zuidvruchten, zoals druiven, perziken, enz., zijn een grote concurrent geworden. Dit is niet erg, maar we hoeven hen niet te helpen door zelf slecht produkt te telen. We willen 3040 ton appels van 1 ha. Dit zal mogelijk een economisch moeten worden, alleen bereikbaar door massale be mestingen. En nu rijst bij ons de vraag of we niet te veel bemesten met gevolg te zachte cellenbouw? Als dit zo zou zijn, hoe moet het dan? De klachten die we tot nu toe horen over onze appels zijn ont moedigend. Wie weet de oplossing? HOOR de THOOLSE zaaiuientelers is het in de maand september weer 'n drukke periode met 't oogsten en verzamelen van de uien. Met 't binnen halen in ren en koelcel wordt elk zonnig uur benut om het produkt zo droog en blank mogelijk binnen te halen. Vóór de maand november worden er op het eiland Tholen niet veel uien verkocht. Dit vindt zijn (Zie verder pag. 10.) Wat zijn de temperaturen hoog voor de tijd van het jaar. Als tuinders hebben we verlangd naar mooi en rustig herfstweer en dat is gekomen, maar de medaille heeft ook haar keerzijde en deze is aller minst van prettige aard. De prijzen van de meeste fruitprodukten zijn gedaald tot een peil dat we tot voor kort voor onmogelijk hadden gehouden. De uien worden verkocht tegen prijzen die aanzienlijk beneden de kostprijs liggen. In de rubriek der marktberichten kunt u hierover meer lezen. Er blijkt uit, dat de klappen hard zijn aangekomen en de genen die in de afgelopen weken moesten verkopen, hebben belangrijk minder geld gekregen dan de genen die aanvoerden in de eerste aanvoerweken van de najaarsfruitprodukten. De gang van zaken in de afgelopen periode heeft nog eens extra de aandacht gevestigd op de nood zaak van een reserve-koelruimte bij onze veilingen. Voor de sorteer- en pakstations is dat eigenlijk on misbaar. Tijdehs de topaanvoeren is men dikwijls niet in staat alles te verwerken en in een periode met hoge temperaturen zoals we hebben gehad, is het niet verantwoord het fruit buiten het koelhuis te bewaren. Er had een sterke prijsstimulering van uit kunnen gaan wanneer er extra koelruimte beschik baar geweest zou zijn voor de opslag van de appels en de peren die niet direkt gesorteerd konden wor den. Dat geldt voor het fruit bij het sorteer- en pak- station van de veilingen, maar niet in mindere mate voor het fruit dat de tuinder op zijn bedrijf had om zelf te sorteren. Naarmate de aanvoeren van enkele appel- en pererassen in het najaar groter worden, zal het moeilijker worden deze af te zetten binnen een periode van één tot twee weken wat nodig kan zijn, wanneer de tempe'raturen hoog zijn. We zullen ons er op moeten instellen dat er tijdelijke bewaarge- legenheid is en dat zal betekenen een nog grotere uitbreiding van de koelruimte dan we thans reeds hebben. Deze zouden we dan het liefst gerealiseerd zien in veilingverband. „Snoep verstandig, eet een appel" zal dit jaar weer het motto zijn van de reklamecampagne die het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen gaat voeren om het appels eten te stimuleren. Aan instellingen welke hiervoor in aanmerking komen zah een appelkalender voor 1968 worden toegezonden en enkele weken geleden hebben 14.000 kleuter- en lagere scholen in ons land een kleuren-affiche gekregen waarop een jongen staat afgebeeld die in een appel bijt met daarop het motto „Snoep verstandig, eet 'n appel want appels geven mooie tanden." In de dagbladen zal wederom een reklamecam pagne voor appels worden gevoerd en vanaf januari 1968 wordt gedurende acht tot tien weken ook de t.v.-reklame ingeschakeld om het Nederlandse volk te wijzen op appels en te trachten het eten daarvan te stimuleren. Aan de hoofden van de scholen in ons land is ge vraagd om een les te wijden aan de appel en daarbij te wijzen op de goede en gezonde gewoonte om appels te eten. Over enige maanden wil men de vijfde en de zesde klassen van de lagere scholen in ons land een opstellenwedstrijd laten houden over het snoepen van appels. U ziet dat het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen druk bezig is om de aandacht te vestigen op dit produkt. We hebben de indruk dat er vooral bij de jeugd veel te bereiken is. Dezer dagen zagen we een „kleuterschool in gaan op een van onze Zeeuwse dorpen. Het viel ons op dat zo heel veel kinderen een zakje met een appel bij zich hadden. We hoorden van het hoofd van die school dat enkele kinderen er mee begonnen waren en dat er nu steeds meer kwamen omdat niemand wilde achterblijven. We dachten dat hierin een tip schuilt voor de fruittelers die kinderen op de kleuter- of lagere scholen hebben. Geef ze elke dag een appel mee naar school. Hun voorbeeld zal stimulerend werken op hun omgeving en nog altijd geldt, dat jong ge leerd, oud gedaan is. We denken ook aan het trakteren van de kinde ren op school. Bij verjaardagen is het dikwijls de gewoonte dat de kinderen van de klas worden ge trakteerd, meestal op snoep. Zouden we als fruittelers er eens mee beginnen om, wanneer onze kinderen aan de beurt zijn om te trakteren, dat niet te doen op snoep maar op een appel voor elk kind uit de klas Het lijkt ons een nuttig initiatief, waard om te proberen. De kosten doen het niet, het is goed voor de kinderen en we brengen ze de waarde van fruit bij. Zeker in een provincie als Zeeland waar de fruit teelt zulk een belangrijke rol speelt zou het toch vanzelfsprekend moeten worden dat er op de scho len op fruit wordt getrakteerd. De kleinere maten, mits van goede kwaliteit, zijn hiervoor uitstekend geschikt. Denkt u er eens over na 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4