Vergadering Dagelijks Bestuur Z. L. M. s (Vervolg van eerste pagina.) ZITDAGEN BOEKHOUD- BUREAU MTQ»V WISSENKERKE: Woensdag 11 okt. in hotel „De Kroon". TERNEUZEN: Woensdag 11 okt. in hotel „Des Pays-Bas". OOSTRURG: Woensdag 11 okt. in café „De Windt". MIDDELBURG: Donderdag 12 okt. in hotel „De Eendracht". ZIERIKZEE: Donderdag 12 okt. in hotel „Huis van Nassau". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 14 okt. in hotel „De Druiventros". VEEHOUDERIJ QE heer W. de Buck deelde mede, dat de ex- port van geslachte en levende varkens in de maand september nog is toegenomen, ofschoon «nige daling werd verwacht. De wekelijkse uitvoer van 4800 stuks levende varkens en circa 19.000 geslachte dieren is belangrijk. Hierbij komt, dat ook de vraag naar hammen en carbonaden goed te noe men is. De binnenlandse afzet ging vooruit bij een niet te groot aanbod, hetgeen een gunstig effect op de prijs had. De biggenprijzen zijn wat lager geworden als gevolg van het grote aantal jonge dieren, terwijl wekelijks enkele duizenden biggen uit West-Duits- land en België worden ingevoerd. Gezien het grote aantal dekkingen, zullen deze winter zeer veel big gen geboren worden. Men verwacht na Nieuwjaar een maandelijks aanbod van circa 600.000 dieren. Het aanbod bij gebruiksvee is wat toegenomen bij een flauwe handel. Men heeft over het algemeen niet veel vertrouwen in de markt. De nuchtere kal veren zijn gemakkelijker te koop; het tekort wordt door invoer uit België en West-Duitsland aange vuld. Ten aanzien van het slachtvee kan men spre ken van weinig animo; de heffing blijft steeds maxi maal bij invoer uit derde landen. De pakketprijs is nu 217,25 per kg. De vette kalveren blijven een goede prijs maken; deze ligt op circa 113% van de oriëntatieprijs. Italië blijft de grootste afnemer, gevolgd door Duitsland. Ten aanzien van de wol- veeprijzen kan gezegd worden, dat deze gunstig blijven. De heer De Buck deelde voorts mede, dat de gezondheidstoestand van ons rundvee gunstiger is dan in de zomer en herfst van 1966, hetgeen mede het gevolg is van de fraaie zomer. De georgani seerde dierziektenbestrijding wijst er evenwel op, dat de veehouders op hun hoede moeten blijven. Volgens ministeriële beschikking dient jongvee, ge boren na 1 oktober vóór 1 december 1967 geënt te worden tegen mond- en klauwzeer. De financiële lasten hiervan zijn voor rekening van de veehou ders. WERKGEVERS- EN ARBEIDSZAKEN 0E vergadering nam met bezorgdheid kennis van de gedane suggesties om in 1968 tot een vrije loonvorming te komen. Voor de agrarische sector wordt het van bijzonder groot belang ge acht, dat de loonontwikkeling door de regering bin nen de ontwikkeling van onze nationale economie, in de hand gehouden wordt. Betreffende het door de regering aanhangig ge maakte wetsontwerp over een verlenging van de opzegtermijn van werknemers van 50 jaar en ouder met 13 weken en het door de S. E. R. in dit verband uitgebrachte advies was de vergadering van me ning, dat de voorstellen van de S. E. R. voor de land- en tuinbouw een meer aanvaardbare oplos sing bieden. De Sociaal Economische Raad wil deze verlenging „opbouwen'" tot ten hoogste 13 weken en wel een week per dienstjaar na het 45e jaar dat de werknemer b j de betrokken werkgever in- dienst is geweest. Verder stelt de Raad onder meer voor dat de werknemer, die 50 jaar of ouder is en één jaar bij dezelfde werkgever in dienst is geweest een minimum opzegtermijn krijgt van 3 weken. Dit zou van belang zijn voor de losse arbeiders. De Raad is eveneens van mening dat de verlenging van de opzegtermijn beperkt dient te worden tot werknemers Deneden de 65 jaar. Afgewacht dient te worden in hoeverre de regering bereid is het ontwerp aan te passen aan het S. E. R.-advies. ONDERWIJS [~}E voorzitter deelde mede, dat de nieuwbouw van de Lagere Tuinbouwschool in Kapelle inmiddels voltooid is. De vergadering besloot de officiële opening plaats te doen vinden op dinsdag 7 november a.s. en de heer ir. P. v. d. Schans, direc teur landbouwonderwijs van het Ministerie van Landbouw, te verzoeken de opening te verrichten. De heer Van der Schans heeft inmiddels toege zegd deze uitnodiging gaarne te zullen aanvaar den. Ten aanzien van het Landbouwhuishoudonderwijs op Schouwen-Duiveland besloot de vergadering in principe akkoord te gaan met een samenwerking met de Zeeuwse C. B. T. B., teneinde te komen tot oprichting van een Protestants Christelijke Land- bouwhuishoudschool te Zierikzee, waarin beide or ganisaties voor 50 bestuurlijk vertegenwoordigd zullen zijn. In de huidige situatie van de Z. L. M.- scholen op Schouwen-Duiveland zal geen veran dering komen, terwijl de Zeeuwse C. B. T. B. haar landbouwhuishoudschool te Bruinisse zal opheffen. BENOEMINGEN TOT lid van de Districtsraad voor Walcheren van het Landbouwschap werd benoemd de heer D. A. van Nieuwenhuijzen, Nieuw en Sint Joos- land. Tevens werd de heer Van Nieuwenhuijzen Lenoemd tot lid van het Gewestelijk Scheidsgerecht voor Land- en Tuinbouw in Zeeland. Het Bestuur kon zich voorts verenigingen met de voordracht van de N. C. B. ter voorziening in de vacature van plaatsvervanger van het tweede lid van de Pachtkamer van het kantongerecht te Oostburg van de heren G. A. Claeys, Biervliet en A. J. Buijsse, Aardenburg. LANDBOUWBEURS ZUIDLAREN De landbouwbeurs Zuidlaren wordt dit jaar ge houden op 16, 17 en 18 oktober. Er zal een nieuwe hal van 160 bij 50 meter in gebruik worden geno men, waardoor de binnenstandruimte op ruim 10.000 vierkante meter wordt gebracht. Deze is ge heel volgeboekt, evenals de 52.000 m2 buitenstand. Woensdag 18 oktober is er een werktuigendag, waar het rijksconsulentschap voor landbouwwerk tuigen waarschijnlijk zal demonstreren met appa ratuur voor grondontsmetting, de nieuwe methode ter bestrijding van de aardappelmoeheid. De traditionele Zuidlaardermarkt, de grootste paardenmarkt in Europa, valt op dinsdag 17 ok tober. BEGROTING LANDBOUWSCHAP 1968 Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap "brengt ter openbare kennis, dat het ten kantore van het Landbouwschap voor eenieder ter lezing heeft gelegd en aldaar algemeen verkrijgbaar heeft ge steld de begroting met toelichting voor het Land bouwschap voor het kalenderjaar 1968, zoals deze door het dagelijks bestuur op 26 september 1967 aan het bestuur van het Landbouwschap is aangeboden. GEURBEPALING MELK WEER UITGEVOERD De Stichting Regionaal Orgaan voor Melkhygiëne Zuidwest-Nederland bericht dat met ingang van 1 oktober de geurbepaling van de melk weer bij de kwaliteitsbepaling is opgenomen. FRUITTEELTMECHANISATIE OP LANDBOUWPRAKTIJKSCHOOL „PRINS WILLEM" - SCHOONDIJKE Evenals beide voorgaande jaren zullen ook in het najaar van 1967 weer enige leergangen gegeven worden op het gebied van de fruitteeltmechanisatie. In het programma, dat opgesteld wordt in samen werking met het Rijks Tuinbouw Consulentschap te Goes, zal naast cte constructie, de afstelling en het onderhoud vooral aandacht besteed worden aan het gebruik van de werktuigen. In 1966 hadden wij voor ons onderwijs de beschik king over 6 boomgaardtrekkers, 6 spuitmachines, 5 hefmasten, 2 hefvorken, 2 aftrapsteekwagens, 2 lage fruitteeitwagens, 2 kunstmeststrooiers, 3 cir kelmaaiers, 1 discusmaaier, stapelborden, stapel- kisten en standaardfruitkisten. Daarnaast staat nog de normale outillage van de school ter beschik king. Aldus deelt de Directeur der schoolIr. G. F. Israël, ons mede. De leergangen duren één week en worden ge houden van 27 november t/m 1 december en van 4 t/m 8 december 1967. De kosten bedragen 48, inclusief huisvesting in het Logeergebouw van de school. Werknemers komen in aanmerking voor subsidiëring van lesgeld en kosten van huisvesting. In verband met de beperkte plaatsingsmogelijk heid zal inschrijving plaats vinden in volgorde van aanmelding. Aanmelding dienen vóór 13 november 1967 te geschieden bij de Landbouwpraktijkschool te Schoondijke, Dr. Huizingastraat 30. Voorkeur voor een bepaalde week dient bij de aanmelding te wor den vermeld. RADIO Dinsdag 10 oktober a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur „De financiële positie van de Nederlandse land bouw, II", drs. J. G. A. Overgauw van het Landbouw- Economisch Instituut. „Problemen bij de bewaring van aardappelen", ir. J. C. Hesen van het I. B. V. L. te Wageningen. Donderdag 12 oktober a.s., Nederland II, 19.25— 20.00 uur „De hooitoren op het bedrijf van B. Kleef- stra te Oldeboom", als Nederlandse bijdrage in de N. T. S.-rubriek „Internationaal Agrarisch Nieuws". Vrijdag 13 oktober a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur „De teelt van aardappelen op najaarsruggen", m.m.v. ir. J. Vollema, rijkslandbouwconsulent voor N. Friesland. „De bietenoogst 1967". LANDELIJKE BIETENROOIDEMONSTRATIE Georganiseerd door de R.L.V.D. Emmeloord en Wageningen, het I.L.R. en I.R.S., Suikerindustrie en Landbouwschap, zal op woensdag 11 oktober a.s. op het bedrijf van de heer A. C. Stehouwer, Roodbeenweg R 35, Dronten (Oostelijk Flevoland) een landelijke bietenrooidemonstratie plaatsvinden. Aan deze demonstratie, die van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 15.30 uur wordt gehouden, zullen 18 volautomatische machines, onder meer één-rijige rooiers, twee-rijige rooimachines (zowel getrokken als zelfrijdend) en drie zes-rijige rooicombinaties deelnemen. Het perceel is bereikbaar vanaf Kampen, Elburg of Harderwijk, waarbij de route door Oostelijk Flevoland in de polder met pijlen is aangegeven. Mocht de demonstratie vanwege slechte weers omstandigheden geen doorgang kunnen vinden, dan zal dit in het agrarisch radiobulletin van 11 ok tober om 5.45 uur en 6.40 uur worden bekend ge maakt. Tevens wordt dan aangekondigd wanneer de demonstratie wèl zal plaats vinden. Telefonische informatie is mogelijk op nummer 032102380. CURSUS INSTRUKTEUR MACHINAAL MELKEN Een cursus te Middelburg De Centrale melkwinningscommissie van het Landbouwschap organiseert voor het komende win terseizoen cursussen ter opleiding voor het examen instrukteur machinaal melken. Deze cursus vergt omstreeks 15 lesdagen. Bij één lesdag per week duurt de opleiding dus ongeveer 4 maanden. Het examen bestaat uit een praktisch en een mondeling gedeelte. Het cursusgeld bedraagt 25 terwijl voor het examengeld 35 betaald moet worden. Uit Zeeland hebben zich inmiddels vier personen aangemeld. Voor de Zeeuwse deelnemers geeft het volgen van de lessen, wanneer dit buiten de pro vincie moet plaatsvinden, nogal bezwaren. Na over leg is de mogelijkheid opengesteld dat bij tenmin ste negen deelnemers in Zeeland een cursus kan worden gehouden. In geval dit aantal wordt be reikt zullen de lessen worden gegeven in de Lagere Land- en Tuinbouwschool te Middelburg. Het mon delinge examen zal echter elders in ons land wor den afgenomen. Nadere inlichtingen en opgave voor deelname kunnen plaats vinden bij de heer ir. W. L. Harmsen, rijksveeteeltconsulent - Landbouwcentrum, West singel 58 te Goes (tel. 011006440, toestel 122). Teneinde tijdig met de lessen te kunnen beginnen is opgave vóór 20 oktober a.s. gewenst. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ Hoofdredacteur: Ir. J. Prins Redactie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 2