PLATTELANDSJEUGD Gastvrijheid en mentaliteit Gesiaagde wedstrijdendag in Schoondijke Beursnieuws Echt Zeeuws tarwebrood Van losse en flessenmelk 22 Nog steeds is de provincie Zeeland geen geheel. Vergeleken met tien jaar geleden zijn er echter grote vorderingen gemaakt: Drie-eilandenplan en Zeelandbrug zijn een feit. Maar Tholen en Zeeuws-Vlaanderen zijn nog steeds niet met de ,,rest" verbonden. Toen alle eilanden nog los van elkaar waren ont stond er door die grote zelfstandigheid een eigen mentaliteit. Maar helaas hebben de vaste oeververbindingen daar geen verandering in kunnen brengen. Binnen de P.J.G.Z. is dat goed waarneembaar, vooral als je diverse mensen uit verschillende streken kent. Komt daar het volgende, toch enigszins merk waardige, verschijnsel misschien uit voort FEEST EN GASTVRIJHEID Wanneer de P.J.G.Z. of één van haar streken of afdelingen een feestavond organiseert is het pret tig en nuttig mensen aanwezig te treffen uit onze hele provincie. Het kontakt is nog steeds een be langrijk element, zolang we ons nog geen Zeeuw Vele plattelandsjongeren uit alle streken van Zeeland zorgden voor een gezellige drukte in de gebouwen van de Landbouwpraktijkschool te Schoondijke, waar op 30 september de gezamenlijke jongerenorganisaties hun jaarlijkse Wedstrijden dag hielden. Er was een keus te maken uit vele wedstrijden en er werd dan ook met animo gestreden. Het grote evenement van de dag was natuurlijk de wedstrijd om het provinciaal kampioenschap trekkerbehen digheid. Jan Roelse en zijn mannen hadden een par cours vol moeilijke en verrassende opgaven samen gesteld. Dick Vogelaar uit Kloosterzande bewees, dat zijn overwinning vorig jaar geen toevalstreffer is geweest, want ook nu weer bleek hij de snelste en behendigste rijder te zijn. Hij kwam voor de tweede maal in het bezit van de fraaie 3-C.J.O.- beker. Een fleurig intermezzo was de show van zelfge maakte kleding door een aantal meisjes. Ook hier speelt „behendigheid" een grote rol, zowel met de naald als op het showplankier. P.J.G.-voorzitter Jaap Zandee reikte na afloop van de wedstrijden de vele prijzen uit. Ook sprak hij woorden van dank tot ir. G. F. Israël, direkteur van de Praktijkschool, en zijn medewerkers, de juryleden en alle anderen, die met kennelijk ple zier hebben meegewerkt om ook deze Wedstrijden dag weer tot een succes te maken. Een succes, dat voelen, maar Walcherenaar of Noordbevelander. En dan valt het op zo'n feestavond op dat er vaak een grote groep voortijdig moet vertrekken, omdat men de laatste boot niet mag missen. Voorbeelden: Bloesemrit, Sportdag te Ternèuzen. Men kan in de „Plattelandsjeugd" meestal een aankondiging over het te houden feest lezen, met. de vermelding dat er slaapplaatsen beschikbaar zijn. Het bestuur van zo'n streek heeft in de meeste gevallen erg haar best gedaan om leden te vinden die wel een paar mensen kunnen herbergen. En hoe jammer is het niet dat daar dan geen gebruik van wordt gemaakt! Omdat ten eerste het voor de an dere leden op zo'n avond niet leuk is dat er een grote groep vertrekt. Want of het nu met of bij de Zeeuws-Vlamingen is, het is altijd gezellig. Verder is het erg leeg, wanneer ze weg zijn. (Denk aan het bal na afloop van de Bloesemrit.) Dat is dan tegelijk ook de tweede reden. Voor de organisatoren is het sneu om half tien met dertig man over te zijn. MENTALITEIT Juist omdat er zulke grote mentaliteitsverschillen bestaan, zou het nuttig zijn toenadering te zoeken. 1 ook niet in de laatste plaats te danken is aan de vele leden, die hun belangstelling hebben getoond door een bezoek aan dit evenement. 's Avonds trokken velen naar Waterlandkerkje, waar de P.J.G. West Zeeuws-Vlaanderen een groot schuurfeest hadden georganiseerd. Qok hier waren vele gezellige uren te beleven als sluitstuk van een uitstekend geslaagde dag. De uitslagen van de wed strijden waren als volgt: Trekkerbehendigheid: 1. en provinciaal kampioen D. Vogelaar, Kloosterzande, 860 pnt.; 2. D. Diele- man, Zaamslag, 878 pnt.; 3. J. Luteijn, Nisse, 963 pnt.; 4. J. IJsebaert, St. Jansteen, 1016 pnt.; 5. J. de Vrieze, Scharendijke, 1073 pnt.; 0. R. Vervaet, Bier vliet, 1089 pnt.; 7. L. Melis, Serooskerke, 1115 pnt.; 8. D. P. Verhulst, Kamperland, 1145 pnt. Technische kennis: 1. J. de Vrieze, Scharendijke, 65 pnt.; 2. M. Markusse, Nieuw en St. Joosland, 63 pnt.; 3. W. P. Reijnierse, Nieuwdorp, 63 pnt. Algemene kennis voor meisjes: 1. Mej. J. C. Zan dee, Goes, 3 ft.; 2. Mej. A. Dieleman, Axel, 5 ft.; 3. Mevr. M. Nobels, Goes, 7 ft. Onkruidenherkenning: 1. I. Haartsen, Schoon dijke, 2 ft.; 2. T. van Waés, IJzendijke, 2 ft.; 3. M. Quaak, Kloosterzande, 2 ft. Bloemschikken: 1. Emmy Thomas, Hoofdplaat; 2. Willy Bosselaar, Aagtekerke; 3. Riet Louwerse, Middelburg. En hoe kan dat beter dan eens bij die anderen thuis te zijn, er te slapen, te eten èn te praten. Dan kan men concluderen of een Schouwenaar en een Zeeuws-Vlaming echt zoveel anders zijn. Dat van die Schouwenaar en Zeeuws-Vlaming uitsluitend als een voorbeeld Waarom gaat men wel met een uitwisseling naar een andere provincie en zelfs naar het buitenland? Dan komt men ook bij „wild vreemde" mensen. Terwijl de mensen van onze eigen P.J.G. niet vreemd hoeven te zijn. Denk er eens aan in het komende seizoen. Orga niseer je een feestavond, die voor alle P.J.G.Z.-leden toegankelijk is, zorg er dan voor dat er enige slaap plaatsen beschikbaar zijn. En tot de mensen die zo'n kan% geboden krijgen, zou ik willen zeggen: benut een dergelijke kans S Misschien dat dan langzamerhand het verschil dat ons Zeeuwen onderling zo kenmerkt, een beetje gaat verdwijnen. Een gezellige, gezamenlijke P.J.G.Z.-avond is toch echt niet te versmaden AD. T.V.-prikkers maken: 1. Suus de Feijter, Water landkerkje; 2. Willy Bosselaar, Aagtekerke; 3. Ca- rien de Putter, Kamperland. Fruitschaal opmaken: 1. Riet Louwerse, Middel burg; 2. Lenie Meijers, Serooskerke; 3. Lucy Pari- daen, Waterlandkerkje. Modeshow: 1. Marie Therèse Mullaert; 2. Trees van Waes; 3. Nellie Verplanke. Fruitherkenning: 1. Jac. de Visser, Serooskerke, 312 ft.; 2. A. L. van Westen, Zierikzee, 3'/2 ft.; 3. J. WisseNijsse, Kapelle, 31 ft. Bromfietscross: 1. B. M. Quist, Borssele; 2. A. de Feijter, Kloosterzande; 3. F. Haak, Biervliet. Fotoherkenning: 1. H. Cappon, Zuidzande, 5 ft.; 2. R. Jansen, Zaamslag, 6 ft.; 3. J. Luteijn, Nisse, 6 ft. JONGERENAKTIVITEITEN CURSUS WALCHEREN Hebt u de aankondigingen voor de cursus „Be drijfsopvolging en financiering" in de vorige „Plat telandsjeugd" gelezen? Zo niet, doe het dan nu en geef u op vóór 16 oktober bij A. de Buck, „De Linge", Grijpskerke (post Oostkapelle), telefoon 01188-288. VOOR DE VROUW VAN HET PLATTELAND (Vervolg van pag. 20) A LS eerste willen wij noemen de ADAX electrische verwarmingsapparatuur, geïmporteerd en ten toongesteld door de METERFABRIEK DORDRECHT te Dordrecht, waarvan Verkoopbureau Excelsior Dordrecht de alleenvertegenwoordiging voor Neder land heeft. Adax is een Scandinavisch produkt. Juist in de Scandinavische landen worstelt men in de win ter met verwarmingsproblemen. Men heeft deze naar men meent afdoende opgelost met Adax. Het is een nieuwe electrische wandradiator en plintverwarming met circulerende en stralingswarmte. Simpele één- knopsbediening, vierstanden-schakelaar (voor constan te warmteafgifte) en thermische schakelaar in één. De ingebouwde thermostaat met 10 standen regelt de kamertemperatuur van 5 tot 30 graden Celsius. Keuze mogelijkheid uit plintverwarming en wandradiator, iedere uitvoering bestaande uit 5 typen. Geschikt voor verwarming van elkvertrek. Alle apparaten worden voor muurbevestiging geleverd. Voor vloeropstelling zijn pootjes los verkrijgbaar. 3 jaar fabrieksgarantie op verwarmingselement en thermostaat. Adax verwarmt economisch. Heeft de kamer de ge wenste temperatuur bereikt, dan schakelt de inge bouwde thermostaat zélf de stroom uit, waardoor U bij juiste afstelling een stroombesparing van ca. 40 verkrijgt. Het apparaat is volautomatisch en volmaakt veilig. Door de wandbevestiging is omverlopen uitge sloten en de radiator wordt niet zo warm, dat ver branden mogelijk is. Het apparaat is zodanig gecon strueerd, dat het electrische deel onbereikbaar is, zelfs voor de kleinste kindervingertjes. UET zou ons te ver voeren alle 5 artikelen, die de oranjewimpel verworven hebben zo uitvoerig te beschrijven als bovenstaande. Wij vonden echter ge noemde radiator zeer belangrijk voor verwarming van vertrekken, waar een permanente verwarming niet noodzakelijk is. Wel willen wij even de namen van de andere 4 wimpelwinnaars noemen. Deze zijn het Gieso Fix afgietdeksel, het ventilerend slaapvlak van de stalen meubelfabriek „Bovi", de VEROSOL gordijnstoffen en de MITUKA damesslip. Dit laatste willen wij weer wel even toelichten. Het bijzondere is, dat de slips geheel geminderd zijn ge breid, vervaardigd van mouse nylongaren, dus zeer elastisch en daardoor perfect afkledend. Verder voor zien van een naadloos ingebreid badstofkruisje van veredelde Egyptische katoen (karnak). De voordelen hiervan zijn: Niet schrijnend, ventilerend, absorberend, door de breiaard discreet steunend. Zij zijn kleurecht, gemakkelijk en snel wassen en vlug droog. Het is een produkt van Ned. Fabrikaat. Nooit tevoren hebben wij heerlijker Zeeuws tarwe brood geproefd dan in de stand van de Stichting „Echte Bakkergilde". Leden van deze Stichting zijn bakkers, die in hun eigen bedrijf brood bakken en verkopen, zowel groot- als kleinbrood en er zich op toeleggen, dat de kwaliteit tot de allerbeste behoort. Het is een lust voor het oog de velerlei soorten groot- en klein brood te zien en de geur zegt reeds, dat men met een produkt van uitnemende kwaliteit te maken heeft. Zoals wij aan de uitdrukking „koude oorlog" zijn gewend geraakt, zo weten wij meteen wat het be tekent als men over „warme" en „koude" bakkers spreekt. De eerstgenoemden verkopen in hun zaak het brood, dat zij zelf bakken, de tweede groep koopt het brood bij een broodfabriek. Merkwaardig is, dat het publiek in de grote steden, dat al veel eerder dan de plattelandsbevolking met de „koude" bakkers te maken kreeg, vaak in de rij staat in de zaak van een „warme" bakker. De Stich ting heeft een beeldmerk met de naam „echtè" bak ker gedeponeerd, waarmede men de aandacht van de consument wil trekken. Zo zien wij weer eens dat als de consument prijs stelt op een goed artikel dit koopt. Een stimulans dus voor de „warme" bakkers hun uiterste best te doen prima kwaliteit te leveren. Zij kunnen dan verzekerd zijn van een groeiend aantal klanten, want „ons dagelijks brood" is nog steeds een belangrijk onderdeel van onze „koude" maaltijden. Huishoudingen, die flessenmelk gebruiken, kopen vrijwel constant circa 20 minder melk dan gebrui kers van losse melk. Bij overschakeling van losse melk op flessenmelk past men zich nagenoeg onmiddellijk aan bij dit lagere aankoopniveau. Deze conclusies kunnen worden getrokken uit de uitkomsten van het marktonderzoek naar de huishoudelijke aankopen. De door dit onderzoek verkregen informatie is verwerkt in een door het produktschap voor Zuivel samenge stelde publikatie betreffende de aankopen van con- sumptiemelk en consumptiemelkprodukten in 1966. De huishoudelijke aankopen van vla zijn sinds 1963 met niet minder dan 80 gestegen. De koperskring voor dit produkt is met 30 gegroeid. Het aantal kopers van yoghurt blijft vrijwel constant, de gekochte hoe veelheid per kopende huishouding is echter met ruim 16 gestegen. Het gebrek aah huishoudelijk personeel zal in laatstgenoemde gevaflen wel een woordje mee spreken. Een goede vla bereiden kost tijd, zodat vele huisvrouwen er tegenwoordig de voorkeur aan geven de vla kant en klaar bij de melkboer te kopen. DE KIP EN HET EI Recepten STOOFSCHOTEL VAN KIP MET RIJST 1 kip van ongeveer 3 pond, een half pond rijst, 4 eetlepels boter of margarine, 1 blikje toma tenpuree, 1 kleine selderieknol, wat bladselde- rie, peterselie, uitje, aroma, peper, zout en zo u er van houdt een paar kruidnagels en laulier- blaadjes. Bak de met zout en peper bestrooide kip in een braadpan in de boter mooi bruin. Haal het vlees van de botjes af. Doe nu de gesnipperde ui in de boter en laat deze lichtbruin worden. Voeg dan het kippevlees, de in kleine reepjes gesneden selderie knol, de gewassen rijst met eventueel de kruiden toe (kruiden liefst in heel dun doekje binden)Voeg 2'A maal zoveel water bij als rijst en laat alles op een zacht vuur gaar worden. Bind, wanneer de massa te vochtig mocht zijn, deze aan met wat aan gemengd aardappelmeel. Haal de kruiden er uit en dien het gerecht heet op. Strooi over het geheel een lepel fijn gemalen peterselie. Is men in het bezit van een glazen vuur vaste schotel, dan hierin op tafel zetten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 22