Ruilverkaveling een mannenzaak? Damesbeurs - ieder jaar beter Moulinex peterseliemolentje *T^oor de '^Vrouw van Uet ^Platteland BLOEMEN ZIJN „IN' Onder Jedactie van Mevrouw L. N Huijsman-Griep G. A. DE LANGE K. N. L. C. Vóór mij ligt een foto uit een brochure over ruilver kaveling. Een groepje mannen zit om een tafel druk te redeneren, theekopjes zijn opzij1 geschoven voor een grote kaart. Achter hun rug staat een vrouw aan de gootsteen, bezig met huishoudelijk werk. Dat zij alles hoort, is wel duidelijk, dat zij een eigen mening heeft hopen wij van harte, maar dat zij in dit mannenge- «prek geen deel heeft, daarvan zijn wij wel heel zeker. VOORLICHTING Er zijn in alle provincies van Nederland ruilverka- relingsgebieden. De veranderingen voor de streek zijn vele, maar gaan deze veranderingen alleen meespelen in het leven van de boer? Veel werk wordt gemaakt van voorlichting over alles wat er gaat gebeuren, vóór- en tegenstemmers vormen zich, voorlopige plan nen worden ter inzage gelegd, bezwaren komen naast toejuiching naar voren. De standsorganisaties zijn in deze gebieden naast Rijkslandbouwvoorlichting- en Cultuurtechnische dienst bijzonder actief met gespreksgroepen en indivi duele adviezen. In enkele provincies worden hierbij ook de plattelandsvrouwenorganisaties actief betrok ken en zien wij gemengde bijeenkomsten of extra vergaderingen in eigen kring. Maar ook zien wij andere verschijnselen, die minder gunstig zijn. BELANGSTELLING Zo bestaat er soms in de vrouwenorganisaties bitter weinig belangstelling voor de eigen zaak. Vaak ver stedelijken onze plattelandsvrouwen zo sterk, dat zij menen hun leden geen agrarisch onderwerp te mógen voorzetten. Het volgende overkwam mij in een afdeling die in een ruilverkaveling ligt. Secretaresse bij telefonische afspraak: „Hoe zullen wij het onderwerp van uw in leiding noemen? Onze leden zijn geen boerin, van het aantal zéker bij de landbouw betrokken) en wij hebben dus liever niet het woord ruilverkaveling of streekverbetering op onze convocatie staan Wij zijn het eens geworden over een nietszeggende titel maar Ik heb verkaveld en streekverbeterd die avond Is het niet wonderlijk dat bij veel afdelingen deze angst bestaat, zou er niet veel meer gedaan moeten worden aan de bewustmaking van de leden voor alle ingrijpende veranderingen? Tenslotte is een ruilverkaveling niet alleen een agra rische zaak, ook middenstanders profiteren ervan, scholen kunnen rekenen op meer bezoek voor cursus sen (betere wegen), recreatieprojecten trekken bezoe kers van buiten. Maar het feit blijft bestaan dat nog steeds de belangstelling voor „Donker Amsterdam" of „zelf sieraden maken" groter is dan die voor het leven in eigen omgeving. ZAAK VOOR DE BOERIN Wanneer de ruilverkaveling samengaat met een streekverbetering wordt de stem van de boerin en landarbeidersvrouw gehoord, zowel in de „grote" als in de „huishoudelijke" commissie. Daar kan zij mee praten, voorlichting bevorderen, veranderingen actief meebeleven, er wordt niet zonder haar over haar beslist. Waar geen streekverbetering is, en wij vrezen dat deze gebieden in de toekomst minder intensief bewerkt zullen worden, ligt het anders. Tot nu toe hebben vrouwen geen zitting in plaat selijke commissies. Ruilverkaveling is een mannen zaak, mannen stemmen, mannen beslissen. En toch, wie vangt veel van de gevolgen van deze beslissingen op? Ieder weet, dat bij ruilverkaveling bedrijfsvergro- ting hoort, of beëindiging, of boerderijverplaatsing. In de gezinnen worden natuurlijk alle problemen ge zamenlijk besproken, is niet in een gezinsbedrijf déze samenwerking onmisbaar? En dan gaat het niet, zoals nog wel eens gedacht wordt over de aanschaf van een nieuw gordijntje of een keukenmat, maar om het al of niet samen aan durven van een nieuwe plaats, over kansen en risico's over een plan, een kostenberekening voor huishouding en bedrijf. De problemen liggen voor ieder anders, bij een saneringsgeval spelen weer heel andere factoren, om over omscholing of rëcreatiebedrijven nog maar te zwijgen. MOGELIJKHEID Gelukkig is het nu in vrijwel alle provincies zover, dat wij onze eigen economisch-sociale voorlichting mogen bedrijven zowel voor de man als voor de vrouw. Door de uitbreiding en specialisering van de voorlichtsters is het mogelijk raad te vragen ook in ruilverkavelingsgebieden. Onze e.s.v.-sters kunnen b.v. in groepsverband financieringscursussen geven, maar zijn ook bereid persoonlijk adviezen te geven bij allerlei gezinseconomische problemen. Deze variëren uiteraard sterk, bij de een moet bekeken worden hoe een verbouwing zal zijn en hoe daarbij de kosten ge dekt worden door het bedrijf, bij de ander kan het weer gaan over de mogelijkheden voor de vrouw om mee te werken in het bedrijf, over mechanisatie, enz. enz In ieder geval is goede en economisch juiste voor lichting in ruilverkavelingsgebieden od het terrein van bedrijf en gezin van groot belang. Wij hopen dan ook dat onze voorlichtsters ook in ruilverkavelings gebieden veel nuttig werk zullen doen. lïIANNEER wij even in onze herinnering terug- roepen de stands op de Damesbeurs in Den Haag, van 6 jaar geleden, komen wij tot de conclusie, dat er sindsdien heel wat verbeterd is wat betreft de presentatie van de artikelen. Tot die tijd vertrouwden de meeste bedrijven het opbouwen van hun stand toe aan enkele lieden uit het eigen bedrijf, die min of meer vaardig hamer en zaag konden hanteren. Het neerzetten van deze stands wordt nu uitbesteed aan bedrijven, die zich op dat gebied hebben gespe cialiseerd. Steeds meer firma's beseffen dat de stand hun visitekaartje is voor de consument en een slecht- verzorgde stand evenveel kost als een goed verzorgde. Het motto van de Damesbeurs 1967 in Den Haag is ..Gezellig Wonen in 1968". Er zijn werkelijk schit- terende modelkamers tentoongesteld en daarnaast een veelheid van artikelen, die met de aankleding van de woning te maken hebben. Uit diverse landen zijn er keukenstijlen te bewonderen. Opmerkelijk is, dat de meeste fabrikanten er naar streven van het kille wit af te stappen en ook dit deel van de woning, waarin de huisvrouw toch zo'n belangrijk deel van haar tijd doorbrengt, middels nieuwe materialen een huiselijker aanzien te geven. Een grapje. In een nagebootst stukje maanlandschap staan twee weegschalen opgesteld. Eén geeft uw aard se gewicht aan, de ander uw „maangewicht". Een bewijs van beide gewichten kunt u als curiositeit mee naar huis nemen. Modeflitsen. Kwieke mannequins tonen in het Mode- Theater de nieuwste herfst- en wintermode. Speelse lichteffecten dragen er toe bij ons te laten zien hoe de hedendaagse mode en techniek hand in hand gaan om het geheel volledig tot zijn recht te doen komen. Er behoeft geen extra entree te worden betaald om deze show te kunnen zien. Hoewel deze viermaal daags draait is het steeds zaak er vroegtijdig bij te zijn, anders is er geen plaatsje te bemachtigen. Noviteitencentrum. Dit centrum wordt weer op dynamische wijze gepresenteerd. Niet minder dan 27 standhouders bieden een keur van artikelen. Damesbeurswimpels 1967. Nieuwe artikelen van binnen- en buitenlands fabrikaat zijn door een des kundige jury beoordeeld op bruikbaarheid, technische deugdelijkheid, vormgeving en originaliteit. 5 artike len zijn voorgedragen om de DAMESBEURSWIMPEL 1967 te ontvangen. In het noviteitencentrum van de Damesbeurs viel ons nog op een handig peterseliemolentje, een nieuwtje van MOULINEX. Het is uitgevoerd in mooi crèmekleurig slagvast polyester rol. Het elegante molentje biedt het voordeel, dat men het niet alleen in de keuken kan gebruiken, maar ook op tafel, waar iedereen vers gesneden peterselie en/of andere tuinkruiden aan zijn gerechten kan toevoegen. Een beetje vers gesneden peterselie is lekker en deco ratief op soep, vooral als deze uit een blik of pakje komt. Door de eeuwen heen is er steeds een reaktie geweest op rechtlijnigheid. (Is dit toe te schrijven aan de behoefte aan een vleugje romantiek?) Natuurlijk grijpt de jeugd deze nieuwe beweging met beide handen aan. Bloemen zijn het symbool van onze tijd. En niet alleen de jongeren, maar ook de ouderen doen meer met bloemen. Bloemen treft u aan in de dessins van de „Horizon"-gordijnen, welke u bij uw wo- ninginrichter in een rijke en kleurige va riatie aantreft. De foto geeft een voor beeld van een smaakvol bloemdessin in bovengenoemde gordijnstoffen. (Zie verder pag. 22)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 20