r VRIJDAG 6 OKTOBER 1967 55e Jaargang No. 2900 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland v. Vergadering Dagelijks Bestuur Z. L. M. Frankering by abonnement: l'erneuzen De suiRerbietenoogst is in het Zuid-Westen in volle gang. Gezien de verwachte recordoogst houden de fabrieken rekening met een lange campagne. De bietenlevering is dan ook over een periode van ca. drie maanden „uitgesmeerd". Hopelijk zijn de weersomstandig heden in de komende zes weken zodanig dat de beschikbare rooi capaciteit volledig kan worden ingezet. Dan kan vóór de inzet van de veelal slechte weersomstandigheden half november alles voor de laatste afleveringen bij de telers op voorraad gereed liggen. IN zijn openingswoord op de maandelijkse vergadering van het Dagelijks bestuur van de Z. L. M. maandag j.l. te Goes, memoreerde de voorzitter, ir. J. Prins, allereerst de landbouwbe groting voor het jaar 1968. Ook dit onderdeel van de totale rijksbegroting draagt, aldus de voorzitter, duidelijk het karakter van het algemeen beleid van de regering: het is in eerste instantie gericht op doorvoeren van de lo noodzakelijke structurele huidige nationale economie. Voor belangrijke taken als voorlichting en onder zoek is de bezuiniging duidelijk merkbaar. Een lichtpunt evenwel is dat evenals in het mo menteel lopende dienstjaar door een continuering van het huidige culturele technische beleid, het doorvoeren van de zo noodzakelijke structurele verbeteringen in de agrarische sector voortgang kan vinden. Ten aanzien van het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de landbouw merkte de voorzitter op dat voor dit onderdeel weliswaar meer geld beschikbaar is, dan op de vorige begrotingen, maar dat er na nakoming van de reeds lopende verplich tingen waarschijnlijk weinig over zal blijven voor aktiviteiten op nieuwe terreinen. Voor wat betreft de ontwikkelingskant hechtte ir. Prins grote waarde aan de opmerkingen van de Minister van Land bouw, dat subsidiëring van objecten van meer al gemene aard niet uitgesloten moet worden geacht. W OORTS nam de vergadering met instemming v kennis van de antwoorden van de Minister van Verkeer en Waterstaat op vragen van leden der Tweede Kamer der Staten Generaal, waarbij hij mededeelde dat de aanleg van de nieuwe Rijks weg 58 met 1 a 2 jaar versneld zal worden. Een nieuwe Rijksweg zal ook voor het landbouw- verkeer, dat vaak node gebruik moet maken van deze verbindingsweg, een grote verlichting bete kenen. De vergadering achtte een onderzoek naar de mogelijkheid van meerdere maatregelen ten be hoeve van de verkeersveiligheid zowel op Rijks weg 58 als op andere wegen ook met betrekking tot het landbouwverkeer gewenst. Men besloot de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Zee land te verzoeken een onderzoek dienaangaande in te stellen, teneinde te bezien in hoeverre maat regelen mogelijk zijn zonder de essentiële belan gen van het landbouwverkeer te schaden. De vergadering sprak verder haar waardering uit voor de aktiviteiten van het Waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland" inzake de ruilverka veling in voorbereiding „De Poel". Het Bestuur was van oordeel dat door de voor gestelde maatregelen van het Waterschap de agra rische belangen in dit gebied ten zeerste gediend zullen worden. AKKERBOUW Q E heer J. B. Becu wees er in zijn overzicht op dat over het algemeen goede opbreng sten worden behaald in de akkerbouwsector. Dit zal echter konsekwenties meebrengen ten aanzien van afzet en prijzen. De suikerbietencampagne is volledig op gang. Een langdurige campagne wordt verwacht. Ver wacht wordt dat er een grote hoeveelheid magere suiker zal zijn, hoewel het gehalte aan de lage kant is. Tevens wordt verwacht, dat er een korting zal komen op de prijzen, waarbij de grootte van de korting nog onzeker is. De oogstopbrengst van consumptieaardappelen is over het algemeen goed; daarbij is er weinig uit sortering. Toch wordt een redelijke, hoewel moei zame afzet tegemoetgezien. De kwaliteit zal hier bij een belangrijke rol spelen. Een advies om alle verkoopmogelijkheden in overweging te nemen is zeker gerechtvaardigd! In de afzet van granen is wat leven te bespeuren, met name ten aanzien van de tarwe. De peulvruchtenmarkt is vrij stabiel. TUINBOUW f) E heer P. J. J. Dekker gaf een overzicht van de situatie in de tuinbouw. Het aanbod van groenten en fruit is zeer groot en overtreft vaak de vraag. Daardoor staan de prijzen van diverse pro- dukten, zoals andijvie, spruitkool, witte kool, rode kool, bloemkool, enz. onder druk. Naar kastomaten is een toenemende vraag, mede als gevolg van een snel kleiner wordend aanbod van natuurtomaten. Ook de vraag naar herfstkomkommers en sla is momenteel niet onbevredigend. Het aanbod van appelen is door de meevallende produktie dusdanig groot, dat de prijzen aan de lage kant zijn. Vooral de zeer grote oogst van James Grieve was moeilijk te plaatsen, mede omdat een aantal partijen van matige kwaliteit de handel en consument teleurstellingen hebben bezorgd. Daarnaast is er een sterke concurrentie van Italiaanse druiven, die overwegend goed van smaak zijn. De Cox's Oranje is matig gestart, doch er is een goede kans dat de prijs straks voor goede par tijen min of meer zal aantrekken. De afzet van de peren verloopt redelijk gunstig De prijzen zijn wat lager dan vroeger in 't seizoen werd verwacht, doch hier staat tegenover dat de kg-opbrengst ca. 20% hoger uitvalt dan de aan vankelijke raming. Voor de late rassen Conference. Lucas en Doyenné du Cornice wordt een behoor lijke vraag verwacht. In Engeland, waar men zelf een zeer kleine pereoogst heeft, bestaat belang stelling voor peren als Conference. (Zie verder pagina 2.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1