nieuwe HANOMAG Zijn er nog mogelijkheden bjj de uienteelt Sterke uitbreiding Zeeuwse pluimveehouderij met: 15 versnellingen volhydraulische schijfremmen 2 regelsystemen leverbaar met 4-wielaandrljving ën goedkoper vraagt prijs en folder bij: H.J. HOEGEN DIJK HOI» Aflechanisatiehedrijf J. J. RIEMENS Fa. J. W. KOOMAN TUINBOUWKLANKEN reden in het feit. dat ze in deze streek praktisch allemaal via de veiling worden afgezet. Pas wan neer alle veldvruchten geruimd zijn, wordt er met de aflevering begonnen. Dan is er weer tijd over om ze met de hand af te staarten. Door al de jaren heen is deze werkwijze gevolgd door de telers, die meest allen maar een oppervlakte hadden van V* tot 1 ha. In de laatste jaren is er nu iets aan het verande ren in de werkmethode van deze teelt. Steeds meer grote akkerbouwers gaan nu ook over op de zaai- uien. Voor hen is dit mogelijk door de toepassing van de chemische onkruidbestrijding en het mecha nisch rooien en afstaarten. Deze manier is voor de grotere telers wel het goedkoopst, wat echter niet zeggen wil, dat voor de kleinere telers met hun min of meer ouderwetse methode de teelt direkt te duur zou zijn. Integendeel, juist 't feit dat veel werkzaam heden van deze teelt zo in hun bedrijfstype passen, maakt dat ze daaruit toch niet spoedig zal verdwij nen. De grootste vijand van de uienteelt is wel, dat bij de kleine telers hun grond zo besmet raakt met de verschillende schimmels en het optreden van het uienaaltje. Bij de grotere telers treden deze ziekten nog niet zo op in hun nog ziektevrije grond. En zo ziet men-nu, dat steeds meer kleine telers, grond huren bij de grote landbouwers, om zodoende toch uientelers te kunnen blijven. Op deze manier zit er voor hen ook een kans in om de teelt meer mecha nisch uit te laten voeren, omdat ze nu niet meer gebonden zijn aan een, daarvoor te kleine opper vlakte. Laten ze dan gerust de machine maar wat méér laten doen omdat ze door de grotere opper vlakte toch nog aan een goed rendement kunnen komen. Op den duur zal de handenarbeid het toch verliezen in de concurrentie met de machine. Voor het mechanisch werk, hoeven deze telers toch nage noeg niets zelf te investeren, daar véél van dit werk, uitgevoerd kan worden door de plaatselijke loon- rijders, terwijl ook reeds enkele veilingen al in het bezit zijn van een afstaartmachine. Ontbreekt het (Vervolg van pagina 4) dus de teler aan eigen tijd, dan laat hij veel door het loonbedrijf of veiling uitvoeren. Is het zo dat hij het zelf aan kan, dan gaat hét weer met de hand. Of men er nu vóór of tegen is, de mechanisatie in deze teelt gaat toch door. Wij zitten nu in de overgangs periode en wij hoeven niet in alles vooraan te staan, maar als men zich niet aan wil passen, zal dit meest al tot eigen schade zijn. Steeds méér, en dit geldt ook zeker voor de jon gere generatie, zal men van te voren een globale kostprijs moeten opstellen van iedere teelt die in zijn bouwplan voorkomt. Dit is nog niet zo eenvou dig, want men kan wel zeggen 2x2 4, maar later blijkt dat de uitkomst toch wel eens anders uitkomt. Bij dit allés mag zeker nooit de praktijk en de erva ring worden vergeten, en men kan ook nooit zeggen dat men er is. Men kan nu eenmaal geen einddoel najagen, alleen maar een doel. Indien de tuinbouw in zijn algemeenheid zich aan deze dingen houdt, hoeven de ondernemers in dit beroep zich nog niet ongerust te maken dat hun bedrijven geen levens vatbaarheid meer hebben ondanks het feit dat men van het L.E.I. wel eens cijfers ziet die minder gun stig zijn. Ook daar komt het soms voor dat 2x2 niet altijd vier is! (Vervolg van pagina 6) geen verschillende voordelen heeft. Het is jammer dat er nog steeds kuikenbroeders zijn, die naar opfokruimte moeten zoeken. Dit zoeken betekent vaak dat de hennen op bedrijven worden opgefokt, die de naam opfokbedrijf niet waardig zijn. Ik ben van mening dat, wil men zich in de toekomst als kuikenbroeder blijven handhaven, het noodzakelijk is over goede opfokgelegenheden te beschikken. Het is een gelukkig feit, dat de pluimveehouders zich steeds meer bewust worden dat een goede opfok in de eerste plaats de winst bepaalt, die zij later van de kip mogen -verwachten. Wij mogen als pluimveehouder in deze geen risico nemen. Het was door de snelle ontwikkeling van de grote pluim veebedrijven niet altijd mogelijk een goede opfokgelegenheid te vinden, waardoor men nood gedwongen met minder goede opfokbedrijven ge noegen moest nemen. Wij mogen echter stellen dat elke kuikenbroeder nu voldoende tijd heeft gehad aan dit probleem de volle aandacht te schenken. MESTKUIKENBEDRIJVEN Het aantal mestkuikenbedrijven is in Zeeland zeer beperkt. Er zijn drie mestkuikenbedrijven van een behoorlijke omvang, waarvan twee in Yerseke en één in Kruiningen. Van de twee bedrijven in Yerseke, die aanvankelijk met 36.000 mestkuikens per opzet zijn gestart, heeft er één deze opzet tot 84.000 mestkuikens vergroot, terwijl het tweede bedrijf thans aan een uitbreiding is begonnen met een totale opzet van 74.000 mestkuikens per opfok. Ook het bedrijf in Kruiningen heeft het laatste jaar een sterke uitbreiding ondergaan. Dat er voor de mestkuikenteelt in Zeeland min der belangstelling bestaat zal mede een gevolg zijn van de afstand, die er tot het slachtbedrijf bestaat. Als tweede oorzaak zou kunnen worden aange- gemerkt, dat er in Zeeland geen mestkuikenbe drijven als voorlichtingsobject zijn ingeschakeld, terwijl de bestaande mestbedrijven veelal door hun sterke integratie een vrij gesloten geheel vormen. Bij de legbedrijven ligt dit geheel anders en. kan de toekomstige pluimveehouder zich in Zeeland ruim oriënteren. Ook het aanzien van een legbedrijf, en speciaal 'n batterij bedrijf, heeft op een leek een grote invloed. Gezien de ligging van deze provincie ben ik van mening dat hier de eierproductie ook meer op zijn plaats is. H AN DELMIJ. N.VL POETINCHEM - Tel. 08340-0941 EMMELOORD MIDDENMEER '•HEER ARENDSKERKE-DRONTEN Dealer: IJZENDIJKE, Zachariaspolder C 9 - tel. 01176—491 Filiaal AXEL, Hulsterseweg 2 - tel. 01155—393 Dealer: Kuijerdamseweg 54, ELLEftfBn - tel." 01117—261

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 10