De Zeeuwse schapen op de Nationale Kleinveetentoonstelling Speenbetrapping bij koeien DE VEE- EN VLEESMARKT 8 Ram Z 1150 van C. J. Zoeter en A. Vijverberg te Ouwerkerk werd op 1 september te Goes provin ciaal kampioen. Op de Nationale in Den Bosch werd hij onderscheiden met de lc prijs. AP 22 september werd in 's-Hertogenbosch een Nationale Tentoonstelling van varkens, scha pen en geiten gehouden. Deze tentoonstelling, ge organiseerd door het Centraal Bureau voor de Var kensfokkerij, het Centraal Bureau voor de Scha penfokkerij en de Nederlandse Organisatie voor de Geitenfokkerij, vond voor de 5è keer in de na-oorlogse jaren plaats, n.l. in 1950, 1955, 1960, 1964 en 1967. De grote belangstelling alsmede de behoefte aan een treffen op nationaal niveau maak te een spoediger terugkeren nodig. Voor de fokkers is een dergelijk treffen nuttig voor de onderlinge vergelijkingen van de bereikte resultaten, terwijl kennis kan worden genomen van een toekomstige fokrichting. Een beperking van het aantal inzendingen is nodig. Het aantal in te zenden dieren per provincie wordt enigszins afgestemd op de omvang van de geregistreerde fokkerij. Zeeland mocht zich ver tegenwoordigen met 30 schapen. Het aanwijzen van de dieren wordt door de provinciale stamboeken verzorgd. Deze vóórselectie is nodig om de beste dieren in 't landelijke strijdperk te presenteren. Het kunnen inzenden naar de Nationale isreeds een bekroning op zich. De grote markthallen in Den Bosch geven voor een dergelijke manifestatie een uitstekend onder komen. Op deze kleinveetentoonstelling genoten alle 3 aanwezige diersoorten een enorme belangstelling. Naast de vele duizenden bezoekers uit ons land waren ook zeer veel Belgen en ook Duitsers en Fransen tegenwoordig. Verheugend was dat ook veel Zeeuwen naar Den Bosch waren gekomen. Met intensieve belangstelling werden de ver richtingen van de jury's gevolgd en de dieren naar eigen inzicht beoordeeld. Voor de keurmeesters is het een bijzonder zware taak om de selekte inzen dingen naar kwaliteit te rangschikken. DE SCHAPEN De 30 schapen uit Zeeland waren verdeeld over 12 catalogusnummers, waaronder 4 rammen. Voor deze vaderdieren, die het meeste gewicht in de schaal leggen, is de strijd het grootst. In de rubriek 3-jarige en oudere rammen, die 17 nummers omvatte, verwierven Z 1142 van P. J. Risseeuw te Breskens en J. de Feijter te Groede en Z 1175 van Gebr. de Milliano te Waterland kerkje en Gebr. Butijn te. Aardenbürg, elk een lste prijs op resp. de 5e en 9e plaats. De rubriek 2-jarige rammen, met 24 nummers, stond kwalitatief op hoog niveau. De grootste Zeeuwse kanshebber Z 1150 van C. J. Zoeter en A. Vijverberg moest zich met de derde plaats als lc prijs tevreden stellen. Een plaats hoger op de ranglijst voor deze ram van het moderne vleestype hadden wij eigenlijk" verwacht. De kans op de titel van nationaal reserve-kampioen ontglipte Zeeland hierdoor. In dezelfde rubriek werd Z 1250 van Gebr. Goethals op de 10e plaats met een 2e prijs bekroond. Bij de 3-tallen ramlammeren werd het trio van J. L. de Jagerde Vlieger uit Biezelinge met een 2b prijs onderscheiden. Eveneens een 2b prijs werd behaald door Z 6204 met lammeren, eigendom van C. J. Zoeter te Ouwerkerk. In de rubriek ooien met 2 ooilammeren verkreeg Z 6330 van A. v. d. Voorde te IJzendijke de ld prijs, terwijl Z 6372 met lammeren, eigen aan Gebr. de Milliano, de 2 E prijs kreeg toegekend. Bij de 4-tallen ooien behaalde het kwartet Gebr. Butijn te Aardenburg zelfs een lb prijs. Een-der gelijke hoge onderscheiding werd nog niet eerder door een Zeeuwse inzending op een Nationale be reikt. Bij de 3-tallen ooien van 1 vader waren inzen dingen van Gebr. Goethals te Westdorpe en Gebr. de Milliano te Waterlandkerkje, die beide met 2e prijzen werden onderscheiden. De jury voor deze rubriek heeft geen rangorde vastgesteld, zodat geen verdere onderverdeling kan worden vermeld. Het 4-tal ooilammeren van I: J. Risseeuw te Oostbürg werd 3 geplaatst. De 12 Zeeuwse inzendingen verwierven 5 eerste, 6 tweede en 1 derde prijs; dit kan als een goed resultaat worden aangemerkt. Hierbij moet in aan merking worden genomen dat de totale Zeeuwse schapenstapel slechts 2 van het landelijke aantal uitmaakt. Dit fokkersfestijn, waarnaar lang werd uitgezien, is weer voorbij. Na de .keuring sprak een der in zenders als zijn mening uit dat we ons nu reeds moeten instellen op een volgend nationaal treffen dat volgens plan over 3 jaar staat te gebeuren. De Zeeuwse inzenders hebben bijzonder veel zorg besteed om hun dieren zo goed mogelijk in de landelijke arena te presenteren, waarvoor saluut! september 1967 J. H. LANTINGA BIJ niet minder dan 1215 van onze koeien komt speenbetrapping voor. Over de oorzaken hiervan zijn de geleerden het niet altijd eens. Zo wor den genoemd de inrichting van de stal, de diepte van de uier, de lengte van de uier en zelfs erfelijkheids factoren. Onafhankelijk van deze „diepere achtergronden" is echter de direkte oorzaak van het kwaad de bijklauw. De twee hoornachtige „stompjes" van de klauw aan de achterpoot komen bijvoorbeeld bij het opstaan in aanraking met de uier met alle gevolgen van dien. Het ligt voor de hand om niet te zeggen: voor de hoef dat de oplossing van het probleem speen betrapping zich richtte op dit schadelijke rudiment. Pogingen met een lederen hoef- en klauwhoes leken aanvankelijk succesvol. Maarde leren hoes wordt nat, absorbeert urine, water enz., en kan schaafwonden veroorzaken vaak in infekties resulterend. Het leer wordt na betrek kelijk korte tijd hard. Daarbij is het verwijderen en bevestigen een lastig karwei. En de leren hoefhoes gaat hoogstens één stalperiode mee. De N.V. Rubberfabrieken Hevea te Raalte, door zijn uitgebreide „laarzenprogramma" veelvuldig in kontakt met het boerenbedrijf, is aan dit probleem aandacht gaan besteden. Knowhow op 't gebied van materiaal verwerking gn vormgeving, en een arsenaal van tech nische hulpmiddelen konden worden ingeschakeld. Kort en goed, men is er bij Hevea in geslaagd, een klauwbeschermer te ontwikkelen, die aan de vele daaraan te stellen eisen blijkt te voldoen. De nieuwe klauwbeschermer is uitgevoerd in poly- vinyl-chloride, een kunststof die niet wordt aangetast door urine of ander vocht, die daardoor ook niet hard *>f schrijnend wordt. De klauwbeschermer is gemodel leerd- uit één stuk, zodat zich nergens vuil e.d. kan vastzetten. Meerdere ventilatie-openingen zorgen voor uitwaseming en voorkomen drukplekken. Twee han dige gespen maken aan- en afdoen gemakkelijk. Ook het reinigen geeft geen problemen. Het materiaal is bestand tegen de gebruikelijke ontsmettingsmidde len, zoals bijvoorbeeld Halamid en natronloog. De klauwbeschermer voor het rood-bont vee, welke in verband met de pootomtrek groter is, heeft rode gespen. Die voor het zwart-bont vee heeft zwarte De Hevea klauwbeschermer is verkrijgbaar bij de gespen. Landbouw-coöperaties en de prijs bedraagt 6,95 per paar. VARKENSPRIJS BENEDEN DE KOSTPRIJS Op de varkensmarkt hebben we de laatste weken een enorme aanvoer gezien van rond 150.000 stuks per week. De uitvoer naar België en Frankrijk wordt moeilijker, daar deze markten een prijs daling te zien geven. De perspectieven voor de export naar Italië zijn thans vrij gunstig, hetgeen vooral tot uiting komt in een grotere export van onderdelen, met name hammen. De prijs is de afgelopen weken met enkele cen ten gezakt, maar de vooruitzichten zijn weer iets gunstiger. De vergadering meende dat de achter stand in slachtingen gedurende de vakantiemaand nu wel ingehaald is en de aanvoer enigszins korter zal worden. De kostprijsberekeningen van het L.E.I. over september tonen aan, dat de kostprijs in Zuid-IIoI- land 2,58 gulden bedraagt bij 110 kg levend gewicht terwijl deze bij 90 kg levend gewicht in het zuide lijk en oostelijk zandgebied respectievelijk 2,66 en 2,76 gulden per kg bedraagt Hieruit blijkt wel dui delijk dat het huidige prijsniveau de kostprijs niet dekt. Op langere termijn kan weer een grotere produk- tie verwacht worden, als men weet dat het dek- kingscijfer van augustus 80.700 aangeeft en vorig jaar nog 69.100 bedroeg. GROTERE AANVOEREN VAN SLACHTVEE Op de slachtveemarkt worden de aanvoeren groter, hetgeen een geringe daling in de prijs ten gevolge heeft. In België zijn de slachtveeprijzen de laatste week zelfs weer sterk gedaald, waardoor bij Rivoer uit derde landen de volle heffing wordt op gelegd. Dit is voor ons land zeer belangrijk, daar nu de invoer van rundvlees klein genoemd kan worden. Naar verluidt zou België reeds maatrege len hebben genomen om de markt te ondersteunen door restituties te verlenen bij export van rund vlees en levend vee naar derde landen. De export van kalfsvlees blijft groot en bedroeg de afgelopen week nog bijna 1600 ton, waarvan 1100 ton naar Italië en ruim 300 ton naar West- Duitsland. Vooral ook de blijvende export naar onze oosterburen is verheugend. De prijs blijft be trekkelijk stabiel en beloopt gemiddeld 3,50 gulden per kg levend gewicht. De invoer van nuchtere kalveren blijft omvang rijk en bedroeg de afgelopen week ongeveer 19Ó0 HET TE VERWACHTEN AANBOD SLACHTVARKENS In de maand augustus 1967 werden volgens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 80.700 zeugen gedekt. Dit aantal ligt bijna 17 hoger dan in augustus 1966 (69.100). Dit aantal ligt hoger dan ooit tevoren in augustus. Het aanbod van slacht- varkens zal in ons land en ook in de andere E. E. G.- landen in de komende maanden toenemen en in de eerste helft van 1968 waarschijnlijk een hoogtepunt bereiken. Dit zal vermoedelijk een zekere druk op de markt en het prijspeil uitoefenen. Zoals gebruikelijk met de zogenaamde varkens cyclus zal de markt verder in 1968 waarschijnlijk weer een verbetering vertonen. Voor de komende maanden kan worden aangeraden de varkens op niet te zwaar gewicht af te leveren. Voorts lijkt het van belang om gestadig met de varkensfokkerij voort te gaan en niet over te gaan tot inkrimping onder tijdelijke druk van de lage prij- stuks, waarvan 1100 uit België en 800 uit West- Duits.land afkomstig zijn. De produktie van kalfs vlees beweegt zich dan ook op een hoog niveau. R.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 8