M.C. Connel S 14 Gebr. DEN HERDER Zoekt U een gebruikte Bietenrooier Interessante combinatie op N.-Beveland aan het werk BRAM uit dTSUKHÖEh Aardappeloogst stagneerde KORTE WENKEN 15 Uff DE PVtAKTUK' (Vervolg van pagina 4) UIT EEN crrfitin WEEKBOEK van men soms het doodspuiten wat te lang heeft uit gesteld. Straks weten we het weer en loopt het goed af dan hebben zoals altijd de grootste gok kers de grootste winst. De bietenlevering in inmiddels begonnen. Voor de vrije voorlevering was een behoorlijke belang stelling. Volkomen te begrijpen, aangezien de grote oogst een lange campagne betekent. De laat ste tijd is vaak de 10e november genoemd als da tum waarop de bieten van het land moeten zijn. O.i. is het juist om deze datum ook voor onze streek als uiterste aan te houden. Dit betekent dat we nu nog 7 rooiweken beschikbaar hebben. In die tijd moeten dan ook nog aardappelen worden gerooid, wintertarwe worden gezaaid en winter- voor geploegd. Dus al met al nog een vol pro gramma. Op de zware gronden is het winter- en zaaivoorploegen intussen begonnen. Op de lichte grond gaan we er meer toe over om direkt na het zaaivoren ook de tarwe te zaaien. In die gevallen kunnen we daarmee dan pas ongeveer half okto ber beginnen i.v.m. de grotere kans op voetziekte. Van voetziekte is nog lang niet alles bekend maar vroeg en ook diep zaaien schijnen het optreden wel sterk in de hand te werken. Het over het algemeen drukke najaar betekent ook dat er meer belangstelling komt voor capaci teitsvergroting bij het ploegen. Er zijn momen teel snelploegen aan de markt die per schaar tot belangrijk hogere prestaties kunnen komen. Ver der zagen we dezer dagen in onze streek ook een 4-scharige wentelploeg aan de gang. Vereiste krachtbron in dit geval (zware grond) een 100 pk trekker met aandrijving op alle 4 wielen. Een arbeidstechnisch bepaald interessante combinatie waarbij de prestatie per man zeer hoog is. Bij ge zamenlijke aanschaf bij voorkeur door bedrijven met verschillende zwaarte van grond of bij ex ploitatie door een loonwerker moet een dergelijke combinatie toch zo'n 200 ha per seizoen kunnen ploegen. Dan kan het ook ekonomisch aantrekke lijk zijn. Een dergelijke apparatuur mag eigenlijk niet stiMaan. Er zijn al zoveel knelpunten geza menlijk aangepakt. Waarom dan dit ook niet ydAT een mooi najaar hebben we toch Elke dag mooi zonnig weer, een klein buitje soms maar toch rond 20 of over 20° C. Dat is zelfs voor de tijd van het jaar warm te noemen. Ging de vorige week een iets zware wijs op het bieten transport nu loopt het weer op rolletjes. Want goed droog weer in de bietenoogst is even nuttig als in de graanoogst. Je kunt elke dag veel meer rooien en opruimen, het scheelt op een hele bie tenoogst heel wat dagen. Wanneer je klaar bent met de aardappels, en dat zijn er al enkele, dan kan je op je gemak de bietenoogst aan, maar moet je toch elke goede dag benutten wanneer je goed in je bietenoppervlakte zit. Het is jammer dat het gehalte zo laag is; we hoorden nog van monsters beneden de 14 Dat is wel wat te weinig, je raakt dan heel wat lager met het onderste regeltjesgetal. Buurman Willem heeft al heel wat gerooid. „Was van 't jaer" zei hij „ok wat ooge gepoemerd mie m'n peên en daerom zit ik er op oor, want dat laete gemunnik in de pêen, ik weet wè je kunt het is treffen maer meestentieds is 't een diere fraeigheid, je dienkt dan ek de beste suker maer je yang nogal is j'n eigen, de daegen wor- ren olsmè korter, allei olies bie mekaren, komt het nogal fout uut. Bin je pêen laet uut, dan bin je in de regel ok laete klaer bie 't ploegen en soms ok wel is mie 't zaeien, t'ang olies an me karen". Ja, 't is zoals buurman het zegt, het komt nogal dikwijls zo uit. Plone zei 't ook, ,,'t Is net as mie 't uutkelven in 't naejaer, je mot der vroeg an begunnen anders bin je laete klaer. Der kom soms ineens wat tus sen, olies lig stille en 't wordt laete, laete licht en vroeg donker. Noe bin der wel is vrouwen, die butengewoon vroeg begunnen allene maer om te kunnen zèn tegen der kennissen, die nog niet klaer bin, ik bin gelukkig a zo varre oor en noe neem ik t'er is van. Zó bin de vrouwkens ok oor", zei Plone. Ja ze zal ook wel gelijk hebben, want zij is al zeventig jaar, heeft heel wat zwarte sneeuw zien vallen, de Boerenoorlog meegemaakt, ze had fa milie in Transvaal, de eerste oorlog met de mobi lisatie, de tweede wereldoorlog en de ramp, dus dat is heel wat en zij heeft er ook grijze haren van gekregen en dan wat ze nog in haar familie leven heeft meegemaakt, waarvan zij best een boek van kan schrijven. Praten kan ze goed, dat is waar, maar ik heb nooit gehoord, dat ze schrijven kon. Dat kan wel eens samengaan, maar lang niet altijd. We kennen n.l. een schrijver, die wanneer we er op visite ko men bijna geen woord zegt en hij krijgt toch heus de kans van z'n vrouw. MET de aardappeloogst in WALCHEREN vlot het nog niet al te best. Verschillende fak- toren spelen hierbij een rol. In de eerste plaats werken de weersomstandigheden bepaald niet erg mee. Plaatselijk viel er vrij veel regen zodat dit het rooien stagneerde. Tevens is er op een vrij laat tijdstip doodgespoten, terwijl het afstervings proces bijzonder langzaam verloopt. Dit jaar wordt op grotere schaal los op de wagen gerooid. Het transport en de ontvangst bij de opslagplaats zijn niet altijd afgestemd op de capaciteit van de rooiers, zodat ook daardoor niet altijd vlot ge werkt kan worden. Aan dit punt zal in ons gebied in de toekomst meer aandacht moeten worden besteed, vooral door de aardappeltelers die een aanzienlijke oppervlakte verbouwen. Aan samen werking tussen de bedrijven onderling, wat be treft het beschikbaar stellen van transportmate riaal, valt dan niet te ontkomen. De loonwerker kan dit ook niet rondzetten, nu zoals dit jaar, een gedeelte van de aardappel- en bietenoogst samen valt. De kg-opbrengst van de aardappelen overtreft de verwachtingen. Met de prijs wil het niet erg vlotten. Zij die door omstandigheden gedwongen zijn te verkopen, moeten met een lage prijs ge noegen nemen. Een hoge kg-opbrengst kan dan nog leiden tot een redelijke geldopbrengst. Be dacht moet echter worden dat bij een opbrengst van 40 ton, één cent, meer, 400/ha betekent. Dat kan juist de winst zijn Het machinaal rooien van de suikerbieten stag neerde plaatselijk voor korte tijd door de regen val. Op sommige bedrijven pakt men het bieten- rooien fors aan en worden al grote oppervlakten gerooid. Hierbij wordt wel eens gespekuleerd op de mogelijkheid van een snellere afvoer dan door de fabrieken is gepland. Nu de opslag op wegber men is beperkt moeten er meer opgeslagen wor den op de kopeinden bij de dammen, of op de erven. Bij opslag op hopen naast de dammen is het mogelijk de rijbaan, indien deze niet verhard is, de grond bij regenval wat langer droog te hou den door het leggen van plastiek. Bij niet te zwa re regenval kan dit voorkomen daf de gfond vet tig wordt. De kg-opbrengst van de suikerbieten lijkt zeer goed. Opbrengsten van 5060 ton/ha van een gewas dat in de tweede helft van september ge rooid is komen niet elk jaar voor! We zijn be nieuwd naar de berichten over het suikergehalte. Wat dat betreft zijn de verwachtingen niet erg hoog gespannen. De laatste maanden zijn in ons gebied nogal wat zelflossende of kipwagens aangeschaft. Het steeds meer toepassen van moderne oogstmetho- den van aardappelen en suikerbieten is hieraan niet vreemd. BIJ EEN INTENSIEVE BIETENTEELT neemt het gevaar voor het bietencystenaaltje toe. Neem de vruchtwisseling met bieten niet te nauw om ongewenste uitbreiding van dit gevreesde aaltje te voorkomen. Door grondonderzoek krijgt u een in formatie over het voorkomen van aaltjes. Stel u daarvoor nu reeds in verbinding met uw monster nemer. NU HET BIETENBLAD weer beschikbaar komt, wordt gewoonte getrouw weer zoveel aan het vee verstrekt, dat de koeien zich de eerste dagen on gans vreten aan het beitenblad. De koe raakt aan de diarree en de produktie is weg. Leg u beper- gans vreten aan het bietenblad. De koe raakt aan bijvoeren en geef nooit meer dan 40 kg per koe per dag. De reus onder de kleine trekkerkranen if Op 3-puntophanging der terkker vanaf 35 pk if Grote laadhoogte, 3.20 m onderkant grijper if Enorme capaciteit (4060 ton bieten per uur) Geschikt voor BIETEN, MEST, GROND, GRAAN en KUNSTMESTOVERSLAG Als slootreinigingsmachine te leveren met diverse dieplepelbakken en „HERDER" maaikorf. Levering uitsluitend via de handel Dealers voor Zeeuwsch-Vlaanderen Fa. C. VERMEULEN - Oostburg, tel. (01170) 2414 Importeur SEROOSKERKE (W.) Tel. (01189) 358 en 442 Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland Fa. Gebr. WESTSTRATE - Krabbendijke - Goes tel. (01134) 581 (01100) 5707 WIJ HEBBEN ROOIKLAAR STAAN: Vicon Super met bunker en bladaf- voer, passend op McCormick 439. Vicon Super met bunker en bladaf- voer, passend op David Brown. Vicon Super met bunker en bladaf- voer, passend op Massey-Ferguson. O Schmotzer BK2 met bunker en één mans bediening. 0 Kleine wagenrooier (koopje). Peter Standen wagenrooier (koopje). 0 Stoll B20 met aangedreven as en bun- ker-2 mans bediening. 2-rijige Stoll met 1-mans bediening (als nieuw). O Kleine met bunker en 1-mans bedie ning KRX 25. Inlichtingen H. J. Hoegen Dijkhof Handelmij n.v. Industrieterrein 's-HEER ARENDSKERKE tel. 01106—592

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 15