VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1967 55e Jaargang No. 2897 van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbonw en leeteelt in Zeeland Vragen rond zuivel en rundvlees Frankering by abonnement: rerneuzei Het vraagstuk van de bedrijfsopvolging in de land- en tuinbouw, de financiering hiervan en de eventuele financieringsmogeiijkheden is de afgelopen winter in de afdelingen en kringen van onze Maatschappij uitvoerig, grondig en met grote belangstelling behandeld. Het uiteindelijke, naar aanleiding van de binnengekomen antwoorden, door de heer J. Markusse hierover opgestelde rapport bewijst dat het agrarisch bedrijfsleven zich bewust is van het grote belang van de in dit vraagpunt behandelde zaken. Op de pagina's 10, 11, 12 en 13 e.v. in dit nummer is, overeenkomstig de genomen beslissing van het Dagelijks Bestuur, het rapport volledig opgenomen. ONS COMMENTAAR r\E laatste tijd zijn de vragen over de ontwik- keling in de zuivel en rundvleessektor toe genomen. Er is ongerustheid ontstaan omdat zich voor de toekomst toch wel wat sombere wolken boven de veehouder gaan samenpakken. Geen wonder dat in diverse besturen zoals o.a. van Land bouwschap, Pr.oduktschap als ook natuurlijk in eigen kring over deze zaken wordt gesproken. Het is niet alleen de 4 meer melk dan vorig jaar die op dit moment de problemen geeft maar ook de algehele afzetsituatie. De normale verwerking van het surplus aan melk via de melkpoeder is geen beste zaak tot nu toe, zodat men in een ander pro- dukt vlucht, n.l. de kaas. Bij dit produkt i9 inleve ring mogelijk en het ziet er naar uit dat dit ook hard nodig zal zijn, want de kaasvoorraden zijn zo gestegen dat eeri verdubbeling bij vorig jaar niet onwaarschijnlijk is. De uitloop boven de richtprijs waarbij bij de prijsvaststelling ook door de Mi nister rekening werd gehouden komt hierdoor in gevaar en er zijn zelfs deskundigen die betwij felen of de richtprijs wel gehaald kan worden. Een ernstige zaak voor de boer Wanneer nu verwacht mocht worden dat er hier een tijdelijk probleem aan de orde was, kon ten minste naar een beter perspektief toegeleefd wor den. Het is echter een vraag of van een beter per spektief sprake kan zijn, bijv. in het volgende melk prijsjaar. Dan immers vervalt de inleveringsmoge lijkheid van de kaas. Het beperkt instrumentarium wat dan nog rest doet met de ervaring van dit mo ment de vrees opkomen dat het verwerkelijken van de richtprijs in meerdere mate een probleem zal worden. Uitbreiding van dit instrumentarium met een in leveringsmogelijkheid voor poeder is dan ook een dringende zaak. I—IET rundvlees en zuivelbeleid zijn altijd gezien als eikaars complement. Terecht ons inziens; wat vlees wordt kan geen nielk geven! Het rund vleesbeleid kan dan ook een ondersteuning van het zuivelbeleid zijn. Vooral is dit belangrijk als-in een van deze twee sektoren perspektief zit. En voor wat betreft het rundvlees is dat steeds een gedacht ge weest die men ons met verwijzing naar de meer dere mogelijkheden in de Euromarkt, voorhield. De stimulansen om meer aandacht te schenken aan uitbreiding van de rundvleesproduktie zijn echter niet overvloedig geweest. Op dit moment is de situatie al weer zodanig dat de markt eigenlijk dringend op (voorzorgs)-maat- regelen zit te wachten. De exportrestitutie waaraan op dit moment als maatregel om de markt wat ,,op te doen klaren" de voorkeur gegeven wordt, is een logische maatregel, als ervaren moet worden dat ondanks het heffingsysteem de E.E.G. toch nog veel buiten dit systeem om binnenkomt of binnen gaat komen van buiten onze grenzen. Het is namelijk niet alleen herfst-aanvoer die de markt twijfelachtig maakt, maar vooral ook de 2200 ton die volgens uit gezette vergunning de komende maanden ingevoerd gaat worden werkt storend. Bovendien gaat Dene marken weer invoeren en de dreiging van de on duidelijke afspraken bij de Kennedy-onderhande- lingen met Argentinië over eventuele invoer van rundvlees in de E.E.G. schijnt ook nog niet bezwo ren. Het woord „perspectief" voor het rundvlees moet men dunkt ons, maar niet meer in de mond nemen. Vooral als men hierbij voegt de prijsvoor stellen van de Europese Commissie. De verhoging van de oriëntatieprijs waarbij we nog maar voorbij gaan aan de verhouding melk-rundvlees, zal nota bene over twee jaar moeten worden uitgestreken. Pr.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1