BEMESTING VIA AUTOMATISCHE REGENINSTALLATIE SUCCES! 9 worden geregeld. De heer C. van de Reepe te Sint Annaland was in deze contreien de eerste die in zijn nieuwe, dit voor jaar gebouwde kas een automatische berégeningsin- stallatie liet aanleggen. De nieuwe apparatuur bleek al direct bijzonder waardevol omdat hiermee de kwa liteit der tomaten zeer gunstig werd beïnvloed. Hoe? GROEIREMMING DOOR ZWARE BEMESTING In een nieuwe kas met verse grond groeit het gewas het eerste jaar veelal te welig, met gevolg te grove en „bonte" tomaten. De heer Van de Reepe, die hiervoor beducht was, vroeg (in overleg met het R. T. C. te Goes) aan de heer Knoppert, bemestingsdeskundige bij het Rijkstuinbouwconsulentschap te Naaldwijk, of hier wat aan te doen was. De heer Knoppert gaf een zeer duidelijk en positief antwoord. Hij' zei dat het dank zij de aanwezigheid van de automatische regen installatie mogelijk was het optreden van bonte toma ten te voorkomen. Zelfs durfde hij te verzekeren dat er niet één tomaat bont behoefde te worden. Daartoe moesten zijn adviezen zeer nauwkeurig worden opgevolgd. Deze adviezen kwamen in feite neer op een regelmatig zeer zwaar bemesten via de regenleiding. Deze raad doet wat vreemd aan. Een gewas dat neiging heeft te welig te groeien nog eens extra zwaar te mesten lijkt op zijn zachtst gezegd, wat eigenaardig. Toch was alles weloverwogen. De verklaring is, dat gestreefd werd de concentratie in de plant zo hoog op te voeren dat groeïremming optrad. De plant kreeg zoveel, dat er zelfs enig neusrot voor kwam, zoals men dat wel ziet in een te „zoute" kas. TWEEMAAL PER WEEK EEN FLINKE DOSIS De tomaten werden 23 mei geplant. Vanaf 10 juni werd twee maal per week bemest via de automatische regeninstallatie. De kas is 3000 m2 groot. Elke maan dag werd op deze oppervlakte 50 kg 18-6-18 (kristal lijn) met atmosfeer osmotische druk toegediend, opgelost in 350 liter water. En elke vrijdag tevens 50 kg kalisalpeter met atmosfeer druk. Dit schema werd gevolgd tot begin augustus. Toen werd 14 dagen onderbroken. Daarna werd volgens een iets ander schema gewerkt, opnieuw neerkomend op een zware bemesting. Nu werd 's maandags 50 kg zwavelzure am moniak (Y2 atm.) en vrijdags 50 kg kalisalpeter atm.) gegeven. Ten overvloede werd 21 augustus nog 4 kg dubbelsuper per vierkante meter toegediend. Soms was ook de heer Van de Reepe niet er hele maal gerust op dat het goed zou aflopen. De heer Knoppert aarzelde echter niet en adviseerde steeds: „Doorgaan.!" Toen hij vernam dat er enkele vruchten met neusrot waren, was zijn reactie: „Gelukkig, dat was de bedoeling". En inderdaad, door de zware bemesting was de groei gematigd. De vruchten waren niet bont en goed van grootte. Als normale sortering noemt de heer Van de Reepe: 160 bakken A, 80 B en 6 C. Doordat in hoofdzaak via het blad werd bemest is de grond niet verzout. Bij onderzoek in de nazomer bleek dat het cijfer voor de gloeirest nog laag was. Al met al dus een succes, zowel voor de adviseur, als voor de regenleiding en voor de heer Van de Reepe. VERDERE BIJZONDERHEDEN Tenslotte nog enkele andere bijzonderheden. Er werd reeds vermeld dat de kas 3000 vierkante meter groot is. Het is een Venlo type, dat 30 cm hoger is dan normaal elders voorkomt. De automatische regen installatie kostte 2,per m2 extra; de aanleg vond echter plaats tegen gereduceerde prijs omdat het de eerste op Tholen was. Er werd een waterbassin aan gelegd met plasticbekleding. Capaciteit 500 m3, dus een half miljoen liter. Er worden dit jaar 3 tomatenrassen geteeld: Maas cross, Happy en Surprise. Het laatste ras wint het in deze kas duidelijk wat de produktie betreft. De kas van de heer Van de Reepe wordt zeer veel door kolle ga's bezocht, waarbij vanzelfsprekend vooral belang stelling bestaat voor de automatische regeninstallatie. Tegelijk wordt echter pok ingegaan op andere aspec ten van de teelt, zoals het water geven (hoeveel, wan neer), het luchten, enz. Hierdoor heeft het object ook uit ander oogpunt veel waarde. We wensen de heer Van de Reepe veel succes toe met zijn mooie, moderne kas. De opbrengst ligt hoog en de tomaten zijn van prima kwaliteit. Bij de glastuinbouw vindt men steeds weer nieuwe mogelijkheden voor mechanisatie en verhoging van het teeltpeil. Vooral hierdoor ziet men kans de kost prijs op een redelijk peil te houden en met succes te concurreren met b.v. de buitentomaten uit zuidelijke landen. Hoewel dat een zware opgave is, zoals vaak aan het prijspeil te merken is. Eén van de moderne hulpmiddelen is automatische beregening, die tevens gebruikt kan worden voor een D© Heer Van de Reepe r-x i iu -a aan het werk in zijn nauwkeurig afgestemde bemesting. Druk, hoeveelheid ,ijeuwé kas. water en zelfs de zoutconcentratie kunnen zeer secuur De kas met bedrijfsgebouw. Op de voorgrond het waterbassin. A, v. O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 9