Ruilverkaveling De Poel - Heinkenszand advies c. t. d. 6 De externe produktie-omstandigheden In het ruifverkavelingsgebied zijn van dien aard, dat een agrarische reconstructie dringend gewenst is. Bo vendien zal door verschillende voorgenomen pro- jekten het agrarisch klimaat zowel* op korte als op langere termijn nog verder worden verslechterd. Hierbij kunnen met name worden genoemd de aan leg van rijksweg 58 en van enkele provinciale wegen en het in het ontwerpstreekplan Midden-Zeeland geprojekteerde bos in de omgeving van Goes. Tenslotte zijn ingrijpende wijzigingen noodzake lijk in de afwateringsrichting en de lozingspunten ter realisering van de doelstellingen van het Delta plan. Indien tot ruilverkaveling wordt besloten, zullen de reeds bestaande en de nog te verwachten knel punten worden weggenomen, zodat het de agrari- schè ondernemer van een in wezen levensvatbaar bedrijf mogelijk wordt een alleszins gezonde be drijfsvoering te realiseren en zich daardoor een hoger' inkomen te verschaffen. Tussen 1943 en 1964 werden zes aanvragen in gediend tot ruilverkaveling van gronden in de Zeeuwse gemeenten Baarland, Borssele, Driewe gen, Goes, 's-Gravenpolder, ?s-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand, Hoedekens- kerke, Kapelle, Kloetinge, Nisse en Ovezande. De aanvragen kwamen voort uit de behoefte aan ver betering van de landbouwkundige toestand, omdat vooral de ontsluiting, de waterbeheersing en de verkaveling veel te wensen overlieten. De Centrale Cultuurtechnische Commissie en Gedeputeerde Staten van Zeeland stemden in met een ruilverkavelingsplan voor een gebied van 7100 ha. Het plan, dat thans als ruilverkaveling ,,De Poel-Heinkenszand" ter visie ligt, zal binnenkort bij de belanghebbende eigenaren in stemming worden gebracht. DE HUIDIGE LANDBOUWKUNDIGE TOESTAND Bodemkundig gezien is het ruilverkavelingsblok een zeekleigebied. Voor de ontsluiting is vanouds veelal gebruik gemaakt van de dijken en de kreekruggen; de tracé's zijn daardoor meestal bochtig en ondoelmatig, vooral die van de platte landswegen. De hoofdontsluiting wordt gevormd door de rijksweg 58 van Goes naar Middelburg, enkele provinciale wegen en tertiaire wegen. Het langzame plattelandsverkeer maakt doorgaans ge bruik van de hoofdverbindingen, omdat veel kavels daarop uitkomen; dit gebruik levert in toenemen de mate gevaar op. De grillige verkaveling en de versnippering van het grondgebruik hebben geleid tot een dicht net van wegen in het gebied. De percelen worden vaak ontsloten via niet of onvoldoend verharde DE PROCEDURE Ruilverkaveling De Poel - Heinkenszand In grote lijnen is de gang van zaken als volgt: Vanaf 28 augustus ligt het plan voor de Ruilverkaveling De Poel-Heinkenszand ter inzage. Belanghebbenden kunnen hiertegen binnen één maand bij G. S. bezwaren indie nen. Dit College stelt daarna de blokgrens, het plan van wegen en waterlopen, het land schapsplan en de toewijzing van percelen aan openbare lichamen voorlopig vast, daarbij zo nodig rekening houdende met de ingediende bezwaren. i Gedurende de tijd dat het plan ter inzage ligt, worden één of meer informatieve bijeen komsten belegd, waarop van de zijde van de Cultuurtechnische Dienst het ruilverkave lingsplan wordt toegelicht en alle door be langhebbenden gewenste inlichtingen wor den verstrekt. Vervolgens heeft onder leiding van een lid 1X171 G. S. de stemming plaats. Stemgerechtigd zijn zij, die bij het Kadaster als eigenaren be kend staan. Tot ruilverkaveling wordt besloten wan neer óf de meerderheid van het aantal ka dastrale eigenaren óf een aantal eigenaren, dat tezamen de meerderheid van de opper vlakte van het blok in eigendom heeft, zich vóór de ruilverkaveling uitspreekt. Wanneer de ruilverkaveling is aangeno men benoemen G. S. de Plaatselijke Commis sie. Deze Commissie heeft de verantwoorde lijkheid voor de uitvoering en werkt boven bedoeld plan uit waarna het door G. S. defi nitief wordt vastgesteld. De te némen maatregelen zullen bestaan uit ver betering van de ontsluiting, de waterbeheersing en de kavelinrichting, terwijl voorts veel aandacht zal worden besteed aan de vergroting van bedrijven en de boerderijverplaatsing, in het plan van voorzie ningen is met een te verwachten schaalvergroting als gevolg van bedrijfsvergroting rekening gehou den. Door uitvoering van het landschapsplan en het recreatieplan alsmede door uitvoering van de voor genomen werken op de kavels die aan openbare lichamen zullen worden toegewezen, is een gun stige wederzijdse beïnvloeding te verwachten tus sen de agrarische- en niet-agrarische elementen in de streek. Om deze redenen adviseert de Centrale Cultuur technische Commissie aan G. S. de aanvraag tot ruilverkaveling goed te keuren en de totstandko ming van deze ruilverkaveling te bevorderen. onderbanen langs dijken en opritten. De laatste zijn vaak steil en smal. De afwatering van het gebied geschiedt via vier afzonderlijke lozingsgebieden, alle deel uit makend van het Waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland". Te geringe capaciteit van ge malen, kunstwerken en leidingen maakt dat de afwatering nog veel te wensen overlaat. In de drainagebehoeftige gronden ontbreekt als gevolg van de gebrekkige afwatering veelal een voldoend diepe drainage. Als gevolg van de hoog oplopende grondwaterstanden treden aanzienlijke oogstdepressies op. te nat te droog oogst- oogst- oppervlakte depressie oppervlakte depressie 1401 ha 10 1087 ha 10 976 ha 15 248 ha 15 906 ha 25 30 ha 35 900 ha 30 20 ha 40 14 ha 40 4197 ha 1385 ha In het gehele blok, met uitzondering van een enkele nieuwlandoolder, is het grondgebruik sterk versnipoerd. De kavels liggen per bedrijf sterk verspreid over het gebied. De totale oppervlakte cultuurgrond in het blok bedraagt ongeveer 6500 ha. Deze oppervlakte wordt bewerkt door 1255 grondgebruikers, waarvan 551 met minder dan 2 ha. Op de bedrijven van 2 ha en meer is ongeveer 6000 ha in gebruik, als vólgt verdeeld over inwonenden, omwonenden en uit wonenden. aantal bedrijven oppervlakte totale groter dan in het blok oppervlakte 2 ha in ha in ha inwonenden 37.9 omwonenden 166 uitwonen^en 159 Bron L.E.I. 4260 1111 593 4879 2731 4130 De gemiddelde bedrijfsgrootte van de gebrui kers met meer dan 2 ha ligt voor de inwonenden bij 13 ha, voor de omwonenden bij 16 ha en voor de uitwonenden bij 26 ha. DE GRONDVERWERVING EN BESTEMMING Tijdens de periode van voorbereiding van de ruilverkaveling zijn reeds eigendoms- en pacht- rechten verkregen. Na de stemming zal dit grond- verwervingsbeleid met kracht worden voortge zet. Daarbij kunnen verschillende mogelijkheden worden gebruikt,- die samenhangen met verplaat sing van bedrijven naar de IJsselmeerpolders of bedrijfsbeëindiging. Verwacht mag worden dat een aantal grond gebruikers de mogelijkheid tot het verkrijgen van een bedrijf in de IJsselmeerpolders zal trach ten te verwezenlijken. Inzake de vrijwillige beëindiging van bedrijven kunnen mede in verband met het grote aantal uitwonende grondgebruikers geen schattingen wor den gemaakt. De mogelijkheden tot bedrijfsbe ëindiging zijn aanwezig in het kader van het Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw en door afkoop van toedelingsrechten op grond van de Ruil verkavel ingswet, waarbij bij beëindi ging van het bedrijf aan een grondgebruiker een vergoeding wegens afkoop van toedelingsrechten kan worden toegekend van ten hoogste 10 maal de geschatte pachtwaarde van de grond. Bij alle bedrijfsbeëindigingen alsmede bij ver plaatsing van het bedrijf naar de IJsselmeerpol ders dient alle tot het bedrijf behorende grond ter beschikking van de Plaatselijke Commissie te komen. De gebouwen dienen in beginsel aan de S.B.L. te worden verkocht. Voor zoverre de grond gepacht is dient deze met medewerking van de eigenaar ter beschikking van de Plaatselijke Com missie te kómen. Voor zoverre de grond eigen dom van de gebruiker of diens naaste familie leden is dient deze te worden verkocht aan de S.B.L. De vrijgekomen gronden kunnen worden ge bruikt voor a. het instandhouden van een heggengebied onder Nisse door toedeling aan het Staatsbosbeheer of een ander lichaam. Dit heggengebied is ongeveer 50 ha groot; b. de bedrijfsvergrotingen, in totaal op een op pervlakte van 600 ha geraamd. De bedrijven waarvan met gebruikmaking van de subsidie regeling de gebouwen worden verplaatst, zul len daarbij voorrang genieten. Geschat wordt dat voor vergroting van de 7 te verplaatsen bedrijven 100 ha grond, nodig is; c. overbedelingen die een besparing op het kavelinrichtingswerk kunnen bewerkstelligen. Geraamd wordt dat hiervoor een oppervlakte van 100 ha nodig zal zijn; d. overbedelingen benodigd ter compensatie van de aftrekken; in totaal een oppervlakte van 275 ha, maar het is uiteraard nog niet bekend in hoeverre belanghebbenden prijs stellen op compensatie in grond. RAMING VAN DE KOSTEN De N.V. Grontmij stelde een begroting op voor de cultuurtechnische werken. Met inbegrip van de overige werken zoals de kosten van het ver leggen van leidingen van de P.Z.E.M. en de Waterleiding Mij Zuid-Beveland, van de C.T.D., Staatsbosbeheer enz. en uitvoering van werken voor Rijks- en Provinciale Waterstaat, zal volgens raming in totaal een bedrag van 42.900.300, nodig zijn, e.e.a. gebaseerd op het loon- en prijs peil eind 1966. De ten laste van de eigenaren komende kosten laat de volgende raming zien: a. voor de verbetering van de ont sluiting 6500 ha a ƒ400 2.600.000,— b. voor de verbetering van de waterhuishouding 6400 a 450 2.880.000, c. 1. voor kavelaan- vaardingswerken 2.940.000, 2. voor kavelver - beteringswerken 2.025.000, 3. voor drainage, 2800 ha ƒ3.520.000,— 4 omslag in de algemene kosten 670.000, 9.155.000,— d. voor boerderij verplaatsing 490.100. e. voor de vervangende "beplanting 3.000, f. voor erfbeplantingen 37.500, 15.165.600,— terwijl ten laste van derden 3.285.000,wordt bijgedragen. Tezamen 18.450.600,Het niet door bijdragen gedekte deel van de kosten, tw, 57 van de totale kosten, zal door een rijksbijdrage worden gedekt. De kosten van deze ruilverkaveling, te taxeren op zo'n f 6.000,per ha, liggen door omstandig heden bijzonder hoog. Voor de eigenaren komt de ruilverkavelingsrente, rekening houdend met de subsidies en bijdragen van derden, op circa f 110, per ha gedurende 30 jaren. Voor de eigenaar-ge bruiker die zelf direkt profijt van deze ruilverkave ling ondervindt, zal deze financiële last gemakke lijker te accepteren zijn dan door de eigenaar-ver- pachter. Die ziet door deze lastenverzwaring ge durende een lange periode het rendement van zijn bezit sterk gereduceerd. Dit niettegenstaande er door verbetering van de produktie-omstandigheden wel een eventuele verhoging van de pacht in het verschiet ligt. De pachten in dit gebied liggen naar verhouding echter reeds betrekkelijk hoog en een verhoging zal slechts ten dele de extra lasten goed kunnen maken. De eigenaren-verpachters, een be trekkelijke grote groep in dit ruilverkaveiingsgebied 35%) moeten hun belangen dan ook zien voor de toekomst door de waardevermeerdering'van hun bezit. Door de verbeteringen op het gebied van de ont sluiting, de waterbeheersing en de kavelindeling zullen de landbouwbedrijven tot een rationele be drijfsvoering in staat worden gesteld. De uitvoe ring van de ruilverkaveling ,,De Poel-Heinkens- zand" zal leiden tot ruime gebruiksmogelijkheden van de landbouwgronden en tot een gezonde ont wikkeling van het gebied. De beslissing over de uitvoering van het plan ligt thans in handen van de betrokken eigenaren. i

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 6