De bewaring van zaai-uien 5 TAAI-UIEN zijn een typische bewaargroente. Dit geeft de teler de mogelijkheid door het produkt kortere of lange re tijd op te slaan van goede prijzen ten tijde van een schaars aanbod te profiteren. De opslag geschiedt thans overwegend in luchtgekoelde bewaarplaatsen, waarin het produkt losgestort of in boxen tot aan het tijdstip van af levering wordt bewaard. Bij deze opslagmethode wordt ge tracht door ventileren de temperatuur in de bewaarruimte zo laag mogelijk te houden. Voor het behoud van een goede kwaliteit tijdens de be waring is het van belang dat op het juiste tijdstip wordt gerooid. Het meest gunstige moment hiervoor is aangebro ken als 2/3e deel van het loof is afgestorven. Na het rooien moeten de uien nog enige tijd op het veld blijven liggen om na te drogen. Om dit z.g. velddrogen te bevorderen dienen de uien, afhankelijk van de weersomstandigheden, een of meerdere malen te worden omgewerkt. Het spreekt vanzelf dat voor de bewaring alleen een gaaf en gezond produkt in aanmerking komt. Bij het binnen brengen moeten dan óok losse vellen, dikhalzen, bescha digde uien en grond zoveel mogelijk verwijderd worden. Om het optreden van drukbeschadiging en broei te voor komen verdient het aanbeveling niet hoger te storten dan drie meter. Direkt na het vullen van de cel of box moet gedurende 3 a 4 weken konstant worden geventileerd. Bij een stort- hoogte van drie meter moet de ventilator per uur minimaal een luchtverplaatsing kunnen leveren van 150 m3 per m3 uien bij een tegendruk van 15 mm waterkolom. Pas als het produkt volkomen droog is kan een begin worden ge maakt het verlagen van de temperatuur. Er dient echter niet uit het oog te worden verloren, dat ongeacht de weersomstandigheden, de ventilators op gezet te tijden moeten draaien om broei te voorkomen. Een aan tal draai-uren van 20 j* 30 per week geldt hiervoor wel als minimum. Berekend over het gehele bewaarseizoen be tekent dit dat bij eenzelfde inhoud van de bewaarruimte voor uien ongeveer, tweemaal zoveel draai-uren vereist zijn als voor aardappelen. EEN meer doeltreffende wijze van bewaren wordt ver kregen als het produkt dir*ekt na het binnenbrengen kunstmatig wordt gedroogd. Het grote voordeel van kunst matig drogen is dat kleurverlies en uitval door koprol be langrijk worden tegengegaan. Door het sneller indrogen van de hals van de uien krijgt de schimmel Botrytis allii, die zowel kop-, bodem- als wondrot kan veroorzaken, min der kans om in dit gedeelte van de ui te dringen. Het voor deel van deze bestrijdingsmethode van koprot wordt echter teniet gedaan als de uien te lang op het veld zijn blijven liggen, daar de schimmel dan de kans krijgt reeds vóórdat opslag plaatsvindt, infektie te veroorzaken. De gunstigste resultaten zijn dan ook te verwachten als de droging 710 dagen na het normale tijdstip van optrekken wordt uit gevoerd. Voor de kunstmatige droging is een grotere luchthoeveel- heid nodig dan bij de opslagmethode waar alleen met buiten lucht wordt geventileerd. Ook een warmtebron met voldoende kapaciteit is vereist om een snelle droging te realiseren. Bij een storthoogte van drie meter moet de ventilator per uur een luchtverplaatsing kunnen geven van 150 m3 per m3 bij een tegendruk van 30 mm waterkolom. De warmtebron moet, ongeacht de buitentemperatuur in staat zijn de inblaaslucht op te war men tot 30° C. De droging kan worden beëindigd als het produkt voldoende droog is. Een gemakkelijke methode om dit te kontroleren is de hals van de uien tussen duim en wijsvinger te rollen. Om de kans op uitval door kale uien zo klein mogelijk te doen zijn mag een kunstmatige droging niet langer dan drie etmalen duren. Voordat met buitenlucht wordt geven tileerd verdient het aanbeveling eerst intern te ventileren tot de temperatuur in de gehele bewaarruimte gelijk is. HOEWEL het bovenbeschreven bewaarsysteem van los- gestorte opslag nog algemeen wordt toegepast, is de laatste jaren ook de methode van opslag in stapelkisten in de belangstelling gekomen. Door de in vergelijking met losgestorte opslag aan het stapelkistensysteem verbonden hogere investeringskosten, heeft deze methode tot nu toe in de praktijk nog weinig ingang gevonden. Tegenover de hogere kosten staan echter de voordelen die dit systeem biedt boven de losgestorte opslag. Immers door de gerin gere hoeveelheid te beluchten produkt worden de voorwaar den voor het uitvoeren van een kunstmatige droging gun stiger en kan een hoger bewaarrendement worden behaald. Belangrijk is in verband met de toenemende arbeidskos ten ook de besparing van manuren die tijdens opslag en verwerking van het produkt wordt verkregen. Een bewaar plaats voor stapelkisten met een flinke opslagkapaciteit wordt thans gebouwd te St. Maartensdijk. C. DE GEUS Stichting Ned, Uien Fed, Foto boven: Luchtverwarming met een Prior-oogstdroger. Foto onder: Gedeeltelijk gevulde bewaarcel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 5