TUINBOUWKLANKEN Stip: een ernstig probleem Moed houden en flihk trainen James Grieve - kiezen tussen portemonnee en eergevoel 4 ONGEVEER gelijktijdig met het weer is ook de stemming bij veel telers op ZUID-BEVE LAND omgeslagen. Lang was het zonning. De oogst ging meevallen en de prijzen zetten goed in. Maar nu komt er bewolking opzetten. De tomaten prijzen, die veel langer op peil bleven dan vorig jaar, daalden plotseling sterk zodra de aanvoer uit de koude kassen te Kapelle en omgeving een beetje op gang kwam. De nateelt (na de aardbeien) leverde ondanks het prachtige zomerweer geen vroegrijpe tomaten op en daardoor gingen de goede prijzen weer aan de neus van de telers voorbij. Er is nu weer veel doordraai en dat is geen prettig leveren. De prijs van de peren houdt goed stand, maar met de appels is het huilen. De James Grieve is gezakt tot een peil dat voor de teler weinig ple zierigs biedt. En de Tydeman is mee omlaag ge trokken. Komt er te veel Grieve; wordt het aanbod te groot? Er is veel concurrentie. De druiven uit Frankrijk, Spanje en Italië zijn niet duur en het schijnt dat er zelfs weer Golden Delicious uit Frankrijk aan de markt is. We spraken een handelaar, die van mening was dat vooral de stip oorzaak is van de lage prijs. IN ons WALCHER'S overzicht schreven we in mei dat we persoonlijk niet zo somber waren voor de fruitoogstverwachtingen. Hieraan dachten we toen we ons zetten voor ons veertiendaags overzicht. Behalve de mislukte pruimenoogst en ook gedeeltelijk de perenoogst valt de appel- oogst beslist mee. Helaas zitten we met de flinke oogst van de James Grieve lelijk tussen mal en dwaas. De harde, groene onsmakelijke appels brachten veel geld op en de mooie fijn smakende elite komt niet aan de helft van de prijs. In de groenteteelt komt het overigens veel vaker voor dat een minder produkt meer opbrengt dan soms even later of vroeger een prima produkt. Nu is een primair verschil van groenten en fruit, dat groenten meerdere oogsten geven in één jaar. Bij fruit is men echter op een oogst per jaar aangewezen en dan moet nog alles mee zitten. Beurtjaren, nachtvorst, natuurrampen enz. zorgen maar al te dikwijls dat de jaarlijkse cyclus doorbroken wordt. Uiteraard ten nadele van de fruitteler. De vraagwaarheen kunnen ook wij niet oplossen. Voor onze James Grieve-telers wordt het een keuze tussen portemonnee en eergevoel, dunkt ons. Gelukkig telt dit euvel in veel mindere mate voor de „grote drie" Cox's, Golden en Goud- reinetten. Volgende week hebben we weer het fraaie De handel heeft veel uitval en krijgt bovendien veel klachten van de klanten. Dat worden ze beu. En inderdaad, die stip is een nare zaak. Wat zou u doen als u een „gebroeide" Grieve duur had be taald en het ding was zo bitter als gal van de stip? Dezelfde handelaar vertelde dat hij ook bang was voor de grove Cox's die straks aan de markt komt. Zullen die er straks bij doorsnijden ook niet uitzien als een krentebol? We hopen dat het straks weer wat mee gaat vallen. We hopen ook dat de stipbestrijding meer effectief zal worden, want zo is het een ernstig probleem. Men kan zich afvragen of men met vroeg plukken en broeien wel op de goede weg is en of dat een juiste manier van aanvoerspreiding is. Tot slot nog als opwekkend geluid, dat het met de bramen dit jaar goed gaat. De opbrengst is ongekend hoog en de prijs is bevredigend. Als het weer nog een poosje redelijk goed blijft (voor al niet te veel wind en liefst ook niet te veel regen) wordt het een best jaar voor de bramen telers. Dat voordeel valt dan toe aan een hard werkende groep telers met kleine bedrijven, die iedereen graag een extraatje zal gunnen. fruitcorso in Goes. We lazen dat het aantal praal wagens groter wordt clan vorig jaar. We juichen dit zeer toe. Want hoe mooi en onontbeerlijk de sierwagens, muziek en showcorpsen ook mogen zijn, deminant moeten de praalwagens zijn en blijven. We wensen de organisatoren weer veel succes en goed weer. In de groentetuinen wordt het wat herfstig, vooral de kille weekenddagen deden onprettig aan. De groenteprijzen bleven in de verslag periode goed op peil, met uitschieters naar boven voor sla, bloemkool en meloenen. Wisselvallig waren de prijzen van de snij- en princessebonen, waar vooral de betere kwaliteiten beter werden genoteerd. De grove groenten als uien, wortelen en koolsoorten komen beslist nog niet aan hun trekken. Ook de aardappelen, hoewel, geen specifiek tuin- bouwartikel, liggen zeer slecht in de markt. Over onze tomaten valt o.i. geen goed woord te zeg gen. Volgens „Groenten en Fruit" is de buiten landse aanvoer en produktie zodanig, dat er nog weinig perspectief in de prijs kan zitten. Ook hier weten we geen oplossing voor. Temeer daar onze voorzitter van het C. B., de heer Prins, reeds jaren waarschuwt tegen overproduktie. Meer spreiding voor de tomatentelers en op meer an dere teelten overschakelen zal o.i. de enige op lossing zijn. WANNEER u dit artikeltje leest collega's op SCHOUWEN-DUIVELAND, dan is het toe ristenseizoen aan de kant, dan is de drukte voorbij- We durven gerust te zeggen dat het seizoen 1967 goed is geweest, ook voor de fruittelers die op de één of andere manier recreatie bedrijven. We dach ten dat dit zeer welkom is geweest, want tot nu toe zijn de inkomsten van deze appels, en daar gaat het om, dit seizoen maar matig geweest. We hebben het allemaal beleefd, dus hoeven we daar weinig regels aan te wijden. De stand van zaken is zó, dat we nu voor de Cox-pluk staan, met daarnaast de Ellisous Oranje en de Lombards Calville. Vooral het laatste ras laat zijn vruchten nogal vallen; dus spoedig pluk ken is gewenst. Ten opzichte van de maat zien we dat de Cox- Orange niet tegenvalt. Alleen de houdbaarheid met daarnaast de stipaantasting vervult ons met enige zorg. Ook de handel is zeer voorzichtig ge stemd, omdat de James Grieve dit jaar wel erg stipgevoelig is. Juist daardoor zijn we zeer be nieuwd naar de prijs van de Cox en is het ook niet eenvoudig om te beslissen wanneer we dit ras zullen verkopen. Zullen we bewaren of direkt na de pluk veilen? Natuurlijk hangt dit ook af van het produkt. Wanneer we beschikken over Cox op type II of XI, die niet te grof zijn, kun nen we wellicht een kansje wagen om te bewaren. Want de eerstvolgende weken zitten er toch nogal wat Grieve enz. in de weg. Wat de stand van de Golden Delicious betreft, hebben we meer klachten. In ons gebied, waar veel Delicious op middelmatige onderstam voor komt, zijn de vruchten aan de kleine kant, vooral van binnen en van onderen. Dit jaar is weer een jaar van bladval bij dit ras, terwijl ook spint is opgetreden. Al met al moet er nog veel gebeuren om een behoorlijk percentage 70 mm te plukken. Ja, beste collega's, het valt zo maar niet mee om 3040 ton/ha te plukken van dit ras en dan nog te kunnen zeggen: ze zijn allemaal groot en mooi geel. Je staat niet zo maar op het ere-podium als wereldkampioen, zoals afgelopen week de wielrenners. Ik zou willen besluiten met te zeg gen: toch moed houden en flink trainen. NOG STEEDS LAGE APPELPRIJZEN IN de zwakke stemming op de appelmarkt is ook in de afgelopen periode geen verbetering ge komen. Integendeel, voor het belangrijkste appel ras, de James Grieve, was er zelfs sprake van een verdere teruggang. Eind vorige week deden de maten 7075 en 6570 mm nog rond en iets boven 30 cent per kg maar de overige maten der klasse 1 kwaliteit kwamen meestal niet boven 25 cent per kg en voor klasse II werd tussen 20 en 25 cent per kg betaald. James Grieve Lired klasse I noteerde tussen 20 en 25 cent per kg en klasse II tussen 15 en 20 cent. III-grof James Grieve draaide in vele gevallen door en ging dan naar de fabrieken tegen prijzen van 1015 cent per kg. Het is wel een zeer (Zie verder pag. 14.) DINGEN VAN DE WEEK y?EKER voor wat de appels betreft zal de kilo- opbrengst niet tegenvallen en er komen ook nog meer peren tevoorschijn dan we aanvankelijk hadden verwacht", aldus schreven we vorige week in deze rubrieW Dat het in landelijk verband ook zo ligt, bleek vorige week, toen het Ministerie van Landbouw en Visserij haar eerste officiële oogst- raming 1967 bekend maakte, gebaseerd op de stand per 31 juli j.l. Daarin wordt gesproken over een te verwachten appelproduktie van 345 miljoen kg wat wil zeggen dat er weinig verschil zal zijn met het vorig jaar toen de oogst 351 miljoen kg bedroeg en 358 miljoen kg twee jaar geleden. Het Ministerie gaat dus uit van een normale ap- peloogst, iets wat enkele maanden geleden beslist niet het geval was. Na de nachtvorst van eind april heerste er in fruittelerskringen een zeer sombere stemming. Er kwamen berichten over zware schade, met name in de Betuwe. Half juni kwam de eerste oogstschatting, opgemaakt door de werkgroep Oogstramingen van het Ministerie van Landbouw, bestaande uit vertegenwoordigers van het Mi nisterie, het Produktschap voor Groenten en Fruit en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Deze werkgroep kwam aan een te verwachten ap pelproduktie van 280 miljoen kg. Half juli kwam er een tweede schatting los van deze werkgroep en toen dacht men reeds aan een te verwachten pro duktie van 310 miljoen kg en nu is men dus weer hoger gegaan en komt men aan 345 miljoen kg. Nog even zo voort gaan en er komen meer appels dan het vorig jaar, iets wat in Zeeland zeker het geval zal zijn! Ook peren worden er thans meer verwacht dan bij de eerst bekendgemaakte schatting. Nu spreekt men over een te verwachten produktie van 70 miljoen kg tegen eerst 60 miljoen kg. Daarmede blijft de perenoogst echter ver achter bij het vorig jaar toen ze 116 miljoen kg bedroeg en ook nog bij twee jaar geleden toen er in ons land 79 miljoen kg peren groeiden. I"") EZE oogstschattingscijfers tonen echter weer eens aan hoe weinig men er in een vroeg stadium voor kan geven. De kans zit er zeker ook in, dat in eerste instantie te weinig rekening is ge houden met de aangroei van jonge boomgaarden. Zeker in Zeeland speelt dat een grote rol. En dit zal in de toekomst steeds belangrijker worden want meer en meer jonge percelen komen in produktie. Deze invloed blijkt trouwens ook uit de gedetailleer de cijfers. Het'vorig jaar bedroeg de oogst van Golden Delicious in ons land 61 miljoen kg en' nu spreekt men van een te verwachten produktie van 72 miljoen kg. James Grieve was er het vorig jaar in ons land 25 miljoen kg en nu rekent men op 31 miljoen kg. Bij de peren wordt de oogst van Doyenné du Cornice ongeveer gelijk geschat aan het vorig jaar (3,5 miljoen kg)'terwijl de oogst van Bonne Louise wordt geschat op 6 miljoen kg tegen het vorig jaar 5,5 miljoen. Dat betekent dat er in andere delen van het land naar verhouding heel wat meer moeten zijn dan in Zeeland. Legipont stelt overal teleur. Het vorig jaar be droeg de oogst 16,5 miljoen kg, nu gaat men uit van een produktie van 8 miljoen kg. De oogst van Con férence wordt geschat op 16 miljoen kg tegen het vorig jaar 19 miljoen kg. P de veilingen was er in de afgelopen periode sprake van een bijzonder teleurstellende gang van zaken met betrekking tot de tomaten. Lan- delijK liep het aanbod sterk terug maar in Zeeland nam het toe, want de oogst in de kassen waarin eerst aardbeiden hebben gestaan, kwam op gang. In Kapelle-Biezelinge werden vier keer per week exportveilingen van tomaten gehouden en dan wa ren er regelmatig aanvoeren van ongeveer 3.000 kratten, dat is 18 ton tomaten. De vraag was echter bijzonder klein en meestal draaide het grootste deel van de aanvoer door. De ophoudprijs is op het ogenblik f 2,40 per 6 kg. De teler krijgt bij door draai voor de exportkwaiiteiten een vergoeding van f 2,20 per 6 kg. Het doorgedraaide produkt gaat naar de binnen landse fabrieken voor verwerking tot tomatenpuree of sap. De fabrikant betaald in dat geval 10 cent per kg, wat ten goede komt aan het betreffende produktenfonds van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Voor de telers is het echter een aller ongeluk kigste zaak. De mooie zomer speelt in deze een grote rol. De natuurtomaten hebben zich overal goed ontwikkeld en hiervan komt een groot aanbod, vooral in West-Duitsland. Het Nederlandse kaspro- dukt kan op het ogenblik niet op tegen dit natuur- produkt. De ervaring heeft geleerd dat dit op korte ter mijn kan veranderen. Het is te hopen dat het spoe dig zal komen want voor de ophoud- en vergoe- dingsprijzen kan niemand tomaten telen. Ondertussen staan we voor het begin van de fruitweek in Goes. Morgen, zaterdag, wordt de fruitfee geïnstalleerd en komt het kindercorso op straat. Een week lang zal vervolgens het fruit in de belangstelling staan met als hoogtepunt het corso op zaterdag 16 september. Gaat u er ook heen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4