PLATTELANDS JEUGD Teleac-cursus automatisering HET STAARTJE P. J. G. JONGERENAKTIVITEITEN ZO. daar is het dan weer. Hopelijk kan dit stukje bijdragen tot vulling van deze pagina, die schijnbaar ook te lijden had van de zomerse warmte en vakanties. Nu de meesten in ons land hun vakantie achter de rug hebben, begint er weer een jaar van produceren en trachten uw eigen por- temonnaie in het economische leven weer op goede doen te brengen. Vooral dat laatste is een niet zo eenvoudige zaak. Men hoeft de krant maar te nemen en men leest steeds weer over tekort hier en tekort daar. Muis vraagt zich wel eens af of dat nu alleen komt door dat er te weinig inkomsten zijn. Dat kan natuurlijk. Men kan soms, zonder dat men er zelf schuld aan behoeft te-hebben, tegenvallers moeten incasseren. Vooral in de agrarische sector hangen de inkomsten sterk af van de weersinvloeden, waardoor lagere opbrengsten of mindere kwaliteit het financieel resultaat reduceren. Ook wordt er misschien op gemerkt: „Als ik er maar goed van kan leven is het mij best, anders wordt er weer een groot gat in geslagen door de belasting." TfN hier zou dat voor een klein gedeelte de oor- zaak kunnen liggen van de diverse tekorten bij gemeente, provincie en rijk. Want de belasting plicht is wel zo enorm zwaar dat grote inkomens steeds voorkomen worden „als het effe kan". Muis weet niet of de tekorten ontstaan doordat grote onvoorziene uitgaven moeten worden gedaan of dat door enorm veel kleine overschrijdingen van de begroting het tekort ontstaat. Waarschijnlijk beide. Als u wekelijks 10 méér uitgeeft dan u Op 26 september werd op het bedrijf „Goenje" in de Wilhelminapolder de provinciale Zeeuwse ploegwedstrijd gehouden. Het wedstrijdterrein en het weer waren ideaal, waardoor de prestaties op een zeer hoog peil stonden en de verschillen in de kopgroepen uiterst gering waren. De jury had daar door geen eenvoudige taak, doch heeft zich niette min hiervan uitstekend gekweten. Met voldoening kunnen wij allen terugzien op een zeer geslaagde wee strijd, die ook van de zijde van het publiek een grote belangstelling mocht genieten. Hieronder volgt een volledig overzicht van de uitslag van deze wedstrijd met de toegekende prij zen. Categorie rondgaande ploegen 1. A. H. van 't Westeinde, Nieuwdorp, 246Va punt. Ploegtrophee, wisselprijs, le prijs rondgaan de ploegen, van de Regl. Com. Prov. Ploegwed strijd, Goes. Zilveren beker, Cebeco, afd. Land bouwwerktuigen, Goes. Ford, miniatuurtrekker, Fa. Gebr. Weststrate, Goes-Krabbendijke. 2. M. Wieland, Zaamslag, 239>/2 pnt. Foto-toe- stel, N.V. Zuid Chemie, Sas van Gent. Zilveren sui kerschep, Coöp. Vereniging „Suiker Unie" U.A., Puttershoek. 3. H. Ardon, Kloetinge, 234Va pnt. Sigarendoos, A. v. d. Weele, Landbouwmachines, Wolphaartsdijk. Bloemenschaal, Wed. P. de Jongh, Zaden, Goes. 4. J. Noteboom, Schoondijke, 220V2 pnt. Kurke- trekkerset. Coöp. Raffeisenbank, Goes. Congres map, Landb.-Coöp. Centrum, Goes. 5. M. den Engelsman, St. Maartensdijk, 213V2 pnt. Lektuurbak, Fa. Iz. Cappon, Landbouwmathi- verdient, hebt u in een jaar tijd ook 520 tekort. Zo ook waarschijnlijk gemeente, provincie en rijk. Dan is er maar één oplossing: bezuinigen. Ja, en waarop dan wel. Muis weet, dat de twee punten die nu volgen hard kunnen aankomen. Maar ach, dat kan misschien geen kwaad. Iets uitstellen wat men graag zou willen is niet altijd even prettig, maar ja, Muis heeft altijd geleerd: als er maar één gulden is kun je geen twee gulden uitgeven. AAR nu die twee punten. Is het nu werkelijk noodzakelijk dat de emblemen van de Nederlandse landmacht veranderd worden? Ja; en hoe veranderd? Een nieuwe leeuw met zeven pijlen in zijn poot. Hoeveel gaat dat warempel kosten? Muis vraagt dit met klem: is dit geld weggooien, bezuinigen, investeren in hoogstwaarschijnlijk een particuliere industrie? Of helpen dergelijke uit gaven de werkloosheid bestrijden? Voor Muis alle maal vreselijk moeilijk. Het andere punt is de gift van de regering aan het Nederlandse Rode Kruis: 1200 nieuwe unifor men. Het is natuurlijk prettig om zo'n gift te ont- vangen. Maar de regering heeft financiële pro blemen genoeg. Waarom dan een gift van minstens 120.000? Is Muis dan zover mis als hij zegt dat men niet méér kan uitgeven dan kan en dat vele kleine schulden verrassend snel een enorm tekort maken? Moet dat nu allemaal of kan het ook volgens wat zogenaamde ouderwetse normen? MUIS. nes, Heinkenszand. Zilveren suikerschep, Coöp. Ver. „Suiker Unie" Puttershoek. 6. Joh. Kouwer, Kamoerland, 2071/» pnt. Zilve ren sigarettenkoker, W. Schipper Zn. N.V., Goes. 7. D. de Pooter, Terneuzen, 203 pnt. Zes wisky- glazen. Esso Nederland, 's-Gravenhage. Zilveren suikerschep, Coöp. Ver. „Suiker Unie" Puttershoek. Categorie trekker-wentelploegen 1. J. Geuze, Poortvliet, 247' 2 pnt. (tevens pro vinciaal kampioen). Wisselbeker, le prijs trekker wentelploegen van de Regl. Com. Prov. Ploegwed strijd, Goes. Zilveren rookstandaard, Mommer- steeg's Zaadhandel, Vlijmen. Ford, miniatuurtrek ker, Fa. Gebr. Weststrate, Goes. 2. G. Breas, Kats, 241 pnt. Barometer, Van Rumpt N.V., Landbouwmachines, Stad a/h Haring vliet. Zilveren medaille, Miedema's Landbouw- werktuigenfabriek, Winsum. 3. J. Markusse, Kamperland, 236 pnt. Pechlamp in etui, Onderl. Verz. Mij voor Motorvoertuigen der Z. L. M., Goes. Grote Shell Atlas, Shell Nederland, Depot Goes, 4. J. Murre, Schoondijke, 226 p^t. Waterman- vulpen, N.V. Ver. Kunstmesth. Vulcaan, Rotterdam. Rozenschaar, Wed. P. de Jongh, Zaden, Goes. 5. A. Pijpelink, Axel, 223V2 pnt. Zilveren beker, Kon. Kwekerij D. J. v. d. Have N.V., Kapelle. Par- ker-ballpoint, Shell Nederland, Depot Goes. 6. J. Basting, Retranchement, 221V2 pnt. Zilveren aansteker, N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest handel Middelburg. Parker-vulpen, N.V. Centrale Suiker Mij., Amsterdam. 7. W. Verhage Pzn., Koudekerke, 22OV2 pnt. Par- JAARVERGADERING HOEK-TERNEUZEN De afdeling Hoek-Terneuzen houdt de Jaarver gadering op vrijdag 15 september a.s. om 19.30 uur in de Gemeentelijke Gehoorzaal te Hoek. Voor de pauze is er het gebruikelijke jaarverga deringsrecept. Na de pauze wordt het anders, dan „zegt ieder z'n zegje", waarna we nog wat gezellig bij elkaar blijven. PLOEpWEDSTRIJD WEST ZEEUWS-VLAANDEREN De P.J.G. afd. West Zeeuws-Vlaanderen organi seert bij voldoende deelneming (minstens 10 per sonen) een ploegwedstrijd op het eigen bedrijf. De deelnemers ploegen een perceel bouwland op wintervoor, waarna een jury het perceel komt be oordelen. U kiest dus zelf het perceel en ploegt naar eigen-inzicht. Voor deelname kan men zich opgeven bij de heer A. Luteyn, Metten ij end ijk 7, Nieuwvliet, tel. 01171-234. REGIONALE PLOEGWEDSTRIJDEN Ondanks onze aandrang en uw medewerking zijn er in 1966 in slechts vier van de zeven gewesten regionale ploegwedstrijden gehouden. Dit maakt 't samenstellen van een goed team voor het provin-' ciale ploegkampioenschap zeer moeilijk, terwijl het peil van deze wedstrijd, door het noodzakelijke op stellen van ongeoefende ploegers, hier onder lijdt. Niettegenstaande dit alles is toch dit jaar nog een wedstrijd om het provinciaal kampioenschap 1967 gehouden. Voor het behoud van de kampioens wedstrijden, welke alleen kunnen bestaan als deze van orideraf gevoed worden, is het noodzakelijk dat in elk gewest een regionale wedstrijd wordt ge houden met een zeer behoorlijke deelname. Wij doen daarom nogmaals een dringend beroep op U, landbouwjongeren. Juist nu er de laatste jaren bij het publiek weer een toenemende belangstelling bestaat voor goed ploegwerk en voor 't wedstrijd- ploegen in het bijzonder, zou het te betreuren zijn als hiermede in de toekomst niet doorgegaan kon worden. Probeer daarom in samenwerking met uw zuster organisaties tot een goed bezette regionale wed strijd te komen. Voor nadere inlichtingen, wed strijdreglementen en juryboekjes kunt u steeds 'n beropp op ons doen. Wij wensen U veel succes. Regl. Com. Prov. Ploegwedstrijd in Zeeland ker-vulpen, Esso Nederland, 's-Gravenhage. Zilve ren suikerschep, Coöp. Ver. „Suiker Unie" Putters hoek. 8. M. Markusse, Nieuw en St. Joosland, 216 pnt. Zes wisky-glazen, Esso Nederland N.V., 's-Graven hage. Ballpoint, Cebeco, Afd. Landbouwwerktui gen, Goes. 9. C. Boone, Nieuw en St. Joosland, 213 pnt. Zil veren asbak, Garage Adria, Forddealer, Goes. Rij bewijs-etui, Shell Nederland, Depot Goes. 10. A. Scheele, Terneuzen, 191 pnt. Zilveren as- -bak, A. Tramper, Landbouwmachines, 's-Graven- polder. Congresmap, Coöp. Landbouw Centrum, Goes. 11. P. de Jonge, 's-Heer Abtskerke. 188 pnt. Di- plomatentas, Garage Adria. Forddealer, Goes. Zil veren suikerschep, Coöp. Ver. „Suiker Unie" Put tershoek. 12. J. Cappon, Cadzand, 174 pnt. Snoeischaar, Wed. P. de Jongh, Zaden, Goes. Congresmap, Land bouw Coöp.-Centrum, Goes. 13. Adr. de Jonge, 's-Heer Abtskerke, 1545/2 pnt. Rijbewijs-etui, Esso Nederland N.V., 's-Graven hage. Congresmap, Landbouw Coöp.-Centrum, Goes. Behalve de hierboven vermelde prijzen werden nog uitgedeeld: 10 waardebonnen, P. W. G.-textiel, Goes. Sleutelringen, door Cebeco, Afd. Landbouw werktuigen, Goes, en Esso Nederland N.V., 's-Gra venhage. J. GEÜZE PROVINCIAAL PLOEGKAMPIOEN AUTOMATISERING biedt vele mogelijkheden zoals een snelle gegevensverwerking in wetenschap en administraties, bij het nemen van beslissingen in onoverzichtelijke situaties en bij het instrueren van machines. De automatisering is in volle gang en opent nieuwe mogelijkheden (zoals bij de ruimtevaart) maar sluit ook oude mogelijkheden af (zoals bij de administratieve verwerking van gegevens). Deze en vele andere aspecten worden aan de orde ge steld in een Teleac-cursus „Automatisering" die uit drie delen bestaat. De eerste twee delen, die meer op de technische kant van de automatisering be trekking hebben, zijn inmiddels uitgezonden of worden binnenkort beëindigd. Het derde gedeelte echter, dat van december 1967 tot januari 1968 zal worden uitgezonden, en de gevolgen van de automatisering voor individu en gemeenschap behandelt, is ook voor velen interes sant die niet zozeer bij de technische kant betrok- zich bereid verklaard voor de leden van onze orga nisatie voor de begeleiding van dit deel van de cursus Automatisering 'n afzonderlijke regeling te treffen, die neerkomt op de volgende faciliteiten: 1. Deel III van de schriftelijke begeleiding zal los verkrijgbaar worden gesteld tegen de prijs van 15,-; 2. Bij collectieve aanmeldingen wordt 10 kor ting verleend bij levering van 10 of méér exem plaren aan één adres; 3. Voor studiegroepen van minimaal tien leden zal per groep één cursus gratis beschikbaar worden gesteld voor de groepsleider; Wanneer in de kringen van onze P.J.G. belang stelling bestaat voor deelname aan deel III van de cursus Automatisering, dan dient men de opgave aan Teleac via de P.J.G.N. te doen. Een tijdige op gave is zeer gewenst» ken zijn, maar op de hoogte willen zijn van de sociale, economische en psychologische aspecten van de automatisering. Bij deze cursus is een schriftelijke begeleiding opgesteld, die in samenwerking met de Stichting IVIO te Amsterdam wordt verzorgd. In de vorm van wekelijkse lessen worden deze enkele dagen vóór de uitzending van de desbetreffende les aan de inschrijvers hierop toegezonden. De onderwerpen die behandeld zullen worden zijn o.m.: De technische en economische noodzaak van automatisering en mechanisering, de psycho logische en sociologische aspecten daarvan, auto matisering en personeelsbeleid, weerstanden tegen automatisering, werkgelegenheid in „de Toe komst". I\OOR bemiddeling van de Werkgroep Vor- mings- en Ontwikkelingswerk heeft Teleac

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 22