Vergadering Dagelijks BestuurZ.L.M. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 55e Jaargang No. 2896 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land en Tuinbonw en teeteelt in Zeeland Frankering bij abonnement: Terneer; in Li ET Dagelijks bestuur van de Z. L. M. was maandag j.l. ontfer voorzitterschap van Ir. J. Prins in vergade ring bijeen. De vergadering nam met instemming kennis van het schrij ven aan de minister van verkeer en waterstaat door de Zeeuwse afdelingen van het N. O. B. en E. V. O., waarbij gepleit wordt voor een versnelde uitvoering van het vier baans maken van rijksweg 58. De vergadering besloot haar adhaesie te betuigen aan de actie, omdat haar inziens de landbouw en de daarmede samenhangende bedrijfstakken in hoge mate gebaat zullen zijn met een goede en veilige oost-west-verbinding door Zeeland. Aangezien het landbouw- verkeer momenteel in Zeeland in belangrijke mate is -aan gewezen op gebruikmaking van de rijksweg, omdat geen vervangende wegen ter beschikking staan, was het bestuur van oordeel, dat geen beperkingen aan het landbouwver- keer in de bestaande situatie kunnen en mogen worden op gelegd. De vergadering nam voorts kennis van het bericht dat in het komende najaar nieuwe pachtvormen in werking zullen treden. Het Bestuur verklaarde enerzijds gezien'tle rentabi liteit geen behoefte te hebben aan een nieuwe stijging van de pachtnormen, maar anderzijds, gezien de gestegen kos ten van grondexploitatie o.a. door een stijging van de publieke lasten en de wenselijkheid te kunnen onder scheiden in goede en slechte gronden, begrip te hebben voor deze verhoging. De vergadering achtte het van essen tieel belang voor de landbouw, dat het instituut pacht be houden blijft. Tenslotte sprak de vergadering de wens uit, dat het Pro vinciaal Bestuur van Zeeland bij haar besprekingen over de ontwikkelingen in onze provincie rekening zal houden met de nota aan haar uitgebracht door de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap inzake de Zeeuwse agrarische belan gen. AKKERBOUW DE heer J. B. Becu gaf een overzicht van de situatie in de akkerbouwsector. De vergadering nam ken nis van het feit, dat inzake de vruchtwisseling in de aard appelteelt een systeem van 1 4 zonder grondontsmetting zal worden ingevoerd. Indien grondontsmetting wel wordt toegepast, zal hiervan melding gemaakt dienen te worden aan de Plantenziektekundige Dienst, aangezien anders de ontsmetting niet erkend zal worden. Met betrekking tot de kwekerswet is nog geen overeen stemming bereikt tussen kwekers en telers. Het gevolg is, dat de kwekers nu eenzijdig contracten aanbieden aan de telers. Er is geen overeenstemming inzake een algemeen aanbod van aardappels. Het Landbouwschap zal in deze adviseren. De graanoogst is over het algemeen goed. De vraag rijst, hoe de afzet zal verlopen, nu sedert 1 juli j.l. de E. E. G.- graanregeling van kracht is geworden. Mogelijk zal de tarwe- prijs boven de interventieprijs blijven. Voor gerst zijn de verwachtingen onoverzichtelijk: in Duitsland is een flinke hoeveelheid gerst ingeleverd voor interventie. De verkoop verloopt echter nog niet op interventieniveau. Ook de erwten hebben een goede oogst gegeven: de ver gadering toonde zich ten aanzien van de ontwikkelingen in deze sector gematigd optimistisch. Het vlas is over het algemeen van een goede kwaliteit en heeft over het algemeen relatief goede prijzen opgele verd. Een en ander wil bepaald nog niet zeggen, dat alle pro blemen in de vlassector hiermede opgelost zouden zijn. Een waarschuwing om niet achter de markt aan te telen is, naar het oordeel van de vergadering, zeer zeker op zijn plaats. De aardappelen blijken een goede oogst te geven. De prijzen zijn momenteel echter niet hoog. Het lijkt gewenst, dat de verkoop regelmatig gespreid zal verlopen en dat een flinke hoeveelheid aardappelen voor export vrij zal kun nen komen. Voor de suikerbieten verwacht men een bijzonder grote oogst, echter met een Jaag suikergehalte. Door het grote areaal zal men vroeg met de campagne beginnen: op 17 sep tember zal de eerste vrije levering zijn. De verwachting is, dat er nogal veel magere suiker geproduceerd zal worden, wat de prijs geen goed zal doen. Mogelijk kan dit enigszins gecompenseerd worden door een grotere opbrengst. De ver gadering onderstreepte nog eens nadrukkelijk het belang van een in het kader van de E. E. G.-suikerregeling groter gegarandeerd quotum. verder pag 3) Zoals wij nog in ons vorig nummer konden opnemen liggen sinds verleden week de stuk ken betrekking hebbende op de aanvraag van de ruilverkaveling „De Poel- Heinekens- zand" op de verschillende bij deze ruilverkaveling betrokken gemeentesecretariën en bij de C. T. D. te Goes ter inzage. Inmiddels bereikte ons het door de Cultuurtechnische Dienst hierover opgestelde en door de Centrale Cultuurtechnische Dienst en Gedepu teerde Staten van Zeeland goedgekeurde rapport. Op pag. 6 een aantal nadere bijzon derheden omtrent deze ruilverkaveling, waarvan de tot standkoming voor het betreffende gebied van bijzonder groot belang is. Verder o.m. in dit nummer pag. 4 De bewaring van zaaiuien pag. 5 Rassenkeuze wintertarw.e en de oogstra ming tarwe, zomergerst, erw ten, schokkers enz pag. 7 K. N. L. C.-pagina met de afzet en prijszetting van granen pag- 8 Bemesting via automatische regeninstallatie bleek een succes pag. 9 Een hypermoderne fruitaanplant te Anna Jacoba pag. 10/11 pag. 12/13 Technische aspecten melkmachine-installaties van het melkleidingtype pag. 17 pag. 19/21/22

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1