13 N /nooroJ oost |potw« BOST EllJK FlEVWftW WT BESTEMMMGSPIAN Dr. ir. W. M. Otto, directeur Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. werd nog gemiddeld van 25 ha uitgegaan en nu voor O. Flevoland op gemiddeld 40 ha. Landarbei derswoningen worden nu niet meer buiten de be bouwde kom gebouwd en het aantal dorpen, eerst gepland op 11, is successievelijk teruggebracht tot slechts voorlopig drie. Men streeft in O. Flevoland naar een bepaald open landschap. De bebouwing is en wordt daaraan aangepast en dit houdt tevens in dat alleen de hoofdwegen aan weerszijden een beplanting krijgen, zij het dan van een iets zwaar dere vorm dan in de N.O.P. waar ook de secun daire wegen werden beplant. Daarnaast is in Oos telijk Flevoland veel aandacht besteed aan rand meren, bebossing, campings, enz., afgestemd op de stormachtige ontwikkeling van de recreatie. BIJ DE FOTO'S OP DEZE PAGINA'S (afkomstig van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders) Links - van boven naar beneden. Overzichtskaartje van de stand van zaken betreffende de ontginning. Lelystad in opbouw. Als eerste fase een woonkern van 10 15.000 inwoners. Ge streefd wordt naar een aantrekkelijk woon klimaat. Een pachterswoning gebouwd volgens het bungalowprincipe. Zolderruimte onder kap. Graanverwerkende installatie in O. Flevo land met een capaciteit van 16.000 ton pro- dukt. Bouwkosten 1.700.000 of wel een investering van 400,p/ha. Rechts - van boven naar beneden. Het bestemmingsplan Oostelijk Flevoland. - Perspectief van parkruimte tussen twee woningstroken in Lelystad. Grondverbetering door woelen en breken met zware machines en materiaal. DE UITGIFTE ZOALS bekend worden er jaarlijks van de land bouw- en fruitteeltbedrijven die in Oostelijk Flevoland worden uitgegeven, een aantal toege wezen. Van het totale aantal bedrijven wordt in pacht aangeboden en in erfpacht, resp. eigendom. Op de pachtbedrijven bouwt de Staat de woning en de schuur. De erfpachters/eigenaren moeten daar zelf voor zorgen. Gegadigden moeten Neder lander zijn en dienen de leeftijd van 26 jaar te heb ben bereikt en niet ouder te zijn dan 50 jaar. Ze dienen in het bezit te. zijn van een diploma van genoten landbouwonderwijs van tenminste een 2-jarige landbouw werkercursus en moeten prak tisch geschikt en bekwaam zijn om een door hen gevraagd bedrijf te kunnen exploiteren. Teneinde de bedrijven op rationele wijze te kunnen exploi teren is zowel voor de pachters als voor de erf pachters voor een landbouwbedrijf tenminste 2500 per ha nodig en voor een gemengd bedrijf tenminste 3.000 per ha. De erfpachters zullen buitendien voor het stichten van hun opstallen tenminste moe ten. kunnen beschikken over: 1200 per ha voor het bedrijfsgebouw op de akkerbouwbedrijven of 1500 per ha voor het bedrijfsgebouw op de ge mengde bedrijven en 40.000 voor het stichten van een woning. Aan gegadigden die niet geheel uit eigen mid delen aan deze eisen kunnen voldoen, is het toege staan gelden van derden op te nemen onder de vol gende voorwaarden; Voor de exploitatiekosten: a. een vierde gedeelte uit eigen middelen; b. de helft te verschaffen door familie of kennissen, zo nodig onder borgstelling van deze beschikbaar te stellen door de thans in Oostelijk Flevoland gevestigde banken; c. een vier de gedeelte beschikbaar te stellen door een der thans in Oostelijk Flevoland gevestigde banken. Het gedeelte onder a en b loopt het eerste risico. •tktrbMviMiïm w«W» Mijn* Ifï&t!*! tmiltMllHilriM Voor de gebouwen: a. een vierde gedeelte uit eigen middelen; b. een vierde gedeelte te verschaf fen door familie of kennissen, zo nodig onder borg stelling van deze beschikbaar te stellen door de thans in Oostelijk Flevoland gevestigde banken; c. de helft in de vorm van een hypothecaire geld lening, te verschaffen door bemiddeling van de thans in Oostelijk Flevoland gevestigde banken. Het gedeelte onder a en b loopt het eerste risico. Voor gegadigden die noch zelf noch met behulp van familie of kennissen de vereiste middelen bijeen kunnen brengen, bestaat nog de gelegenheid ge- bruik te maken van de hulp van bijzondere fond sen, zoals het „Borgstellingsfonds voor de Land bouw". In voorkomende gevallen neemt de Rijks dienst kontakt op met het bestuur van dit fonds. Degenen die belangstelling voor een bedrijf heb ben moeten zich per briefkaart aanmelden. Nadat de aanmeldingstermijn is verstreken, wor den allen van wie een briefkaart is ontvangen, uitgenodigd een van de inlichtingendagen bij te wonen. Deze inlichtingendagen worden gehouden in één van de kantines bij een arbeiderskamp in Oostelijk Flevoland. Daar worden verdere infor maties verstrekt over de uit te geven bedrijven, aanvraagformulieren met bijbehorende stukken uitgereikt en gelegenheid gegeven de bedrijven onder deskundige geleide te bezichtigen. Sollici tant naar een landbouwbedrijf wordt men wan neer men een aanvraagformulier ingevuld en on dertekend heeft ingezonden. Het aantal sollicitan ten is ieder jaar meer dan het 20-voudige van het aantal aangeboden bedrijven. Over de sollicitanten worden nadere inlichtingen ingewonnen. Deze in lichtingen vormen tezamen met het aanvraagfor mulier en de daarbij behorende stukken een „dos sier". IYE sollicitanten worden verdeeld in een drietal categorieën, t.w.: a. zij die afkomstig zijn uit een ruilverkavelings- gebied (50 van het aantal bedrijven); b. zij die worden gedupeerd door de uitvoering van werken van openbaar belang en door pachtbeëindiging (25 van het aantal bedrij ven); c. zij die niet tot een van deze categorieën beho ren (eveneens 25 De sollicitanten uit de eerste twee categorieën genieten priorieit bij de toewijzing der bedrijven, indien de gronden die zij exploiteren, beschikbaar worden gesteld voor ruilverkaveling of stadsuit breiding of door de verpachter of diens naaste (Zie verder pag. 15.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 13