HYPERMODERNE FRUITAANPLANT te Anna Jacoba kwam. De palen variëren in lengte en dikte (3 maten) doch zijn van normaal formaat, dus niet extra dun of kort. 't Is de moeite waard om één en ander te zien. Het is een zee van palen. Ook zonder windscherm zou er al direct een behoorlijke beschutting zijn, want als men rondkijkt wordt de blik in alle rich tingen zeer vlug onderbroken door de vele, vele palen, die dicht gezaaid in de graanstoppels staan. U hebt waarschijnlijk een vaag idee, maar als u de werkelijkheid ziet, staan er nog veel meer palen dan u tevoren dacht. Het palendepot aan de ingang van het bedrijf was ook iets aparts. Men ziet niet vaak 50.000 palen bij elkaar. Het waren geen stapels, maar bergen. Er moet welhaast een heel bos voor gerooid zijn. NOG NAUWER? Een dergelijke nauwe beplanting is thans nog enig in zijn soort, althans van deze omvang. Er zijn meer erg nauwe beplantingen. Het cor donsysteem is al oud en daarbij wordt zelfs geplant op 2,00 x 0,80 meter, dus nog aanmerkelijk nauwer. Maar dat komt alleen op kleine schaal voor. Ook met beddenteélt wordt elders geëxperimenteerd, o.a. door het I.V.T. en op de proeftuin te Ulestraten. Maar in Anna Jacoba gaat alles in 't groot. Het is prettig dat Zeeland voorop gaat bij het zoeken van nieuwe wegen in de fruitteelt. Let ech ter op wat er staat: zoeken. Het zou wel toevallig zijn als al direct de aller beste plantafstand werd gevonden en de beste werkwijze bij de verzorging. Is het beter wat rui mer te planten? Of kan het nog nauwer? Hoeveel rijen moet men per „bed" kiezen? Hoe kan een dergelijke beplanting verzorgd worden en welke speciale werktuigen heeft men er bij nodig? Nie mand die op deze vragen een antwoord kan geven. Waarschijnlijk zal er ook door anderen worden „gezocht". We kennen b.v. een teler die een flinke oppervlakte wil beplanten met bedden van slechts 2 rijen, die op een meter van elkaar komen. Ande ren denken aan 5 rijen per bed, enz. Zelfs wordt er aan gedacht om ook de werkpaden te laten ver vallen en alles op b.v. 1,50 x 1 m of 2 x 1 m te plan ten. Evenals in de boomkwekerij zou men dan met een portaaltrekker over de rijen heen moeten rijden; de linkerwielen in de ene rij en de rechter- wielen in een andere rij. Het lijkt nogal fantastisch, maar het schijnt technisch al mogelijk te zijn. Wie weet waar we uiteindelijk terecht komen. Welke mogelijkheden biedt b.v. Golden-spur op IX? PROEVEN MET ANDERE AFSTANDEN De heer Van Dijke, die men als de geestelijke vader van de hypermoderne aanplant te Anna Jacoba moet zien, had het zelf nog graag intensie ver gewild. Namelijk op de manier zoals hiervoor werd genoemd, alles op 1,50 x 1 m, zonder bredere werkpaden. Op papier was alles al rond, ook hoe een derge lijke aanplant verzorgd moest worden, hoe gewerkt móest worden bij de pluk en afvoer van het fruit, de ziektebestrijding, de bodem verzorging enz. Vooral met behulp van de portaaltrekker zag men voor alles een oplossing. Uiteindelijk vonden de heren De Jager en Klompe dit plan toch al te vooruitstrevend. Ze wil den dat nog maar eerst aan een andere pionier overlaten. Daarom werd er van af gezien. Een klein perceel wordt echter als proef volgens deze „volvelasmethode" beplant met Golden op 1,50 x 1 m. Hoe dit verzorgd moet worden weet men nog niet, maar dat zal men wel zien als 't zover is. Men kan er natuurlijk niet speciaal een dure portaaltrekker voor aanschaffen, dus het wordt niet eenvoudig. Maar daar is het een proef voor. Verder heeft men nog een proef met een „bed" van 5 rijen Winston inplaats van 3 rijen, om ook hierbij ervaring op te doen. En tenslotte wordt een perceel ter grootte van 2 ha beplant met Cox's en Goudreinette op 2 x 1 meter, met om de 3 rijen 'n werkpad van 3 meter. Voor deze rassen is een afstand van 1 meter in de rij natuurlijk erg nauw. Maar men zoekt naar de uiterste grens van wat mogelijk is. WIE ZAL DAT BETALEN? Met de nieuwe intensieve systemen gaat 't stich ten van een nieuw bedrijf toch wel veel geld kosten. In theorie wordt het voordeliger, omdat men de hogere plantkosten ruimschoots terug kan krijgen door een hogere produktie in de aanloopjaren. Maar de plantkosten bedragen bij een 3 x 1 m- beplanting (3000 bomen plus palen, enz.) 10.000, a 12.000,per ha en bij een beddenteelt van 4500 bomen minstens 15.000,per ha. Daar komen nog een paar jaren bij met een aanzienlijk exploitatie tekort, zodat er forse bedragen mee zijn gemoeid. Verder neemt het risico tot op zekere hoogte ook toe; als men b.v. het vierde jaar na het planten een misoogst heeft door nachtvorst betekent dat een financiële ramp. Overigens moet toegegeven worden, dat het al tijd erg duur is, hoe men ook plant. Een ruimere beplanting brengt kosten met zich mee die over een wat langere periode worden uitgesmeerd, maar ook erg hoog liggen. Hoe nauw precies moet worden geplant is nog geen uitgemaakte zaak. Maar zeker is het dat op de nieuwe moderne fruitaanplantingen veel bomen per ha komen, aanzienlijk meer dan tot voor kort als „normaal" geldt. NUCHTER BLIJVEN Dit artikel is niet bedoeld als een pleidooi voor het nieuwe bediensysteem. Integendeel, het zou voorbarig zijn om reclame te maken voor een der gelijke beplanting waar nog zo weinig van bekend is. Maar het is ongetwijfeld belangwekkend om er kennis van te nemen en de ontwikkeling te volgen. Overigens gaat de ontwikkeling wel onthutsend snel. Bovendien is de situatie nogal verward. De deskundigen in de diverse gebieden van ons land zijn 't niet helemaal (of helemaal niet) met. elkaar eens en daardoor lopen de adviezen die gegeven worden uiteen. Soms kan hiervoor een geldige reden zijn, maar is die reden moeilijk te vinden. Dikwijls ook praat men langs elkaar heen. Zo wordt het de teler niet gemakkelijk gemaakt. Als de beste deskundigen in ons land vrij belang rijk van mening verschillen over b.v. het Groes- beeksysteem, wordt het voor de „gewone" man wel dubbel lastig om de juiste lijn. te trekken. Het is daarom zaak nuchter te blijven. Waar schijnlijk komt er binnen afzienbare tijd wel klaar heid en eenheid. Nogmaals: het wordt nauwer dan vroeger. Het gaat er alleen om: hoeveel nauwer. A. v. O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 11