Mechanisatie van de melkwinning in Zeeland »l\(.l VAN PE WEEK 9 Zeeland is bij uitstek geschikt om tot een verdere mechanisatie in de melk winning te komen. In ons gebied wordt ca. 80 van het melkvee op winter- stal dan wel op een vaste melkplaats gemolken. In andere delen van ons land ligt dat percentage veel en veel lager. Dit is één der faktoren die voor Zeeland bijzonder gunstig zijn en de mechanisatie van de melkwinning zo aantrekkelijk maakt. Geen extra gesleep met melktransporttankjes voor het vervoer van wei naar bedrijf; geen extra pompje nodig om het transporttankje ter plaatse weer te ledigen. Aldus de heer J. H. Lantinga, Hoofdassistent A bij het Rijksveeteeltconsu- lentschap in Zeeland, bij wie wij, naar aanleiding van ons artikel de vorige week „over Melkkoeltanks in opmars" vroegen hoe het hiermee in Zeeland stond. De heer Lantinga wees allereerst op de ontwikkeling elders in de lande, n.l. mechanisatie door te voeren met: melk-leiding melktank diepkoeling rijdende melkontvangst waarbij de ideale toestand wordt bereikt indien deze vier worden gecombi neerd. Deze combinatie werkt arbeidsverlichtend voor de melkveehouder, daarnaast prestatie verhogend, terwijl de diepkoeling betere melkbewaring en betere melkkwaliteit oplevert. In het bijzonder benadrukte de heer Lan tinga dat de voordelen zijns inziens vooral in het sociale vlak liggen. Bij het dagelijks ophalen van de melk in melkbussen moeten deze op sommige be drijven reeds vroeg aan de weg staan (ook in de winter)! met alle bezwaren van dien. TEVENS benadrukte de heer Lantinga dat de hier bovengenoemde vier onderdelen van de melkwinningsmechanisatie bepaald niet alle tege lijkertijd behoeven te worden ingevoerd. Dit kan ook in etappes gebeuren, al naar gelang de omstandigheden dit mogelijk maken dan wel er toe nood zaken. Zo zijn er in Zeeland reeds 18 bedrijven met een machine van het melk- leidingtype. Echter om diepgekoelde melk te leveren is bepaald geen melk- leiding nodig. Ook vanuit de melkemmer of apparaten kan de diepkoeltank gevuld worden. Naast tanks zijn ook grote bussen leverbaar met een inhoud vanaf 160 liter. Bepaald interessant zijn deze bussen voor de kleinere bedrijven. De aanschaffingskosten bij een grote bus van 200 liter, die ca. 450,bedra gen, lopen dan minder in de papieren en zijn minder bezwaarlijk. IN Zeeuws-Vlaanderen, St. Kruis wordt op een bedrijf reeds met melk- leiding gemolken en waarbij opslag in een diepgekoelde tank van 2500 liter plaats vindt. Daar wordt de melk om de andere dag opgehaald. Normaal nog in melkbussen. Arbeidsbesparend daar veel minder met de melkbussen behoeft te worden gesleept en de tank slechts om de dag behoeft te worden gereinigd. Op een groot veehouderijbedrijf te Kruiningen vindt de melkop- slag in een melktank plaats, maar deze is niet diepgekoeld. De melk wordt dan ook dagelijks in bussen opgehaald. De rijdende melkontvangst is elders in ons land bijzonder snel in opkomst. Er zijn reeds een 40-tal in gebruik. De jaarcapaciteit per auto is ca. 5 miljoen kg melk per jaar. Eén van de bezwaren Grote bussen zijn voor kleinere bedrijven aantrek kelijk. bij dit systeem is dat bij het gebruik van melkbussen en het dagelijks opha len van de melk, de melkbussen ook dagelijks weer op de boerderij schoon gemaakt moeten worden. AMSCHAKELING op een ander systeem van melkontvangst, zo zegt de heer Lantinga, is voor de melkfabrieken geen onoverkomelijk bezwaar. Bij de verbouw van de fabrieken te Middelburg en IJzendijke heeft men reeds rekening gehouden met mogelijke nieuwe ontwikkelingen op dit gebied en kan men zich desgewenst daarbij aanpassen. Een gedeeltelijke omschakeling is niet doelmatig. Mechanisatie van de melkwinning past in de industrialisatie van onze tqd. De jaarlijkse Nederlandse melkproduktie met een totale waarde van rond 2500 miljoen gulden, waarvan voor zo'n miljard gulden aan produkten ge ëxporteerd wordt doet in zijn totaliteit niet onder voor een bijzonder grote industriële onderneming. Wel is bij de mechanisatie van de melkwinning een zekere beperking nodig in de verschillende fabrikaten. Door gecombineerde aankoop bijvoorbeeld per streek, van één bepaald merk, heeft men de voor delen van eventuele korting, betere service enz. Het belangrijkste voor de melkveehouders achtte de heer Lantinga een doel matig gebruik, bediening en onderhoud van de installatie in het bijzonder die van de melkleiding. Mechanisatie van de melkwinning moet niet alleen als doel hebben verbetering van de arbeidsomstandigheden, maar evenzeer een goede produktie, gezonde uiers, en een goede kwaliteit melk. Mechani sering bij de melkwinning moet, evenals zovele dingen in het leven, geleerd worden! De voorlichting is er voor om daarbij de helpende hand te bieden! BL W OOR de fruittelers is een drukke periode aan- gebroken. De lijst van fruitrassen die op de veilingen aangevoerd kunnen worden, zoals we die op vrijdagmorgen in de krant kunnen vinden, wordt steeds groter. Tot nu toe zijn het enkel nog de rassen die op korte termijn weg moeten, maar weldra gaat ook de pluk van bewaarfruit beginnen en dan blijft het druk tot de boomgaard leeg is. Er zal hard gewerkt moeten worden in de komen de weken. Hopelijk zullen de weersomstandigheden er toe bijdragen dat alles vlot verloopt. Dan gaat alles ook veel plezieriger, zeker voor de vrouwen van de fruittelers die er al op berekend zijn, dat ze ook mee zullen moeten helpen. Het fruit groeit flink uit en zeker voor wat de appels betreft zal de kilo-opbrengst niet tegen val len, terwijl er toch ook nog meer peren tevoorschijn komen dan we aanvankelijk hadden verwacht, al zal bij deze fruitsoort de totale produktie toch aan de matige kant blijven. Wanneer de prijsontwikkeling nu ook maar wat mag meevallen, dan kan 1967 mogelijk een jaar wor den waarin de fruitteler een redelijke beloning ont vangt voor zijn werk en investering, iets waaraan het de laatste jaren voor velen heeft gemankeerd. Het begin van het appelseizoen is overigens niet zo geweldig verlopen. Zoals vanouds waren er weer de nodige moeilijkheden met de James Grieve. De handel zat op deze appel te wachten en oefen de een sterke druk uit om met de aanvoer te be ginnen. Zeeland begon met de grote maten bijna een week later dan in Limburg en de Betuwe en het was hier in feite nog te vroeg. De telers kregen ech ter hoge prijzen en hoewel ze moesten toegeven dat het dikwijls „groene krengen'' waren die ze aanvoerden, de geldelijke opbrengst was goea. De teleurstellingen bleven echter niet uit. I N de eerste plaats bij de handel, die ze had 1 weggezet om rijp te worden. We spraken een handelaar die 200 kisten James Grieve van rond de 60 cent per kg had moeten vernietigen, omdat er niets goeds van was overgebleven. We kunnen ons ook voorstellen dat ze veel teleurstel ling hebben gebracht bij de consument die er veel geld voor betaalde. Het gevolg was, dat de handel het kalm aan ging doen en de consument ook even afwachtte. Toen vorige week de kwaliteit van de James Grieve prima begon te worden, was de prijs ge daald tot ongeveer 60 van wat betaald werd in de eerste aanvoerweken. De idealisten die een kwa liteitsappel wilden leveren, kregen er bijna de helft minder van, dan zij die er van uitgingen, dat het om de geldelijke opbrengst ging en de rest er niet toe deed. Zo was het dit jaar, zo is het al vele jaren geweest. Het is een probleem van de eerste orde dat bij de te verwachten toenemende aanvoe ren van James Grieve steeds belangrijker zal wor den. De oplossing zien we niet direkt. Het zou misschien nog wel mogelijk zijn te komen tot een landelijke aanvoerregeling, al vinden veel fruittelers en zij niet alleen dat er al veel te veel van bovenaf wordt geregeld in ons land! Wanneer dit echter voor James Grieve te ver wezenlijken zou zijn, dan blijven nog over de bui tenlandse invloeden en met name denken we dan aan België, dat ook steeds belangrijker wordt als producent van James Grieve. Ook dit jaar is in Bel gië weer een groot deel van de oogst geruimd in het z.g. .groene stadium", dat wil zeggen dat hoge prijzen werden betaald voor een produkt dat nooit voor consumptie geschikt werd. Het weren van dit Belgische produkt is een zware, zo niet onmogelijke opgave. D EEDS eerder hebben we in deze rubriek ge- schreven over de mogelijkheid het kwali- teitsprodukt uit onze provincie aan te bieden onder een bepaald merk. Het zou dan zover moeten ko men dat het merk een begrip werd bij de consu ment en er steeds naar werd gevraagd. Ook dat is echter bijzonder moeilijk te verwezenlijken voor al omdat de controle op de echtheid van het merk bijna onmogelijk is. Knoeierijen blijven steeds mo gelijk. Toch geloven we nog altijd, dat we in deze richting de oplossing voor dit probleem moeten zoeken. Dat geldt dan niet alleen voor James Grie ve maar ook voor Cox's Orange Pippin en alle an dere belangrijke appelrassen van goede kwaliteit. We zullen meer aan voorlichting van de consu ment moeten doen. Wanneer we er zeker van zijn dat de James Grieve nog niet geschikt is om voor consumptie verkocht te worden, zal hem dat ver teld moeten worden. Wanneer we onze James Grieve aanbieden, moeten we de zekerheid hebben dat ze goed kan worden. Tot voor enkele jaren was bij de aanvoer op de veilingen de kleur be palend. We vragen ons af of het niet gewenst is, naar dit systeem terug te keren. De handel zal daar bezwaren tegen inbrengen. Bewust een pro dukt aan de markt brengen dat niet geschikt wordt voor consumptie, kunnen we ons echter niet ver- oorolven zoals niemand die de consument iets heeft te bieden, zich dat veroorloven kan. Het is een moeilijk probleem. De oplossing kunnen we ook niet geven, maar dat er aan gewerkt moet wor den staat vast.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 9