r n m .J Zomerweer en zomertijd VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 55e Jaargang No. 2895 Officieel orgaan van de Maatschappij lot bevordering van Land en Tuinbouw rn teeteolt in Zeeland Frankertrtg r>jj abonnement: rerneuzea ONS COMMENTAAR De zomer verloopt naar veler wens. En bij de velen, die het verlangen naar een zomer zoals we tot nog toe mee maken, al lang op het lijstje hadden staan behoren zeker de boer en de tuinder. Het oogstwerk verloopt goed, zonder problemen en extra kosten zoals we die ons in andere •jaren wel moesten getroosten. Bovendien het goede groei seizoen werpt zijn vruchten af en de bruto-opbrengst geeft met individuele verschillen natuqrlijk over het alge meen reden tot tevredenheid. Met het voortduren van het mooie zomerweer schijnt ook jde discussie over de zomertijd weer toe te nemén. Ten minste als we de artikelen in verschillende dag en week- Jbladen over dit onderwerp nagaan kan het verband met deze zomer wel gelegd worden. Hoewel, na 1945 werd er praktisch leder jaar gedurende de zomermaanden in het openbaar met name door de voorstanders van de zomertijd gefiloso feerd over de herinvoering hiervan. Het was dus min of meer een vast zomergebruik geworden, waarop van agrarische zijde tot nog toe weinig gereageerd werd. De reden van de toeneming van het aantal beschouwingen ook van agrarische zjjde is nu evenwel vooral gelegen in het feit dat van overheidswege over de kwestie van de zomertijd advies 1s gevraagd aan de Sociaal Economische Raad. Deze Raad zal alle voor- en nadelen van de invoering van de zomer tijd bestuderen en naar bevind van zaken de regering aan raden, of het bij het huidige tijdsbestel te laten, of weer een zomertijd in te voeren. In de voor-oorlogse jaren is de vraag, of de klok gedu rende de zomermaanden een uur vooruitgezet moest wor den, vaak aanleiding geweest tot emotionele beschouwin gen en inzet van politieke strijd. Er zullen er in de kring van land- en tuinbouw nu niet veel zijn, die hieraan behoefte -hebben. Dit wordt niet veroorzaakt door het ontbreken van be zwaren tegen de zomertijd, want die zijn er nog wel degelijk. De bezwaren, die nu naar voren worden gebracht, belich ten vooral het zakelijke en het psychologische aspect en ze hebben daardoor o.i. alleen maar aan betekenis gewon nen. /^lEZIEN het stadium van de discussie heeft hét mis- schien nog eens zin in het kort bij enkele aspecten stil te staan. Welke bedrijfstak men in agrarische sector ook onder de loupe neemt, akkerbouw, veehouderij, groente- en fruitteelt, steeds zal invoering van de zomertijd méér over werk en méér kosten betekenen. En dit, terwijl land- en tuin bouw met name in de zomermaanden ook nu al in belang rijke mate aan dit euvel lijdt. Het verslechteren van de arbeidssituatie in een bedrijfs tak, die door de aard van de produktie toch al niet makke lijk zit is een psychologisch moeilijk te verteren zaak. Er is nog een ander aspect waardoor land- en tuin bouw in de huidige discussie stevig staan. In vergelijking met de voor-oorlogse situatie loopt onze klok ongeveer 40 minuten voor bij de .normale" Amsterdamse tijd die toen van kracht was. Er is nu dus in voor-oorlogse verhoudin gen gezien al een permanente zomertijd van 40 minuten. Afgezien van het feit dat het gefilosofeer dat wel plaats vindt over de lange zomeravonden van vroeger hierdoor wel aanzienlijk aan betekenis inboet, lijkt in de huidige Situatie een goed compromis bereikt. Waar voor- en tegen standers van de invoering van een nieuwe zomertijd het wel over eens schijnen te zijn, is dat deze kwestie in ■wezen heel Europa aangaat. Een afzonderlijke invoering van de zomertijd, zonder dat ook de andere Europese landen meedoen zal gezien de internationale vervlochtenheid niet mogelijk zijn. Na de Nederlandse discussie zo die Ten gunste van de zomertijd zou uitvallen moet dus een Europees gesprek en overeenstemming volgen. De vraag, die wel naar voren komt is dan: Waarom dit alles? Voor dat ene uur meer, zonder kunstlicht? En voor de notoire langslapers volgt dan het nutteloze advies een uur eerder op te staan. Toch zou o.i. wel eens bekeken mogen worden, of de groepen van de bevolking, die omstreeks half negen be ginnen zomers niet eerder kunnen starten, zonder aan de klok te draaien. Misschien kan dit zonder veel bezwaren en in ieder geval worden dan anderen niet gehinderd Pr. Een van de hoogtepunten van de „Fruitweek" te Goes is zonder twijfel zaterdag 16 sep tember. Dan zal 's middags weer de fraaie stoet van praalwagens, afgewisseld door mu ziek- en showcorpsen, reclame- en personenwagens en met medewerking van de Lande lijke ruiters een parcours van circa 5 km door Goes-zuid worden afgelegd. Goes zal op deze zaterdag voor de 13de maal weer „fruitstad" zijn. Het aantal praalwagens is iets gro ter dan in 1966 en verwacht kan worden dat de kwaliteit der wagens weer zodanig zal zijn dat een groot aantal eerste prijzen kan worden toegekend, 's Avonds zal om 19.30 uur de stoet fraai verlicht hetzelfde parcours rijden. De entreeprijs is ƒ1,50; tribuneplaatsen 1,50 extra. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij het secretariaat van het Fruitcorso, Landbouwhuis te Goes (telefoon 011005010). Verder in dit nummer o.m. Een artikel over de Pachtwet. Voor zowel eigenaars als pachters bij zonder belangrijkpag. 3 Uit de Praktijkpag. 4 Kiemremmingsmiddelen bij aardappelen en over de komende suiker- bietenoogstPag- 5 Voor de fruittelers wordt een fruitbedrijf onder de loupe genomen pag. 6/7 Mechanisatie van de melkwinning en de oogst van snijmais pag. 8/9 Op de K.N.L.C.-pagina een artikel over een goede boekhouding en gegevens over het Borgstellingsfonds voor de Landbouwpag- 11 De maand september op het Zeeuws landbouwbedrijf; een overzicht van de werkzaamheden voor deze maandpag. 12/13 Rapporten, publikaties en jaarverslagenpag. 15/17/19 Bram, deze week opPa9- 19 Markt en PlattelandsjeugdPa9- 20/22

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1