Rapporten, Publikaties en Jaarverslagen 15 NIETTEGENSTAANDE de zomervakantie's is er in de afgelopen twee maanden beslist geen rust pauze geweest in de stroom van jaarverslagen en publikatie's die over het bureau van de redaktie komen. Wel echter was de plaatsruimte om hieraan aandacht te besteden moeilijk te vinden. De ont stane achterstand willen wij dan ook trachten zo spoedig mogelijk in te halen! if In de eerste plaats deze week dan een zojuist verschenen mooi uitgevoerd en geïllustreerd boekwerk van de Uitgeverij Hollandia N.V. te Baarn „Over Paarden en Paardrijden" geschreven door de be kende paardendeskundige Wouter Hob, die bij onze lezers geen nadere introduktie behoeft. Dit boek van zijn hand is niet zozeer bedoeld als vakliteratuur voor de deskundige dan wel meer gericht op de liefhebber van het paard die er wat meer over wil lezen. De behandelde stof beslaat dan ook het bijzonder brede terrein van het vele dat met het paard verband houdt, of dit nu betrekking heeft op de „Grand National" paardenrace in Engeland, de houding van de ruiter, vakantiehouden met paarden, de trekpaardfokkerij dan wel over het afscheid van de harddraver „Quicksilver S". De prijs bedraagt 19,50. if Luxan (N.V. Chemische Pharmaceutische In dustrie Luxan") folder ziektebestrijding in de fuitteelt 1967 folder ziektebestrijding in de landbouw 1967 waarin een overzicht wordt gegeven van de door Luxan in de handel gebrachte bestrijdings middelen ziekten, plagen en onkruiden in land bouw en fruitteelt. Voor belangstellende aan te vragen: Industrieweg 2 te Eist (Geld.). if Bemestingsleer. Uitgave N.V. W. J. Thieme en Cie Zutphen M. Nieuwenhuize en J. K. Voogd 7e druk prijs 3,75. Dit boekje is uitgegeven in de serie de Kern. Het is bestemd voor het lager landbouwonderwijs. Op enkele noodzakelijke veranderingen na, is deze druk gelijk aan de vorige. Er is een nieuwe pagina ingelast over de mestafvoer. if Bodemkunde Uitgave N.V. W. J. Thieme en Cie Zutphen M. Nieuwenhuize en J. K. Voogd 5e druk prijs 3,90. Dit boekje is uitgegeven in de serie De Kern. Het is bestemd voor het lager land- en tuinbouwonderwijs. Het hoofdstuk Grondonderzoek is opnieuw bewerkt en herzien. Behoudens enkele kleine wijzigin gen in de overige tekst is deze druk onveran derd gebleven. if Uitgevers Mij. W. E. Tjeenk Willink Zwolle bijzondere plantenteelt ir. J. Achterstraat en ir. P. R.- Bouman 15e druk bewerkt door ir. P. J. B. Langenhorst, J. E. Wolfert en C. Zijdewind. Verschillende hoofdstukken zijn aangepast aan de huidige stand van zaken. Bouwplan, vruchtopvolging en de teelt van alle belangrijke akkerbouwgewassen zijn in dit boekje, bestemd voor het onderwijs op middel bare landbouwscholen behandeld prijs 11,-. ieenvoudig leerboek voor de bloembollenteelt A. A. Baardse en P. Krabbendam 2e druk 7,75. Bestemd voor scholen en cursussen die een beperkt programma voor bloembollenteelt in hun leerstof hebben opgenomen. Als eerste kennismaking (en niet als vakstudie) worden zeer beknopt enige algemene zaken de bloem bollenteelt betreffende en vijf van de belang rijkste bol- en knolgewassen behandeld. bijzondere dierkunde J. Guittart 3e druk 7,50. De inhoud van deze druk werd aange past door enkele wijzigingen en aanvullingen zoals die over rattenbestrijding en tarwesten- gelgalmug. if Uitgevers Mij. H. Veenman Zonen N.V. te Wageningen. Algemene leer der plantenziekten van landbouwgewassen ir. W. B. L. Verhoe ven 6e druk 7,90. Ir. H. J. de Bruin her zag wederom deze nieuwe druk van dit boekje. Alhoewel in de opzet geen verandering plaats vond, werd de inhoud aangepast aan de vele wijzigingen die de bestrijdingsmiddelensector de laatste jaren laat zien. Het hoofdstuk over de onkruidbestrijding werd geheel herschreven, de belangrijkste ziekten en plagen iets uitvoe riger behandeld. if Uitgevers Mij. C. Misset N.V. Doetinchem. Het paard in de landbouw W. Slob, prijs 9,90. Een geschiedkundige beschouwing van de rol welke het paard in de landbouw tot dusver ver vulde. Slob geeft een overzicht van de samen werking van boer en paard in de loop der eeuwen; en greep daartoe ver terug in het ver leden om het heden te kunnen begrijpen. Daarbij bleek dat het paard eigenlijk nog niet eens zo lang in de landbouw werkzaam is; pas vrij laat vond dit in de beschavingsgeschiedenis plaats. Duidelijk laat schrijver uitkomen hoe zeer de landbouw zich kon gaan ontwikkelen, nadat men van de diensten van het paard het volle profijt kon trekken. Ontwikkeling van de landbouw had tot gevolg een expansie op aller lei gebied: voeding - vervoer - oorlogsvoering - opkomst der adel - ontstaan der steden enz. of met andere woorden: de ontwikkeling, van de. mensheid houdt ten nauwste verband met het geen met behulp van paarden kon worden ge daan. if Jaarverslag P.J.G.N. 1966 Den Haag waarin een overzicht wordt gegeven van de vele akti- viteiten over het afgelopen organisatiejaar. ir Jaarverslag 65/66 Consumenten Contact Orgaan Den Haag. if Verslag werkzaamheden Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de landbouw in Zee land en zijn Kommissies over 1966 waaruit blijkt dat de Raad zich snel heeft aangepast aan de bredere taak door de Minister van Land bouw gegeven. In de inleiding van het verslag wordt er op gewezen dat nu de belangenbehar tiging van het praktijkonderzoek binnen de Raad organisatorisch gestalte heeft gekregen, er geen beletselen meer zijn voor een verdere ontplooiing naar een gelijkwaardige inspraak als de voorlichting. De Borgstellings- en Ont wikkelingsfondsaangelegenheden verkregen voorts de aandacht, welke deze belangrijke zaken verdienen. Als 'n wens voor de toekomst wordt naar voren gebracht dat 'n systematischer programmering van de voorlichting hetgeen veel voorbereidend werk vraagt, plaats vond. Gewezen wordt op een doelmatig gebruik van het nu eenmaal beperkte voorlichtingsperso- neel. Daarom wordt naar wegen gezocht om voor het voorlichtingsprogramma 68/69 hiertoe over te gaan. Aan de verschillende werkzaam heden van de Raad wordt regelmatig in ons blad aandacht besteed door het opnemen van een kort verslag van de vergaderingen van de Raad. if Jaarverslag 1966 Coöperatief Verzekeringsfonds te Leeuwarden. if Jaarverslag 1966 Proefboerderij „De Schelde- monden" te Bruinisse waarin opgenomen vele gegevens over proeven betreffende verschillen de akkerbouwgewassen, rassen, chemische mid delen enz. if Jaarverslag Produktschap Granen, Zaden en Peulvruchten 1966. if Werkmethoden bij de stro-oogst Publikatie I.L.R. te Wageningen prijs 3,50. Tengevolge van de arbeidsschaarste zijn veel bedrijven bij de oogst van granen op de maai- dorsmethode overgegaan, zodat het stro te vel de moet worden geoogst. De oogst van het stro vraagt veel arbeid, zodat naar arbeidsbesparen de methoden is gezocht. Vooral de jaren 1961 1966 gaven in dit opzicht een sterke ontwikke ling te zien. Door middel van arbeidsstudies werden nieuwe werkmethoden op hun waarde voor de praktijk getoetst. De resultaten van dit onderzoek worden in deze publikatie besproken. Na een korte omschrij ving van de bij het onderzoek betrokken werk tuigen worden achtereenvolgens behandeld: de werkmethoden en de hiervoor benodigde stan daardtijden bij het persen, laden en lossen. Bij het persen wordt de capaciteit, behalve door het type pers, voor een zeer belangrijk deel be paald door de hoeveelheid stro per strekkende meter zwad. Worden de stropakken tegelijk met het persen op een slede of op een wagen gesta peld, dan wordt de capaciteit van de pers mede bepaald door de persoon die stapelt. Het laden en lossen van de stropakken in hand werk vraagt veel arbeid. Belangrijke arbeids besparingen kunnen bij het laden worden ver kregen door wagens met een lage laadvloer of een opraaplader te gebruiken. Bij het laden en het lossen kan deze besparing worden bereikt door het gebruik van aanbouwvorken, waar mede stapels of pakketten van 817 stropakken kunnen worden verwerkt. Het laden, transport en lossen kan ook in één bewerking worden uitgevoerd met behulp van een opraapstapelwagen en tot op bepaalde af standen met behulp van twee aanbouwvorken aan één trekker. In het laatste hoofdstuk wordt de arbeidsbe- hoefte voor een vijftiental werkmethoden bij de volledige oogst van het stro weergegeven. Bij opslag op 1000 m afstand van het perceel bleek deze behoefte uiteen te lopen van 2,8 10,6 en bij opslag op het perceel van 1,84,8 mu/ha. if Groepsbeproeving maaidorsers I.L.R. Wa geningen. Publikatie nr. 110 prijs 3,Het gebruik van maaidorsers bij de oogst van land- bouwzaden is de laatste jaren sterk toegenomen. Ze worden zowel gebruikt voor direct van stam en uit het zwad dorsen, als voor het sta tionair dorsen. In de afgelopen jaren zijn reeds enkele typen maaidorsers beproefd, maar door de ieder jaar wisselende oogstomstandigheden werd besloten in 1966 een groepsbeproeving van maaidorsers te laten plaatsvinden, waarbij de machines onder dezelfde omstandigheden kon den werken. De groepsbeproeving werd georganiseerd door het Instituut voor Landbouwtéchniek en Ratio nalisatie en kon door medewerking van de Directie IJsselmeerpolders plaatsvinden op kavels in Oostelijk Flevoland. Aan deze groeps beproeving hebben zes maaidorsers met een werkbreedte van 12 of 14 voet deelgenomen. Bij deze groepsbeproeving is niet alleen de relatie capaciteit/verlies bepaald, maar zijn ook tijdstudies gedaan en is aandacht besteed aan de kwaliteit van het werk, het brandstofver bruik, het geluid, de bediening e.d. De resul taten van deze groepsbeproeving zijn vastge legd in zes I.L.R.-bulletins, n.l.: bulletin 340, BM-Volvo S 950 maaidorser; bulletin 341, Claas Matador Gigant maaidorser; bulletin 342, John Deere 630 maaidorser; bulletin 343, Laverda M 120 maaidorser; bulletin 344, Massey-Fergu- son 510 maaidorser en bulletin 345, New Hol land Clayson M 140 maaidorser. Deze bulletins zijn eveneens opgenomen in deze publikatie. Naast de wijze van beproeven is tevens een hoofdstuk omtrent de „aan de maai dorser te stellen eisen" opgenomen, waarin ter vergemakkelijking van de keuze verschillende delen van de maaidorser in het kort zijn be handeld. Door overschrijving van het betref fende bedrag op giro no. 88.00.18 t.n.v. I.L.R. - Wageningen, onder vermelding no. publikatie kunnen deze besteld worden. if Proefstation voor de Akker- en Weidebouw Wageningen. Voorlopige resultaten onderzoek 1966 stamslabonen op akker bouwbedrijven. P.A.W. mededeling no. 133 ir. P .Riepma 1,50. Onderzoek naar de relatie tussen stikstofbemes ting, zaaitijd en opbrengst. Uit het onderzoek bleek wederom dat de behoefte aan een aan vullende stikstofgift bij de latere zaaisels veel al geringer was dan bij zaai op een normaal ge-' bruikelijk tijdstip in de meimaand en de eerste week van juni. Bij zaai op een normaal tijdstip (laatste week mei en eerste week juni) zou de stamslaboon in 1966 40-60 kg meer stikstof be hoeven dan zomergerst die op hetzelfde perceel zou zijn verbouwd. Een bevestiging van reeds eerder verkregen resultaten. De combinatie van een nauwe rijenafstand a 20 cm en een hoog plantgetal a 35 planten per m- deed het, vooral bij laat zaaien, in 1966 uit stekend. Het is thans nog niet mogelijk bonen die op 20 cm zijn gezaaid met de thans gebrui kelijke plukmachine te oogsten. Voor de vraag of constructie van een nieuwe machine econo misch verantwoord is, is allereerst een goede maat voor de opbrengstwinst bij 20 cm t.o.v. die bij ruimere rijenafstand nodig, wat voort gezet onderzoek vereist. In 1966 bedroeg deze winst bij vroeg en laat zaaien 2 a 3 ton peul per ha. Het onkruidbestrijdingsmiddel Ivorin vol deed op zand en klei, in alle opzichten goed. Aresin en H 2839 bestreden op klei het onkruid goed, op zand viel echter de nawerking wat tegen. Op kléi werd echter de laagste opbrengst bij Aresin aangetroffen. Hoewel voorts op klei bij de middelen Ivorin (2% kg) en H 2839 op 't oog enige gewasschade werd waargenomen, kwam dit in de opbrengst niet tot uiting. SL 25025 een nieuw produkt, gaf de indruk tot goede resultaten in staat te zijn. Het lijkt echter geen verbetering t.o.v. Ivosin. Amibenester, dat kamille goed bestreed en Trixabon stelden teleur. BV 201, PC 6313 en Ramrod zouden nog eens beproefd kunnen worden. Aan de bestrij ding van de bonevlieg werd gezien de ervarin gen in 1966, veel aandacht besteed. Verschil lende middelen gaven bij zaai van de bonen zo spoedig mogelijk na het verwijderen van de spinazie, duidelijk betere resultaten dan het thans veelal gebruikte middel op basis van TMTD Aldrin, waartegen in verschillende gevallen de bonevlieg resistent is gebleken. Deze betere resultaten uitten zich in een hoger plantgetal per m- en een duidelijk betere op brengst. if Rondom de vruchtopvolging, een samenvatting van de P.A.W.-rapporten 112 en 229. Vrucht opvolging, bouwplan, organische stof. Ir. W. G. M. van den Brand, prijs 1,50. De laatste jaren neemt op veel landbouwbedrijven in Nederland het aantal verbouwde gewassen duidelijk af. Het diverse keren achtereen telen van granen op steeds hetzelfde perceel komt dan ook reeds vrij veel voor. Men past hier dus geen goede vruchtopvolging toe. Over allerlei aspecten rondom de vruchtopvolging is thans bij het Proefstation voor de Akker- en Weidebouw te Wageningen een publikatie verschenen, ont leend aan twee uitvoerige literatuurstudies over vruchtopvolging bouwplan organische stof. Onderwerpen die in de publikatie bespro ken worden zijn o.a.: effect van organische be mesting (stalmest, groenbemesting, compost, stro) op de bodemvruchtbaarheid en planten ziekten, vruchtopvolging in verband met ziek ten (w.o. voetziekten in granen) en plagen (w.o. aaltjes), eenzijdige graanteelt, braak, vruchtop volging en onkruiden, wisselbouw, voorvrucht- waarde van landbouwgewassen. (Zie verdei pag. 17)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 15