Provinciale varkens- en schapententoonstelling te Goes De verzorging van graskalveren Gevaar massale maagdarmwormbesmettingen bij rundvee thans groter dan ooit Bijprodukten suikerbereiding lijst van veevoeders 9 Op vrijdag 1 september a.s. organiseren de Pro vinciale Stamboeken van varkens en schapen hun jaarlijkse tentoonstelling op de Grote Markt te Goes, waarvan het aanvangstijdstip is gesteld op 10.00 uur 's morgens. In totaal zullen op deze dag van 78 inzenders 465 dieren, waarvan 13 zeugen met biggen, de grote Markt in Goes bevolken. Een aantal dat in verge lijking met voorgaande jaren iets verminderd is, maar dat niettemin een goed beeld zal geven van hetgeen de Zeeuwse fokkers van varkens en scha pen de laatste jaren tot stand hebben gebracht. De inzending schapen vormt met 255 dieren de meerderheid in getal. Een interessante afsluiting van de individuele beoordelingen bij de schapen zullen in de middaguren de keuringen vormen van kampioenschappen, fok- en bedrijfskollekties. Vooral de rubrieken fok- en bedrijfskollekties zijn met 20 deelnemende kollekties goed bezet. Het aantal ingeschreven varkens, behorend tot het ras Nederlands Landvarken, bedraagt voor deze centrale fokkerijmeting 210 stuks. Voor de bedrijfs groepen-keuringen zijn 18 kollekties aangegeven, die een beeld zullen geven van het kwaliteitsniveau op de individuele bedrijven. De dekberen, voor zover met een IA, IB en IC prijs bekroond, zullen in de middaguren worden gedemonstreerd, terwijl tevens een kampioen en reserve-kampioen zal wor den aangewezen. Voor belanghebbenden en geïnteresseerden biedt deze centrale kleinveetentoonstelling een goede gelegenheid kennis te nemen van de huidige fok- richting en de ontwikkeling van het kwaliteits niveau. Een interessant onderdeel van deze tentoon stelling zal overigens de in te richten stand vormen, waarin geslachte varkens ingedeeld naar kwaliteit, worden gedemonstreerd. Tevens zal er gelegenheid, zijn in deze stand deel te nemen aan een classifi catiewedstrijd, waarbij tevens het gewicht van de geslachte varkens moet worden geschat. Als plaats van uitwisseling voor fokmateriaal is een tentoonstelling als deze één van de meest ge schikte. De beste dieren uit het gebied worden im mers bijeen gebracht, waarvan de resultaten ten aanzien van gebruiks- en slachtwaarde, met ver melding van de afstamming uitvoerig in de catalo gus zijn aangegeven. Merck. Sharp Dohme Nederland N.V. te Haarlem, die aktief is op het terrein van de parasietenbestrijding (Thi- benzole en Bovizole) schrijft ons het volgende over de maagdarmwormbestrijding. Aktueel, gezien de uitzonder lijke weersomstandigheden in dit weideseizoen. Er zijn in dit weideseizoen vele dierenartsen en veehouders geweest die meenden dat er geen nood zaak tot het adviseren of geven van preventieve wormbehandelingen binnen de bekende schema's bestond. Immers, zo redeneerden zij, het weer is tot dusverre uitzonderlijk zonnig en droog geweest en wij weten dat deze omstandigheden de verspreiding van maagdarmwormlarven in het gras sterk tegen gaan. Voorts heeft dit ertoe bijgedragen dat zichtbare ziekteverschijnselen (voor zover zij in dit jaar getijde ooit aan het daglicht treden!) praktisch zijn uitgebleven. Dit is echter geen reden om de maag darmwormen voor dit jaar maar verder te ver geten! In het begin van deze maand is er n.l. na een lange droogteperiode weer regen gevallen, waarbij de temperatuur in de hogere regionen is gebleven. De maagdarmwormeieren nu, die met de mest op het land zijn terechtgekomen, zijn beslist allemaal uitgekomen, want de mestflatten vormden een ideale broedstoof. Onder invloed van de regen gaan de harde korsten verweken en dan kunnen de lar ven inmiddels uitgegroeid tot het derde, z.g. be smettelijke stadium eindelijk hun „gevangenis" verlaten. Er mag dan ook verondersteld worden dat de weide op zéér veel Nederlandse bedrijven op dit moment boordevol zit met deze gevaarlijke larven, vooral op die percelen waar geen winning van hooi of kuilgras heeft plaatsgevonden sinds de laatste beweiding door rundvee. Blijkens onze ervaring ligt onder deze omstandigheden een massale uit braak van maagdarmwormklachten althans een sterke verslechtering van het probleem in de lijn der verwachtingen. Wij willen u er derhalve op wijzen dat op die bedrijven «welke regelmatig met maagdarmwormen te kampen hebben het strategische moment voor behandelen NU is aangebroken vooral waar geen voorgaande preventieve behandelingen van de be kende schema's zijn uitgevoerd! Het is raadzaam om onverwijld bij uw dierenarts, mengvoederhan- del of coöperatie naar een doeltreffend wormmid del te vragen en dit binnen de kortste tijd aan al uw jongvee toe te dienen. OPLEIDINGSCURSUS VOOR MELK- EN ZUIVELHANDELAREN Bij voldoende deelname zal in september te Goes en Axel weer een vakcursus beginnen voor opleiding tot het diploma melk- en/of zuivelhande laar. Deze cursus duurt ongeveer 8 maanden. Het eindexamen zal in april/mei 1968 worden afge nomen. Zowel voor winkelverkoop als bezorging aan huis van melk- en melkprodukten (melkhande laar) alsmede voor de handel in zuivelprodukten (zuivelhandelaar) is het vakdiploma volgens het „Vestigingsbesluit Levensmiddelenbedrijven 1961" een vereiste. Om het verloop in deze branche op te vangen is aanmelding van nieuwe cursisten die het vakdiploma kunnen behalen gewenst. Op deze cursus wordt gebruik gemaakt van de moderne door de Stichting Vakopleiding beschik baar gestelde onderwijsmiddelen, met name ook voor het vak „verkoopkunde". U kunt zich zo spoedig mogelijk opgeven waarna u een officieel aanmeldingsformulier ter invulling en ondertekening wordt toegezonden. De kontaktavonden voor nadere toelichting en registratie van de cursisten worden georganiseerd op maandag 11 sept, in de Rijks Middelbare Land bouwschool, Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes; en dinsdag 12 sept, in de Landbouwhuishoudschool, Szydlowskiplein 5 te Axel. Beide avonden aanvang half acht. Aanmeldingen te richten aan: Zeeuwse Melkfe- deratie, Londense Kaai 27 te Middelburg; Bedrijfs- schap Melk, Oude Vlissingseweg 2 te Middelburg, of rechtstreeks aan: Ir. W. L. Harmsen, gewestelijk direkteur van het Vakonderwijs voor de Melk- en Zuiveldetailhandel in Zeeland, Westsingel 58 te Goes. ADVIES LEVERBOTBESTRIJDING De werkgroep Leverbotonderzoek van de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek T. N. O. deelt ons mede dat uit onderzoekingen van de laatste jaren is komen vast te staan dat een milde winter de leverbot een kans geeft om in een jong ontwikkelings stadium te overwinteren. Tijdens een zacht en vochtig voorjaar zet de ontwikkeling dan snel door, zodat op een vroege besmetting van de schapen en eventueel de runderen gerekend kan worden. Door deze vroege besmetting kunnen reeds moeilijkheden verwacht worden door leverbotziekte vanaf juli. Om deze redenen wordt geadviseerd bij schapen een behandeling in te stellen tussen half juli en half augustus. De runderen op ernstig besmette bedrijven komen vanaf eind augustus in aanmerking voor een behandeling. Bij schapen dient de behandeling om de 46 weken te worden herhaald. Voor inlichtingen om trent het te gebruiken geneesmiddel wende men zich tot zijn dierenarts. Veel kalveren die in de winter of voorjaar geboren zijn, lopen op een klein perceel dicht bij de boer derij; dit in verband met het voeren van melkprodukten en krachtvoer. In het najaar valt de ontwikke ling van de op deze wijze gehouden kalveren veelal tegen of laat de conditie te wensen over. Ook komt het vaak voor dat deze dieren hoesten en een ruw of dor haarkleed hebben. Veelal hebben deze kalveren een meer of minder ernstige infektie opgedaan van maagdarm- of longwormen. De kalverweide Lopen de kalveren de gehele zomer op hetzelfde weidje, dan is daar de grasgroei onvoldoende. Het gras is dan van minderwaardige kwaliteit en on smakelijk. De opname van dit gras is slecht en bijgevolg is dan meer krachtvoer of melk nodig om een voldoende groei te waarborgen. De besmet ting met maag/darm- en longwormen kan zeer ernstige vormen aannemen. Bij regelmatig omweiden doen de kalveren het veel beter. De kalveren kunnen dan steeds over vers gras beschikken en nemen hiervan meer op. Ook is dan de kans op worminfektie kleiner. Nog beter is de jonge dieren steeds op percelen, die vooraf gemaaid zijn, te weiden. Het gras is dan steeds van goede kwaliteit. De mogelijkheid van een wormaantasting is klein. Een lichte besmetting vindt wel plaats; deze is echter tot op zekere hoog te toe te juichen, aangezien hierdoor afweerstoffen in het lichaam van het kalf worden opgebouwd. In de praktijk zijn deze methoden niet altijd goed uitvoerbaar. Vooral zal het dikwijls als een bezwaar worden beschouwd om de kalveren ver der van huis te weiden als daar goed nagras be schikbaar is. Toch valt dit wel mee, daar de betere groei en conditie van de kalveren het bijvoeren van melk of melkprodukten overbodig maakt en veelal met alleen kalverbrokjes kan worden vol staan. Het is het overwegen waard of het mogelijk is het weiden van de kalveren te verbeteren. Extra aandacht in de nazomer In de nazomer dient men extra zorg aan de kal veren te besteden. Welk systeem van beweiding ook toegepast wordt, de kwaliteit van het gras gaat in deze tijd van het jaar achteruit. De voederop- name vermindert dus sterk. Bovendien nemen de besmettingskansen in het vochtige gras sterk toe. Na half augustus is een ruimere krachtvoergift nodzakelijk; in de meeste gevallen is één kg kalver brokjes voldoende. Het voeren kan het beste ge beuren in een voerbak van voldoende lengte, an ders verdringen de oudere kalveren de jongeren, die dan te weinig krachtvoer krijgen. Is de con ditie van de kalveren slechts matig dan wijst dit op een te grote infektie met wormen. In dat geval beschikt de dierenarts over doeltreffende genees middelen, die deze schadelijke parasieten goed be strijden. Hierbij geen afwachtende houding aan nemen, maar bij onvoldoende groei en conditie direkt de dierenarts raadplegen. Als in september het drogestof-gehalte van het gras tengevolge van het regenachtige weer daalt, is het nodig dat de kalveren naast het krachtvoer ook hooi kunnen eten. Een overdekte ruif kan nat regenen en vertrappen voorkomen. Wacht echter niet te ltfhg met opstallen. Is een behandeling tegen worminfekties door de dierenarts nodig, dan is direkt opstallen noodzakelijk. F. A. VAN GILST. R. V. V. D. Uit de praktijk is gebleken, dat er behoefte aan bestaat de bijprodukten van de suikerbereiding scherper van elkaar te kunnen onderscheiden dan met de tegenwoordige eisen in de Lijst van Vee voeders mogelijk is. Het kwam n.l. voor dat deze bijprodukten dus danig waren samengesteld, dat zij met twee ver schillende benamingen konden worden aangeduid waardoor gemakkelijk misverstanden konden ont staan. Daarom heeft de Commissie van Deskundigen na overleg met belanghebbenden besloten de eisen m.i.v. 15 augustus 1967 te wijzigen, zodat deze moei lijkheden zoveel mogelijk uit de weg werden ge ruimd. De wijzigingen luiden als volgt: 1. Aan de eisen voor gedroogde pulp wordt toe gevoegd: „Gehalte aan suiker, berekend als sa- 2. 3. charose, ten hoogste 15 in de droge stof'. In de omschrijving van gedroogde pulp vervalt de zinsnede „al dan niet vermengd met melasse". De omschrijving en de eisen voor gedroogde sui- ker-mengpulp worden: „Gedroogde suiker- mengpulp is het produkt, verkregen door het mengen van gedroogde biet met gedroogde pulp, ongeacht of deze menging vóór of na het drogen is geschied, of door het bij matige temperatuur drogen van de resten van de suikerbiet, ont staan na gedeeltelijke diffusie. Gehalte aan vocht ten hoogste 13 gehalte aan as ten hoogste 7 in de droge stof; gehalte aan suiker, berekend als sacharose, tenminste 15 in de droge stof en ten hoogste 25 in de droge stof.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 9