Economisch en organisatorisch denken ook voor de loonwerker Snelle groei pluimveebedrjjf J. van Eenenaam te Yerseke 7 Een welverdiende felicitatie van ir. De Wit voor één der geslaagden. Van een oudere loonwerker hoorde ik vijftien jaar geleden de volgende wijze economische opmerking: „Een nieuw aan te schaffen machine moet in het eer ste jaar zoveel aan bruto-opbrengsten opleveren als de aanschaffingswaarde bedraagt. Is dit vooraf niet te verwachten", zo vervolgde hij, „dan is de aanschaf meestal niet verantwoord, tenzij het een machine is met een lange levensduur zoals bijvoorbeeld (in het verleden) de dorsmachine of de stationaire stro-pers". Ik kon mij toen vijftien jaar geleden dus goed met dit gezegde verenigen. De aanschaf van grote oogstmachines was toen nog niet aan de orde. WAT IS ER ECHTER VEEL VERANDERD Een ieder die bij het loon- en landbouwbedrijf be trokken is, weet wat motorisatie en mechanisatie voor de landbouw hebben betekend, namelijk een totale verandering van de te verrichten werkzaamheden. De technische ontwikkeling staat evenwel niet stil en steeds verschijnen er nog nieuwere en nog grotere trekkers, machines en werktuigen op de markt. Hoe wel deze ontwikkeling uitermate boeit, gaat ze toch vergezelt van o.a. de vraag: wat kost de grotere machine meer vergeleken bij zijn kleinere voorganger; hetzij per jaar, per ha of per uur Voor de naar oppervlakte kleinere tot middelgrote landbouwbedrijven is de tijd voorbij dat deze grote oogstmachines nog alleen voor het eigen bedrijf met voordeel aangeschaft konden worden. Een ieder die het landbouwbedrijf van nabij kent, kan dit op zijn vingertoppen uitrekenen. HET LOONBEDRIJF IN DE BRANDING Voor een loonbedrijf ligt dit anders, mits... er maar aan diverse voorwaarden kan voldaan worden. Deze voorwaarden reiken veel verder dan alleen een tech nische knobbel en liggen vooral ook in het bedrijfs economische en -organisatorische vlak. Het is waardeze woorden klinken nogal „duur" en ze worden door veel landbouwers en niet minder door loonwerkers soms als volkomen theoretisch be titeld en daarmee niet toepasselijk geacht voor een praktische ondernemer. Zo hoorde ik eens een loon werker zeggen dat economie voor hem niets te bete kenen heeft. Hij motiveerde dat als volgt: „Als het maar geld oplevert; opzet en organisatie zijn dingen die elk voor zich moet bekijken". Hebben wij als kind op de lagere school ook niet zo geredeneerd „Wat tellen, wat rekenen, wat schrijvenakkoord, maar waarom al dat andere Voor een benadering van een juiste bedrijfsopzet en -organisatie en voor een berekening van kosten en opbrengsten is een zekere theoretische kennis toch wel een eerste vereiste. Dit alleen door eigen ervaring aanleren duurt te lang en gaat gepaard met schade en misschien schande. De technische ontwikkelingen gaan tegenwoordig veel vlugger dan vroeger. Een goede ondernemer tracht de financiële consequenties ervan te beheersen. Neemt hij genoegen met alleen maar een vingertoppen economie, dan blijven soms zwakke plekken in het bedrijf vaak onondekt. Een loonbedrijf is thans een zeer kapitaals-intensief bedrijf, dat met de hoge lonen voor zeer hoge jaarlijk se verplichtingen en kosten staat. Alleen door ver antwoorde investeringen, een juiste financiering, een goede bedrijfsopzet en bedrijfsvoering (hoog percen tage effectieve uren) zal het, naast goede vak- en men senkennis, mogelijk zijn om voor de toekomst het hoofd zo goed mogelijk en zo hoog mogelijk boven water te houden. Enig theoretisch inzicht is hiervoor onmisbaar, het fungeert als een rail, waarlangs men op een verant woorde wijze kan denken en handelen. CURSUS BEDRIJFSLEER VOOR HET LOONBEDRIJF Sinds enkele jaren is het mogelijk hiervoor een cur sus te volgen, zelfs in de eigen streek. Tijdens de afge lopen winter is er in Zeeuwsch-Vlaanderen een derge lijke cursus gehouden. Van de 18 deelnemers liepen een 14-tal met goed gevolg de cursus af. Wij willen graag de lijst van geslaagden aan de openbaarheid prijsgeven. Zij hebben het verdiend In alfabetische volgorde zijn het de heren P. P. F. M. Baert, Koewacht J. M. Bliek, Biervliet M. J. Bliek, Biervliet A. Brasser, Zuidzande Alf. Fassaert, Boschkapelle Joh. de Feijter, Schoondijke M. Francke, Cadzand J. C. de Pooter, Axel J. Ramondt, Sas van Gent J. C. v. d. Sluis, Retranchement J. Strooband, St. Jansteen B. F. Strooband, St. Jansteen C. J. Verhulst, Axel E. P. de Waal, Dorpsstraat, Ossenisse De gemiddelde leeftijd van deze geslaagden was 37 jaar, met verschillende rond de veertig en vijftig jaar Wat dacht U dat de reactie van de geslaagden was „Nu zijn we er Neen, hun antwoord was Hadden we maar wat meer geleerd, dan hadden we nóg meer. van het behandelde opgestoken". Vraagt U het hun zelf maar WAT IS ER ALZO OP DIE CURSUS BEHANDELD Iets over bedrijfsorganisatie, bijvoorbeeld het vóór en het tegen van bepaalde ondernemersvor- men. De financiering met eigen en geleend geld. Berekening omtrent de kosten met een toespitsing op de kostenverdeling en kostprijs. Berekeningsvormen bij de aanschaf of vervanging van machines. Het leren lezen van een boekhouding. Enige begrippen van rechts- en wetskennis. Enig inzicht in de sociale wetgeving. Wat een stof, wat een woorden. Zeer zeker. En toch ballast Weinig Want wil men enig doorzicht in het eigen bedrijf, mee kunnen praten over de eigen boekhouding en financiering, gepubliceerde artikelen kunnen lezen en begrij pen, het aanhoren van lezingen kunnen volgen, dan zal enige kennis van al deze onderwerpen nood zakelijk zijn om nu en straks mee te kunnen blijven doen en mee te kunnen blijven praten. Ook in het komende winterseizoen kan een derge lijke cursus worden gegeven. Voor inlichtingen hier over kunt U terecht bij de Boval of bij de R. L. V. D. Het volgen van een dergelijke cursus verrijkt Uw inzicht, verruimt Uw blik en verstevigt zo mogelijk Uw bedrijf. Het is welbestede wintertijd De bedrijfsdeskundige voor de akkerbouwbedrijven. R. L. V. D. - Axel, J. SCHEELE. MA het oesterrampjaar 1963 is er in Yerseke veel veranderd. Hoewel er in en om de havens nog steeds een grote activiteit heerst, zijn de belangen van vele Yersekenaren niet meer in de eerste plaats op het water gericht. Ten ge volge van het oesterrampjaar 1963 met in het vooruitzicht de komende Delta-werken, werden vele oestertelers zich er van bewust, dat het weinig zinvol zou zijn aan een nieuwe oesteropzet te be- ginnen. Het rampjaar ligt inmiddels vier jaar achter ons en wij mogen stellen dat Yerseke thans èen ander gezicht heeft gekregen. In vele van de nieuwe gebouwen in en om Yerseke wordt pluim vee gehouden. De pluimveehouderij in Yerseke is zeer modern opgezet, met éénheden die onder normale omstandigheden een goed arbeidsinkomen verzekeren. Hoewel er in Yerseke vele goede moderne pluim veebedrijven zijn, neemt het legbedrijf van de heer Van Eenenaam een aparte plaats in. Dit voor Zeiand grootste legbedrijf heeft zijn aparte plaats te danken aan twee specifieke facetten, die men niet vaak in combinatie aantreft. Deze zijn: a. de afzet van eieren is geheel in eigen hand; b. de opfok van de hennen heeft op het eigen be drijf plaats. IYAT de heer Van Eenenaam veel vertrouwen in deze bedrijfstak heeft, mogen wij opma ken uit de geleidelijke groei van het bedrijf. In 1964 kwam het eerste hok voor 4500 legkippen gereed. In 1965 volgde het tweede hok, dat echter met het eerste d.m.v. een eieropslagplaats en sor- V Overzicht van het pluimveebedrijf van de heer J. van Eenenaam. teerinrichting één eenheid vormt. Zowel het eer ste als het tweede hok hebben een afmeting van 50 x 14 m. Beide hokken zijn thans gemoderni seerd, waardoor per stal 6000 legkippen gehouden kunnen worden. Totaal dus 12.000 legkippen. Door de bouw van een opfokstal, die zojuist is gereed gekomen, mag het bedrijf als voltooid worden beschouwd. Deze moderne donkerstal heeft een afmeting van 70 x 14 m, waarin 8000 hennen kunnen worden opgefokt. Zowel de verlichting/ ventilatie, als de daglengte kan men volledig zelf regelen, terwijl de draaisnelheid van de ventila toren automatisch op de staltemperatuur reageert. Dit systeem heeft voor het verkrijgen van goede hennen grote voordelen. WANNEER wij nog eens terugkeren naar de leghokken dan zien wij, dat de eieren van uit de legnesten op een transportband in de ver- zamelruimte komen; in deze ruimte worden de eieren gesorteerd/geschouwd en verpakt, om ver volgens aan de detailhandel te worden afgeleverd. Deze vorm van afzet is mogelijk omdat de heer Van Eenenaam in het bezit is van een erkenning voor groothandelaar in eieren. Deze wijze van eierafzet geeft vele voordelen, waarvan wel het belangrijkste is, dat de consu ment een prima vers ei kan aankopen, waardoor de consumptie van eieren wordt gestimuleerd. De kwaliteit van de eieren, die veelal via lange aanvoerwegen de consument bereiken is niet altijd een stimulans voor hogere consumptie. Wij mogen dan ook stfellen dat door deze vorm van afzet de consument ten zeerste is gediend. De heer Van Eenenaam heeft twee zoons op het bedrijf werkzaam, waarvan de één de kippen ver zorgt en de ander speciaal met de eierhandel is belast. Het is waarschijnlijk dat het door deze uitbreiding noodzakelijk zal zijn een arbeidskracht aan te trekken. Wij wensen de heer Van Eenenaam met deze nieuwe bedrijfsvorm veel succes. F. EDZERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 7