UWKL ANKEN TUINBO Moeten de teelten Weeg niet worden uitgebreid te sekuur 4 De THOOLSE glastuinders hebben in „Groen ten en Fruit" kunnen lezen, dat het wel raadzaam wordt geacht om niet te star de teelten te beper ken tot sla, tomaten en/of komkommers. Als reden wordt aangegeven dat er anders te veel kans be staat tot overproduktie. Logisch, als men zo eens nagaat hoeveel staand glas er in de afgelopen vijf jaar is bijgeekomen. Dan moeten de afzetmogelijkheden wel prima in orde zijn om de steeds groter wordende produk- tie te kunnen plaatsen. Er wordt in overweging gegeven om naast sla en tomaten een verantwoord gedeelte van de kas te. betelen met snijbonen, meloenen of aardbeien. Het is nooit verkeerd geweest om niet alles op één kaart te zetten, want daarvoor is ons vak te wisselvallig in zijn afzetkansen en prijzen. Vooral pas beginnende tuinders kunnen de eerste jaren geen slecht jaar verdragen, vanwege hun grote investeringen met vreemd kapitaal. Ook in verband met meer werkspreiding heeft het zijn nut dat men zich niet beperkt tot alleen de teelt van sla en tomaten. Door de voorlichtingsdienst is er steeds op ge wezen dat de telers van hun warenhuis geen groentenwinkel dienen te maken met van alles een beetje te telen. Inderdaad mag en moet hier voor gewaarschuwd worden, want hoe groter eenheid men ergens van heeft, hoe lager de kostprijs zal zijn.Dit geldt temeer wanneer men van vreemd personeel, zoals grote tuinders met 4000 tot 8000 m'J glas, gebruik moet maken. De overgrote meerderheid van de Thoolse glas- tuinders bestaat echter uit éénmansbedrijven, waar soms de gezinsleden wat in meehelpen. Hierin is het van groot belang dat de beschikbare werk uren zo gelijkmatig mogelijk worden verdeeld, over het gehele jaar. Na de voor Nederlandse begrippen lange en droge warmteperiode is ook in WALCHEREN veel regen gevallen. Voor onze veldvruchten was de vele regen niet zo erg welkom. Voor vele groen- tensoorten in de open grond echter was en is het ideaal weer. De groentenprijzen zijn navenant het weer. Een lange periode met te lage prijzen, vooral voor bonen, lijkt onderbroken door een flink opgaande lijn. De Princessen zijn flink aangetrokken, de bloemkool duur, de sla oplopend. Helaas vallen hoge- prijzen zelden samen met hoge opbrengsten. Voor de glastuinbouw geldt het zelfde. De tomaten, en de komkommers zelfs in meerdere mate, zijn flink in prijs aangetrokken. Ook met verminderde aanvoer. Ook in Walcheren kunnen we de pruimenoogst als mislukt beschouwen. De hoge prijzen die °P de veiling betaald worden, zijn maar een druppel op een hete steen. De peren zijn duur en ook de goede appels zijn goed in prijs. Wat we al eens enkele jaren terug betoogd heb ben willen we hier nog eens op attenderen, n.l. dat vele telers zo uiterst nauwkeurig wegen. Be kend is het voorbeeld van de kisten voor de j V DE WEEK Wat zijn en worden er veel winterbloemkoolplan- ten uitgezet in onze provincie op het ogenblik. De gunstige teeltresultaten van dit seizoen missen hun uitwerking niet. Reeds eerder hebben we in deze rubriek gewezen op de eisen die de teelt stelt. De ervaring heeft geleerd, dat er een goede markt is voor dit produkt, maar dan moet het van goede kwa liteit zijn en die kwaliteit wordt in sterke mate be- invloed door de zorgen die men er aan besteedt in de oogsttijd. Dat wil zeggen, dat men een areaal moet hebben, dat is afgestemd op het werk dat men er aan doen kan. Wanneer we horen dat een land bouwer besluit om één of meerdere hectaren met winterbloemkool te zetten, dan kan dat eigenlijk alleen maar tot een mislukking leiden. Het is nu eenmaal geen produkt om in het groot te telen, zeker niet als men er geen ervaring mee heeft. Dat wil echter niet zeggen, dat we het geen zeer geschikte teelt vinden voor het kleinere tuinbouw bedrijf. We mogen echter niet vergeten dat het een teelt is met risico's. Niet alleen de vorst in de win ter speelt een grote rol bij het teeltresultaat, maar ook overtollig water is funest en de laatste jaren hebben velen moeten ervaren dat vogels en met name houtduiven grote schade kunnen aanrichten. Wanneer de teelt mislukt, kost dat uiteraard wel geld, maar het grote voordeel is, dat men het vol gend voorjaar de grond weer voor een andere teelt kan benutten, zodat men niet het gehele jaar zonder oogst is en daarom is de winterbloemkoolteelt voor Als men dan alléén maar sla en tomaten teelt, is het niet zó verwonderlijk, dat er gedurig te grote arbeidstoppen voorkomen. In een goed ge leid glasbedrijf zal er zeker gestreefd moeten wor den om vier verschillende produkten te telen, ook mede in verband met het mindere risico. Iedere teler zal voor zichzelf moeten uitmaken welke teelten hem het meest passen, waarbij de grond soort en zeker de afzetveiling een grote rol zal spelen. Zo hier en daar vindt men nog glastuinders, die naast hun staandglas ook nog steeds hun plat- glas in produktie hebben. Zij willen van hun platglas nog steeds geen afstand doen, omdat er hierdoor in hun bedrijf méér werkspreiding aan wezig is. Het is dikwijls wel een passen en meten, maar meestal hebben die tuinders een meer ge lijkmatige werkverdeling. Zeker dit jaar komen de platglastelers met hun teelten van vroege wor telen, bonen en meloenen goed uit de bus. Vooral de meloenen worden dit jaar voor een goede prijs afgezet, wat misschien wel zijn oorzaak vindt, dat er weinig en zéér duur zomerfruit is, zoals prui men enz. Hier en daar is een proef genomen met het nieuwe meloenenras „Rica", die om zijn fijne smaak zo geroemd wordt. Door de telers wordt hij echter nog niet onverdeeld gunstig beoordeeld. Door zijn vele ranken geeft hij extra snoeiwerk en het ziet er niet naar uit dat de aloude net- meloen hierdoor verdrongen zal worden. In ieder geval zullen de glastuinders eens ernstig moeten nadenken om hun kwetsbaar bedrijf zó veilig mogelijk te stellen, om tot zo goed mogelijk resul taat te komen. Het zal zeker zijn nut hebben om dit bij gelegenheid eens met de voorlichtings dienst èn bedrijfsgenoten grondig door te nemen. groenteaanvoer, waar met een krijtje het gewicht van elke kist op staat. Op zichzelf niet verkeerd, maar houdt er dan wel rekening mee dat de kopers die partijen goed controleren We waren bij enkele van onze grootste tomaten- kwekers en schaamden ons dat er zó precies ge wogen werd, dat men soms een grote tomaat in ruilde voor een kleinere. Nu drogen tomaten min der uit dan groenten. Maar als de tomaten duur zijn gooi er darj ééntje extra bij. Vóór ze bij het publiek zijn is er zoveel krimp dat de groente boer er geen 12 pond uit kan wegen. Zijn ze goedkoop dan telt het niet. Opmerkelijk is bij de kwekers dat een duur produkt „met een schaartje geknipt" gewogen wordt. Vergeet niet: de handel doet het ook Ook voor het harde fruit geldt hetzelfde. Nu we, vooral bij de zusterveilingen, voor de grote oogst staan, raden we de kwekers aan: Zorg goed voor 't gewicht; 't wordt betaald. Gooi een paar appels of peren meer in de kist. We hebben vrij goede contacten met de groot handel en wist U dat de beroemde Egyptische uien in baaltjes van 25 kg verkocht worden? Natuurlijk weet u datMaar u weet niet dat de velen toch een teelt waarmede ze het kunnen wagen. Een zaak waarvan we met voldoening kennis hebben genomen in de afgelopen periode is het be sluit van de veilingen van midden-Zeeland en Ter- neuzen om hun industrie-appelen gecombineerd aan te bieden en bovendien op zodanige tijdstip pen, dat er voldoende aanbod is wanneer er wordt geveild. Met ingang van de vorige week worden de industrie-appelen van deze vijf veilingen (Krabben- rijke, Kapelle, Goes, Middelburg en Terneuzen) ver kocht op dinsdagmiddag om 1 uur in Goes en op vrijdagmiddag om 1 uur in Kapelle. Tot nu toe werden er bij al deze veilingen dage^ lijks industrie-appelen verkocht en dat kwam de prijsvorming niet ten goede. Vooral wanneer er vraag is voor export en dat wordt dit seizoen verwacht is de omvang van het aanbod van grote betekenis. Door de thans gevolgde wijze van verkoop, wordt het mogelijk dat voor alle industrie-appelen in Zee land een gelijke en de hoogst mogelijke prijs wordt gemaakt. Bovendien hebben de veilingen aan deze verkoop een ophoudprijssysteem gekoppeld,, dat ook gunstige resultaten kan geven. Er worden thans geen appelen meer verkocht voor minder dan de prijs die bij de laatste veiling voor industrie-appelen werd betaald. Voorheen kon het herhaaldelijk voorkomen dat bepaalde rassen en kwaliteiten op de bloc en zeker bij individuele aanvoer, minder opbrachten dan de industrie-appelen. Dat kan nu niet meer. AJ met al een maatregel die goede resultaten kan CENTRALE VERKOOP INDUSTRIE-APPELEN De Zeeuwse fruitveilingen hebben in overleg met de betrokken handelaren besloten te komen tot een concentratie van de verkoop van industrie appelen. Met ingang van deze week worden kroet en valappelen en doordraai fruit voor de industrie gedurende twee keer per week centraal aangebo den en wel op dinsdagmiddag om 1 uur in Goes en op vrijdagmiddag om 1 uur in Kapelle-Bieze- linge. Dan wordt verkocht het totale aanbod van de veilingen Middelburg, Goes, Kapelle, Krabben- dijke en Terneuzen. De handel krijgt de gelegenheid om het gehele aanbod ineens af te nemen, terwijl er afhankelijk van het aanbod, voorwaarden zijn vastgesteld voor de minimum-afname. Tot nu toe veilde elke veiling dagelijks de aan voer van kroet en valappelen afzonderlijk. Dik wijls waren dan voor de handel te kleine partijen beschikbaar. Door de nieuwe regeling hoopt men een betere afzet van het kroet- en valfruit te ver krijgen. Er zal bij de aanvoer onderscheid worden ge maakt tussen rode en witte kroet- en valappelen en ook de goudreinette zal apart worden gehou den. De veiling zullen elk voor zich bekend maken op welke dagen en uren zij de aanvoer van deze industrie-appelen zullen toestaan. Tegelijk is besloten tot een ophoudprijs voor alle andere appelen dan val en kroet, gebaseerd op de kroetprijs. Tot nu toe kon het gebeuren dat be paalde kwaliteiten appelen op de veilingen wer den verkocht voor minder dan de kroetprijs, maar vanaf deze week kan dat niet meer. STEEKPROEF TUINBOUWGEWASSEN ONDER GLAS Volgéns het C.B.S. zijn de uitkomsten van de steekproef „Tuinbouwgewassen onder glas" per 1 augustus 1967 als volgt: Evenals in de maand juni, zijn er in de maand juli van dit jaar meer tomaten aangeplant dan vorig jaar. De aanplant in juli 1967 bedroeg 149 ha tegen 103 ha in juli 1966. De opper vlakte tomaten, waarvan de oogst werd beëindigd, bedroeg in juli 1967 643 ha tegen 864 ha in 1966. Per 1 augustus 1967 werd 2.782 ha glas benut voor de teelt van tomaten tegen 2.627 ha per 1 augustus 1966. De aanplant van komkommers in juli 1967 was vrij wel gelijk aan die in juli 1966 (137 resp. 140 ha). De teelt van komkommers werd in juli 1967 beëindigd op 172 ha. Vorig jaar juli werd van 219 ha kom kommers de oogst beëindigd. Op 1 augustus 1967 bedroeg de oppervlakte komkommers 733 ha tegen 838 ha per 1 augustus 1966. grossiers tegen hun klanten, de groenteboeren, rus tig zeggen: Ze kosten zoveel per 24 kg. Deze rekent dus zijn prijs gedeeld door 24. We hopen dat de goede verstaanders maar een half woord nodig hebben. Of nog liever, dat u dit schokschouderend naast u legt met de opmerking: voor mij niet nodig Toch raden we aan een en ander eens rus tig na te gaan als u bij uw bascule staat en dan zult u ontdekken hoe moeilijk het is een extra hand groenten, een extra vrucht, of wat dan ook, op uw produkt te leggen. opleveren en waaraan de medewerking van elke teler vereist en gewenst is. Bij de afzet van vele van onze tuinbouwprodukten gaat het er om een zodanig kwantum te kunnen aanbieden dat het voor de handel interessant is om te kopen. We hebben al meer gewezen op de wijzigingen die zich voltrekken bij de afzet van tuinbouwpro dukten. Ook dit seizoen is dit reeds duidelijk tot uiting gekomen. Grootwinkelbedrijven en inkoop- combinates kochten op de dagen, dat er een zo danig ruim aanbod was, dat ze zeker waren van flinke partijen van gelijke kwaliteit. Dat zullen we in de toekomst steeds meer zien en daarom is het juist ook voor de prijsvorming zo belangrijk, dat er ruime kwantums te koop zijn. De veilingen kunnen individueel of in samenwerking hieraan veel doen en we hebben sterk de indruk dat dit ook.gaat gebeuren. De gang van zaken met de industrie-appelen is er een goed voorbeeld van. Ook bij de afzet van tomaten is het noodzakelijk terdege rekening te houden met de eisen van de afnemers. Ook bij dit produkt zijn er flinke partijen nodig. Daarom besloot de veiling in Kapelle-Bieze- linge de exportveilingen voor dit produkt te beper ken tot drie keer per week. Voor de teler kan het soms wel gemakkelijker zijn om dagelijks te kun nen aanvoeren, maar het is zijn belang dat hij op zo weinig mogelijk en bovendien op de meest ge schikte dagen aanvoert en daarom dient hieraan ook weer medewerking te worden verleend. Geluk kig tonen de Zeeuwse telers over het algemeen vol doende begrip voor de maatregelen die in het be lang van de prijsvorming nodig zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4