Stortbakken en afkipbanden voor aardappelen bij transport met kipwagens ^Ooor de ^'XJrouw van Uet ^^iatteiand Helpen waar nodig Nieuw zuivelkookboek 19 (Vervolg van pag. 11) plaats van het draaipunt van de laadbak en de wijze van opening van zij- en achterborden. Naar bovenwegdraaiende kleppen bieden in dit verband wel perspectief. Uit het voorgaande blijkt dat het noodzakelijk is om de diverse transport middelen op elkaar af te stemmen. Vlot kunnen werken met een goed functio nerend geheel is het resultaat van tijdig gepleegd overleg en voldoende oriën tatie. Nareiniging en grondafvoer Nadat de aardappelen vanaf de rooimachine met een wagen zijn aange voerd, blijkt er veelal een nareiniging noodzakelijk. Deze nareiniging heeft hoofdzakelijk betrekking op grond. Het uitzeven van grond geschiedt het beste door een aangedreven roosterketting of een Lockwoodketting. Verschil lende merken stortbakken hebben bedoelde zeefketting in standaarduitvoering in hun constructie opgenomen; bij andere is het als extra leverbaar. Hetzelfde geldt voor een mechanische grondafvoer. De afvoer van uitgezeefde grond is een punt waaraan in de toekomst meer aandacht moet worden besteed. Het is dikwijls nog een knelpunt. Het doel dat ons daarbij voor ogen staat is dat deze grond langs mechanische weg op een wagen of kar gebracht wordt. Komt de grond op een relatief lage plaats terécht, dan zal met een aan- of ingebouwde transporteur (Amac, Breston) deze grond opgevoerd kunnen worden. Bij andere typen (I£e Lignie, Hercules) is een horizontale grondtransporteur leverbaar. Met een tweede transporteur kan de grond worden opgevoerd. Een andere nog weinig toegepaste mo gelijkheid is om de zeefketting zodanig hoog te plaatsen dat er een wagen of kar onder geplaatst kan worden. Dit staat echter enigszins los van het onder werp stortbakken. Hetzelfde geldt voor boxenvullers met ingebouwde zeefket ting. In ieder geval zal in de transportketen op minstens één plaats een goed functionerende zeefketting opgenomen moeten zijn. Samenvatting Stortbakken voor aardappelen zijn bedoeld voor achterwaarts kippende wagens die over de volle breedte lossen. Zij moeten voldoende sterk zjjn, een goede hoeveelheidsregeling hebben en gemakkelijk te transporteren zijn. Afkipbanden zijn bestemd voor zijwaarts kippende wagens. Zij kunnen veelal een grotere hoeveelheid aardappelen bevatten, terwijl het bijrijden gemakkelijker is. Bovendien kunnen gekoppelde wagens achter elkaar wor den gelost. De zware belasting maakt een solide constructie en rollenonder- steuning van de afkipband noodzakelijk. Stortbakken en afkipbanden zijn primair bedoeld voor kipwagens. Benut ting voor wagens met andere lossystemen is mogelijk. De veelal grote capaciteit van diverse stortbakken kan alleen worden benut indien de rest van de transportinstallatie een minstens gelijke verwerkings capaciteit bezit. Binnen een bepaald bedrijf of combinatie van bedrijven dient men wel te streven naar een doelmatige transportinstallatie. Uniformiteit binnen een bepaald systeem, plaatsingstijd, nareiniging en grondafvoer zijn punten van zorg. Stortbakken, afkipbanden en hydraulische kipwagens zijn zowel afzonder lijk als in combinatie uitstekende transportmiddelen. Onder voorwaarde dat ze goed op elkaar zijn afgestemd en bovendien passen in de gehele bedrijfsvoering, kan een doelmatig systeem worden opgebouwd dat boven dien bedrijfszeker is. Tabel 1. Marktoverzicht van aardappelstortbakken en aar dappelaf kipbanden. Lengte X breedte in cm;, buitenwerks gemeten Merk en type Totaal Opvang- gedeelte Fabrikant of Opvoer- Afvoer-/ importeur gedeelte zeefgedeelte Aardappelstortbakken Amac D G 500 X 270 115X270 250 X 148 210 X 90 Cebeco, Breston GB X 245 X X 245 X 90 Steenwijk Breston, Breston ZZ 300 X 230 200 X 230 X 120 X 60 Nwe Tonge Breston, D L M 290 X 236 240 X 236 240 X 140 260 X 70 Nwe Tonge De Lignie, Douw TT X 230 120 X 230 240 X X Herkingen Douw, Haring 415 X 230 X 285 X 65 130 X 50 Westmaas Haring, Boskoop Bijlsma, Hercules A 300 X 260 250 X 240 230 X 130 260 X 70 Jansen en 460 X 250 130 X 250 390X90 X Franeker Jansen en Heuning L-B Jansen en Heuning K-B 317X 110 280X 110 317X40 Miedema SB 360 X 240 320 X 240 VisserOLM 350X 100 X Heuning, Groningen 390 X 90 Jansen en Heuning, Groningen 310 X 240 70 X 60/150 Miedema, 200 X 80 200 X 80 Winsum Visser, Groningen Aardappel afkipbanden Breston ZL Douw ZT Dijkstra Totaal Afkipband Opvoerband 850 X 105 550 X 105 X 110 570 X 130 Jabelmann 560/130 X HS400/BSE300 100/80 Visser AFKB 550X 110 X80 of 90 X 500/450 X 75 550 X 100 235X70 X 110 X 230/200 X 60/50 250 X 60 Weimar T237 780 X 210 780 X 210 X Breston, Nwe Tonge Douw, Westmaas Dijkstra, St. Jacobi Parochie Kracht, Zandvoorf Visser, Bolsward Nagel, Arnhem Waarschijnlijk is het grote aantal weduwen uit de eerste en tweede wereldoorlog (meer dan 2l/2 miljoen), er de oorzaak van, dat men in Engeland aan de proble men van deze groep alleenstaande vrouwen met kin deren, meer aandacht besteedt dan in Nederland het geval is. Over het algemeen realiseren wij ons veel te weinig dat een weduwe (en een gescheiden vrouw) overal alleen voor staat. Denkt u maar eens aan de spanningen, die er gedurende de examentijd in vele gezinnen heersen. Of wanneer er één van de gezins leden ernstig ziek wordt. Het maakt een groot verschil Of je die met je man kunt opvangen of als vrouw alleen verwerken moet. Ook ziet een vrouw, die alleen voor de belangen van haar kinderen moet opkomen haar inboedel en huis onder haar handen verarmen, omdat ze niet in staat is de kleine mankementen te herstellen. Alle vakkundige hulp van electriciën en timmerman zijn tegenwoordig moeilijk te verkrijgen en zo ze te krijgen zijn, haast onbetaalbaar. In dit verband is het misschien weieens nuttig erop te wijzen dat de in Engeland door Margaret Torrie opgerichte „Cruse clubs". Deze vereniging stelt zich tot doel weduwen te hel pen met allerlei problemen, die voortvloeien uit het wegvallen van de man, zoals moeilijkheden bij de op voeding van de kinderen, de dreigende vereenzaming of het verkrijgen van financiële steun waar dit nodig is. Eén van de initiatieven is de hulp, die zij voor hun leden gezocht en gevonden hebben bij de Toe H. clubs. Deze Toc-H. clubs bestaan uit mannelijke doe-het- zelvers, die bereid bleken alle klusjes in huis op te knappen, die tegenwoordig ieder huisvader min of meer genoodzaakt is zelf te doen. Bovendien leren deze Toc-H. mannen aan zoons van Cruse club-leden hoe ze deze kleine reparaties zelf kunnen verrichten, zoals iedere zoon toch meestal van zijn vader leért hoe hij moet timmeren, een fiets op moet knappen of een radio kan repareren. Behalve dat het nuttig is voor een kind uit een ge zin zonder man om te weten hoe hij een stopcontact moet herstellen, is het contact, dat ze in clubverband krijgen voor deze vaderloze kinderen heel belangrijk. Een zeker isolement wordt hiermede vaak door braken. Ook in ons land zou er op dit terrein heel wat kun nen gebeuren als er maar eens mensen te vinden zou den zijn, die met dergelijk werk willen starten. Moge lijk, dat er op die manier een nuttige vrije-tijdsbeste- ding ontstaat, die vele vrouwen, die de steun van een man missen wat uit de moeilijkheden kunnen helpen. Het Nederlands Zuivelbureau, Cort v. d. Linden- straat 1 te Rijswijk (Z.-H.) heeft een nieuw kookboek uitgegeven, dat getiteld is: „Etenswaardigheden". Een vorig zuivelkookboek had een oplage van 100.000 exemplaren bereikt en nu vond men het tijd een geheel nieuwe versie van het zuivelkookboek het licht te doen zien. Aanleiding daartoe vormde ener zijds de wens het aantal recepten nog aanzienlijk uit te breiden, terwijl anderzijds de overzichtelijkheid zo mogelijk nog vergroot zou worden. Het is een smake lijk uitziend geheel geworden en gemakkelijk te han teren. De meeste recepten zijn gegroepeerd naar tijdstip van gebruik. Men behoeft dus slechts het desbetref fende hoofdstuk op te slaan om daar een schat van gerechten aan te treffen, die zich lenen voor consump tie op het gekozen moment van de dag. Dit houdt echter niet in, dat bepaalde gerechten niet op andere tijdstippen genuttigd zouden kunnen worden. Bij de uitbreiding van het aantal gerechten is er naar gestreefd een verantwoorde afwisseling te bie den van bewerkelijke en eenvoudige gerechten. Tenzij anders vermeld zijn de hoeveelheden afge stemd op een menu voor 4 personen. Alle werden zoveel mogelijk aangepast aan de Nederlandse smaak. De dertig illustraties in kleurendruk zijn niet alleen het bekijken dubbel en dwars waard, doch zij zullen bovendien de niet culinaire idealist tot kokkerellen aanzetten. Het boek, dat 700 recepten bevat, is niet duur. Het Onder redactie van Mevrouw L N. Huijsman Griep PRIJSVERGELIJKING CHOCOLADEKORRELS EN -VLOKKEN In overleg met het ministerie van Economische Zaken en in samenwerking met de Nederlandse Huishoudraad heeft het Consumenten Contact Or gaan een overzicht samengesteld van de prijzen van de verschillende merken chocoladekorrels en -vlokkendie in ons land worden verkocht. De normale vergelijking van de prijzen wordt de consument praktisch onmogelijk gemaakt door het grote aantal qua inhoud verschillende verpakkin gen. Deze variëren voor korrels van 150 gram tot 3.000 gram, terwijl er tot 500 gram reeds acht ver schillende verpakkingen werden aangetroffen. Een beperking van dit, onnodig grote, aantal gewichts klassen zou de doorzichtigheid van het aanbod be vorderen. Het zou teveel plaatsruimte vergen alle merken onder de loupe te nemen. Rekening houdend met een gewicht van 500 gram blijken de prijzen te variëren tussen f 1,29 (Centra, De Gruyter en Vroom en Dreesman) en f 3,10 (Ringers) voor kor rels; voor vlokken van f 1,88 (De Gruyter) tot f3,05 (Ringers). Bij een groot aantal merken is er geen verschil in prijs tussen de smaken melk en puur. Waar dit wel het geval is bedraagt het verschil in het alge meen 10 cent per 500 gram. Merkwaardig is, dat dit smaakverschil bij de kleinste verpakking van Cen tra (omgerekend tot 500 gram) leidt tot een prijs verschil, dat 100 meer bedraagt dan bij de groot ste. Daar er in sommige gezinnen nogal wat choco ladekorrels of vlokken worden gebruikt is het toch weieens te proberen of de dure soorten nu inder daad zoveel beter zijn dan de goedkopere en een eerste vereiste is, dat de huisvrouw let op het ge wicht, dat op het pak staat vermeld. is bij zuivelfabrikanten, -grossiers en detailhandelaren in zuivel en levensmiddelen te verkrijgen. Ook kan men het rechtstreeks bestellen bij Het Nederlands Zuivelbureau na storting van een bedrag van 3,90 op gironummer 140451 ten name van genoemd bureau. Een leuk cadeautje, dat ook zeer geschikt is voor jonge meisjes, die op kamers gaan wonen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 19