Notulen Algemene Vergadering der Z. L. M. SATE EN LANDEN Fa. Joh Gunst en Zn. Laadschop 1500 Ltr Michigan 85 A H.B.M. Nederland n.v. TREKKER TEKORT in de drukke oogsttijd W. Schipper en Zn. N.V. - Goes Vijlhuisterdijk onder Hallum Besi onderhouden boerenhuizinge Uitmuntend wei- en bouwland(kleigrond) Gele roest en de praktijk Maatregelen ter voorkoming optreden gele roest in tarwe 17 VRIJ TE AANVAARDEN Notaris mr, A. N. DUINTJER te Leeuwarden, zal op woensdag 6 september 1967, des nam. V/2 uur in café Zittema te Oudebildtzijl, prov. publiek ver kopen: De vrij te aanvaarden SATE en LANDEN aan de Vtifhnisterdijk no. 19 onder Hallum, bestaande uit: met schuur, bijschuur, wagenhuis of garage, erf en tuin en diverse percelen samen groot 36.82.10 ha, (100 Pdm.), waarvan 17 pdm. weiland en 83 pdm. bouwland, tot november 1967, maart/mei 1968 in pacht bij de heer W. J. BIERMA en dan vrij te aanvaarden, behoudens recht van samenvoeging te veilen in 13 percelen. Boekjes met kaart verkrijgbaar ten kantore van gen. notaris. Prins Hendrikstraat 4 te Leeuwarden, café Zittema voorn., b.d. oproeper K. J. van der Wal te Oudebildtzijl en op de boerderij. Bezichtiging gebouwen op verkoopdag van 101 u. TE KOOP 5 gebruikte landbouwwagens; 1 tweewielige gebruikte kipwagen; 4 gebruikte 2-wielige DAF- en Spijkstaalkarren. Uit voorraad leverbaar 2-wielige en 3-zijdige BRESTON kipwagens en kar ren, 5 ton. Nieuwstraat 60—64 - GOES - Tel. 01100—5351 TE KOOP AANGEBODEN (Vervolg van pag. 15) bouwjaar 1963 te bezichtigen Buitenhaven, Vlissingen Distelweg 70 - Amsterdam - tel. (020) 60001 Wtj hebben diverse goede gebruikte trekkers staan o.a. FORD - FERGUSON - FIAT DAVID BROWN - PORSCHE Pryzen vanaf ƒ2500, Vrijblijvende inlichtingen worden U gaarne ver strekt LANDBOUWMECHANISATIEBEDRIJF Postbus 6 Telefoon 01100—6410 Z1ERIKZEE SLUISKIL - THOLEN De heer W. Koster zegt uit de inleiding van de heer Franke een somber beeld voor de toekomst beluisterd te hebben. Spreker vraagt zich af, ondanks het vele en goede dat in Nederland reeds tot stand is gebracht om tot een rationele en efficiënte bedrijfsvoering te komen, en we het straks voornamelijk zullen moeten hebben van de land- en tuinbouwverede- lingsprodukten, of er dan niet veel en veel meer dan tot nu toe uit de landbouw zullen moeten ver dwijnen. Met een goed akkerbouwbedrijf van be hoorlijke omvang durft spreker de toekomst best aan, maar gezien de huidige bedrijfsstructuur, ziet hij deze bijzonder somber in. De heer Franke antwoordt de heer Geuze dat als de subsidies in de andere E.E.G.-landen gehand haafd zouden blijven, er natuurlijk geen sprake van kan zijn dat Nederland wat dat betreft in een uitzonderingspositie zou kunnen blijven verkeren. Daarom, aldus de heer Franke, moet dit gemeen schappelijk geregeld worden. Daar .is men in Brus sel mee bezig. In alle verordeningen die aangeno men zijn is al opgenomen dat er geen concurrentie vervalsing mag zijn. En de Europese Commissie is reeds begonnen een aantal van deze subsidies te onderzoeken en hierover met de desbetreffende regeringen te bespreken. Het betreft echter een 600-tal regelingen en voordat men daar doorheen is vraagt de nodige tijd. Over de rentesubsidies merkt de heer Franke op dat op een gegeven ogenblik ook daarbij de nood zaak tot inflatiebestrijding naar voren komt. Spre ker is echter tevens van mening, dat de rentesubsi dies in het kader van de prioriteiten gezien moeten worden dus binnen het kader van hetgeen voor de landbouw beschikbaar is. Zou de landbouw bij voorbeeld een gedeelte van de beschikbare gelden voor ruilverkaveling, onderwijs, onderzoek of iets dergelijks laten vallen, dan zouden de mogelijk heden voor het geven van rentesubsidies veel gro ter worden. Betreffende de ontwikkelingshulp in de vorm van voedsel, zegt de heer Franke, het ge heel met de heer Geuze eens te zijn en de stellige overtuiging te zjjn toegedaan, dat de meeste E.E.G.- landen er zo overdenken. Tot de heer Boelman zegt de heer Franke dat de E.E.G.-normen inderdaad over het algemeen aan de lage kant zijn, maar de export van produkten die daaraan voldoen mogen wij niet verbieden. Hier komt echter het landbouwkwaliteitsmerk naar voren dat een kwaliteitsgarantie geeft voor een kwaliteit beter dan in de E.E.G.-normen vast gelegd. Betreffende de vraag van de heer Becu merkt de heer Franke op dat indien de inflatiebeperking niet lukt, alleen maar te hopen is dat de andere E.E.G.- landen nog minder dan wij daarin slagen. Zou ook dat niet lukken, dan is het een verloren zaak en zou het een ramp voor de Nederlandse landbouw zijn. Daarom, wat er ook gebeurt, we zullen de in flatie in de hand moeten krijgen en er voor zorg moeten dragen dat deze in ieder geval minder is dan in de andere E.E.G.-landen. Tot de heer Koster zegt de heer Franke dat deze hem iets te somber heeft geïnterpreteerd. De Nrd- Franse bedrijven mogen dan de suiker en tarwe wellicht iets goedkoper kunnen produceren niet vergeten mag worden dat er in de E.E.G. veie an dere bedrijven zijn. Het E.E.G.-landbouwbeleid zal altijd een beleid zijn, gebaseerd op hetgeen voor de gemiddelde landbouwer in de gemeenschap redelijk is. En het ziet er toch niet naar uit dat Zeeland met dit E.E.G.-gemiddelde niet mee zou kunnen komen. De Voorzitter dankt de heer Franke voor het beantwoorden van de vragen en overhandigt de heer Franke een kleine attentie. SLUITING Geen andere punten meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de getoonde belangstelling. (Vervolg van pag. 5) maar de infectie breidde zich niet sterk uit en bereikte geen schadelijk niveau. Is dus vrij resis tent tegen fysio 60 en zeer resistent tegen de andere fysio's. Opal In alle ontwikkelingsstadia vatbaar voor het Opal-fysio, maar resistent tegen de andere fysio's. Gaby Vatbaar voor het Opal-fysio, maar in iets mindere mate dan het ras Opal. Is resistent tegen de andere fysio's. Jufy IIn het jeugdstadium vatbaar voor alle fysio's, maar als volwassen plant in het veld is dit ras beduidend minder vatbaar. Peko In alle ontwikkelingsstadia vatbaar voor de fysio's 60 en „Flamingo", maar resistent tegen de andere fysio's. a. De verbouw van resistente rassen. Men mag aannemen, dat wanneer de komende winter niet streng zal zijn, fysio 60 in het volgende seizoen weer in sterke mate aanwezig zal zijn. Aange zien op dit moment nog geen juiste beoordeling mogelijk is van de in de verschillende gebieden van ons land geleden schade, is een algemeen advies over de uitzaai van de voor dit fysio vat bare rassen niet mogelijk. Wel zal men er goed aan doen de uitzaai van de zeer vatbare rassen in sterk getroffen gebieden te vermijden. b. Rassenspreiding. Rassenspreiding heeft al leen zin, wanneer men de voorkeur geeft aan de verbouw van resistente rassen. Hoewel de ras- senkeuze beperkt is, verdient het niettemin aan beveling om bij de uitzaai van de tarwe het risico ook met het oog op andere ziekten over een aantal rassen te verdelen. c. Vernietiging van overblijvende groene plan tedelen in het najaar door een goede grondbewer king. Deze aanbevolen maatregel blijkt in de prak tijk niet geheel uitvoerbaar te zijn, mede doordat geleidelijk aan meer klaver, luzerne of gras als ondervrucht wordt ingezaaid. In deze percelen, waarin veel opslag voorkomt, overzomert en over wintert de gele roest, vooral wanneer het tarwe- gewas daarvóór door gele roest is geïnfecteerd. Het verdient aanbeveling bij de inzaai van onder- vruchten uitsluitend resistente tarwerassen als dekvrucht te gebruiken. Is de ondervrucht voor struktuurverbetering van de grond ingezaaid, dan moet men de groene massa liefst zo spoedig moge lijk onderploegen. I d. Het gebruik van chemische bestrijdingsmid delen. Vermeldenswaard zijn de resultaten die verkregen zijn met het systematische fungicide „Plantvax". Kasproeven hebben aangetoond dat dit middel, wanneer het aan het zaad wordt toe gediend, de kiemplant d.w.z. de eerste twee blade ren een immuniteit voor de gele roest geeft, en de vatbaarheid van de daarop volgende bladeren sterk verlaagt. Ook zijn gunstige resultaten ver kregen bij bespuiting van de groeiende Dlant in verschillende stadia. Het onderzoek wordt voort gezet om de praktijkwaarde van dit middel te kun nen beoordelen. ZUIVELBELEID VRAAGT BELANGRIJKE BESLISSINGEN (Vervolg van pagina 6j is dat enorme hoeveelheden kaas bij het V.I.B. zul len worden ingeleverd, wat altijd geld kost. Verder zit men met de moeilijkheid dat bijna geen pak huisruimte meer beschikbaar is. Men hoeft geen helderziende te zijn om te weten waar in de besloten vergadering van het Produkt- schap over is gesproken. Nu wij dit schrijven, don derdag 17 augustus, is officieel nog niets bekend over eventuele beslissingen die zijn genomen. Wy veronderstellen dat de maatregelen in de eerste plaats betrekking zullen hebben op een be perking van de produktie, wellicht door contingen- tering. Zoals uit het voorgaande blijkt was de openbare vergadering snel afgelopen. Aan de orde kwam o.a. de berekende gemiddelde netto-op brengst voor de veehouders over het melkprijsjaar tot 1 april 1967. Deze geeft het volgende beeld te zien: Berekende netto-opbrengst per 100 kg melk met 3,7% vet f 30.01 Uitkering uit het L.E.F. per 100 kg melk 0,95 plus 3,7 x 0,27 per kg vet 1,00 Uitkering uit het Zuivelfonds XVII per 100 kg melk 1,32 plus 3,7 x 0,31 per kg vet f 1,15 Hieraan toe te voegen de op de uitge keerde melkprijstoeslag ingehouden afdracht uit hoofde van de „Beschik king bijdragen runderziektenbestrij- ding 1964" 1,95 2,47 f 34,43 0,15 Totale netto-opbrengst per 100 kg melk met 3,7% vet 34,58 Over deze afrekening hoorden wij geen andere opmerking dan die uit de mond van de voorzitter, dat de opbrengst 1967/1968 wel lager zal liggen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 17