ZEEUWSE FRUITTELERS OOSTELIJK FLEVOL/ IN 12 Nu de gelegenheid weer is opengesteld om in te schrijven op een fruitteeltbedrijf in Oos telijk Flevoland, is het interessant te zien hoe de eerste telers in dit nieuwe gebied het maken. Ruim twee jaar geleden werden de eerste fruitbedrijven in de nieuwe polder uitgegeven. Toen de toewijzing bekend werd gemaakt, bleek dat er drie Zeeuwen bij de gelukkigen be hoorden, n.l. M. v. d. Maas te Wissenkerke (14 ha), A. E. Sinke te Kapelle (81/2 ha) en F. v. d. Vliet te Kapelle (8 ha). Later werd de heer J. v. d. Vrie te Wemeldinge nog aan de lijst toegevoegd, door het vrijkomen van een bedrijf dat. aanvankelijk aan een ander was toegewezen. „Carpe Diqm" Wie het nieuwe fruitteeltgebied bezoekt, kan wel haast niet geloven dat de bedrijven pas in het tweede groeijaar zijn. Men ziet geen kale vlakte met wat verwaaide, schriele boompjes, maar al echte fruitbe drijven. Dat komt mede doordat de buitèjaschermen vroeger zijn geplant en nu al enkele meters hoog zijn. We bezochten eerst de heer Van de Vliet. Niet moei lijk te vinden, want op zijn bungalow staat weer „Carpe Diem", evenals vroeger te Kapelle. Zijn bedrijf is 7.83 ha. Het is direct helemaal met appels beplant. Het sortiment ziet er als volgt uit: 42% Golden Delicious; 23% Cox's Orange; 15% Ja mes Grieve; 15% Rode Goudreinette (typen Bieling en Damman); 5% Tydeman's Early. Alles op IX. De groei is bijzonder goed. Volgend jaar kan er al een aardige oogst worden verwacht. De bomen laten nu al zien dat ze wel willen dragen. De Cox's moest zelfs flink gedund worden. Weinig, maar goede onder teelt Onderteelt is slechts met mate toegepast. Vorig jaar werd op een deel van het bedrijf om de andere rij suikerbieten verbouwd, met een totale oppervlakte van 1% ha. De bieten groeiden ondanks het toen ongunstige weer zeer goed. Dank zij de vele zware randrijen was de netto-opbrengst 86% ton bieten. Dit jaar waren er alleen nog ca 20 are aardbeien. Rassen Regina, Gorella en Red Gauntlet. Op de verse grond groeien de aardbeien uitstekend en ze geven opbrengsten die veel hoger liggen dan normaal. Van het halve gemet werd ca 6.000 kg aardbeien geplukt. Voor aardbeien is een goede markt. De prijzen voor consumptie-aardbeien liggen op de veiling te Kampen opvallend gunstig. Verder ligt het hele bedrijf in grasstroken. De rijen zijn 300 m. lang en dus zeer gemakkelijk bewerkbaar. 14% James Grieve en 7% Tydeman's Earley. Natuur lijk alles op IX. De groei is vanzelfsprekend ook buitengewoon goed. Men moet dat met eigen ogen zien, anders kan men het zich toch niet voorstellen. Van zeer veel bomen kan al een paar kilo worden geplukt. Gevecht tegen onkruid Het weer was dit jaar voor de nieuwe polder ook wel uitermate gunstig, want droog, warm weer en weinig wind is ideaal voor dit gebied. Vorig jaar zat weer de bekende grasstroken, die Opmerkelijk was verder nog een een nieuwe wilg uit de proeftu (Utrecht). Het scherm was nog ma; toch al 3% m. hoog, dank zij het materiaal was gebruikt en het nie lang was. Zeer tevreden De heren Sinke en Van de Vliet samen, o.a. met hun machines. San uit Noord-Holland hebben ze b.v. spuitmachine, verstekfrees, kunstme nituur voor chemische onkruidbest] Over het algemeen is er een gc ding en samenwerking tussen alle Men komt veel bij elkaar, er zijn ve enz. Al met al is men bijzonder blij bedrijf; vergeleken met vroeger lij mooie droom. Alles groeit zoveel b< makkelijker te bewerken. Te Kape drijven te klein en te versnipperd, toekomst er hoopvol uit. Het verhaal lijkt misschien wat c in Flevoland is geweest zal echter nog sober is weergegeven. Op de woning van de heer Van de Vliet prijkt dezelfde naam als voorheen te Kapelle. De bungalow op het erfpachtbedrijf van de heer M. v. d. Maas Hel bedrijf kan voorlopig vrij gemakkelijk door één man worden verzorgd. Royale opzet Een paar bedrijven verder woont dé heer Sinke. Ook hier komt men onder de indruk van de royale opzet. Een ruime bungalow met een bedrijfsgebouw, een grote tuin, volop verharding met beton, enz. De woningen konden pas in mei 1966 worden betrokken, maar de tuinen zien er overal reeds mooi uit, dat het lijkt of alles al veel langer bewoond is. Het bedrijf van de heer Sinke is 8.50 ha kadastraal. Na aftrek van gebouwen, sloten, windschermen, paden, enz. blijft er netto ca 7% ha beplantbaar over. Evenals de heer Van de Vliet (en de meeste andere telers) werd alles direct volgeplant met appels: 39% Golden Delicious, 25% Cox's; 22% Goudreinettte; het weer niet zo mee. Het was toen 's-zomers erg nat en dat moet je in Flevoland niet hebben. De heer Sinke had toen op een deel van het bedrijf om de andere baan uien gezaaid, in totaal 1% ha. Doordat het voorjaar koud en lang nat was, kon pas begin mei worden gezaaid. Later werd tegen onkruid met Alisept gespoten, maar met de weersomstandig heden na het spuiten werd het zo slecht getroffen, dat het middel niet werkte. Daarna is tot september een voortdurende zware strijd geleverd tegen het on kruid, dat dank zij de vele regen zeer voorspoedig groeide en niet dood te krijgen was. Het werd wel haast een nachtmerrie. Uiteindelijk werd de arbeid nog behoorlijk beloond door de goede uienprijzen, maar het was toch een beginjaar om niet vlug te vergeten. Dit jaar had de heer Sinke ook 20 are aardbeien, die een zeer goede opbrengst gaven en verder nog wat aardappelen en bonen. Overigens vanzelfsprekend De anderen De heer Van der Maas troffen we Deze woont aan de andere kant van h het fruitgebied in tweeën scheidt. De Maas heeft een erfpachtbedrijf, wat o.a hij zelf de gebouwen moest stichten, de heren Sinke en Van de Vliet door de gebouwd. De grote, riante bungalow van de Maas is nog niet erg lang klaar. Hij h op en neer moeten reizen. Mede daai eerst maar een beperkte oppervlakte 14 ha) beplant. De heer Van de Vrie kon pas in winter planten, omdat hij het bedrijf gewezen kreeg. De boompjes zijn hier klein; dan ziet men hoeveel verschil in de nieuwe polderl

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 12