UIT DE PRAKTIJK De graanopbrengsten z[jn goed De graanoogst schiet op! Wisselende opbrengsten Oogstwerk vertraagd KORTE WENKEN UET is nog al dikwijls zo dat in droge jaren de kg-opbrengsten van de granen gunstig uit vallen. Dit ervaren wij hier in WEST ZEEUWS- "VLAANDEREN ook dit jaar weer. Wat de winter tarwe betreft kunnen we stellen dat op opbrengst hiervan, ondanks de lage verwachting door de veelal erge mate van aantasting door voetziekten meevalt. Dat dergelijke percelen lagere opbreng sten geven, daar zijn we uiteraard van overtuigd. We zullen daarom met nog meer precisie ons bouwplan moeten uitpluizen en zo laat mogelijk de wintertarwe uitzaaien. Wel is het zo dat de soms sterke legering als gevolg van voetziekten pas laat is opgetreden en dat tijdens de legering de weersomstandigheden gunstig waren. Praktijkopbrengsten van 6000 a 7000 kg per ha zijn dit jaar geen zeldzaamheid. Gemiddeld zal de opbrengst zeker 1000 kg per ha hoger liggen dan in 1966. De percelen wintertarwe welke zwaar door gele roest werden aangetast geven derhalve maar matige opbrengsten. Zo zal van Tadorna de opbrengst slechts ca. 50 van normaal zijn. Syl via en Ibis werden eveneens in behoorlijke mate aangetast. Van deze rassen schijnt de opbrengst toch gunstiger uit te vallen dan van Tadorna. Vol gens voorlopige berichten is de opbrengst van Flevina zowel op de proefvelden als in de prak tijk zeer goed. Dit ras is samen met Felix tot nu toe vrij van gele roest. Er zal dus veel vraag naar zaaizaad van deze beide rassen komen. Dat men vooral bij grotere oppervlakten beter twee of drie verschillende rassen kan telen in verband met min der risico's is dit jaar weer gebleken. Alhoewel Manella dit jaar veelal ook gele roest-aantasting vertoonde kan dit ras, vooral wanneer het wat later wordt gezaaid, nog gehandhaafd blijven. Ho pelijk is de intensiteit van de gele roest volgend jaar niet zo groot als nu. Van belang is wel dat we de stoppels zo goed mogelijk bewerken, zodat infectie van opslag wordt voorkomen. Ook de opbrengst van gerst is goed. Deze zal ongeveer 5300 kg/ha bedragen, wat t.o.v. 1966 vol gens de definitieve oogstraming van toen 1300 kg per ha meer is. Bovengenoemde opbrengsten leve ren ons dus ongeveer 400 gulden per ha meer op. Met de opbrengsten van vlas, karwij en graszaad en de hoge verwachtingen die wij hebben van de erwten, zitten we tot nu toe wel gunstig. Voor de hakvruchten, o.a. aardappelen, bieten en uien ziet het er, vooral wanneer het droge weer zal voortduren op veel percelen minder goed uit. Voor veel kilo's hebben deze gewassen ook veel water nodig. Op veel plaatsen is reeds van droog- teschade sprake. Gras is er eveneens weinig. Op de meeste be drijven, vooral waar wordt gemolken, is men dan ook allang overgegaan tot bijvoedering. AOK op SCHOU WEN-DUIVEL AND blijven de oogstwerkzaamheden goed vorderen. Het mooie weer in juli, dat een gunstige invloed had op de graszaadoogst, erwtenmaaien en -ruiteren, vlasplukken en schelven enz., zette zich voort in de maand augustus. Wel kregen we in de eerste week van deze maand plaatselijk flinke buien, maar dat nam toch niet weg dat de oogst van de granen, wintertarwe en zomergerst, momenteel enorm vlot verloopt. Men draait en werkt op volle toeren. Dat deze spanning wel eens reactie ver oorzaakt, is te merken o.a. aan de uitlatingen (negatieve) van sommigen uit de lange file bij de C.A.V. te Zierikzee. Ons inziens ten onrechte, want bij een aanvoer van ongeveer zo'n 1400 ton per dag, zoals maandag 7 augustus, kan alles niet a la minute verwerkt worden. Van de opbrengsten kan tot nu toe gezegd wor den dat de wintertarwe, naar de stand in 't voor jaar en in de zomer, in opbrengst iets tegenvalt, mede veroorzaakt door de roestaantasting en de voetziekte. De Tadorna zal gemiddeld goed 20 mud halen en de Manella ongeveer 30 mud per gemet. De zomergerstopbrengst valt mee en zal zo onge veer 30 mud bedragen. In tegenstelling tot de win tertarwe (niet alle) is de kwaliteit van de zomer gerst over 't geheel goed. Het grootste gedeelte van de zomergerst en win tertarwe is reeds gecombined. In Duiveland is men verder gevorderd dan in Schouwen. Er zijn al en kele telers klaar (die hadden dan geen zomertar- we) met de graanoogst. De stro-oogst verloopt tot nu toe ook vrij vlug (denk om de N-gift bij de gras-groenbemester) De erwten staan praktisch allemaal aan de rui ter en de eerste ruiters worden in 't begin van deze week gedorsen. Uit zwad dorsen is hier weinig toe gepast. De opbrengst en kwaliteit lijken goed, beter dan de prijs momenteel. Het vlas is ook geborgen (aan de schelf) en de kwaliteit valt niet tegen. Voor de aardappelen en de suikerbieten is *t ook gunstig weer. Tot nu toe valt 't hier mee in de suikerbieten met de ver- gelingsziekte (geen snelle uitbreiding). Bij de aardappelen lijkt de knolzetting goed te zijn, zo wel wat 't aantal betreft als de sortering. We ver wachten weinig uitschot. Een voordeel van een vroege en vlotte oogst zien we ook in de meerdere uitzaai van groenbe- mestingsgewassen. Vooral na de erwten staan plaatselijk de wikken er al heel mooi bij. Daar waar wortelonkruiden een probleem vormen be staat nu ook de mogelijkheid deze langs mechani sche wijze aan te pakken. IfcE werkzaamheden aan de graanoogst zijn op WALCHEREN in volle gang en kunnen bij gunstig weer wanneer U deze regels leest al een flink eind gevorderd zijn. Aan het begin zag het er naar uit dat alles vlot zou verlopen, doch later optredende lokale buien remden het aanvankelijk snelle tempo af. Tussen de meestal kleine hoeveel heden regen door konden de erwten worden ge- dorsen. Deze hebben over het algemeen een goede tot zeer goede kwaliteit. De kg-opbrengsten van de erwten zijn gemiddeld goed, doch lopen nogal sterk uiteen. Naast abnormaal hoge opbrengsten komen er ook nog zeer matige tot lage opbreng sten voor. Vooral op percelen waar de struktuur om de een of andere oorzaak te wensen overlaat zijn de opbrengsten teleurstellend. Van de granen geeft vooral de zomergerst een goede kg-opbrengst. Die van de wintertarwe loopt zeer sterk uiteen. Vooral bij een sterke roestaan tasting is de opbrengst laag. Ook het optreden van voetziekte op vele percelen heeft een flinke oogst- depressie tat gevolg. De opbrengsten van winter tarwe lopen dan ook uiteen van 3500 tot 6500 kg/ ha. De vroeggezaaide percelen zomertarwe begin- VORIGE week leek alles zo mooi en vlot te gaan met het maaidorsen van de graanoogst. Door de regen is het oogstwerk op ZUID-BEVE LAND echter belangrijk vertraagd, waarbij pol- dersgewijze nog vrij grote verschillen voorkomen. Het oostelijke deel van Zuid-Beveland is in zijn geheel iets verder. Nu, 15 augustus, staat nog ongeveer 20 van de wintertarwe en vrijwel alle zomertarwe vast. Van de erwten is, gedeeltelijk vanuit het zwad of gedeeltelijk vanuit de ruiter, ongeveer de helft ge- dorsen. Het vlas is op een heel enkel perceel na, reeds in de schuur gebracht of geleverd. De opbrengst per ha bij de wintertarwe loopt zeer sterk uiteen, nl. van 30004500 kg van de ernstig door de gele roest aangetaste percelen tot uitschieters van de allerbeste percelen van bij en enkele zelfs boven de 7000 kg per ha. Het gemid delde zal zo rond 5700 kg per ha liggen, wat toch wel fantastisch hoog is. De voetziekte is gelukkig zodanig laat gekomen, dat de schade daardoor be perkt is gebleven. De opbrengsten van de zomergerst lopen veel minder uiteen. Het gemiddelde zal zo rond de 52005400 kg per ha liggen. Ook de erwten geven goede opbrengsten te zien. De gemiddelde ha/opbrengst van de kleine groene wordt op 4200 kg geschat, de schokkers en de gele erwten liggen hier 200400 kg beneden. Een klein deel van de erwten is direkt uit het zwad gemaaidorst, dit heeft wederom goed voldaan. Alles bijeen prima opbrengsten, het enige be zwaar is daarbij dat een betrekkelijk groot deel van de oogst gedroogd moet worden omdat soms onder te ongustige omstandigheden, weer met het maaidorsen werd begonnen. Ook het persen en bijeenbrengen van het stro is daardoor vertraagd. De prijs van het stro is goed en er wordt vrij veel afgevoerd. De suikerbieten staan er zeer goed voor. Zo het er thans uitziet kunnen we een zeer goede bieten- oogst verwachten. De vergelingsziekte is van zeer geringe betekenis en breidt zich slechts zeer spo radisch uit. Het aantal zaadschieters is vrij groot. Op verschillende bedrijven heeft men deze reeds afgekapt, dit geeft later bij het machinaal rooien minder kans op stroppen. Hier en daar komen en kele percelen voor die nog van de droogte geleden hebben. Daarnaast is het jammer dat nog op een te groot aantal percelen te vroeg met suikerbieten is teruggekomen. De schade hier door het bieten aaltje aangericht kan soms vrij groot zijn. Laat tijdig grondmonsters voor onderzoek hierop nemen. nen ook al oogstrijp te worden en kunnen deze maand nog wel geoogst worden. De verwachtingen wat de opbrengst betreft zijn goed. Het ziet er naar uit dat ook de andere gewas sen zoals bruine bonen en uien tamelijk vroeg ge oogst kunnen worden. De bruine bonen beginnen al mooi geel te 'worden, terwijl het loof van de uien op vele percelen gaat strijken. Voor de uien is dit wel vroeg, voor een hoge kg-opbrengst is het te droog geweest. Ditzelfde geldt ook voor de aardappelen. Daarnaast zagen we op enkele per celen een ernstige vorm van doorwas. Hopelijk zal dit tot enkele percelen beperkt blijven. Over de suikerbieten kunnen we goed tevreden zijn. Deze hebben al veel baat bij kleine buitjes. Met het optreden van de vergelingsziektever- schijnselen valt het tot op heden erg mee. Slechts op enkele percelen komen de verschijnselen mas saal voor. Dikwijls zijn dit, zo werd ons in het oor gefluisterd, percelen die veel te laat, of in het geheel niet zijn gespoten ter bestrijding van de luis, terwijl dit toch beslist noodzakelijk was op dergelijke percelen. VROEGER MOEST BIJ DE STOPPELBEWER KING het land extra fijn gemaakt worden om het zaadonkruid tot ontkieming te brengen. Nu deze onkruiden met chemische middelen goed zijn te be strijden moeten we bij de stoppelbewerking zo wei nig mogelijk gebruik maken van de cultivator. Een cyge of schijvenegge is eigenlijk voor de stoppel bewerking niet meer geschikt. Opslagplanten op het graanland kunnen infectiebronnen zijn voor gele roest. Daarom is een zorgvuldige stoppelbe werking zeer belangrijk. Dit geldt vooral voor per celen waar de tarwe flink was aangetast door de gele roest. Daarbij moet er ook voor worden ge zorgd dat de randen van het perceel niet aan de bewerkingen ontsnappen. DE KALKTOESTAND VAN DE GROND is zeer belangrijk. De stoppel biedt een goede gelegenheid om de pil van een perceel in orde te brengen. Met de stoppelbewerkingen wordt de kalk goed door de bouwvoor gewerkt. Hierdoor trekt u reeds het vol gend jaar het volle profijt van de bemesting. MET SUCCES KAN NA 15 AUGUSTUS en tot 1 september nog Siletta gezaaid worden. Vooral op zwaardere grond, die niet met bietencystenaaltjes is besmet, past dit gewas uitstekend. Per ha is 15 kg zaaizaad nodig. Besteed veel aandacht aan het klaarmaken van het zaaibed. Dit werkt een regel matige en een snelle opkomst in de hand. Houdt er rekening mee dat gras en Siletta niet vlinderbloe mige groenbemesters zijn? Om goed te groeien moeten deze gewassen de stikstof meekrijgen. Een bemesting met 80 kg zuivere stikstof per ha is nood zakelijk. Strooi zodra de percelen vrijkomen de stikstof op het Italiaanse raaigras. De nog resteren de groeitijd moet goed worden benut. DE VEEHOUDERS KUNNEN NU REEDS NA GAAN hoeveel voeder in de komende winter nodig is en wat er dit jaar al is gewonnen. Is met wat er nog geoogst kan worden van het bouwland de voor raad niet toereikend, dan is het nu de beste tijd om voer aan te kopen. Leg daartoe de nodige kontak ten voor aankoop van hooi, aardappelenbieten koppen en -blad en lig stro. VLAK GROEIENDE ONKRUIDEN die het jonge graszaad dreigen te verstikken zoals zwaluwtong, muur, varkensgras, ereprijs en klein hoefblad kun nen nu bestreden worden met D.N.O.C. Het middel wordt verspoten in 600-800 liter water per ha. Bij voor D.N.O.C. minder gunstig weer kunnen met ioxynil eventueel in combinatie met groeistoffen soms redelijke resultaten worden bereikt. Komt in september veel hoefblad, melkdistel of jonge ka mille in het graszaad dan kunnen deze bestreden worden met Jepolinex, mengsels van 2,4-D en M.C.P.P. of 2,4-D en 2,4,5-TP. Om schade zoveel mogelijk te voorkomen deze groeistoffen alleen ge bruiken op goed groeiend graszaad. Komt pleks- gewijs hoefblad voor dan kunnen deze het beste apart gespoten worden met de rugspuit. BIJ DE AANKOOP VAN HET ZAAIZAAD VOOR WINTERTARWE moet vooral gelet worden op de gele roestresistentie. Het rassensortiment is erg smal geworden. Maar het is Verstandig om toch zoveel mogelijk spreiding in de rassen aan te bren gen. Het eenzijdig verbouwen van één ras werkt het optreden van nieuwe gele roestfysio's in de hand.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4