D[ Het fiscaal klimaat VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 55e Taargang No. 2898 f 10.000 f 15.000 f 20.000 f 25.000 f 30.000 f 40.000 Frankering bij abonnement: Perneuzen ONS COMMENTAAR |E belastingheffing is vaak een dankbaar onderwerp van gesprek. Niemand betaalt immers graag de ver schuldigde belastinggelden. En haast iedereen weet wel een voorbeeld te geven dat dicht in de buurt van „verspilling van onze zuurverdiende centen" komt. De toon van dat wat er in onze kring over deze belastingmaterie naar voren wordt gebracht is wel een wat andere dan die, zoals hierboven aangeduid. Er is over het aigemeen n.l. bezorgdheid te con stateren over de druk, die de belastingheffing op het agra risch bedrijf legt. Het agrarisch bedrijf vraagt immers juist in deze tijd van snelle veranderingen en noodzakelijke aanpassingen een financiële spankracht. Een gezonde reservevorming is hier voor noodzakelijk, maar o a. het geheel van belastingmaat regelen ontneemt velen de mogelijkheid hiertoe. De inkomstenbelasting wordt hierbij en ons inziens terecht nogal eens als fnuikend voor het agrarisch be drijfsleven naar voren geschoven. De eenmalige middeling over drie jaar, die toe te passen is en op zichzelf een erkennning is van de bijzondere plaats die land- en tuin bouw inneemt is een stapje in de goede richting maar biedt onvoldoende soulaas. En dan komt er nog een belangrijke andere factor bij n.l. die van de Europese vergelijking. Het is een vergelijking waar we toe worden gedwongen nu we door de ene graan-, bieten-, melk- en vleesprijs in de E. E. G. allen over één kam geschoren worden. De indrukken die bij vergelijking op dit belastinggebied in de loop van de tijd naar voren kwamen waren de volgen de: men betaalt in de ons omringende landen meer indirecte belasting (op dit terrein is in ons land een aanpassing gaan de), maar minder directe belasting bij een minder progres sief systeem, terwijl voor het agrarisch-bedrijfsleven in de buurlanden een aantal bijzondere maatregelen van kracht zijn (bijv. inkomstenbelasting gebaseerd op een vast bedrag per ha), die met name de betere bedrijven (onze zwaarste concurrenten) in een veel gunstiger positie plaatsen. Dit alles is evenwel niet bij indrukken gebleven, want hoe wel de gegevens op dit gebied nu niet zo rijkelijk vloeien, komen uit de beschikbaar komende gegevens alleen be vestigingen van deze indrukken naar voren. WAN vrij recente datum is het onderzoek dat dr. H. J. v W. Klein Wassink, belastingdeskundige van de Kon. Shell, over de inkomstenbelasting in enige Europese landen verrichtte. Het Financieel Dagblad maakte ook melding van dit onderzoek en daaruit nemen we een gedeelte van een tabel over waarin wordt weergegeven het percentage in komstenbelasting dat een gezin van man, vrouw en 2 kin deren in de diverse landen in 1966 moest opbrengen. Inkomen Nog zelden zagen we deze grote verschillen zo duidelijk weergegeven. De heer Klein Wassink wees in zijn artikel vooral op de belastingvlucht, die plaatsvindt vanuit ons land doordat hoog gesalarieerden (bij nog hogere inkomsten nemen de verschil len nog toe) een gunstiger belastingklimaat in andere lan den opzoeken. En met deze hooggesalarieerden vertrekken ook in een aantal gevallen de industrieën waar deze mensen werken, of vestigen deze industrieën zich direct elders. CTN in dit verband plaatst hij de waarschuwende opmer- L king aan de overheid: „wie teveel wil hebben krijgt het lid op de neus". Voor onze agrarische sector hoeven we over belastingvlucht niet te praten. En hoewel het bij deze vermelde gegevens gaat om een onderdeel maar een belangrijk van het totaal der belastingheffing komen deze cijfers hard aan. Neder Frank Duits Italië België Ver. Zwit- land rijk land Konink - ser- rijk land 8 y2% 2% 6% 9% 9% 5% 4% 13|/2% 4% 10% 12% 11% i3y2% 7% 181/2 6% 12% 14% 13% 18% 10% 23'/2 7% 14% 16% 16% 21% 12% 27'/2% 8% 16%. 17% 19% 23% 14% 331/2 11% 20% 21% 22% 25% 17% r De nauwelijks honderd centimeter hoge Shetlander die een dertig tot veertig jaar geleden in ons land nog zeldzaam was heeft de laatste jaren zo aan populariteit gewonnen dat het de vorige week jubilerende Nederlandse Shetland Pony Stamboek tot het grootste in ons land is uitgegroeid. Door zijn gespierde en gedrongen bouw is de Shetlander ondanks zijn lichte gewicht enorm sterk. Zij dragen met gemak lasten van 100 kg en trekken over korte afstanden vrachten van vijf maal hun eigen gewicht. Voor de tweedaagse jubileum viering vorige week te 's-Hertogenbosch met keuringen en demonstraties was dan ook grote belangstelling waarbij de veelzijdigheid van deze dwerg onder de paarden op unieke wijze werd gedemonstreerd. -J RIJKSWEG 58 De reeks ernstige ongelukken, die deze weg zelfs tot in de landelijke pers de be naming ramp- of dodenweg gaf, is één van de droevigste aanwijzingen dat de situatie on houdbaar is. Vooral als men bedenkt dat de verbetering van Sloedam tot Kapelle eerst in 1972 geheel gerealiseerd kan zijn, terwijl de totstandko ming van het trajekt Kapelle-Korteven nog geheel een vraagteken is, kan het niet anders dat de verontrusting aanleiding geeft tot scherpe uitlatingen over het beleid dat ten aanzien van deze Zeeuwse verkeersader wordt gevoerd. Natuurlijk kan de totstandkoming van de verbetering van het totale trajekt versneld worden. Tot nog toe was men, ondanks her haalde pleidooien van verschillende zijden gedaan, van de noodzaak hiervan kennelijk nog niet overtuigd. Een gezamenlijke Zeeuw se aktie moet toch tot resultaat kunnen lei den Vooral ook omdat en uit het bewuste artikel blijkt nergens dat het tegendeel het geval is hierbij zeer waarschijnlijk nog in gecalculeerd moet worden de bijzondere re gelingen, die op dit terrein v|n inkomstenbe lasting voor de agrarische sector in onze buurlanden van kracht zijn. De conclusie van het aangehaalde artikel willen we graag onderschrijven n.l. dat ons land het zich niet kan veroorloven in een economisch zich integrerend Europa fiscaal in een uitzonderingspositie te verkeren. Vóór onze sector moet er aan toegevoegd worden de constatering dat ook deze en soort gelijke gegevens steeds meer aantonen dat het ondernemersklimaat voor de Nederlandse land- en tuinbouw ongunstig is. Een veront rustende constatering, ja inderdaad I Pr.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1