MECHANISATIE-NIEUWS Baas Agrilift hefmast Vicon twee-rijige bietenrooiers in 1968 in seriefabricage Nordsten Lift-O-Matic CLA automatische zaaimachinp 12 De twee-rijige Vicon bietenrooier getrokken uitvoering. Het gaat goed met de Vicon twee-rijige bieten rooiers. Het afgelopen seizoen zijn, zoals reeds eerder bericht, proto-types onder de meest uiteenlopende om standigheden in binnen- en buitenland beproefd en de ervaringen, hiermede opgedaan, hebben de Vicon technici in staat gesteld constructieve verbeteringen door te voeren voor zover deze noodzakelijk waren. Momenteel is de situatie als volgt: Twee-rijige getrokken uitvoering: Het definitieve model is door de afdeling ontwikkeling vrijgegeven en is reeds in produktie genomen. De machine is een logisch vervolg op de bekende éénrijige Vicon bieten rooier, systeem Steketee en is eveneens uitgerust met roterende bietenlichters. Het zal geen probleem zijn om de verrichtingen van dit nieuwe werktuig straks in de praktijk te volgen. Alle voor Nederland gepro duceerde machines zijn reeds verkocht en de Vicon dealers zijn op verzoek gaarne bereid adressen te verstrekken van de eerste eigenaars. Vicon treft nu de nodige voorbereidingen voor de serie-fabricage voor het seizoen 1968. Kopers zullen ongetwijfeld belangstelling hebben voor de uiteinde lijke prijs van dit werktuig. Zoals de zaken op dit moment staan zal deze in de buurt van de 14.000, liggen. Zelfrijdende, twee-rijige uitvoering: De resultaten, behaald met het laatste proto-type, waren voor Vicon aanleiding de bouw van een eerste proef serie van 12 machines ter hand te nemen. Het eerste exemplaaar van deze serie is praktisch gereed en er wordt hard gewerkt om ook de resterende machines zo snel moge lijk te voltooien. Drie machines blijven ter beschikking van de Vicon researchafdeling om opnieuw onder de moeilijkste omstandigheden te worden beproefd. Deze machines worden tevens gebruikt om de toekomstige eigenaars van de verkochte exemplaren op instruktie- dagen te instrueren. De richtprijs van de machine in standaarduitvoering bedraagt ca. 40.000, Wat de machine zelf betreft kan het volgende wor den geresumeerd: Teneinde de bodemdruk nog meer terug te brengen zijn thans banden 18.4/15 x 30 gemonteerd. Het onderhoud is aanzienlijk vereenvoudigd door dat het aantal smeernunten tot 12 is teruggebracht. Doorsmeren is slechts éénmaal per week nood zakelijk. De reiniging kan sneller geschieden door het beter bereik van de essentiële onderdelen. De éénmansbediening is verder geperfectioneerd door een betere opstelling van het bedienings mechaniek en grotere overzichtelijkheid. Een bladbunker is leverbaar voor afleg op dwars- zwad. Het beproevingsprogramma'voor het komende sei zoen omvat o.a. het werken met een set bladvernieti gers die op de zelfrijder worden gemonteerd in plaats van de normale kopapparaten. vóór de wielen geheven worden en de versnellingsbak ontkoppeld wordt, opdat men breedzaaien bij de kop- akkers vermijdt wanneer de machine door de trekker geheven wordt. Bij het laten zakken bereiken de wie len de grond vóór de scharen en het zaaimechanisme wordt weer ingeschakeld, terwijl gelijktijdig de mar- keurs automatisch wisselen. Lift-O-Matic is overal van zelfsmerende lagers voorzien, alleen niet in de loopwielen, die met kogellagers uitgerust zijn, welke slechts eenmaal gedurende het seizoen gesmeerd moe ten worden. De zaaimachine is voor rijsnelheden van 15 km per uur en hoger geconstrueerd. De machi ne heeft ook middenmarkering, welke het sturen ver gemakkelijkt. De telescoopbuizen uit driedelige stalen pijp zijn zeer sterk en hebben een bewégingsruimte van tot op 26 cm. Bij zaaiwerkzaamheden op bredere rijenafstanden worden de niet gebruikte scharen door middel van een metaaldraadveer op afstand van de grond gehouden. De scharen zijn voorzien van over loopgat, waardoor het zaaien ook dan verzekerd is wanneer cle scharen verstopt zijn. De zaaipijpen zijn in een draaibare trechterbuis op gehangen, door een kogelhandgreep in het midden vastgehouden. Bij het draaien van de handgreep kun nen de trechters naar voren geschoven worden en de zaadgoot wordt onder de zaaihuisjes geschoven. De 20 fijninstellingen van de nortonkast worden door middel van een verschuifbare handgreep bediend. De handgreepas is uit roestvrij staal. Aan de kant is een witte splitpen aangebracht, welke draait als de machine zaait een extra controle. De hefinrichting wordt door de hefarmen van de trekker in beweging gebracht, waardoor de scharen automatisch van de grond geheven worden vóórdat de machine zelf ge heven wordt. Omgekeerd zullen de scharen de grond na de loopwielen bereiken, waardoor vermeden wordt, dat aarde de scharen verstopt. De inrichting voor de automatische markeurwisseling bij het wenden van de Nordsten Lift-O-Matic is' in de driepuntsbok inge- De firma FRANKEN VAN WEEL N.V. te Roer mond brengt de Baas Agrilift hefmast in de handel. Deze is speciaal bedoeld voor het gebruik in de fruit teelt voor het werken met stapelborden en stapel- kisten. De hefmast is leverbaar voor hefhoogten van 200, 250 en 290 m. Het hefvermogen varieert van 800 tot 1200 kg Indien gewenst kan de Baas Agrilift worden uitgerust met een neigcylinder. Om de hef mast geschikt te maken voor velerlei werk kunnen de hefvorken op verschillende afstanden van elkaar ver steld worden. Voor het heffen wordt gebruik gemaakt van een hefcylinder en aparte kettingen. Om enig idee van de prijs te geven: type 800 kost 1795,en type 1200 2400,—. Poiesz Zn N.V., Agrarische Mechanisatie te Ooster- wolde (Fr.), deelt ons betreffende de Nordsten lift-o- matic zaaimachines mede dat deze machines steeds aangepast worden aan de ontwikkelingen op dit ge bied. Biji deze automatische driepunts-zaaimachines die geleverd worden met een werkbreedte van resp. 2.50, 2.64, 3.00, 3.08, 3.50, 4.00 en 6.00 m worden de verschillende werkzaamheden automatisch verricht, nadat het inzaaien geschied is. De trekkerchauffeur moet derhalve gedurende het rijden slechts de inhoud van de zaadbak door twee kijkglaasjes aan de voor zijde van de zaadbak controleren. Alle andere functies doet de machine zelf, doordat de scharen automatisch

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 12