Permanente landbouwmanifestatie wordt realiteit H1 DINGEN VAN DE WEEK 11 nE weg die afgelegd moet worden om tot een Per manente Landbouwmanifestatie in Oostelijk Flevoland te komen is bepaald geen eenvoudige weg. Na lange voorbereiding kwamen in mei 1965 de voor lopige plannen op tafel en werd op allen die betrokken zijn bij de land- en tuinbouw een beroep gedaan mede te werken aan de totstandkoming hiervan. Het Voorbereidend Comité onder voorzitterschap van de heer J. M. Bommel van Vloten zag zich echter voor een niet geringe taak gesteld. Het voorlopig opge stelde plan breed van opzet en visie gaf, zoals te voor zien was, vooral financieel de nodige moeilijkheden. Maar de voorlopige reacties waren bijzonder gunstig en het comité heeft, gesteund door deskundigen, in de nu afgelopen twee jaren getracht voor de verschil lende problemen oplossingen te vinden. Dit resul teerde tenslotte in een „Eindverslag", dat kortgeleden voor publikatie werd vrijgegeven. In dit eindverslag zijn de nadere voorstellen uitgewerkt om tot definitieve oprichting van de Stichting Permanente Land bouwmanifestatie te komen. Het voornemen is dat dit op 14 september a.s. zal gaan gebeuren. OM verschillende redenen zijn de in 1965 voor gelegde plannen hier en daar ingrijpend ge wijzigd. Ondermeer is de opzet beperkter gehouden dan men oorspronkelijk van plan was. Daar kan de kapitaalsbehoefte aangepast worden aan hetgeen naar het oordeel van bestuur haalbaar is. Gingen de oor spronkelijke investeringskosten naar een 11 Vfc miljoen gulden, door besparingen zijn deze teruggebracht tot ca. 8y2 miljoen. Als gevolg daarvan dalen ook de onkosten van afschrijving, rente en onderhoud van de verschillende objekten waardoor een verantwoorde opzet van de exploitatie gemakkelijker te realiseren valt. Ondanks de aangebrachte beperkingen is naar de mening van het voorbereidende comité, het nieuwe plan aantrekkelijker dan het oorspronkelijke. Als naam voor de manifestatie is „Flevohof" ge kozen terwijl als rechtsvorm de keus is gevallen op de Stichting. Aan de zuidoosthoek van Oostelijk Flevoland zal een terrein beschikbaar zijn van ca. 120 ha, in een gebied dat de laatste jaren steeds meer in trek komt voor de recreatie. In de exploitatiebegro ting is dan ook rekening gehouden met de gunstige invloed daarvan op het aantal te verwachten bezoe kers mede omdat de direktie van de IJsselmeerpol- ders die aan het projekt alle medewerking ver leent naast Flevohof een bosgebied aanlegt, ge richt op de dagrecreatie. De opzet van het nieuwe structuurplan voorziet in een akkerbouwbedrijf van ca. 70 ha, een veehouderij1- bedrijf van 35 ha ook met varkenshouderij en pluim veehouderij. Verder bloemen- en groenten onder glas en in de volle grond en de champignonteelt. Voorlopig wordt afgezien van een bloembollenteelt- en fruitteelt- bedrijf daar in de vakantiemaanden, waarin het groot ste bezoek verwacht wordt op deze typebedrijven weinig spectaculairs te zien valt. Het spreekt vanzelf dat om voldoende bezoek te kunnen trekken aan het recreatieve gedeelte van de Manifestatie zeer grote aandacht wordt besteed. Een groot café-restaurant, kinder-crèche en speeltuin met kleine huisdieren, speelweiden, winkelgalerij, verkeers- tuin, bioscoop en sportaccomodatie moeten de attrac ties zijn voor óók de recreatiezoekende bezoeker. De concrete plannen liggen nu op tafel. Resteert het nu nog ontbrekende kapitaal op tafel te brengen. Er ontbreekt nog een bedrag van rond 700.000, aan risicodragend kapitaal. Het voorbereidend comité heeft met het uitbrengen van het eindverslag een goede en gezonde basis gelegd. De „grond" is diep en zorgvuldig voorbereid en een goed „zaaibed" is ver kregen. De grondslag voor een goede oogst, zo meent het Comité, is gelegdHet te benoemen Bestuur wordt alle succes toegewenst r\EZER dagen hebben de leden van de fruit- veilingen van hun afzetorganisatie het ver zoek gekregen opgave te doen van het kwantum fruit dat men wenst op te slaan in de koelhuizen van de veilingen. Op korte termijn moet men nu een beslissing nemen over hetgeen men gaat doen met de oogst van bewaarfruit. Voor velen is dat niet moeilijk. Zij bewaren elk jaar een deel of ge heel hun oogst en zullen het dit jaar weer doen. Er is alles voor te zeggen om een zo constant mo gelijke gedragslijn te volgen bij het bewaren van fruit. Nimmer kan men van tevoren zeggen of men het beste in het najaar kan verkopen of kan op slaan. Zeker is dat een deel van de oogst bewaard moet blijven en daartoe bestaat gelukkig in Zee land de gelegenheid. We mogen aannemen dat er vooral voor de gas- bewaring veel animo zal bestaan. Met name ras sen als Golden Delicious, Winston en Laxton's Su perbe lenen zich wel bijzonder goed voor de gas- bewaring. Laxton's Superbe zouden we zelfs een ras dur ven noemen dat enkel door de gasbewaring tot haar recht kan komen. Dan kan men er mee aan de markt komen op het tijdstip dat de Cox's Orange Pippin is geruimd en dan zien we ook elk jaar hoge prijzen voor deze appel. Tegelijk met de opgave voor de koelhuizen zal aan de veilingen medegedeeld moeten worden of men de afzet van het bewaarfruit wenst te doen plaats vinden door middel van poolvorming. Sinds enkele jaren is in Zeeland de poolvorming in op mars en de veilingen hebben meegedeeld dat ze van mening zijn, dat dit de aangewezen methode is om het bewaarfruit te verkopen. Daarom hoopt men het ook in het komende bewaarseizoen weer op die manier te regelen. Voorwaarde voor het sla gen van de poolvorming is, dat er een groot aan tal telers .met een voldoende hoeveelheid fruit aan mee doen. LJ ET grote voordeel van deze verkoopmethode is, dat er regelmatig aanbod is van alle sor teringen appels, iets wat zeker niet altijd het ge val is wanneer iedereen maar doet wat goed is in eigen ogen. Het gevaar is dan niet denkbeeldig, dat de appel uit de mond raakt en het kan veel moeite kosten, ze er weer in te krijgen. Een ander voordeel van de pool is, dat het prijs- rsico wordt verdeeld. De teler deelt in alle prij zen die gedurende de afzetperiode van de pool worden gemaakt. Hij krijgt de gemiddelde prijs per kwaliteit uitbetaald en de ervaring heeft geleerd, dat dit van grote waarde is. Zelfstandig het juiste tijdstip van verkoop kiezen is een zware, zo niet onmogelijke opgave. Als derde, belangrijk facet van de poolvorming willen we noemen het feit dat de partij wordt ge ruimd op een moment dat de kwaliteit nog goed is. Wanneer alles goed geregeld is, komen er geen versleten partijen appels uit het koelhuis aan de veiling en ook dat is van enorm grote betekenis. We mogen aannemen dat elke teler van bewaar fruit de voordelen van het poolen zal erkennen en er aan mee zal doen. Tenslotte mogen we herinne ren aan het verzoek van de veilingen om de op gaven toch vooral te doen binnen de gestelde ter mijn. EEL wat Zeeuwse kleinfruittelers hebben in de afgelopen weken aardbeien geplant of staan voor de noodzaak dit alsnog te doen. De voorziening met plantmateriaal verliep niet al te vlot in het begin en hierdoor kon het gebeuren dat men later heeft moeten planten dan aanvan kelijk het plan was. Wanneer de planten er nu in zitten of wanneer men uiterlijk in de komende week dit werk kan uitvoeren is dat niet zo erg. Het moet echter niet veel later worden. De ervaring heeft geleerd dat de beste resultaten worden behaald bij vroeg planten. Hoe later men plant, hoe zwak ker de plant de winter in gaat en dat zal altijd van invloed zijn op de oogst in het volgend jaar. De weersomstandigheden zijn in augustus over het algemeen gunstig geweest om te planten. Slechts weinig aardbeientelers beschikken over een beregeningsinstallatie op de vollegrond en eigenlijk heeft men die nodig bij zomerbeplanting. Degenen die op plastic hebben geplant, moesten dat in sterke mate ondervinden. Velen hebben het plastic reeds vroeg uitgelegd, maar toen kwam de _warmteperiode en het werd kurkdroog onder het plastic. Er moest worden gegoten en dat vroeg veel tijd. De les hiervan was, dat men met het aanbren gen van het plastic moet wachten tot men zeker is dat er spoedig geplant kan worden. We vernamen, dat in Brabant de animo bijzonder groot is om aardbeien te planten die in feite enkel maar geschikt zijn voor verse consumptie. Van de zijde van het Rijkstuinbouwconsulentschap 's-Her- togenbosch is de telers in dit gebied gewezen op het gevaarlijke spel dat wordt gespeeld wanneer men alles zet op de teelt van aardbeien waarvoor de fabriek geen interesse heeft. De telers kregen de raad toch vooral niet voorbij te gaan aan de Sengana, wat nog altijd onze beste fabrieksaard- bei is. CONCOURS-HIPPIQUE ZEVENBERGEN Het jaarlijks terugkerende concours-hippique te Zevenbergen, voorafgegaan door uitgebreide dressuur- wedstrijden, wordt steeds op kermiswoensdag in de maand augustus gehouden en valt dit jaar op 30 aug. Evenals vorige jaren zullen ook deze keer vele lande lijke rijverenigingen en individuele amazones en rui ters deelnemen, niet alleen uit Noord-Brabant, maar ook uit Zeeland, Zuid-Holland en Gelderland. In totaal worden meer dan 400 paarden verwacht. Dit jaar zijn tevens een aantal specifieke damesnummers en een tandemnummer voor tuigpaarden in het programma opgenomen terwijl als speciale attractie tijdens het concours ook nog windhondenraces zullen worden ge houden. Ook nu weer zijn door het gemeentebestuur van Zevenbergen de ruime terreinen van 't gemeente lijk sportpark beschikbaar gesteld, waardoor het con cours over een buitengewoon goede accomodate be schikt* TUINBOUWSCHOOL „Ir. A. W. VAN DE PLASSCHE" TE KAPELLE Bevorderd van le naar 2e klasse: K. Aarnoutse te 's Gravenpolder; C. Braamse te Heinkenszand; A. Beeke te Biezelinge; I. Elenbaas te Lewedorp; A. J. Hamelink te Wemeldinge; A. C. Kuijs te Goes; Th. E. Minnaar te Kruiningen; J. L. Nijssen te Kapelle en J. L. Overbeeke te Baarland. Niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas: A. Bakker te Kloetinge; J. Beeke te Biezelinge; K. Cappon te Heinkenszand; J. C. van Kruiningen te Krabbendijke; C. van Dömme te Hoedekenskerke; A. M. Glerum te Wemeldinge; P. op 't Hof te Kapelle; P. A. de Korne en C. Rijk te 's-Gravenpolder, P. A. Mol te Nisse; C. J. la Soe te Ellewoutsdijk; J. J. Sinke te Yerseke en M. Boelman te Wilhelminadorp. Niet bevorderd 4 leerlingen. Bevorderd van de 3e naar de 4e klas: I. C. Elenbaas te Baarland; J. van der Hart te Kruiningen; J. Mol, M. van Overloop, H. J. Polderman, A. J. Wisse en P. N. Ruissen, allen te Kapelle; L. P. Oppeneer te Goes; P. J. Platschorre te Driewegen; J. de Regt te Biezelin ge; L. J. de Schipper en A. A. Vleugel te Wemeldinge; L. M. Verhulst te Kloetinge; W. M. C. Lobbezo te Ril land en J. A. R. M. van de Manacker te Hulst. Niet bevorderd 2 leerlingen. Toegelaten tot de le klas: J. B. de Bat, L. de Bat, H. Houtekamer, J. Sinke, C. Tramper, L. Zuidweg, allen te Krabbendijke; M. den Boer te Middelburg; W. Bruijnzeel te Kruiningen; R. Doesselaar te Hoedekens kerke; K. Geschiere te Heinkenszand; G. de Kok te Biezelinge; J. de Munck te Yerseke; M. van Nieuwen- huijze te 's-Heer Arendskerke; R. Paardekoper te Kat- tendijke; P. Slabbekoorn te Borssele en S. de Visser te Goes. Toegelaten tot de 2e klas: J. J. Nagelkerke te Rilland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 11