DE MAAND AUGUSTUS OP HET ZEEUWS LANDBOUWBEDRIJF 5 De maand augustus is de oogstmaand. Het is dan ook te hopen dat het mooie zomerweer dat we in de maanden juni en juli gehad hebben zich ook deze maand zal handhaven. Dan kunnen wij produkten oogsten die van prima kwaliteit zijn. GRAANOOGST Het is te verwachten dat het oogsten van het graan dit jaar vroeg zal kun nen beginnen. Bij een goede organisatie van het werk schept dit nauwelijks problemen, alleen de stro-oogst is vooral op de éénmansbedrijven nog wel eens een knelpunt. Er zijn momenteel diverse methoden om de stro-oogst te mechaniseren. We denken hierbij aan pakkenwagens, pakkenladers, balen klemmen, e.d. Een bezwaar hiervan is echter dat er voor een betrekkelijk weinig waarde vol produkt (vooral bij verkoop te velde) investeringen gedaan moeten wor den. Bovendien vraagt het vele arbeidsuren, terwijl er dikwijls andere werk zaamheden liggen te wachten. Als we het stro op het land achter laten gel den deze bezwaren niet. Het zal echter voor ieder bedrijf afzonderlijk beke ken moeten worden wat de beste oplossing is. De personeelsbezetting, de beschikbare ruimte in de schuur en de reeds aanwezige inventaris dienen daarbij betrokken te worden. Bij de vraag of men het stro zal verkopen of onderploegen dient ook rekening gehouden te worden met het humusgehalte van de grond. Laten we het stro op het land achter, dan moet dit goed kort gehakseld over het land verdeeld worden. Hierdoor wordt de vertering bevorderd en voorkomt men moeilijkheden bij het op winter voor ploegen. Indien er geen groenbemestingsgewas aanwezig is om de de vertering van het stro te bevorderen moet het oppervlakkig ingewerkt worden. Dit kan door middel van een normale stoppelbewerking plaats vinden. De vertering van het stro kan dan alvast beginnen. STOPPELBEHANDELING Is er onder de dekvrucht geen groenbemestingsgewas ingezaaid, dan kan dit nog in de vrijkomende stoppel gebeuren. Indien er weinig of geen wortel- onkruid voor komt, is dat de beste stoppelbewerking. De grond krijgt dan rust, is bedekt, terwijl bovendien de hoeveelheid organische stof in de grond wordt verhoogd. Het blijkt telkens weer dat het behoud of het verkrijgen van een goede bodemvruchtbaarheid van doorslaggevende betekenis is voor het verkrijgen van hoge kg-opbrengstent en een grote invloed uitoefent op het bedrijfsre sultaat. Wikken en Alexandrijnse klaver kunnen nog tot 10 augustus gezaaid wor den. Daarna is het mogelijk om Italiaans of Westerwolds raaigras of de tot nu toe minder bekende bladrammenas (Siletta) te zaaien. Na het oogsten van de erwten kan nog heel goed een groenbemester zaaid worden. Het gras moet, na het oogsten van de dekvrucht, zo snel mogelijk met stik stof bemest worden met 75 kg N per ha. Als het gras voor inkuilen be stemd is, kan 100 kg N worden gegeven. Klavers kunnen na het ruimen van de dekvrucht vaak last hebben van vreterij door de bladrandkever. In dat geval is een bespuiting op zijn plaats. (Zie verder volgende pagina) Nu een aantal gewassen het veld gaan ruimen is het weer tijd om grond monsters te laten nemen. De monsters voor onder zoek voor het bemestings advies en het voorkomen van aaltjes kunnen gelijk genomen worden. Voor een kalkbemesting is het nu een zeer geschikte tijd. Zo mogelijk onder droge omstandigheden aan wenden en inwerken, want dit geeft het meeste ef- fekt. Het is ook weer tijd om aan de komende aardap peloogst te denken. Is de opslagruimte gereed en is de regelapparatuur voor de ventilatoren doorgemeten en bijgesteld? Als dit niet ieder jaar gebeurt kan het resultaat tegenvallen. Ook het grasland vraagt de nodige aandacht. Regel matig stikstof strooien, sle pen en bossen maaien ver hogen de opbrengst. Er kan dan misschien nog een per ceel ingekuild oi' gehooid worden om de hoeveelheid ruwvoer voor de winter aan te vullen. Indien het stro niet voldoende fijn wordt gehakseld krijgt men tijdens het ploegen toch nog de neiging om het te verbranden. Wat u ook met het stro doet. Verbranden is ekonomisch niet verantwoord en bovendien nadelig voor de struktuur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 5