TUINBOUWKLANKEN i»ei Een zeldzame zomer Reden voor mineurstemming James Grieve staat er goed voor Prettig maar duur! AP de ZUID-BE VEL AND SE fruitbedryven komt de pluk nu geleidelijk op gang. Er is al heel wat Yellow (Madeleintjes) en Stark Earliest geveild. De grotere maten worden aardig goed be taald, maar het is jammer dat er zo veel klein spul is. We hopen dat het latere fruit beter uit zal groeien en als we de James Grieve bekijken zal dat ook wel het geval zijn. Sommigen zijn redelijk tevreden over de Stark, maar de meesten klagen toch weer over te weinig kilo's. Het blijft dan ook een zwak geval. We hoorden dat men in België weer al 'n poosje bezig is met het oogsten van James Grieve, al zegt men daar dat het voor compote (keukengebruik) is. Voor ons is het altijd wat zuur, dat men daar half uitgegroeide, onrijpe, zure appels duur mag verkopen. Als ze daardoor de markt maar niet voor de Zeeuwse Grieve bederven. Alles staat er over het algemeen prima voor. De bladstand is opvallend goed. Het is dan ook wel bijzonder mooi weer. Heel veel zon en warmte en toch geen gebrek aan vocht, dat is toch wel zeld zaam. Zodra het wat droog wordt regent het weer eens flink en daarna is het weer volop zon. De regen valt bovendien steeds in de weekeinden, zo dat niemand er verlet van heeft. Hoewel we be twijfelen of iedereen dat wel even leuk vindt, elke zaterdag en zondag regen. De telers van glas aardbeien hebben het erg druk de laatste tijd. De aardbeiplanten moeten op de wachtbedden. Eerst leek het of er weinig planten zouden zijn, want de uitlopers kwamen vrij laat, maar dank zij het groeizame weer valt het nu mee. Straks zal de tomatenpluk alle tijd vragen. Als de tomatenprijs nog maar een poosje op het huidige peil blijft, want de kilo's zullen waarschijnlijk wel lager uitvallen dan vorig jaar, toen de opbrengst bijzonder hoog was. Een kennis was in de afgelopen week op een paar bedrijven in de Quarlespolder. Hij was diep onder de indruk; wat hing daar veel en mooi fruit. Het heeft daar ook flink gevroren en bij sommige rassen was 60-80 der bloemen zwart. En later moest men toch nog dunnen. Op Zuid-Beveland is op veel bedrijven een matige oogst en dat wordt alles geweten aan vorstschade. Maar zou de con ditie van de bomen wel goed zijn geweest? Waren de bloemen niet te zwak? Als we horen over de vele vorstschade en toch grote oogst in de Quarles polder moeten we wel aannemen dat er meer in het spel was. Op prima grond heeft men een voor sprong. Heeft men geen prima grond dan moet men door een goede bemesting, grondverzorging, enz. proberen de groeiomstandigheden zo gunstig te maken, dat we „sterke" bloemen krijgen. JVE THOOLSE telers kunnen dit jaar geregeld in hun vakbladen lezen over te slecht be taalde teelten. De tomaten en sla komen maar nau welijks aan de kostprijzen. Evenzo is het met de aardbeien het geval die met een gemiddelde prijs van een dubbeltje per kg toch nog iets teleurstel den. De hoge kg-opbrengst moest het weer goed maken, en alleen de bessen zitten dit jaar vrij goed. De vollegrondsplukbonen laten het ook ge heel afweten nu men leest dat op sommige veilin gen de helft van de aanvoer doordraait. Van de vroege aardappel weet men nu ook al, dat na een tamelijk goede inzet, de prijs na half juli reeds beneden de 0,20 per kg was gezakt en ze deze week nauwelijks de f 0,15 konden halen. Zo is er nog wel een heel lijstje over te lage prijzen op te maken, maar ieder, hetzij fruitteler, waren huis- of vollegrondsgroenteteler. weet hiervan zelf al genoeg. Zelfs de kleine landbouwers piekeren met een zekere angst over de toekomst en vragen zich af: „Is het voor mijn opvolger verantwoord om het bedrijf over te nemen?" Uit verschillende delen van onze provincie hoort men van streken, waar onze kleine ondernemers er na aan toe zijn, om er het bijltje maar bij neer te leggen. Dit zijn dan voornamelijk streken waar de verkaveling en ontwatering van de grond niet in orde zijn. Tevens zijn velen te lauw, om met enige samenwerking in georganiseerd verband iets te doen, om te komen tot een lagere kostprijs en verbetering in de hui dige vastgeroeste arbeidsmethoden. Op het eiland Tholen kunnen wij ons gelukkig prijzen, dat in de vijftiger jaren de herverkaveling is uitgevoerd. Ondanks de verkavelingsrente geloven wij, dat niet veel ondernemers de oude toestand nog zouden terugwensen. De gesaneerde bedrijven hebben in het algemeen veel meer mogelijkheden gekregen, hetzij voor veeteelt, akkerbouw of tuinbouw. Velen hebben ingezien dat door zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden, dit hun bedrijven toch een menswaardig bestaan kan geven. Onze oud- ZLM-voorzitter, Ir. Geuze, moet eens gezegd heb ben: „Laten wij blijvend zoeken naar 'n nog lagere kostprijs, dan is er kans dat wij kunnen blijven bestaan, in een tijd van lage prijzen." Nu is het gemakkelijk om dit even voor te schotelen als men als ondernemer in een vooruitstrevende streek zit, maar als men met handen en voeten gebonden zit in een streek waar weinig perspektief in zit dan is dat nog niet zo eenvoudig. Nochtans, als wij staande willen blijven in deze tijd met zulke grote veranderingen in onze werkmethoden, afzet enz. enz., dan zal de gehele boeren- en tuinderswereld moeten samenwerken om tot algemene verbetering te komen. Reeds eerder is er op gewezen, dat door samenwerking veel kan worden bereikt, maar het perspektief zal tóch steeds moeten uitgaan van onderaf. Meestal worden juist in een wat néér- gaande tijd de gezondste bedrijven opgezet, omdat men terdege rekening houdt, dat op de kleintjes gepast moet worden. Wanneer de ondernemersen met name de „kleine", er van overtuigd zijn, dat door hun orga nisaties, in ons geval de ZLM, alles in het werk gesteld wordt om hen met raad en daad behulpzaam te zijndan zal voor velen de mineurstemming plaats maken voor een GEPAST vertrouwen in de toekomst. Het is in ons vak nog altijd ongezond geweest, zich te .laten meeslepen door één jaar met hoge prijzen, maar óók door één jaar met lage prijzen. Slechts de nuchter denkende ondernemer zal zich op den duur blijvend kunnen handhaven, onver schillig in welke groep hij in het agrarische bedrijf is ingedeeld. 70 langzamerhand neemt de aanvoer van fruit u op SCHOUWEN-DUIVELAND weer toe. Eerst was dit de Close en Yellow, maar nu is ook de Stark Earliest al aangevoerd. Het zal niet zo lang meer duren of ook de eerste peren worden geplukt. Dat betekent dat ook op het bedrijf ver andering in het werk-schema komt. We bedoelen daarmede, dat het plukken, sorteren en veilen weer onze volle aandacht vraagt. We gaan weer meer naar de maanden, dat bovengenoemde werk zaamheden de meeste tijd opeisen en zonder dat we er erg in hebben komen b.v. de ziekten- en on- kruidbestrijding op het tweede plan. Dat kan ge lukkig ook, want we zien dat omstreeks augustus vele parasieten en ook het onkruid alsmede de bladontwikkeling van de boom het kalmer aan gaan doen. We krijgen ook regelmatig meer ge plukte bomen die als regel bij het spuiten wel eens een keer worden overgeslagen. Dit alles betekent niet dat we de boel gaan verwaarlozen, want dit kan in geen geval. We vinden dat de Yellow dit jaar niet grof gegroeid is; ook de Stark Earliest blijft klein, vooral aan de oudere bomen en on danks de geringe dracht. De Cox Orange en Golden Delicious groeien goed ondanks de droogte. Wel zien we bladval in de Golden Delicious komen, hetgeen ook wel in verband met de geringe regen val zal staan. Bovendien weten we dat dit ras bij warm weer verwisseling van bestrijdingsmiddel tegen b.v. schurft of meeldauw slecht verdraagt. Verder valt het op dat de James Grieve er bij zonder goed voorstaat, prima bladstand en goed groeiende vruchten. Tevens blijkt meer en meer dat de pruimenoogst dit jaar wel erg klein zal zijn, van de Czar rollen er nog steeds af, en de Reine Victoria laat het volledig zitten. En tenslotte nog dit: De Westhoek zal ook dit jaar weer deelnemen aan het fruitcorso te Goes. Het „motief" is gekozen, en voor de achtste keer zal weer worden deel genomen. De komende weken zullen de fruittelers weer vele avonduren aan deze wagen werken om alles voor elkaar te krijgen. F de afgelopen 2 weken is er in de WAL- CHERSE tuinbouwwereld voor zover we na kunnen gaan weinig belangwekkend nieuws ge weest. Het werk gaat z*n normale gang en wat onze voorgangers niet zouden bevroed hebben gebeurt thans. De knechts, voor zover nog aanwezig, gaan met vakantie plus een dubbel loon in één of andere vorm. Hoewel het wat onwennig is als je personeel 's vrijdags weggaat voor een 10 dagen en je moet dan 4 weeklonen betalen, kunnen we ons wel in denken dat het prettig is als men eens een volle week of soms zelfs 2 weken volledig uit zijn werk kring is. Evenals met vele andere zaken geldt ook (Zie verder pagina 9) DENT u deze week ook naar de veiling in Goes geweest om de demonstratie met stapelbor den en -kisten bij te wonen? We verwachten dat er veel Zeeuwse fruittelers geweest zullen zijn. Op het moderne fruitbedrijf wordt in toenemen de mate van deze hulpmiddelen gebruik gemaakt en elke ondernemer in deze sektor dient te weten wat er op dit gebied te koop is en gedaan kan worden. Vorige week hebt u in dit blad een uit voerig artikel kunnen lezen over deze aangelegen heid, geschreven door een tweetal deskundigen. We willen elke fruitteler aanraden om hiervan ken nis te nemen. Het gaat om nieuwe ontwikkelingen. We weten dat er dikwijls weerstanden zijn tegen iets nieuws, tegen iets dat indruist tegen de manier waarop we het altijd hebben gedaan. Niet temin is het verstandig ons er toch mee bezig te houden en te bedenken dat de ontwikkelingen zich in een bijzonder snel tempo voltrekken. Degene die zich daarvan niet op de hoogte stelt, kan op een bepaald moment tot de conclusie ko men dat hij de boot heeft gemist! En een achter stand inhalen is veel moeilijker dan bij blijven. Soms kan het zelfs onmogelijk zijn. Q P onze fruitbedrijven gaat het nu drukker wor- den. De Yellow en Stark is geplukt. Zeld zaam veel kleine maten hebben we dit jaar gehad. Degenen die flink gedund hebben, zaten heel wat beter dan zij die dit niet deden, vooral toen van af vorige week de kleine maten zo sterk in prijs daalden. We gaan nu reeds een keer extra kijken naar de James Grieve, het volgende appelras dat aan de beurt is om geplukt te worden. Een moei lijk ras, waarmede reeds dikwijls fouten zijn ge maakt door het te vroeg aanvoeren. Niet direkt in Zeeland. Dank zij het werk van de Provinciale Afzetcom- missie voor fruit worden uitwassen hier voorkomen maar zo is het niet overal in ons land om van het buitenland (België) maar helemaal te zwijgen. We hebben echter begrepen dat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen ernst is met haar streven te voorkomen dat er onrijp fruit op de vei lingen wordt aangevoerd. De z.g. „groene commis sie" die zich met dit probleem bezig houdt, heeft aangekondigd overleg te zullen plegen met de be trokken veilingbesturen. Hopelijk zal het resultaat hiervan zijn dat de consument dit jaar een goede kwaliteit James Grieve kan kopen. Dan zal hij zonder twijfel plezier van deze appel hebben want het is een voortreffelijke appel wanneer hij op tijd wordt geplukt. Geduren de vele weken zal hij het aanvoerbeeld op de vei lingen beheersen voor wat de appels betreft. DEN zaak, die in de afgelopen week vele Zeeuwse tuinders heeft bezig gehouden, is die van de zeer lage prijzen voor dubbele princesse- bonen. De afzet van dit produkt had wel een bij zonder teleurstellend verloop. De prijs van de eer ste kwaliteit lag vorige week meestal rond de mi nimumprijs van 35 cent per kg en de tweede kwa liteit draaide door. Het wil dit jaar niet met de bonen en dit stelt temeer teleur na twee jaren waarin het wel ging. Vele tuinders kregen weer hoop op kansen voor de dubbele princesseboon op hun bedrijf. Daar komt nu weinig van uit. De binnenlandse fabrieken waren tot voor enkele jaren de grote af nemers van bonen op de veilingen. Zij hebben nu geen interesse meer, want zij voorzien in hun be hoefte aan bonen, door middel van contractteelt waarbij de contracten meestal worden afgesloten bij landbouwers of in België. De laatste twee jaar was er sprake van een slechte bonenoogst, vooral tengevolge van het weer. Bovendien was het nat en koud in de aanvoerperiode en dat stimuleerde de vraag naar dit produkt voor directe consumptie. De prijzen kwamen toen op een voor de teler aan trekkelijk niveau. Onder invloed hiervan is dit jaar het areaal uitgebreid en nu komt de hoofdpluk in een warmteperiode waarin de consument geen zin heeft in bonen. Hij houdt het liever op sla en kom kommers en dan mogen die duur zijn, dat doet er allemaal niet toe. De les van dit bonenseizoen is opnieuw dat dit produkt niet meer op grote schaal voor de vrije markt geteeld kan worden. Voor de afzet van dit produkt moeten we het hebben van een misoogst of van koud weer in de zomer. Beiden behoren niet tot de onmogelijkheden maar het is een zwak ke basis voor een teelt. Reeds enkele jaren wordt gezegd dat de bonenteelt een zaak wordt voor het landbouwbedrijf die dit doet op contract voor de industrie en dit jaar leert dat dit inderdaad zo Is. Ondertussen is het voor de honderden telers van dit produkt een teleurstelling dat het zo gaat, want het produkt brengt nu In veel gevallen de kostprijs niet op en dat kunnen we toch beslist niet hebben in deze tjjd waarin alles even duur Is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4