Dagelijks Bestuur Z. L. M. vergaderde J VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 55e Jaargang No. 2892 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland H Frankering bij abonnement: Terneuzen ET Dagelijks Bestuur vac de Zeeuwse Landbouw Maatschappij was maandag j.l. te Goes in vergadering bijeen. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, Ir. J. Prins, de hoop uit dat het goede weer aan zal houden en dat de oogstverwachtingen, die momenteel goed zijn, bewaarheid zullen worderv. Het Bestuur heeft uitvoerig gesproken over de discussie nota die is uitgebracht door de Kommissie Ontwikkeling Zeeland van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland en over de Ontwikkelingsschets 1967 voor Zee land welke is uitgebracht door het Provinciaal Bestuur. Het Bestuur sprak haar waardering uit voor de nota van het Landbouwschap en besloot dat enige gewenste aanvul lingen aan de Gewestelijke Raad kenbaar gemaakt zullen worden. AKKERBOUW De heer J. B. Becu deelde mee dat de onlangs verschenen gegevens van de mei-inventarisatie van dit jaar weinig ver rassingen hebben opgeleverd. De verwachte inkrimping van het vlas-areaal is juist geweest. Men verwacht niet dat er door de betrekkelijk geringe oppervlakte vlas en de geringe zaadopbrengst dit jaar een volgende jaar een tekort aan zaai zaad zal worden verwacht. Het vlas-areaal in Frankrijk is vrijwel stabiel gebleven, terwijl een uitbreiding in Nederland en België nauwelijks verwacht kan worden. In tegenstelling tot eerder vernomen berichten schijnt de kwaliteit van het Franse vlas niet zo goed te zijn als aanvankelijk wel werd aangenomen. Het suikerbietenareaal is bijna 100.000 ha groot. Monsters doen verwachten dat het suikergehalte vrijwel gelijk zal zijn aan dat in de vorige jaren. De op 1 juli j.l. van kracht gewor den E. E. G.-regeling voor de tarwe heeft weinig invloed ge had op de handel. Voorts neemt de vergadering kennis van het feit dat een verdergaande samenwerking bestaat tussen de Veenkoloniale zetmeelfabrikanten met Belgische belan gen. Tenslotte acht de vergadering het van groot belang dat de gegevens voor de mei-telling snel gepubliceerd worden. De boer heeft er het grootste belang bij om de cijfers snel te kennen. TUINBOUW De heer P. J. J. Dekker deelde mede, dat er op 27 juli j.l. een vergadering is gehouden van de Provinciale Tuinbouw- kommissie van de Z. L. M. Voor de oogst en afzet van de tuinbouwprodukten verwees hij naar het overzicht dat in de genoemde vergadering werd gegeven en dat zal worden ge publiceerd in het Landbouwblad. Ten aanzien van het pere- vuur was de vergadering van oordeel dat de bestrijding hier van waarschijnlijk voldoende radikaal is geweest zodat tot nu toe geen nieuwe haarden zijn gemeld. Wel meende de vergadering dat het opruimingswerk in het algemeen sneller en nauwkeuriger in zijn werk had kunnen gaan. Naar aanleiding van de door Ir. Vellekoop opgestelde nota over de vorming van een fonds ter dekking van niet ver zekerbare risico's in de land- en tuinbouw heeft het Dagelijks Bestuur besloten een werkgroep in te stellen, die tot taak zal krijgen de mogelijkheden om tot een realisering van deze gedachten te komen zal dienen te onderzoeken en zo mo gelijk met konkrete voorstellen terzake te komen. Ten aan zien van de positie van de Zeeuwse fruitteelt in het algemeen was de vergadering van oordeel dat de omstandigheden in het Zuid-Westen van Nederland gunstig zijn, zodat een nieu we aanplant ten volle verantwoord kan zijn. Daarbij is het echter wel belangrijk met welke teelten gewerkt wordt. De appelteelt is in belangrijke mate rendabel door de Golden Delicious, zoals ook blijkt uit de ervaringen in de IJsselmeer- polders en in Frankrijk. In Zeeland heeft men daarnaast nog een andere sterke troef, n.l. de peren. Deze kunnen het be drijf, wanneer het wat op oudere leeftijd geraakt, rendabel maken. VEEHOUDERIJ De heer W. de Buck deelde mede, dat de maand juli voor de veehouderij in het algemeen niet bijzonder gunstig is ge weest. De prijzen vallen wat tegen, met uitzondering van de prijzen voor mestkalveren en kalfsvlees, waarvan weer uit voer naar Italië mogelijk is geworden. De invoer van bevro ren vlees uit Argentinië is zeer groot. In dit nummer Verslag van de vergadering van de Tuinbouwcommissie der Z. L. M. De maand augustus op het Zeeuws Landbouwbedrijf en de rassenkeu- Bedrijfsresultaten van de voorlichtingsbedrijven ,,'t Hof Zwagerman" en „De Frieslandhoeve" over de laatste drie oogstjaren Het rundvee op de agrarische dagen voor Walcheren De Provinciale Geitenfokdag, de schapen op de regionale fokveedag, de kalveropfokwedstrijden Schouwen-Duiveiand en Tholen en de provin ciale veebeoordelingswedstrijd te Biggekerke pagina 3 pagina 5/6 pagina 7 pagina 8/9 pagina 10/11 pagina 12/13 De invoer uit derde landen is wel afgeno men sinds de heffing is ingevoerd, doch toch blijft de invoer belangrijk, zowel van vlees als van slachtvee. Men kan van een mineurstem ming spreken bij de vleesproducenten. Men is wat bevreesd voor overproduktie, nu in feite in het gehele E.E.G.-gebied de vlees consumptie niet toeneemt. De mogelijkheid van overproduktie in de herfst moet inder daad reëel geacht worden. In ons land zijn er 10 meer slachtvarkens dan in 1966 en 8 meer drachtige zeugen. Door de tot nu toe droge zomer is er wat min der vraag gekomen naar melkvee, terwijl er ook minder vraag is naar jongvee. Ten aanzien van de slachtpaarden kan ge steld worden, dat deze ook niet prijshoudend zijn. In België is het aantal ook dit jaar weer sterk afgenomen. Naar aanleiding van vragen omtrent de juistheid van de marktnoteringen voor vee en vlees was de vergadering er niet van overtuigd dat de huidige noteringen een juist beeld geven van het prijsverloop. REKREATIE Landbouw en rekreatie hebben naar het oordeel van het Bestuur een groot aantal raakvlakken. Vele landbouwers zijn werk zaam in de rekreatie, gedeeltelijk of geheel; anderen denken er over om met rekreatie te beginnen. Het Bestuur heeft zich gerealiseerd, dat ook in het verleden velen reeds een be roep deden op de diensten van de Maatschap pij voor een voorlichting en begeleiding in zaken rekreatie betreffende. Voor een goede dienstenverlening achtte het Bestuur het noodzakelijk om over te gaan tot de instelling van een vaste rekreatiekom- missie van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, die tot taak zal krijgen het Bestuur te adviseren in rekreatie-aangelegenheden. Tot leden in deze kommissie zijn benoemd de heren J. Mol te Kamperlèhd, K. J. Schippers, eveneens te Kamperland, D. Kluyfhout te Koudekerke, P. de Visser te Aagtekerke, H. J. v. d. Zande te Nieuwerkerk, J. C. de Feij- ter te Burgh, F. Dees te Cadzand, P. Riemens te Nieuw vliet, H. van Gorsel te Oud-Vosse- meer en J. D. Haak te Hoek. Het voorzitter schap van de Kommissie zal worden bekleed door Mr. E. Wage, terwijl het sekretariaat in handen zal zijn van de heer L. A. Nobels. BENOEMINGEN Tot bestuurslid van de Stichting Praktijk school voor de Pluimveeteelt te Horst is be noemd namens de Zeeuwse Landbouw Maat schappij de heer M. den Dekker te Hoede- kenskerke. Voorts is ter benoeming voorge dragen de heer W. J. de Vrieze te Scharen- dijke als lid in de plaatselijke Sociale Kom missie Brouwershaven, Ellemeet, Eikerzee, Duivendijke, Zonnemaire, van de Geweste lijke Raad van het Landbouwschap in Zee land.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1